IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 39>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 17:16
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Ние сме од тие кои никогаш не се бугаризрале.


Кои сте вие? Власите?
Па нормално.


Не Коснакоски, ни сме Македонците, кои си останале Македонци. Оние кои одбиле да станат Бугари, Срби или Грци. Капиш?!

Зошто тогаш никаде не сте се запишале во историјата?
Зошто се криевте толку векови?

Кажи го името на барем еден таков Македонец. Баби и дедовци не ги броиме.


Запишани сме, ама имаме и одпишани. Јас те прашувам тебе, како одпишан, да ми објасниш како и каде си се запишал? Дали некој нескајќи те запишал, по грешка?

Туку отвори очи, срце, душа и најмногу памет, па протолкувај ги од историски аспект, заклучоците од најновите генетски истражувања на БАН.

Ќе те молам посебно внимание да посветиш на посебната врста Словени со бугарско име. Немој да заборавиш да ја обработиш најголемата сличност со Грците и Италијанците.

Изменето од Platenik - 27.Јануари.2014 во 17:20
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 17:31
Originally posted by д4б3 д4б3 напиша:



Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ако нема, ќе го изврти кон тоа дека Бугарите биле азијати,


е убу де

го почитуваме мисленето на Платеникот



Се сомневам дека го почитуваш моето мислење. Сомнежот е резултат на твојот минат труд. Не си ме убедил дека капацитетот е на повисоко рамниште.

Не ја прифаќај оваа моја прецепција како нешто лично или атака на твојата аналитичка моќ. Значи ништо персонално, туку уште една потврда за бугарска работа!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 17:58
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Орка Орка напиша:

Оп оп што ја то видим.... Злосторничко здружување
Јас коментирам на тоа што мене ми пречи.
Значи некој да ме убедува што сум,а што не сум,притоа да нема аргументи за кој и што е.
Но воопшто не би навлегувал во тоа,оти најверојатно ќе бидам ист како нив.
Искрено не знам кој тоа тука е мој човек.


На мене бе мисли Орка, јас сум твојот човек. Значи има наши и нивни!
Македонци и бугаризирани!

Види сега, ти погрешно си го разбрал. Тој има аргументи кој е и што е, само неможе да разбере дека аргументите му се неиздржани, погрешни.

Јас бев сигурен во тоа...Ама пак си викам,да не така сонувам,он да ми потврди со вистината да ме разбуди.
Но опасен софтвер имаат вградено...
Поопасни се од нодов кој на саат време ми се упдејтува,
ги менуваат постовите додека трепнам.
Да не грешам душа можеби точка на крајот забораваат да стават,или извичник.
А тоа што претходно сум го прочитал,најверојатно очен лекар треба да си посетам.
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 18:11
Originally posted by Орка Орка напиша:

Поопасни се од нодов кој на саат време ми се упдејтува


v0.10.25?
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 18:30
Originally posted by д4б3 д4б3 напиша:




v0.10.25?


Ова веќе влегува во индустриска шпионажа

Не, v4.0.417.0 како што го гледам,а и разбирам.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 19:01
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Запишани сме, ....


Па добро беше да покажеш некој од твоите Македонци и ние да ги научиме кои се што се.

Ако беше тука Македон /или Мунгос/ ќе го напишеше името на Пулевски како обично се случуваше до сега и јас ќе му го оладев ентузиазмот.

Ти?

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 06:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Запишани сме, ....


Па добро беше да покажеш некој од твоите Македонци и ние да ги научиме кои се што се.

Ако беше тука Македон /или Мунгос/ ќе го напишеше името на Пулевски како обично се случуваше до сега и јас ќе му го оладев ентузиазмот.

Ти?



Ти некому ентузиазмот да му го оладиш? Мора да се преценуваш.

Ти прво да дефинираш каков Бугарин си па дури тогаш ќе можеме да зборуваме. Вака недискутираме за историја, туку за така-наречена словено-бугарска прпопаганда. Која, и ти многу добро занеш, е чиста лага. Малку ли ви се 20тината теории?!


Патем, сега во миксот ги ставам,покрај славното бугарско име кое им припаѓа на луѓето кои дошле од азија и посебната врста на Словени, тракиските и средоземноморските влијанија.

Веќе 5 години ти ја предочувам вистината. Ако мене несакш да ми веруваш, тогаш барем поверувај им на Драга Тончева и Ангел Г'л'бов. Тие се ваши академици. Ако во минатото ви беа криви станските историчари, а богами и некои од домашните, за тоа што незнаете кои сте и што сте, незнам сега кого ќе обвинувате?


Сте се одпишале, а некој друг ве запишал онаму каде што не припѓате! Врти, сучи се се сведува на тој пусти теремин, ББУГАРИЗАЦИЈА.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 13:52
Плеткаш се, па се обидуваш да манипулираш.

Ние не знаеме кои биле прабугарите пред 1000 и кусур години поради недостаток на извори.
Вие не знаете за времето пред помалку од 100 години поради тоа што не сакате да знаете. По убаво ви е да живеете во сон.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 07:13
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Плеткаш се, па се обидуваш да манипулираш.

Ние не знаеме кои биле прабугарите пред 1000 и кусур години поради недостаток на извори.
Вие не знаете за времето пред помалку од 100 години поради тоа што не сакате да знаете. По убаво ви е да живеете во сон.



Извори има и тоа премногу, само вие несакате да ги прифатите. Не ви одат во прилог, како одпишани или погрешно запишани.

Причината што и денеска незнаете кои сте, се баш мноштвото на извори. Дополнително ве заблудуваат. На онај кој знае кој е, не му се потребни 20 теории за да разбере кои му се дедовците.

Ќе кажеш ли за генома на “блгарина“ или мудро ќе ќутиш и избегнуваш?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 18:08
За дедовците - си ги знаеме, знае си ги и Мисирков - татко му, дедо му и прадедо му биле Бугари.

За генома е јасно - чисто индоевропски.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 21:52
За размислување на Платеникот

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2014 во 00:57
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

За дедовците - си ги знаеме, знае си ги и Мисирков - татко му, дедо му и прадедо му биле Бугари.

За генома е јасно - чисто индоевропски.


Tака де,индо-европски, средоземноморски.....но не и бугарски!

Мисирков ќе ти каже, кога ќе се вратиме назад едно 1000-1300 години, ќе дојдеме до вистинските Бугари. Со оглед дека немало никаква државност најмалку 500 години, нема институции, нема писменост, нема свест, нема самосознание.......како може некој од индо-европеец и срдноземноморец да стане Бугарин?! Не е само Мисирков кој го вели ова, нели?

Вакви, Бугари каков што си ти, се создаваат во 19 век. Заблудени, изманипулирани, луѓе кои не си го знаат своето потекло. Се идентификуваат со азиското име, а културата и јазикот не им се компетабилни со името.

Рековме, на онај кој си го знае потеклото не му се потребни 20+ теории да потврди што е!



Изменето од Platenik - 31.Јануари.2014 во 12:17
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2014 во 01:00
ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток

                                                    Београд, 1913
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2014 во 12:20
Originally posted by д4б3 д4б3 напиша:

ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток

                                                    Београд, 1913


Меѓу другото, ако воопшто има нешто друго помеѓу!

Знам дека ова не ти ги ублажува болката и јадот!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.