IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон
    Испратена: 17.Февруари.2014 во 09:36


Почнувајте да си ги средувате балконите и дворовите, да не ве изненадат со некоја казнаголема насмевка

Не знам само дали мислат оваа одлука сериозно да ја спроведат, колку комунални инспектори ќе им требаат и дали ќе имаат обзир кон многучлени семејства кои од немајкаде се буткаат во по една-две собички, па балконите им служат како магацини и помошни соби?збунетост


Комунален ред- без гаќи, пиперки и витрини на балкон!




Станарите чии тераси гледаат на улица или кон некој плоштад, на жиците и оградата не смеат да простираат алишта, завеси, постелнине и теписи, предвидува новата Одлука за комунален ред на Град Скопје. На терасите, исто така, не смеат да се оставаат предмети со кои се нагрдува изгледот на објектот, како на пример стари плакари и стари апарати за домаќинство, да се гледаат тегли со слатко, ајвар, обесени сушени пиперки, а граѓаните не може ниту да интервенираат на фасадата по сопствено убедување и без одобрение од надлежен орган ,пишува Дневник

На прозорците, балконите, терасите или на оградите може да чуваат само саксии со цвеќе и други растенија, но само ако не го оштетуваат објектот и не влијаат на безбедноста на граѓаните и на сообраќајот. Ако терасата е натрупана со стар мебел и апарати, комунален инспектор со налог може да го натера сопственикот да ја исчисти.

 Kонечно, градската власт го регулира и проблемот со клима-уредите и од ова лето течноста од нив не смее да капе на надворешните делови на самиот објект или на соседен објект, ниту директно да се излева на тротоар, пишува денешен Дневник

 

Истите прописи ќе важат и за дворните површини во куќи и во згради, кои се со поглед на главна улица, булевар или плоштад.

 - Не е дозволено сушење алишта, тревата не смее да биде повисока од 10 сантиметри, не смее да се засадуваат овошни дрвја чии плодови ја валкаат јавната површина, а гранчињата на украсните и џбунести растенија не смее да ја преминуваат регулациската линија на јавната површина и да пречат на безбедноста на сообраќајот и движењето на луѓето – се вели во Предлог-одлуката за комунален ред во метрополата, која во среда ќе се најде на дневен ред пред Советот на Град Скопје.

 Посебен дел е посветен на оние граѓани што се греат на дрва и јаглен. Тие не смеат својот огрев да го складираат, цепаат или да го кршат на улица и на тротоари. Ако тоа го прават, а притоа се во видно поле на комунален инспектор, ќе бидат опоменати или казнети.

За останатите ограничувања и комуналниот ред на Град Скопје видете тука.


Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 12:59
Абе ајде! Кој ќе ми забрани тревата да ја оставам да расте 20цм?!? Луди ли се овие? Да не е мојот двор во нивна сопственост па ќе ми налагаат колку да ми биде висока тревата?!
А живите огради?

Се надевам дека законов ќе наиде на отпор.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 14:57
како и секоја глупост на Коце така и оваа ќе помине....без оглед колку е бесмислена....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 15:53
a tendite i chadorite  kafanite gi dobivaat besplatno , za da si napravat reklama onie shto im gi ''poklonuvaat''.

ama ete ,
 ovie  videle so svoite ochi sokolovi,...ja bi rekol  leshinarski,
''kaj se parite'' i
udri mu danok i na toa.

isto e i so balkonite shto se modificirani.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 21:33
Не е за голема секирација, како тргна овој народ остана и без гаки, така да и ке нема што да закачи на жиците. А тревата, таа сама се суши нема потреба да се коси до 10 цм.
аааа заборавив пиперките - Пиперките се специјалитет кој може да си го дозволат само поединци. Народецот сега нема пари за пипер и патлиџан, нема што да суши.



Изменето од mamamd - 17.Февруари.2014 во 21:35
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 11:51
Тоа е ЕТНО-КУЛТУРА,нема потреба да се менува ,Македонија ВЕЧНА!
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 12:16
Убаво е да се гледат изпраните танги на некој чупиња што предната вечер си ги симнувал со забчиња љубов , а она се е грчела во сладка страст 
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 12:27
Originally posted by Gorazd777 Gorazd777 напиша:

Тоа е ЕТНО-КУЛТУРА,нема потреба да се менува ,Македонија ВЕЧНА!

Vo pravo si ....no da se razbereme zboruvame za grad a ne za MK selata,vo koi si gi susat gakite pred kukite i na koi odlika im e tokmu toa ...
Vo MK postoi edno selce koe i e krsteno po tokmu toa ....svoite gaki si gi sushele bas pred kuka намигнување

Sepak Mk ima i sela ama i gradovi ,mnogu selani dosle da ziveat po gradovite no kulturata si ja ponele so sebe голема насмевка ...nekoj/nekoi se obiduvaat da napravat i od nasite gradovi ,gradovi ....od nas zavisi kako ke go prifatime toa i kako ke gledame na toa ,mene mi e sosema ok ova ....

Vsunost sto mora dolniot ves da ni go gleda sekoj ,kaj nas doma majka mi odsekogas koga susela dolen ves pred nego gi pruzala peskirite ili pizamite  ....mene mi e sosema normalno ova...
Vitrinite go narusuvaat nadvoresniot izgleda na stambenite objekti...

E sega za piperkite me faka malku makaплазење 



Изменето од Kastro - 19.Февруари.2014 во 14:08
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 14:04
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Абе ајде! Кој ќе ми забрани тревата да ја оставам да расте 20цм?!? Луди ли се овие? Да не е мојот двор во нивна сопственост па ќе ми налагаат колку да ми биде висока тревата?!
А живите огради?

Се надевам дека законов ќе наиде на отпор.



Е овде кај нас, во развиениов запад е така. Ако не ја искосиш тревата, општината ќе ти испрати опомена. Вториот пат следи казна!

И не само тревата во тов јот двор, туку и онаа до тротоарот, пред твојата куќа.

Ѓубрето се собира еднаш неделно, во среда. Кантите се вадат во вторник навечер, после седум.

Нема спростирање алишта, ако живееш во зграда. Ако живееш во куќа можеш да правиш што сакаш, ама во задниот дел на дворот.

Никој не се буни и сите ги почитуваат правилата на игра.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 05:03
E, bas mi e milo sto i NPM stanuva PM. Redno bese.
Sledat kazni za neizmieni koli, butkanje na kola koga nema da zapali, pienje pivo pred koperacija, pusenje na ulica (osven marihuana - to moze), mocanje po kjosinja (osven za kucinja - to opet moze) i igranje tabla na klupi... Uste malku da zaladese, ke pomislev MK stanala kanadska provincija d.g.e..m. Francizi veke ima 25%.
Dobredojdovte vo noviot svetski poredok.

голема насмевка

 


Изменето од Polar Bear - 20.Февруари.2014 во 05:05
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 07:26
… уште ако се влезе во ЕУ… е дури тогаш ќе фрчат закони, прописи и казни! голема насмевка
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 12:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

… уште ако се влезе во ЕУ… е дури тогаш ќе фрчат закони, прописи и казни! голема насмевка

Ич гајле да си немаш пријателе.
Тоа ...и нема така брзо да бид(н)е....можеби после деценија или две..на пазарење со грчкиве цигојнери.
Додека „другите„ сеир (ни) фрлаат..
А можеби ...дури ниту ни тогаш.
пс
Угоре високо , надолу длабоко
А и ....баеги „тврдо„ бе?.
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 13:42
Ако го фрламе снегот од дворовите на улица ке ни пишат казна ?
Обично ние си го фрламе снегот на илица и си правиме снежни тунели за кога ке поминат возилата да си помислат дека ги посетиле Алпите.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 00:05
Во Квинсленд, туристичка дестинација, забрането е пушење на плажа и во ресторани и кафиња иако се масите поставени на отворено. Домашните миленичиња не смеаат да се шетаат на плажа во ударните часови. Ајвачиња како ајвачиња, може да се испоганат. Тогаш газдата ќе треба да си го собере изметот во кесенце и стави во канта за ѓубре.

Ако некој фрли пикавец возејќи кола или во колата има малолетни деца и некој го пријави возачот, тогаш следи казна. Мене ми се има случено!

Иако живееме во демократија, ако незилезеш да гласаш на избори, макар тие биле и локални.... се разбира следи казна. Двапати имам платено глоба.

Драги мои Македонци, тоа ние овде го нарекуваме ред и поредок, правна држава, демократија.....или патриотскиот акт во САД, неслушнав некој дека вели дека е тоа фашизам.

Да си припомнеме само, какви беа ракциите кога се воведе законот за пушење во Македонија?!

Преку демократски избори на избраните им се дава мандат, а тие го користат да ја материјализраат сопствената визија за правна држава. Незнам, можеби визија кој ја измисли некој друг?!

Во секој случај, ниту еден политичар кој има добиено мандат, вклучувајќи ги тука и Никола и Коце...... не измислуваат топла вода, нели? Покрај силните мандати, не ме убедија дека поседуваат некои посебни визионерски способности.

И да небиде ова само дека ги бербатам нашите, еве ќе кажам, истото важи за сите транзициски, пост социјалистички лидери од Владивосток до Висла и Одра, па се до Црното, Белото и Синото Море! Не дека и оние од медитеранскиот појас се нешто поразлични.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.