IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што се случува со нашето образование?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што се случува со нашето образование?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 28>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:15
Originally posted by zagor zagor напиша:

vo temata sto ja zaklucivte  do skoro si naogav spokoj..ona sto ne go citav vo skolo tuka so posebno  zadovolstvo i vnimanie sledev...ke mi nedostasuvaat sostavite na Vale..redovno gi citav.тага   

A kales Angja,moze ovde da se prefrli?


Темата е привремено заклучена, но не е избришана. среќа

За калеш Анѓа читај во неа, никој не ти брани. да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:15
Mesi da ne ti go citiram postot bidejki potoa mojot bi izlegol kolku edna strana ...
No sekako bi ti repliciral , gi cenam tvoite stavovi  i te citam po temive ....i realno malku sum zacuden od tvojot stav ovoj pat .....
Gledam deka ocekuvas od mamamd replika no ja ne mozam  da se vozdrzam i da prasam nesto голема насмевка
 
Prvo bi prasal dali e ova plagijatorska strana i dali od nejze posle toa mozat da proizlezat plagijati? http://hr.wikipedia.org/wiki/Glavna_stranica
ili ovde kade sto moze da se najdat dosta slicni raboti so slicna sodrzina http://naucipoveke.blogspot.com/2011_04_01_archive.html
I uste uste mnogu linkovi ....ednostavno preplaven e netov ...
 
I bidejki plagijat e nesto sto ke go ukrademe i ke go prezentirame kako svoe ,sto mislis dali nekoe od decinjava ima kapacitet i foto memorija toa sto nekoj od clenovive im pomagase tuka da go prenesat na lista hartija za 24 casa? I sto mislis deka deca od 10 do 14 god se sposobni veshto da prepisuvaat? Jas mislam ne...
 
Vtoro najstroga kritika upativ kon nekoi clenovi koi si igraa majtap so decinja ...pak ke kazam mene po degutantno i pogolem grev mi bese toa od se drugo na temata i tokmu NA TIE clenovi mislev koga go napisav tokmu ova :
 
Kastro напиша:
Ako sakavte da napravite dobrina i da pomognete za podobro obrazovanie na nasite deca namesto kritiki , togas mozevte da mu pomognete na detevo i da mu napiste opsto kako da pochne, shto odprilika da pisuva za dejstvoto i kako bi mozel da bide postaven zavrsniot del ....Dali nekoj toa go stori ?
 
I treto kako mozes da pravsi komparacija na diler so droga i na nekoj koj postiral ,zabeleska ,rezime ili nekoj gotov sostav na nekoe delo od knizevnosta???
 
I vo edno sum ubeden deka rejtingot na forumov sigurno ke bide na povisoko nivo so takvi postovi odkolku so mnogute gluposti i neizdrzani raboti koi moze da se procitaat po temine...
 
I... среќа "(се регистрираат само да ќарат туѓ текст и потоа очи не им се гледа)" ...ne mora da znaci ....mozat i kako gosti da "kjarat" tug tekst od bilo koj podforum i da ne se registriraat ....
 


Изменето од Kastro - 15.Ноември.2013 во 00:16
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:45
Kastro, мислам дека јасно напишав оти правам разлика меѓу посочување извори на податоци (тука подеднакво влегуваат и школските учебници), поучување како да се користат и како да се пишуваат свои оригинални теми и есеи... и плагијаризирање туѓа тема и есеј.

Јас правам разлика, а се надевам и ти правиш.

Сите објавени извори на податоци можат да бидат користени за да се издвои потребното и да се состави оригинaлен тескт или може буквално да се копира. Има разлика нели ?

Тоа може да се направи и од школкиот учебник, нели ? И тогаш е плагијаторство, но бидејќи е премногу очебијно никој не би се осудил да стори нешто такво. 

Но затоа би посегнале за обмана и би направиле copy-paste од некоја интернет страница или од нашиов форум кога бараат денес на полноќ тема готова за утре сабајле. Нели ?

Фактот дека можеби има и други такви форуми и страни не менува ништо во поентата на дискусијава. Постојат секакви работи насекаде, па тоа не значи дека се во ред.

Посочуваш и луѓе кои за пари ќе ти стокмат каков сакаш текст, а ти стави си го твоето име на крајот и подај го како лично твој. И тоа е во ред ?

Има луѓе кои ќе ти дадат и диплома стокмена на тој начин.

И тоа е во ред ?

И до каде треба да одиме и да велиме дека е во ред затоа што така се прави во светов ??? Додека примат на работа некој кој завршил на ваков начин наместо нас ? Или додека истиот не ни стане претпоставен на работното место? Додека тој не стане професор на нашите деца ? Додека не легнеме на операција пред така завршен хирург ?

Или можеби тогaш, како и денес, ќе викаме и плукаме по обезвреднетиот образовен систем, по државата која пропаѓа, по корумпираната влада, по расипаното општество... по сите на светов, ама не по нас лично бидејќи... бидејќи... бидејќи не било до нас што се случило сето тоа, нели ?






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:49
Абе луѓе, магистерски работи за 100 евра, докторски за 500. Ајмо ефтино!!!

Што се замарате за есеи и состави. Аооо, доктори на науки станаа за 500 евра, вие се потресовте за еден есеј и навиката за читање. 
Што да кажеме утре за овие доктори на науки кога ќе предаваат на нашите деца на факултет? Тогаш децата се криви што не научиле а?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:52
Нели ?

Дискусијава се развива на вистинската тема : ШТО СЕ СЛУЧУВА СО НАШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ?

Е па ова ни се случува, ова што самите си го правиме.






Изменето од Messenger - 15.Ноември.2013 во 01:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:53
Да колега, но има нешто многу пострашно од пишување на обични есеи од 200 збора, знаеш нели?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:01
Да бе... заборавив. ух

Е па ништо, додека ова не стане нешто пострашно од оноа што е сега пострашно од ова, тогаш ова не е страшно и е потполно во ред, нели ? ангел









Изменето од Messenger - 15.Ноември.2013 во 01:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:08
Да голема насмевка Филозофииголема насмевка

Муабетот ми беше друг колега. 
Многу пострашно е тоа што се случува а јас и ти (и сите ние тука) не можеме да го спречиме.
Професори пишуваат и продаваат магистерски и докторски работи, без око да им трепне. Заработуваат на туѓото незнаење. Тоа е многу пострашно од еден есеј кој и онака нема да го препише детето во целост.
Друго уште потрагично е што само 1% од професорите се реално заинтересирани за есеите што ги задаваат, тоа го прават затоа што им е по програма. На нив не им е важно дали некое дете препишува или не, дали само го напишало есејот или го ископирало од некаде.

Кодекс на работа? Етика? Морал? 
Без врска е тоа, сето е гола вода. Немало потреба да не учат на тоа наназад со години, кога истите тие професори денес заработуваат тешки пари пишувајки и продавајќи на мене, тебе итн.
Ние тука не сме едукативно катче, не сме образовно катче, ниту училиште ниту мачилиште. Ние не можеме да се грижиме за илјадници деца, но нивните родители можат.
Можеби требаше да го напишам тоа што денес го слушав во автобус за да ти стане јасно зошто тие деца бараат на интернет состави. 
Пострашно е да одат да го купат истиот, отколку да го добијат тука.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:11

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тоа може да се направи и од школкиот учебник, нели ?
Toj sto prepisuva tokmu i od tamu prepisuva среќа
 
Inaku na forumov jas ne zabelezav plagijator? Pomegu plagijat i copy paste ima ogromna razlika....I nikoj ne vidov deka se potpisa pod copiranoto prezentirajki go kako svoe...Barem znam sto vidov.
I poentata na mojata diskusija ne e toa ,tuku deka ovde ima postrasni raboti koi treba da se kritikuvaat i potenciraat kako zlodelo a ne ova za koe se kritkuva...smetam deka nikoj ne pomaga "dilanje " tuku naprotiv ......i ne smetam deka temata e potik za neskoluvanje ili steta za naseto obrazovanie ili ne daj boze pak losh primer (ova mi e najcudno )....
 
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

"Додека примат на работа некој кој завршил на ваков начин наместо нас ? Или додека истиот не ни стане претпоставен на работното место? Додека тој не стане професор на нашите деца ? Додека не легнеме на операција пред така завршен хирург ?"
Edno nauciv vo zivotov ,predpostaveniot namesten na pozicija ,neukiot ,ke kiksne i nikoj nema da go ceni a najmalku od lektirite ke stane rakovoditel ,ili rakovoditel vo javna administracija piknat so vrski ? Mislis cital lektiri i mislis deka e tema za OBRAZOVANIE ili mozebi E za vo druga tema??Doktorot stanuva dokotor i uci od strucna literature a ne od lektiri ,a profesorot i toa samo po Makedonski jazik ...e toj moze da e problem vistina среќа
Mesi me iznenaduvas ,po tebe izleguva deka magistri ,doktori na nauki i slicno se stanuva so citanje lektiri ? Lektirata odnosno knigata go bogati recnikot i od nejze dobivame informacii ...No od lektirata ne zavrsuvame faktulteti ,ne magistrirame i ne doktorirame ...toa go steknuvame preku strucnata literature..
 
Mislam deka ova ke odi vo nedogled ....So sekoja pocit kon tvojot stav no ova e mojot stav i stojam do nego...


Изменето од Kastro - 15.Ноември.2013 во 01:11
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:13
mrzla даде супер коментар за тоа како се однесуваме со нештата во нашиот живот:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Знаеме се точно што се случува...на почеток сме бесни,лути на денешницава без да имаме точно кого да обвиниме.....а сето тоа ни е неправедно наметнато....и се навикнуваме....тоа е нај нај болното

Знаеме точно што се случува, ја гледаме измамата точно во очи... и по некое време ја прифаќаме како нормална работа, како некојa вистинска вредност затоа што со време сме се научиле да ја употребуваме за некаква наша корист... и тоа е нај, нај болното!






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

mrzla даде супер коментар за тоа како се однесуваме со нештата во нашиот живот:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Знаеме се точно што се случува...на почеток сме бесни,лути на денешницава без да имаме точно кого да обвиниме.....а сето тоа ни е неправедно наметнато....и се навикнуваме....тоа е нај нај болното

Знаеме точно што се случува, ја гледаме измамата точно во очи... и по некое време ја прифаќаме како нормална работа, како некојa вистинска вредност затоа што со време сме се научиле да ја употребуваме за некаква наша корист... и тоа е нај, нај болното!



Не ја прифаќаме како нормална појава само не сме моќни да ја смениме да
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 03:28
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

mrzla даде супер коментар за тоа како се однесуваме со нештата во нашиот живот:

Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Знаеме се точно што се случува...на почеток сме бесни,лути на денешницава без да имаме точно кого да обвиниме.....а сето тоа ни е неправедно наметнато....и се навикнуваме....тоа е нај нај болното

Знаеме точно што се случува, ја гледаме измамата точно во очи... и по некое време ја прифаќаме како нормална работа, како некојa вистинска вредност затоа што со време сме се научиле да ја употребуваме за некаква наша корист... и тоа е нај, нај болното!



Не ја прифаќаме како нормална појава само не сме моќни да ја смениме да

С'е се започнува со еден скромен личен чекор.

Толку сме моќни да сториме, нели ? среќа






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 08:42


Дидактичките методи на настава се од полесно кон потешко,од познато кон непознато ,од пониско ниво кон повисоко....
Затоа е воведен предмет на педагошки факултет Методика на настава за да се примени ова и се овозможи успешен трансвер на знаење кај учениците.
Во Македонија воспитно -образовниот систем е во таква конфузија кој секоја година се движи кон полошо бидејки се променија еден куп министри ,секој изврши еден милион реформи во образованието но резултат сеуште нема на повидок.
Децата денес се бомбардирани со информации ,учат од несоодветни учебници за возраста и степенот за кој се наменети,кадар кој не е соодветен,а најтрагичното од све е тоа што не се пратат учениците за правилно да се насочат при изборот на понатамошното школување,а со тоа и изборот на нивната идна професија.
Затоа се јавува аверзија кон школскиот систем и се помалку децата имаат интерес за учење.
Кај нас сеуште се негува застарениот модел на енциклопедиско знаење и сестрано развиена личност кој не е соодветен во време на технолошка револуција каде се бараат експерти кои ке управуваат со процесите и технологиите.
Погоре Кастро напомена за магистрите и докторите на науки со препишани трудови.
Тоа е уште еден пример за ерозијата на нашиот образовен систем.
Според бројот на лицата кои се здобија со титула Магистер или Доктор по наука,Македонија веднаш можи база на Марс да направи бидејки далеку сме поспремни и од Америка,Русија Кина и Европа во науката и технологијата....

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 16:20
Исчитав неколку страни наназад и се уште не можам да се убедам дека ради плагијаторство сакате да ја затворите темата.Вакви теми постојат на сите форуми,еден куп сајтови со состави,семинарски...
Не ми е јасно зошто темата  одеднаш стана проблем?
Меси,мислиш дека ако ја затвориш темата децата ќе почнат да читаат?
Знаеш ли како се обработуваат лектири во училиштата во Македонија?
Имаш лектирна тетратка која патем некој ја осмислил и ја продава.Една страна за обработка на лектира.Неколку прашања во врска со лектирата и крај
Така се обработува лектира?
Самите наставници не знаат кој ја прочитал а кој не?
Знаеш кога децата ќе читаат?
Тогаш кога ќе се најде некој компетентен па ќе им воведе четиво кое е прифатливо за нивна возраст а не во второ или трето оделение(не ме држете за збор) некои си македонски приказни во кои-
во едната -мајката се претвора во  крава оти ќерката не плетела доволно брзо,таткото се преженува а новата жена ја коли кравата и ја тера ќерката да јаде од месото
во другата вампирот ја затруднува  Циганката
ќерка ми бараше објаснување а како да и објаснам како тоа вампирот ја затруднел циганката,м?
Сум прочитала милион книги,секогаш настојував моите деца да читаат и им бирав внимателно што да читаат баш за да го засакаат пишаниот збор, ама некој недоносен министер со своите квази-реформи ги претвори децата во луѓе со аверзија кон читање,кон учење.Нашето општество поставува превртени норми и морални вредности.Некој се убива од читање и учење а професорот ќе го мотивира со 4ка,за повеќе да учи нели,друг нема ни да чита ни да учи ќе биде мотивиран со 5ка на крајот на годината...
Темата за писмени е последното нешто кое ќе ги претвори нашите деца од читачи во нечитачи
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.