IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РЕФОРМАЦИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РЕФОРМАЦИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 17:42
znachi obrezuvanjeto ne e povrzano so religijata,mozesh znachi da se obrezesh ako sakash
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 17:44
Originally posted by beleg beleg напиша:

znachi obrezuvanjeto ne e povrzano so religijata,mozesh znachi da se obrezesh ako sakash


Во Јудаизмот и во Исламот тоа е поврзано со верата. Но во христијанството не! Знам дека некои христијани тоа го прават од медицински причини, но од религиозни не...
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 17:46
So ova sega ke im maftam pred nos na onie shto gi meshaat rabotiteTongue
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 10:26
Me interesira kako gi slavat praznicite protestantite...slavite li  Bozik,Veligden,mislam mora da gi slavite ama kako...i ushte neshto......dali nosite lanche so krst ili ne
 
P.S.moze ti zvuchat naivni prashanjava ama navistina me interesira,a i ne poznavam drug protestant
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 10:44
Наивни? Не... ноу проблемос...

Прв и единствен празник кој го славеле Христовите следбеници бил Велигден, како најважен ден во човековата историја кога Христос воскресна и со тоа ја докажа својата порака, го порази злото, го искупи гревот и ја порази смртта.

Затоа Велигден е и останува најголем и неприкосновен празник на христијаните.

Божик е исто така важен ден, бидејќи на тој ден се случи отелотворувањето, вплотувањето на Бога. Со тоа Бог испрати силна порака дека го љуби човекот, но и дека материјалниот свет не е сам по себе зло (бидејќи и Бог во него се всели), туку може со Божја помош да биде искупен и обновен според неговата замисла.

Бидејќи, нормално, во Библијата не постои празнување на светци итн., ние немаме празници поврзани со некои светци. Деновите во кои се родиле, умреле итн., важни христијани, ги сметаме за важни историски настани, но според нас погрешно е да се израмнуваат со овие два најважни Христијански дена.

Како ги славиме Божик и Велигден? Па ништо необично. Се оди во црква, се има посебна богослужба за тој ден. Денот повеќе се посветува на молитва, на читање (и во домот) на Светото Писмо, на дружење со семејството...

А за крстот околу врат... Јас лично не носам (носам на раката), но има луѓе кои носат, има кои не носат. Тие што го носат, не го носат како амајлија, како нешто што треба да те штити, бидејќи ние не веруваме во суеверија. Јас на пример го носам на рака како потсетник, бидејќи секој ден го гледам, да внимавам што правам со моите раце... т.е. какви се моите дела, дали му се угодни на Бога или не... Ништо повеќе од тоа. Некои го носат и како надворешен симбол (сведоштво) на нивната вера, но не како нешто што треба да те штити од зло, бидејќи самата амајлија нема таква моќ. Тоа може само Бог да го направи...

Уфф.. ме умори Wink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:18

Dali ima post vo protestantskata vera?

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:22
Ако го има во Библијата, го има и кај нас Tongue.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:36
Vie poinaku ja tolkuvate...sigurno gi nemate postite na svetcite(Bogorodichini,petrovi...)ama za Bozik i velikden neznam,kaj katolicite znam deka tie za vreme na post konzumiraat mlechni proizvodi,a kaj nas i toa ne
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:40
Originally posted by beleg beleg напиша:

Vie poinaku ja tolkuvate...sigurno gi nemate postite na svetcite(Bogorodichini,petrovi...)ama za Bozik i velikden neznam,kaj katolicite znam deka tie za vreme na post konzumiraat mlechni proizvodi,a kaj nas i toa ne


Е како тоа мислиш „поинаку ја толкувате?“ Ајде еве објасни ми какви пости има во Библијата и ќе видиш дека сите ги почитуваме...
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:49
Poizvorno,pochisto..na toa mislev..nemislev neshto loshoEmbarrassed
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:00
Не бе, во ред е...

Мислам ти самата кажа сигурно ги немате богородични пости итн., а јас веднаш ти реков дека тоа што го има во Библијата, и во форма што го има, го практикуваме... Значи не постои разлика толку во толкувањето на самата Библија, колку во нејзината конечноста или не... Бидејќи ние веруваме дека Божјиот збор е тој, и тој треба да се почитува над се, така и постапуваме... А таму ги нема богородичните постите за светци итн, бидејќи се многу подоцнежни додатоци на православната црква.

Значи ако убаво објаснив, ова е: тоа што го има во Библијата го практикувате и вие и ние. Тоа што го нема, не го практикуваме, без разлика дали православната или католичката црква го практикува. Се разбравме? Smile
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:14
LOLLOLLOLDa ti kazam ke me naterash da ja preprochituvam ama sega od zbor do zbor....mene mi se dopaga tvoeto razmisluvanje i tolkuvanje zatoa te preprashuvamBig%20smilepoinaku gledash na rabotite....otkolku shto jas gledam..isto,a tolku razlichno Ermm
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:19
Читај, баш убаво... Секогаш треба да препрочитуваме за да се корегираме така ли е?

Инаку во Библијата имаш неколку ситуации каде луѓето постеле, или се советува пост. Во Библиска смисла постот е пред се духовна дисциплина - нејадењето е само последица на одлучувачкиот неприкосновен фокус врз Бога при кој на некој начин, човекот заборава и на храната... Мислам ова го кажувам фигуративно, но фокусот е Бог, преиспитувањето на човекот, исповедањето, молитвата... Затоа и храната се остава... Ако се пости само со нејадење, а се останато се прави исто, тогаш тоа не е пост, туку диета...

Пис енд лав белег...
Кон врв
harbur Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај harbur Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 01:28
adzija me mrzi da gi citam site strani aj ako sakas na kratko da mi objasnis za protestanizmot ,po konkretno vo sto se razlikuvate od katolicite i pravoslavnite
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.