IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?
    Испратена: 11.Февруари.2013 во 00:00



Пријатели, што е поважно за спасението - и просветлението - на поединецот и колективот: Љубовта БОЖЈА или законитоста и сознанието?

Јас - без да го омаловажувам законот, законостите и сознанието - верувам дека Љубовта БОЖЈА е Вечно Евангелие поголемо од се’!



Поздрав до сите         





Зашто сум уверен дека ни смртта, ни животот, ни ангелите, ни властите, ни сегашноста, ни иднината, ни силите, ни височината, ни длабочината, ниту некое друго создание, ќе може да не’ оддели од Божјата Љубов, Која е во Христа Исуса, нашиот Господ!


Еп.Римја. 8:38,39
   






Изменето од spiros - 11.Февруари.2013 во 00:02
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 01:28
kako ke ja osoznaes ljubovta bozja ako ne e soznanieto?
i kako bi ja socuval istata ako ne e zakonot?
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Alcinov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 27.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Alcinov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 02:30
Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас? ,,Законот беше за нас воспитувач да не доведе до Христос, за да бидеме оправдани преку верата; а откако дојде верата, ние веќе не сме под раководство на воспитувач. Зашто сите сте синови Божји преку верата во Христос Исус; сите, што сте крстени во Христос, во Христос се облековте.’’ вели апостолот Павле во Посланието до Галатјаните 4та глава. Па така, Законот им значи една улога- да ни покаже дека сме грешни и така да не’ направи свесни дека ни е потребно спасение кое ние во никој случај не сме способни да си го обезбедиме па мораме да се надеваме на Христос Кој за нас умре.

Но, Зезната, љубовта Божја не се сочувува преку држење на Законот. Нашата праведност е Христос, единствено преку Него сме праведни во Божјите очи. Со ништо не можеме да придонесеме за да ја ,,платиме’’ Божјата љубов. Всушност, љубовта не би била љубов кога би била на продажба, нели? Таа не се продава, не се купува, не може да се исплати... љубовта се подарува. И така, Бог не можеме да Го задоволиме со тоа што одеднаш ќе почнеме да ги следиме Неговите заповеди. Како прво- ако можевме да се спасиме на тој начин Христос немаше да умре за нас, туку самите ќе си се спасувавме преку свет живот. Како второ, без разлика колку и да се трудиме да живееме Богоугодно, сепак ние сме грешни луѓе и многупати паѓаме во грев- значи ние не сме способни да се спасиме дури и кога би постоела таква можност за спасение преку нашите добри дела и свети животи. И како трето, еве ај да речеме и дека постојат сотириолошки и практични начини за само-спасение (а не постојат!) тогаш што правиме со нашите досегашни гревови? Библијата вели дека казната за гревот (значи, макар и за еден грев) е смрт! А ние сите имаме многу, многу гревови досега кои никако не можеме да ги исплатиме со нашиот Богоугоден живот кој би го живееле отсега натаму. Да завршам: преку Законот ја согледавме нашата грешност, но не се спасуваме преку Законот. Законот треба да не’ води до Христос Кој единствено е способен и желен да ни подари спасение.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 03:42
Originally posted by spiros spiros напиша:




Пријатели, што е поважно за спасението - и просветлението - на поединецот и колективот: Љубовта БОЖЈА или законитоста и сознанието?



За ова порано имавме една скоро идентична тема - срцето или умот.

Колку копја испoкршивме тогаш...  голема насмевка

Јас секогаш сум бил за љубовта и срцето како водители на умот. даНо со истото право и поборници од другата страна велат дека токму умот е тој кој треба да ја води љубовта (срцето). не

Тогaш каква љубов е таа, нели ? збунетост

Ама, сeкому според нeговото... среќа





Изменето од Messenger - 11.Февруари.2013 во 03:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 03:45
Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас?

Божјата Љубов е безусловна.  да





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 10:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас?

Божјата Љубов е безусловна.  да



… I kako takva, ne umee da kaznuva i da nagraduva. Ne umee da mrazi. Ne umee nitu da ignorira, nitu omalovazhuva… Ne umee  da koregira, postojano pametuvajki im na drugite kade greshat i koj e ispravniot pat!…Taa samo ljubi i shiri ljubov dokolku i dozvolime…ne za da ne ljubat tuku da ljubime poradi samata ljubov,   koja postojano se shiri …Ne site ja primaat, potochno ne site i dozvoluvaat da “procveta”… shto li ako ostaneme so prazni race i podotvorena usta голема насмевка

"Taa" e vo Nas samite (vo nashata sushtina) i kade i koj treba da ne spasuva, od kogo??kogo treba da chekame?

Da ne se spoznaesh Sebe - e najgolemiot grev kon sebe!

Grev e koga nema "sredba" so "bozhjata ljubov"(koja ne se doznava tuku spoznava - ama se ponekoj saka da nija pokazheголема насмевкаi kazhe eve oova e vistinska ljubovнамигнување) - a taa ne e nishto drugo osven bezuslovna...samosvest za ednoto ili deka ne se dveнамигнување.

Nema nikoj odnadvor da ne spasuva i kaznuva poradi nash*te “grevovi”nitu pak da ne nagraduva za nash*te "dobri" dela – toa go "pravi" chovekot.

Choveshtvoto deluva kako celina ama "lukaviot" saka da fragmentira - takvov e negoviot zakon, negovata priroda! 

No kako togash sebe bi se "videl" Sebe? - bez toj zakon? - za da iskochi od "krugot" od maya?намигнување


No,shto li kje se sluchi ako mu dojde krajot na svetot?намигнување



Изменето од viktorija123 - 11.Февруари.2013 во 10:30
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 20:42
Амин.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 23:27
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:



...
Taa e vo Nas samite (vo nashata sushtina) i kade i koj treba da ne spasuva, od kogo?? kogo treba da chekame?

...





Вистинската Светлина е Таа што единствено вистински спасува од темнината и сујетната “светлина“!     

Да, таа “светлина“ која што Го негира или девалвира вечното Евангелие БОЖЈЕ - Кое што е Милоста БОЖЈА чиста за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - во својата суштина е сујетна и се’уште не го гледа најважното!    


Љубовта БОЖЈА е пред - и над - законот, сујетното “сознание“ и “просветление“!



                                                                   



„Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.”












   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Alcinov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 27.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alcinov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 00:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас?


Божјата Љубов е безусловна.  да







Меси, не реков дека не е безусловна :)
Кон врв
Alcinov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 27.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Alcinov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 00:49
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:






Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас?


Божјата Љубов е безусловна.  да



<p ="msonormal"="">… I kako takva, ne umee da kaznuva i da nagraduva. Ne umee
da mrazi. Ne umee nitu da ignorira, nitu omalovazhuva… Ne umee  da koregira, postojano pametuvajki im na
drugite kade greshat i koj e ispravniot pat!…Taa samo ljubi i shiri ljubov
dokolku i dozvolime…ne za da ne ljubat tuku da ljubime poradi samata ljubov,   koja
postojano se shiri …Ne site ja primaat, potochno ne site i dozvoluvaat da “procveta”… shto li ako ostaneme so prazni race i podotvorena usta голема насмевка

<p ="msonormal"="">"Taa" e vo Nas samite (vo nashata sushtina) i kade i koj treba da ne spasuva, od kogo??kogo treba da chekame?



<p ="msonormal"="">Da ne se spoznaesh Sebe - e najgolemiot grev kon sebe!



<p ="msonormal"="">Grev e koga nema "sredba" so "bozhjata ljubov"(koja ne se doznava tuku spoznava - ama se ponekoj saka da nija pokazheголема насмевкаi kazhe eve oova e vistinska ljubovнамигнување) - a taa ne e nishto drugo osven bezuslovna...samosvest za ednoto ili deka ne se dveнамигнување.



<p ="msonormal"="">Nema nikoj odnadvor da ne spasuva i kaznuva poradi nash*te “grevovi”nitu pak da ne nagraduva za nash*te "dobri" dela – toa go "pravi" chovekot.

<p ="msonormal"="">Choveshtvoto deluva kako celina ama "lukaviot" saka da fragmentira - takvov e negoviot zakon, negovata priroda! 

<p ="msonormal"="">No kako togash sebe bi se "videl" Sebe? - bez toj zakon? - za da iskochi od "krugot" od maya?намигнување

<p ="msonormal"="">

<p ="msonormal"="">No,shto li kje se sluchi ako mu dojde krajot na svetot?намигнување







Viktorija123 јас зборувам за Бог и како Тој се објавил преку Неговото Слово- Библијата. И според Библијата, Бог иако е љубов, сепак и казнува и наградува и мрази и кажува што е правилно а што е погрешно. И да, Спасителот е централна тема на Библијата која се провлекува низ сите книги на Библијата. Значи, дефинитивно има од што да бидеме спасени- од нашиот непријател- гревот. Гревот, пак, не е недостаток на средба со ,,Божјата љубов’’ туку е промашување на Божјата волја.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 02:39
Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Alcinov Alcinov напиша:

Ако не беше Законот немаше да знаеме дека сме грешни, а ако не знаевме дека сме грешни тогаш како Бог ќе ја покажеше Својата љубов кон нас?


Божјата Љубов е безусловна.  да







Меси, не реков дека не е безусловна :)

Ako e  безусловна, тогаш каков ли е тој Бог, кој не создал според своето подобие, кој го вдахнал својот Божји здив во нас, кој нам не создал со слободна воља и кој рекол дека добро не створил... и кој потоа ќе ни наредува, казнува, наградува, мрази, љуби...

Бог е безусловна љубов.

Тоа значи љубење без ставање никакви услови.

Бoг те љуби безусловно, безвременски и бездогматски. Те љуби преку сите можни човечки поимања за Љубов.








Изменето од Messenger - 12.Февруари.2013 во 02:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 10:56

“Jas POSTOJAM ushte pred da se rodi Avraam”.

I se e kazhano. Ne rekol- postoEV! tuku- POSTOJAM……..znachi ovde e i sega e………ama choek!намигнување

Kakva vrska ima suetata, so spoznanieto deka “bozhjata ljubov” e vo nash*te “srca”???

Egoto nemozhe da ja spoznae...(nema "sredba" bez trancendentiranje na umot)…I spored toa ne postoi takanarecheno “suetno spoznanie” za “bozhjata ljubov” koja  e bezuslovna.  Messi dovolno kazha…

Onamu kade ima bilo kakov uslov i ogranichuvanje vo bilo koj oblik – ne postoi bezuslovna ljubov.

Zatoa i svetot e takov kakov shto e! Ljubovta e Ljubov!

 I samo da napomenam deka voopshto nemam namera da tvdam deka jas sum vo pravo a drugite ne! Sekoj so svoi znaenje i  osoznavanja…. shto e sosema vo red.

Ama sekogash kje se najdat lugje shto kje mislat deka Tie podobro znaat shto misli drugiot, shto saka da kazhe…i kako treba da zhivee odnosno koj pat da go vrvit, koj e poispraven…намигнување



Изменето од viktorija123 - 12.Февруари.2013 во 11:04
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 19:35





Љубовта БОЖЈА е поголема од законот - кој всушност на Неа И’служи и на Неа упатува - исто како што е абсолутно поголема и од секое човечко сознание.       

Човечкото сознанието кое што Ја девалвира или негира Милостa БОЖЈА и делоtо на Нејзиното уникатно инкарнирање во Исуса Христа, е она исто сознание кое што исклучителениот (потврдувачки) услов дуалистички го перципира и по грешка го третира како нељубов, со што потврдува дека се’уште потполно не Ја познава Вистинската Светлина !     




Јас - Светлина - дојдов во светот, така што никој, кој верува во Мене, да не остане во темнина.
И ако некој ги чуе зборовите Мои, и не поверува, Јас нема да го судам, зашто не дојдов да му судам на светот, туку светот да го спасам!


Ев. Јован 12:46+47        








   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2013 во 10:09
Milosta (ljubovta) postoi bez razlika dali nekoj ja negira ili ne. Jas ne ja negiram i nesakam koga nekoj mi gi vadi zborovite od kontekst.

Da beshe dovolno veruvanjeto, do sega site shto veruvaa kje ja videa taa "Sovrshena Vistinska bozhja svetlina". Ama ne e taka, neli? Dokolku pak nekoj tvrdi deka  ja videl, neka ni ja opishe... bez citati, tuku preku negovo lichno iskustvo.
 
Chovekot ima mozhnost da ja osoznae(ne da ja doznae) Milosta, toa e spored mene - "dobrata vest".
 
I da,moe mislenje e deka samo preku spoznanie(individualno) mozhe da se osoznae Milosta! Toa e moj stav na temata i tolku.

Koj misli poinaku, negovo pravo - koja sum pak jas?- bilo kogo da ubeduvam i razubeduvam...



Изменето од viktorija123 - 13.Февруари.2013 во 10:14
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.