IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 53>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

За мене идеално би било деца да растат и образуват во хетеросексуални средини (семејства и училишта) доколку сите остaнати односи и вредности се на потребното ниво. Тоа го велам затоа што секое дете (машко и женско) треба да има машки и женски модел на идентификација, дружење и наукување. Тоа ја прави нивната личност комплетна.

Но, како што реков, тоа е само ако сите други работи се на соодветно ниво.

Но, ако тоа не е така... тогаш не знам како би можело a priori да се оправда таквата средина само со фактот дека е хетеросексуална ? Зарем тоа дава некаква бланко неприкосновена вредност пред која сите други вредности се ничкосуваат ?

Работава не е така едноставно црно-бела како што можеби изгледа на прв поглед.

Сите современи општества се судруваат со истата дилема: дали лошото хетеросексуално семејство треба да се прогласи за подобро од доброто еднородно ? И ова прашање не покренато од религиозните установи и државните министарства, туку од социјалните работници, токму оние кои не филозофираат туку практично и секојдневно се соочуваат со семејните проблеми.




 




Не се согласувам дека машките и женските треба да ги делиме на црни и бели и дека полот игра не знам каква улога. Постои родов идентитет, родово изразување кои што немаат никаква врска со полот ниту пак со сексуалната ориентација. 

Не се градиме само по мама и тато фигурите во нашиот живот, инаку би биле copy paste. Се градиме преку оние работи кои ги гледаме и се блиски до она нашето изворно.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:14
Наведов среќа 
Со двајца мажи ќе сака да почувствува мајка, топла, нежна, вистинска жена...
и во другиот случај да почувствува татко, вистински маж...

И децата земени од дом, кога ќе разберат дека се посвоени сакаат да ги дознаат своите биолошки родители а во семејствата во кои живееле не им фалело апсолутно ништо и имале неизмерна љубов од двајцата родители
И оние кои живеат со еден родител копнеат за другиот, колку и да е лош, колку и да е неморален намигнување
Остава тоа дамки во душата....остава...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:16
Како јас ниту еднаш како дете не се позамарав дали татко ми е доволно мажествен и дали мајка ми е доволно феминизирана? Од кај овие работи не разбирам? Мене секогаш ми фалело нешто друго, нема врска тоа со улогите на алфа и фем или што и да е што тие ги играат. Децата и не се замараат со тоа.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:31
Секоја единка како дете се изградува со помош на своите родители и ТОЧКА. 
Секое дете додека е мало ги копира однесувањата, гестикулациите и зборовите на своите родители и уште една ТОЧКА.
Ниту едно дете не може да расуди што е правилно а што е погрешно доколку живее во хомосексуална заедница, исто така не може да расуди ако живее во хетеросексуална заедница. Во каква и да живее, тоа ќе ги копира своите родители.

Откако детето ќе стане малку повеќе од дете и дворот или паркот позади зграда нема да му е единствениот излез, ќе почне да го копира однесувањето на тие со кои што е. Детето во рана фаза на своето детство не е свесно за хомо, хетеро, транс и што уште не.

Детето како дете ќе праша како дошло на овој свет, зарем уште има луѓе што си ги лажат децата и викаат дека штркот ги донел? 

Кога детето ќе стане свесно и ќе почне само да расудува и да учи од грешките, веќе ја има изградено основата на својата личност. Затоа се потребни две различно полови единки.
Во спротивно или ќе нема мајка или ќе нема татко. Па ако е машко со две мајки, колкава е веројатноста дека ќе ги испробува фустаните на мајките? И карминот и сенките?
И после гледате кловнови по улица. Е не, акробати ќе гледате.


Растење во истополова заедница не можете да го споредите со растење во заедница каде што родителите се караат и не постои хармонија.
Тие се заслужни за градењето на личноста на детето иако можеби бракот не им е бајка. Иако подоцна со тек на годините како децата созреваат се соочуваат со нивните проблеми и кавги, сепак се изградени до степен кога можат самите да продолжат со надградба.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:32
Кога ќе разбереш со што се замараат децата, како и колку, тогаш ќе дискутираме среќа
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:33
Секое дете заслужува да ја знае вистината. Истото важи и за мама и тато што посвојуваат деца, тоа дете ја заслужува вистината.
Второ за родовото изразување благе везе нема со мама и тато како се однесуваат. Родовото изразување не е нешто што можеш да го наметнеш.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:35
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Кога ќе разбереш со што се замараат децата, како и колку, тогаш ќе дискутираме среќа


Самите деца зборуваат, еве јас ќе премолчам овој пат.среќа


Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:36
Кога ќе станеш мајка можеби ќе станеш и свесна за тоа каква копија на родителите се децата. До тогаш те молам не ми збори од памет, мислам дека темава сте на развлекле до тие рамки што веќе смешни примери и коментари се расфрлаат.

Продавање тука муда за бубрези, смешки живи. 
И од памет кажано е најлесно, примерите што ги наведе Габриела се онакви какви што би навела секоја искусна мајка!
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:40
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Кога ќе станеш мајка можеби ќе станеш и свесна за тоа каква копија на родителите се децата. До тогаш те молам не ми збори од памет, мислам дека темава сте на развлекле до тие рамки што веќе смешни примери и коментари се расфрлаат.

Продавање тука муда за бубрези, смешки живи. 
И од памет кажано е најлесно, примерите што ги наведе Габриела се онакви какви што би навела секоја искусна мајка!

И ти дај смени си го малку тонот со кој ми се обраќаш, разговараш со човек а не со стока. Фрустрациите на друго место да си ги тресеш.

И не сум мајка, да, ама сум била дете, сум се дружела со деца, сум разговарала со деца и мене оваа тема ми е поблиска од тебе која што нема ни два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија, мешаш баби и жаби и потоа мене ми се понашаш овде само затоа што имам различен став од твојот. Не сум дојдена овде тебе да те трпам. Имај поинаков став, но овде сме да дискутираме, а не да ме масираш со твоите испади. Искусна мајка? Искусна мајка за сопственото дете, не за секое дете на овој свет што постои. ТОЧКА
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:45
Ekszi ke ti postavam edno prasajne i ako ne ti preci bi te zamolil da mi odgovoris.....dokolku smetas deka ne e ok ,ok ne mi odgovaraj i prosti sto ti se obrativ....
Ti si dete od majka i tatko i kolku sto se sekavam po temive sto si pisuvala ,ti si rasneta od majka (zena ) i tatko ( mazh) neli ili ja nesto sum greska? 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:46
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Кога ќе станеш мајка можеби ќе станеш и свесна за тоа каква копија на родителите се децата. До тогаш те молам не ми збори од памет, мислам дека темава сте на развлекле до тие рамки што веќе смешни примери и коментари се расфрлаат.

Продавање тука муда за бубрези, смешки живи. 
И од памет кажано е најлесно, примерите што ги наведе Габриела се онакви какви што би навела секоја искусна мајка!

И ти дај смени си го малку тонот со кој ми се обраќаш, разговараш со човек а не со стока. Фрустрациите на друго место да си ги тресеш.

И не сум мајка, да, ама сум била дете, сум се дружела со деца, сум разговарала со деца и мене оваа тема ми е поблиска од тебе која што нема ни два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија, мешаш баби и жаби и потоа мене ми се понашаш овде само затоа што имам различен став од твојот. Не сум дојдена овде тебе да те трпам. Имај поинаков став, но овде сме да дискутираме, а не да ме масираш со твоите испади. Искусна мајка? Искусна мајка за сопственото дете, не за секое дете на овој свет што постои. ТОЧКА



А кај виде дека ти зборувам со тон различен од било кој друг тон што сум го употребила?
Дури и те замолив, реков - ти се МОЛАМ не ми збори од памет.
Ако си ти исфруструрана мила, не е цел свет околу тебе таков.


А додека не си ја запознала личноста со која што пишуваш, нема ни да можеш да знаеш дали има два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија. Можеш само да погодуваш, но од толку што си навлезена во ова, коментари делиш само на 2-3 теми на форумов. Некаква мисија е тоа мила?


Очигледно треба да почнам со друг тон да ти се обраќам, за да видиш што е тон поинаков од љубезниот!
Колку е човек добар, толку на глава се качувате.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:46
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Кога ќе станеш мајка можеби ќе станеш и свесна за тоа каква копија на родителите се децата. До тогаш те молам не ми збори од памет, мислам дека темава сте на развлекле до тие рамки што веќе смешни примери и коментари се расфрлаат.

Продавање тука муда за бубрези, смешки живи. 
И од памет кажано е најлесно, примерите што ги наведе Габриела се онакви какви што би навела секоја искусна мајка!

И ти дај смени си го малку тонот со кој ми се обраќаш, разговараш со човек а не со стока. Фрустрациите на друго место да си ги тресеш.

И не сум мајка, да, ама сум била дете, сум се дружела со деца, сум разговарала со деца и мене оваа тема ми е поблиска од тебе која што нема ни два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија, мешаш баби и жаби и потоа мене ми се понашаш овде само затоа што имам различен став од твојот. Не сум дојдена овде тебе да те трпам. Имај поинаков став, но овде сме да дискутираме, а не да ме масираш со твоите испади. Искусна мајка? Искусна мајка за сопственото дете, не за секое дете на овој свет што постои. ТОЧКА

Ова посебно ми се допадна иако се изјаснив дека нема веќе да дискутирам голема насмевка

Кога истополови родители ќе имаат сопствено дете, а не било кое земено од овој свет, тогаш слободно нека си го чуваат и нека го воспитуваат како сакаат дасреќа
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:47
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Кога ќе станеш мајка можеби ќе станеш и свесна за тоа каква копија на родителите се децата. До тогаш те молам не ми збори од памет, мислам дека темава сте на развлекле до тие рамки што веќе смешни примери и коментари се расфрлаат.

Продавање тука муда за бубрези, смешки живи. 
И од памет кажано е најлесно, примерите што ги наведе Габриела се онакви какви што би навела секоја искусна мајка!

И ти дај смени си го малку тонот со кој ми се обраќаш, разговараш со човек а не со стока. Фрустрациите на друго место да си ги тресеш.

И не сум мајка, да, ама сум била дете, сум се дружела со деца, сум разговарала со деца и мене оваа тема ми е поблиска од тебе која што нема ни два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија, мешаш баби и жаби и потоа мене ми се понашаш овде само затоа што имам различен став од твојот. Не сум дојдена овде тебе да те трпам. Имај поинаков став, но овде сме да дискутираме, а не да ме масираш со твоите испади. Искусна мајка? Искусна мајка за сопственото дете, не за секое дете на овој свет што постои. ТОЧКА

Ова посебно ми се допадна иако се изјаснив дека нема веќе да дискутирам голема насмевка

Кога истополови родители ќе имаат сопствено дете, а не било кое земено од овој свет, тогаш слободно нека си го чуваат и нека го воспитуваат како сакаат дасреќа


Во буквален превод, кога врбата ќе роди грозје, така?среќа
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 00:47
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Кога ќе станеш мајка можеби ќе станеш и свесна за тоа каква копија на родителите се децата. До тогаш те молам не ми збори од памет, мислам дека темава сте на развлекле до тие рамки што веќе смешни примери и коментари се расфрлаат.

Продавање тука муда за бубрези, смешки живи. 
И од памет кажано е најлесно, примерите што ги наведе Габриела се онакви какви што би навела секоја искусна мајка!

И ти дај смени си го малку тонот со кој ми се обраќаш, разговараш со човек а не со стока. Фрустрациите на друго место да си ги тресеш.

И не сум мајка, да, ама сум била дете, сум се дружела со деца, сум разговарала со деца и мене оваа тема ми е поблиска од тебе која што нема ни два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија, мешаш баби и жаби и потоа мене ми се понашаш овде само затоа што имам различен став од твојот. Не сум дојдена овде тебе да те трпам. Имај поинаков став, но овде сме да дискутираме, а не да ме масираш со твоите испади. Искусна мајка? Искусна мајка за сопственото дете, не за секое дете на овој свет што постои. ТОЧКА



А кај виде дека ти зборувам со тон различен од било кој друг тон што сум го употребила?
Дури и те замолив, реков - ти се МОЛАМ не ми збори од памет.
Ако си ти исфруструрана мила, не е цел свет околу тебе таков.


А додека не си ја запознала личноста со која што пишуваш, нема ни да можеш да знаеш дали има два реда прочитано за родов идентитет и родова експресија. Можеш само да погодуваш, но од толку што си навлезена во ова, коментари делиш само на 2-3 теми на форумов. Некаква мисија е тоа мила?


Очигледно треба да почнам со друг тон да ти се обраќам, за да видиш што е тон поинаков од љубезниот!
Колку е човек добар, толку на глава се качувате.

Не те ни читам нит сакам да дискутирам со тебе. Не ми се замара со некој што 'повишува' тон на форумов. Си дискутирав мирно и ти ми се расфрла со целата енергија. Имај пријатна ноќ.

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Ekszi ke ti postavam edno prasajne i ako ne ti preci bi te zamolil da mi odgovoris.....dokolku smetas deka ne e ok ,ok ne mi odgovaraj i prosti sto ti se obrativ....
Ti si dete od majka i tatko i kolku sto se sekavam po temive sto si pisuvala ,ti si rasneta od majka (zena ) i tatko ( mazh) neli ili ja nesto sum greska? 

Да, од мајка и татко.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.