IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 53>
Автор
Порака
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 23:43

Сеа ме мрзи да реплицирам на некои ствари погоре кажани/пишани пошо сум уморен ептен. Ќе ги оставам репликите за некој нареден пат...

Сеа само ќе кажам дека и ти се најде во вечната дилема како мене, Ребел и некои други:

Originally posted by anastea anastea напиша:

4.Sto voopsto bara temava vo Seks?!..збунетост

Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:50
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

...Za da bides dobar roditel,sexualnata orientacija na roditelite ne igra ama bas nikakva uloga..vo prasanje e moralot,etikata i goleminata na tie licnosti..voopsto ne e bitno dali se gay,bisex ili str8.
Морал, етика, големина ...!!!!На кого тоа на хомосексуалците..?????збунетостзбунетостзбунетостзбунетост

a sto so etika,i moral se "zadoeni" samo heterosexualcite?..koe nebulozno tvrdenje..Znaci ako si gay..po nekoj avtomatizam si operiran od moral i etika?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2008 во 01:49
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

...Za da bides dobar roditel,sexualnata orientacija na roditelite ne igra ama bas nikakva uloga..vo prasanje e moralot,etikata i goleminata na tie licnosti..voopsto ne e bitno dali se gay,bisex ili str8.
Морал, етика, големина ...!!!!На кого тоа на хомосексуалците..?????збунетостзбунетостзбунетостзбунетост

a sto so etika,i moral se "zadoeni" samo heterosexualcite?..koe nebulozno tvrdenje..Znaci ako si gay..po nekoj avtomatizam si operiran od moral i etika?



Totalno.Mozebi ne e nivna vina sto imaat hormonalni poremetuvanja,koi veke preminuvaat vo bolest i opstestvoto kako takvi ne treba da gi osuduva,no nivnoto eksponiranje bi dovelo do totalen haos vo moralnite normi,podrazbiram sekakov vid na javno eksponiranje.
Bez moralni normi kako temel na naseto opstestvo,ne sme podobri od skitnici kucinja.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 04.Јуни.2008 во 00:13
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 22:24
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Totalno.Mozebi ne e nivna vina sto imaat hormonalni poremetuvanja,koi veke preminuvaat vo bolest i opstestvoto kako takvi ne treba da gi osuduva,no nivnoto eksponiranje bi dovelo do totalen haos vo moralnite normi,podrazbiram sekakov vid na javno eksponiranje.

За болест, кога ќе станиш доктор на науки по медицина (човекова сексуалност поточно), и извршиш бројни испитувања и експерименти, и научно докажиш дека хомосексуалноста е болест, притоа твојот заклучок да биде поддржан од Светската Здравствена Организација, Американската Психолошка Асоцијација како и од светски експерти по човекова сексуалност,

-- дури тогаш ќе бидиш компетентен да кажиш и ќе ти држи теоријата дека хомосексуалноста е болест. А дотогаш можиш да почниш со читање на Википедија за почеток, што значи Сексуална Ориентација и конкретно Хомосексуалност. Ако Википедија не ти е доволно легитимен извор, повели тука.
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Bez moralni normi kako temel na naseto opstestvo,ne sme podobri od skitnici kucinja.

Моралните норми денес веќе се во хаос... Моралот никогаш не е постојан. Само пред 50тина години (карикирам) неморално било жените да носат суќна пократка од под колената, неморално било да носат пантолони, неморално било да се излегува после 20:00!



Изменето од RebeL - 06.Јуни.2008 во 22:31
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
Нембус Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2012
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Нембус Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 22:56
Многу ми мрчите на темава.

Кога ќе имам деца, првата слика што ја правиме, јас, тие и партнерот, ви ја праќам овде како честитка, како еден тролски поздрав
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 15:23
Originally posted by Нембус Нембус напиша:

Многу ми мрчите на темава.

Кога ќе имам деца, првата слика што ја правиме, јас, тие и партнерот, ви ја праќам овде како честитка, како еден тролски поздрав


Само си го кажале мислењето. Не ти се допаѓа? Твој проблемнамигнување


Не знам дали ќе дочекаш да ја пратиш честитката, освен ако не планираш да живееш уште барем 100 години. А тогаш...јави ми се
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 22:48
Originally posted by Нембус Нембус напиша:

Многу ми мрчите на темава.

Кога ќе имам деца, првата слика што ја правиме, јас, тие и партнерот, ви ја праќам овде како честитка, како еден тролски поздрав


Кога ќе си го родиш, тогаш и ќе го имаш. Евентуално може и партнерот твој ако го роди. намигнување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2012 во 23:09
Интересна тема за дискусија, иако веќе се изјаснив дека практично забраната за имање или посвојување деца од страна на хомосексуалците е неможна и неодбранлива.

Имено, да заборавиме дека Нембус е машко... да претпоставиме дека е женско (како веројатно половината од хомосексуалната комуна) и да претпоставиме дека затруднува (на било кој начин) и раѓа дете.

Што ќе се случи сега, општетсвото ќе го одземе тоа дете бидејќи мајка му е хомосексуалка ???

И ако тоа е невозможно, следи дека хомосексуалците можат да имаат деца. Ако можат да имаат деца, тогаш не може да им се постават вештачки ограничувања по основа на лично породување(жените), имање дете од бивша жена (мажите), а последователно од сето тоа и посвојување дете (маж или жена можат да посвојат дете, па отпосле да живеат во заедница со истополен партнер).

Сета оваа работа е правење дупка во вода, задржување по инерција на некогашни норми на живеење во општеството кои повеќе не можат да бидат наметнувани, форсирани или бранети по никоја основа.

Но нештата ќе бидат отегнувани од чисто верски и политички (гласови) аспект с'е додека не се дојде до критичната граница кога оваа тема нема повеќе да биде дискутабилна.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 03:29
не гледам причина зошто хомосексуалците да не посвојуваат деца, дури и сметам дека има некои добри страни на тоа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 06:34
 

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

не гледам причина зошто хомосексуалците да не посвојуваат деца, дури и сметам дека има некои добри страни на тоа
 

ох 

дај барем една добра причина 
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 07:21
А твојата причина за непосвојување е онаа најјаката: Кого ќе вика мама а кого тато? збунетост
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 08:33
А кого ќе викаат мама а кого тато...?збунетост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 08:36
Toa e najbitno vo biduvanjeto na roditel? Obrakanjeto? збунетост
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 08:42
Не е...
Ама можеби ќе мисли дека деца се раѓаат од две мајки...
и ќе се чуди кога во школо ќе дознае дека за да се роди дете треба машко и женско...
машко татко...
женско мајка...
викаш дека нема да праша каде е татко му...
и која од двете мајки му е мајка...?збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.