IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РЕФОРМАЦИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РЕФОРМАЦИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: РЕФОРМАЦИЈАТА
    Испратена: 25.Октомври.2006 во 12:17
Поздрав до сите на овој форум. Јас сум член на црква (протестантска), и баш ме интересира вашето мислење за реформацијата.

Инаку за некој ден е Празникот на Реформацијата (31.10), што во многу земји се прославува не само како религиозна, туку и како цивилизациска придобивка. Реформацијата не само што ги обновила универзалните принципи на христијанството, онака како што било проповедано од Христос и Апостолите, туку претставувало и цивилизациско ослободување на масите од едноумието на црквите. Слободоумноста од секогаш била одлика на вистинските христијани, но во средните векови црквата завлегла во толкава спрега со државата што намерно го затупувала човекот со забранување на книги, наука, нетолеранција и отворени инквизициски прогонства (и на истокот и на западот).

Имам уште многу да пишувам, ама ај да не си тупам мозок, ако темава не ви е интересна.

Уште еднаш поздрав до сите.
Кон врв
аџија 1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2006 во 12:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

Поздрав до сите на овој форум. Јас сум член на црква (протестантска), и баш ме интересира вашето мислење за реформацијата.

Инаку за некој ден е Празникот на Реформацијата (31.10), што во многу земји се прославува не само како религиозна, туку и како цивилизациска придобивка. Реформацијата не само што ги обновила универзалните принципи на христијанството, онака како што било проповедано од Христос и Апостолите, туку претставувало и цивилизациско ослободување на масите од едноумието на црквите. Слободоумноста од секогаш била одлика на вистинските христијани, но во средните векови црквата завлегла во толкава спрега со државата што намерно го затупувала човекот со забранување на книги, наука, нетолеранција и отворени инквизициски прогонства (и на истокот и на западот).

Имам уште многу да пишувам, ама ај да не си тупам мозок, ако темава не ви е интересна.

Уште еднаш поздрав до сите.
Кон врв
аџија 1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2006 во 12:33

I jas sum clen na crkvata protenstantska i mene me interesira istoto.Nemoj da mi go svatis ova kako licna zamerka,nemam nisto protiv tebe osobeno koga pripagame na ista crkva.samo nemoj vo druga prilika nemoj da se izrazuvas so ovie nekulturni frazi

Имам уште многу да пишувам, ама ај да не си тупам мозок, ако темава не ви е интересна.

po najposle nie protestantite sme kulturni i obrazovani luge
Кон врв
abu al zarkawi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abu al zarkawi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 21:41
Кажи „Тој е Бог, едниот и едниствен. Алах, Вечниот, Апсолутниот и Самостоен господар. Тој нити раѓа, нити самиот е роден. И нема никој сличен Нему.“  (k*ran)
Кон врв
abu al zarkawi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abu al zarkawi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2006 во 21:50
„(е) Создателот на небесата и Земјата: Тој ви направи парови меѓу вас, и парови помеѓу стоката: на овој начин Тој ве размножува: не постопи баш ништо како Него, и тој е Оној кој гледа и слуша (сѐ)“ (42:11).
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2006 во 22:18
   ZAKLUCOK:



BOG   MOZE DA RAGJA ----TOJ E SEMOKEN,        VO     SE      PA   I    DA SI      RODI     SIN      AKO  SAKA

HRISTIJANSKIOT BOG E SEMOKEN !!!

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 10:20
Temata beshe za reformacija na katolichkata crkva ili...aman de ima li tuka moderator da izbrishe?
 
Prashanjeto e do protestantot..me interesiraat  osnovnite razliki megju protestantskata vera i pravoslavieto kako i dali vo protestanti spagjaat baptisti,luteranci ili toa e isto...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 11:13
Originally posted by beleg beleg напиша:

Prashanjeto e do protestantot..me interesiraat  osnovnite razliki megju protestantskata vera i pravoslavieto kako i dali vo protestanti spagjaat baptisti,luteranci ili toa e isto...


Прво, да баптисти, лутерани, методисти, евангелисти и др., спаѓаат во протестанти (НЕ спаѓаат адвентисти, саботари и јеховини сведоци, кои често кај нас од незнаење луѓето ги поистоветуваат со протестантите). Протестантизмот (така наречен од католиците како погрден збор а не од самите нас) почнува на разни територии и места во речиси ист период, па е затоа разгранет во најразлични имиња. Лутер ги предводи во Германија, Калвин во Швајцарија и Франција, анабаптистите во Холандија и Бохемија (Чешка), реформираните во Словенија, Холандија, методисти во Англија, итн. Верувањата се многу слични, да не речам идентитични меѓу овие групи. Помеѓу сите протестантски (правци) воглавном постои тесна соработка.

Главните разлики. Протестантизмот е побуна против тоа што ние веруваме се човечките додатоци, традиции и обичаи кои не се во согласност со Светото Писмо а црквата ( и западната и источната) ги прифатиле со текот на годините. Главната разлика е дека протестантизмот се стреми кон изворното христијанство, како што е проповедано од Христос и Апостолите. Сите други човечки собири (концили, синоди, светци, итн.) можат да бидат поучни, но не можат да бидат темел на верата. Темел останува Библијата и тие мора постојано да се проверуваат дали се во согласност со библиските учења.

Значи тоа е разликата во сржта на учењето. Од таа срж произлегуваат различни разлики во праксата (на пример, не се практикува бебешко крштевање, икони, свеќи, свештенички одори, папство, хиерархија вон епархијата, итн., бидејќи се додатоци кон верата многу векови после Христа). Наш стремеж е секогаш да го проучуваме изворно Божјиот збор и да се поучуваме од него.

Тоа исто така значи дека има и многу сличности, т.е. идентичности. На пример, вербата во Св. Тројство, вербата во Спасителот Исус Христос и Неговото откупување, вербата во задгробниот живот, во моралното (свето) живеење, во љубовта кон ближните (и непријателите), во молитвата, итн.

Ете тоа е во основа. Прашај нешто ако треба да дообјаснам.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 11:41
zoshto ne krshtevanje na bebe?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 14:09
Затоа што Христос и апостолите не крштевале бебиња, туку само верници. Во Светото Писмо (Библијата) пишува „кој поверува и се крсти ќе биде спасен“. Значи си постои ред на работите. Не може да се крсти човек (дете) што не верува. Треба прво да поверува, па да се крсти. Праксата на крштевање бебиња започнува некаде тек во 4-ти век по Христа.

Дури и православната црква, признава дека бебешкото крштевање е вонбиблиска и доцен додаток. Зошто секоја година кога се крштеваат возрасни на Треска, се зборува дека тоа е така изворно, така било прво правено итн. Значи разликата е во тоа што ние не ги признаваме (според нас) човечките примеси во верата.
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 14:11
ima logika
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 16:06
A razmisluvanjeto na protestantite okolu obrezuvanjeto na maskite bebinja,znaeme za Isus...
 
P.S.za bebinjata me podzamisli


Изменето од beleg - 09.Ноември.2006 во 16:06
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 16:20
аџија,

I tuka moram da ti ja dadam mojata podrska. Na ovaa tema imavme shansa da diskutirame i porano na forumov i moite zborovi, koi potpolno go reflektiraat tvojot odgovor, voglavno ne dojdoa do ush*te na chlenovite. Najmnogu imase otpor od muslimanite koi vakvoto prinesuvanje na decata vo nekoja vera ne go gledaat kako "prinudno", tuku kako "roditelska i verska dolzhnost i dobrina". Hristijanite mislam deka bea fateni vo neprijatna situacija da odbiraat megju zdraviot razum i religiskata tradicija. Dobar del od niv ne naogjaat hrabrost i komfort da gi poglednat faktite i vistinata vo ochi.

Me interesira kakvi ke se reakciite ovoj pat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2006 во 17:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

аџија,

I tuka moram da ti ja dadam mojata podrska. Na ovaa tema imavme shansa da diskutirame i porano na forumov i moite zborovi, koi potpolno go reflektiraat tvojot odgovor, voglavno ne dojdoa do ush*te na chlenovite. Najmnogu imase otpor od muslimanite koi vakvoto prinesuvanje na decata vo nekoja vera ne go gledaat kako "prinudno", tuku kako "roditelska i verska dolzhnost i dobrina". Hristijanite mislam deka bea fateni vo neprijatna situacija da odbiraat megju zdraviot razum i religiskata tradicija. Dobar del od niv ne naogjaat hrabrost i komfort da gi poglednat faktite i vistinata vo ochi.

Me interesira kakvi ke se reakciite ovoj pat.


Децата нормално е секој верник дека посакува да ја имаат нивната вера. Но, и ова е едно големо НО, верата е исклучително ЛИЧНА работа. Не може ниту на партнерот, ниту на децата, ниту на НИКОГО да му се натури со сила. Затоа е бесмислено да се одвиваат религиозни обреди врз личности кои таа вера немаат развиена свест да ја прифатат или одбијат. Затоа крштевањето на бебиња, и обрезанието, е натурање, според мене.

Второ, и ова е многу важно. Во една прилика, Исус кажа „немојте да ми кажувате „ние сме потомци Авраамови“, бидејќи Господ може и од овие камења да направи потомци Авраамови.“ Секој треба лично да има вера како Авраам. Не е доволно што сте негови потомци.

Значи, во иста мерка ова може да се пренесе и на нас. „Не ми кажувајте вие сте македонци, свет народ, избран народ, народ со традиција, нашите предци ова, нашите претци она...“ Бог може и од камењата да издигне избрани народи. Ти во што веруваш? Ти дали веруваш како твоите побожни претци кои го оставиле паганизмот и го прифатиле Христа?

Ти, а не народот!

Една поговорка вели: Бог нема внуци, Бог има само деца!

Значи не може да се биде преку едно колено Божјо дете. Секој мора лично да стане Божјо дете, преку вера, покајание, крштевање, итн...



Originally posted by beleg beleg напиша:

A razmisluvanjeto na protestantite okolu obrezuvanjeto na maskite bebinja,znaeme za Isus...
 
P.S.za bebinjata me podzamisli


Белег, по обрезанието, ставот на протестантските цркви не се разликува од православната и католичката.

Христос и апостлите биле обрезани, бидејќи се родиле како Евреи. Но Христос и Апостолите, никого ниту го обрезаа, ниту наредија да се обрезе. Напротив, обрезанието беше сенка на вистинската вера која стапи на сила со Христа. Библијата е преполна со вакви учења. Еве ти само дел од нив:

„Зашто во Христа Исуса ниту обрезанието има сила, ниту необрезанието, туку верата, која што делува преку љубовта“ - Гал 5:6

„Зашто вистинското обрезание сме ние, кои со Духот Му служиме на Бога и се фалиме со Христа, и не се надеваме на телото.“ Фил. 3:3

„Во Него (Христа) сте обрезани со неракотворно обрезание, откако го соблековте гревовното тело на грешност, преку Христовото обрезание“ - Кол. 2:11

И последно, но најсилно:

„И така, ако необрезаниот ги пази наредбите на Законот, тоа тогаш необрезанието нема ли да му се земе како обрезание? И необрезаниот по тело, извршувајќи го Законот, нема ли да те осуди тебе, кој при Светото Писмо и обрезание си престапник на законот?
Оти не е оној Јудејец кој е таков по надворешност, ниту по обрезанието, кое е надворешно, врз телото, туку оној кој е внатрешно таков, и она обрезание, што е во срцето, по дух, а не по буква: него ќе го пофалуваат не луѓето, туку Бог.“ Рим 2:26+
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.