IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Смрт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смрт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 20>
Прашање: Се плашите ли од смртта??
Одговор Гласови Статистика
67 [38,51%]
84 [48,28%]
23 [13,22%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 15:20
Ne se plasete od smrtta, zamislete kako da ne postoi.
Кон врв
plavu$a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plavu$a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2006 во 11:18
емуш... ме наежи... и јас имам страв од смртта, ама кога тогаш треба тоа да се случи - порано или подоцна
In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 13:45

mnogu se plasam od smrtta, no poveke se plasam od ona sto mozam da si go napravam sebesi, mnog se plasam za smrtta na moite bliski, i imam nekoe cudno pretcustvo koga nekoj kogo dobro go znam ke umri

It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
DemonHunter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DemonHunter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 20:32
Секоја една единка што се родила-човек ,билка или животно-еден ден неминовно мора да умре.Тоа МОРА да се случи.Не верувам во реинкарнации и слични работи. А за „белиот тунел“ сум читал многу пати (за последен пат на 23.10 2006) па би сакал да го цитирам написот :

                      „ВИЗИИТЕ ПРИ КЛИНИЧКА СМРТ СЕ ХАЛУЦИНАЦИИ“

Светлосниот тунел низ кој наводно патуваат нашите души,а ги пречекуваат „суштества“ што би ги одвеле во другиот свет,се најобични халуцинации,тврдат руските научници.Луѓето што преживеале клиничка смрт и се вратиле во живот раскажуваат приказни за силно светло што ги подигнало како елеватор и за средба со блиските што им се починати.
Но најновите истражувања покажаа дека тоа не е вистинско.Вакви и слични халуцинации се резултат на психолошкиот процес што настанува поради оштетување на умот на пациентот,одлучно тврди д-р Олег Василев,член на Руската академија за медицински науки.
Според неговото мислење,главен причинител на халуцинациите е недостигот на кислород,а веднаш потоа и ослободувањето на
ендорфин-природен седатив што настанува во телото по стресот и е задолжен за повторно воспоставување на нарушениот мир.
Ефектот на светлосен тунел е редок офталмолошки феномен што настанува по стрес.
Со Василев се согласува и Роберт Бејкер,психолог од Универзитетот во Кентаки,кој исто така дошол до заклучок дека при стресни ситуации мозокот се брани со создавање одбранбени халуцинации што се под влијание на религиозни верувања,фолклор од тие желби и стравови.“

toa sum go cital nekade ama ne mi tekina
Кон врв
ванчо2006 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ванчо2006 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 22:38
Секоја една единка што се родила-човек ,билка или животно-еден ден неминовно мора да умре.Тоа МОРА да се случи.Не верувам во реинкарнации и слични работи. А за „белиот тунел“ сум читал многу пати (за последен пат на 23.10 2006) па би сакал да го цитирам написот :
                      „ВИЗИИТЕ ПРИ КЛИНИЧКА СМРТ СЕ ХАЛУЦИНАЦИИ“
Светлосниот тунел низ кој наводно патуваат нашите души,а ги пречекуваат „суштества“ што би ги одвеле во другиот свет,се најобични халуцинации,тврдат руските научници.Луѓето што преживеале клиничка смрт и се вратиле во живот раскажуваат приказни за силно светло што ги подигнало како елеватор и за средба со блиските што им се починати.
Но најновите истражувања покажаа дека тоа не е вистинско.Вакви и слични халуцинации се резултат на психолошкиот процес што настанува поради оштетување на умот на пациентот,одлучно тврди д-р Олег Василев,член на Руската академија за медицински науки.
Според неговото мислење,главен причинител на халуцинациите е недостигот на кислород,а веднаш потоа и ослободувањето на
ендорфин-природен седатив што настанува во телото по стресот и е задолжен за повторно воспоставување на нарушениот мир.
Ефектот на светлосен тунел е редок офталмолошки феномен што настанува по стрес.
Со Василев се согласува и Роберт Бејкер,психолог од Универзитетот во Кентаки,кој исто така дошол до заклучок дека при стресни ситуации мозокот се брани со создавање одбранбени халуцинации што се под влијание на религиозни верувања,фолклор од тие желби и стравови.“


поздрав од Малешевијата
Кон врв
boli glava Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај boli glava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2006 во 14:27
Koj ne go odbegnal raganjeto nemani smrtta. No za toj pat nikoj ne znae nikoj ne umrel empiriski za da imame tocni podatociLOL. Vo sekoj slucaj uste edna avantura povekeWink
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2006 во 01:14
Ne nema da lazam deka ne se plasam od smrtta...Pa covek sum po bogu...Edna kapka u okeanot koja ocajno se plasi da ne ispari...A znae deka mora.
Nema nekoj sto ne se plasi od smrtta.So raganjeto ni se vgnezduva strav od krajot vo srzta.I nikako ne mozeme da go iskorenime.Mozeme samo da go kamuflirame.
I ko sto rekol golemiot Jesenjin:
"-Ko bogalji svi smo za zivote povezani svoi".
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2006 во 12:06
Jas ne se plasam od nisto bidejki znam deka se e beskonecno, nie so smrta preminuvame od edna forma vo druga.
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2006 во 13:05
Originally posted by Antoaneta Antoaneta напиша:

Originally posted by samanta samanta напиша:

ne se plasam za mojata smrt, tuku za smrtta na moite najbliski...
 
 
добро кажано истото чувство го имам и јас


i kako go sovladuvas ova cuvtsvo?
Кон врв
Antoaneta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 292
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antoaneta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2006 во 13:02
Originally posted by samanta samanta напиша:

ne se plasam za mojata smrt, tuku za smrtta na moite najbliski...
 
 
добро кажано истото чувство го имам и јас
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2006 во 12:57
ne se plasam za mojata smrt, tuku za smrtta na moite najbliski...
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2006 во 11:57
Originally posted by влечка влечка напиша:

Ивана, тоа на Православие му е јасно, на Зоки Поки не му е јасно, уствари не продолжил да чита понатаму, иначе мислам дека Зоки Поки е 10-11 годишенSmile

Ѕирни ја само првата страна...

поздрав


оф, се извинувам Православие, ама ја го читав само последниот постOuch
Motivation is game in my hands
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2006 во 11:50
Ивана, тоа на Православие му е јасно, на Зоки Поки не му е јасно, уствари не продолжил да чита понатаму, иначе мислам дека Зоки Поки е 10-11 годишенSmile

Ѕирни ја само првата страна...

поздрав
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2006 во 10:15
Originally posted by Зоки Поки Зоки Поки напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

но тоа не е докажано, а богами во блиска иднина не се наѕира решението, што после смртта се случува со нас??? [IMG]alt="Big smile" src="smileys/smiley4.gif" align=absMiddle>[IMG]alt="Big smile" src="smileys/smiley4.gif" align=absMiddle>[IMG]alt="Big smile" src="smileys/smiley4.gif" align=absMiddle> И некако не ми е верно сето она дека луѓето што биле во кома го виделе рајскиот тунел облиен целиот во бела светлина...
па тоа се искуства. Што би сакал ти да чуеш за да поверуваш дека продолжуваш да постоиш после смртта?
Друго, ти значи нешто поимот 21 грам ?
21 грам што ти значи тоа?


тежината на душата Православие е 21 грам

Motivation is game in my hands
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.