IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Хомосексуалците во нашата држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомосексуалците во нашата држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 53>
Автор
Порака
LGBT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LGBT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:00
е дури сеа расположението ми е во пичку матер...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:22
Граници малечко... само граници. Ова не ти се случило и не ти се случува на тебе, а дотогаш може и нештата ќе се променат. Да, потресително е видеото ама запомни дека не си тоа ти и дека ти сигурно ќе имаш поинаква љубовна приказна. Нема една со друга а иста приказна да е, а тебе ти посакувам се најубаво. големо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LGBT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LGBT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:26
Ќе бидам добр јас... неколку шамари, кубење и повраќам мал дел....
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:28
Ноуп... еве нешто друго за тебе големо гушкање

Ако ти треба да зборуваш со некој знаеш - дирекција инбокс големо гушкање

You are not alone.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LGBT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 114
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LGBT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:37
Јас веќе си завршив работа...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:50
најпрво, може звучи грубо, ама никој не им е крив на хомосексуалците ако немаат расчистено со имотот и правата кои можат според закони да се препишуваат без разлика на брачниот статус... искрено, може да се среди тоа... ова е исто како да се жалам на државата зошто немам здравствено осигурување, кога сам не сум го обезбедил... тука хомосексуалците се многу вешти во извртувањето на поентата и гледиштата во своја полза
второ, истите правни проблеми со кој се соочил конкретно овој пар, а и други проблеми со кои се соочиле други парови, ги имаат и многу парови кои се стрејт, туку проблемите се најразни и не потекнуваат само од бракот како институција, од фамилијата на вљубените и опкружувањето

по логиката на хомосексуалците, многу пологично е да се бориш против бракот како институција или пак барем за законите кои го засегаат имотот и правата на информации, отколку да се бориш за тоа стрејт и геј паровите да имаат право на брак... затоа што во бракот се кријат многу правно-економски манипулации кои можат да бидат злоупотребувани...
искрено, најмалку криво им е правото за брак, повеќе е виновно самото функционирање на законите, затоа и спомнувам, што ако јас не сакам да се оженам, свесни сте дека ќе поминам низ истите проблеми низ кои поминуваат и хомосексуалните парови, така?
ова воопшто не е проблем на хомосексуалците, туку на било кој што не сака или не може да стапи во брак

премногу се става акцент на сексуалната ориентација, кога се зборува за работи кои не се толку многу засегнати од неа... понекогаш ми личи како да хомосексуалците се борат за еднаквост со другите луѓе по секоја цена, без разлика дали имаат некаква корист од тоа и си го подобруваат начинот на живот... затоа и често не сум спремен да ги поддржувам, затоа што целата работа ми е смешна

и многу почесто се нагласува сексуалната дискриминација, отколку правната... искрено, хомосексуалците не се дискриминирани, ги имаат сите основни права како и сите останати луѓе... тоа за кое најчесто се бунат, е социјалната дискриминација и предрасудите, а таа е присутна и кај половите, возрастите, расите, националностите и т.н. и е дефинитивно тука да остане, се додека човекот не ги прифати индивидуалните разлики


Изменето од zabegan - 19.Мај.2012 во 22:51
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:53
Ама што па тебе толку би ти пречело ако јас се оженам? Од вас потекнува таа врева... аууу истополови бракови = смак света. Абе ај. И зашто да трчам лево десно да се малтретирам, зашто да ми е ускратено ова? Ти ако го гледаш другачје бракот може јас другачје го доживувам.. каква врска има тоа со тебе и со сите останати што сте против истополовите бракови. Што ќе ти смени тоа во твојот живот и во светот? Ништо, само јас ќе имам жена. Толку узбуна за нешто што сигурно нема да причини елементарна непогода. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 22:58
Јас едноставно немам став во врска со истополните бракови, можеби затоа што и таква ми е целата филозофија за животот (да не се мешам во туѓи работи, секој си живее за себе) .
Туку...зошто никој не рагира за децата кога растат во растурени бракови, деца од родители наркомани, пијаници, насилници, криминалци....што е тоа понормално од детето што ќе биде одгледано од родители хомосексуалци....ништо, само пакувањето е поинакво 

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:06
И кога станува збор за дискриминација и неадекватно третирање... зарем малку зборува стравот кога една геј/би/лез/транс особа треба да ја открие својата тајна? Малку ли зборува тој страв? Дека се е така сјајно, недискриминирачки поготово во воспитувањето на детето? Не секогаш е тоа тепање по улици. Дали некој од вас се тресеше затоа што е стрејт? Не, затоа што од сите се очекува да бидеме стрејт, ама некои не се -  на што асоцира ова?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:16
скоро читав некаде по интернетов, на некој друг форум, дека на некој од геј сајтовите каде што се врткаат нашите (македонски) гејови, во секое времено имало по над 100 онлајн членови само од Македонија....загриженост
тоа не е воопшто малку...
од друга страна, мислам дека познавам се на се 2-3 луѓа кои се имаат изјаснето како такви (а познавам огромна бројка на луѓе), што значи дека хомосексуалците се уште успешно се кријат од околината
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:23
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ама што па тебе толку би ти пречело ако јас се оженам? Од вас потекнува таа врева... аууу истополови бракови = смак света. Абе ај. И зашто да трчам лево десно да се малтретирам, зашто да ми е ускратено ова? Ти ако го гледаш другачје бракот може јас другачје го доживувам.. каква врска има тоа со тебе и со сите останати што сте против истополовите бракови. Што ќе ти смени тоа во твојот живот и во светот? Ништо, само јас ќе имам жена. Толку узбуна за нешто што сигурно нема да причини елементарна непогода. 
јас не кревам врева и воопшто не ми пречи ти да се ожениш, баш напротив, хомосексуалците се оние што ја креваат галамата на погрешно место...
зборам само дека не гледам логика во тоа да се бориш за такво нешто, кога проблемот очигледно е во други сфери на правото, а не во сексуалната ориентација... оваа борба за права потекнува чисто од желбата за еднаквост, а не од желбата за тоа хомосексуалците да имаат пријатен и непречен живот... токму она е тоа што иритира... плус тоа, многу иронично е што постојано се попува за почитување на индивидуалност, а барање на еднаквост... еднаквост може да постои само ако во јавноста се исфорсира еднаков став, а тоа не е возможно
затоа и ти спомнувам дека јас, како хетеросексуалец, воопшто не го почитувам бракот како институција и не сакам да се оженам, еве слободно стај ме мене на твое место и размисли што ти зборувам... затоа што хетеросексуален пар кој не сака да стапи во брак е во иста позиција како хомосексуалните парови... и затоа што хомосексуален пар, може да наиде на многу проблеми и како брачен пар
проблемот не е во сексуалната ориентација и дискриминација, проблемот тука е во правниот систем, ако сакате нешто навистина да се промени, треба да се форсира промена на системот кој важи за сите луѓе подеднакво, а не сексуална еднаквост... сексуалната едкнаквост автоматски ќе си дојдее на место кога ќе се промени системот...

затоа и ти кажувам, не сум против геј браковите, воопшто не се ни обидувам да се противам на такво нешто и сеедно ми е дали ќе се воведат, ти кажувам само дек тоа нема да донесе никаква промена, и самата тоа го кажуваш... единствена промена што може да ја предизвика е душевно задоволство на хомосексуалците дека биле еднакви во некого за нешто, и тоа е се...

и вревата истовремено се поттикнува од двете страни на конфликтот, и баш иритантно е што се крева врева за нешто што воопшто не е проблем на сексуалната ориентација
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:25
За некои е сеуште многу опасно да се изјаснат како хомосексуалци особено ако живеат во семејства кои се тешко традиционални или што ја знам какви... или ако им зависи работното место од тоа. Јас кога му кажав на татко ми му кажав кога не живеев со него т.е. кога живеев во канцеларија... дур да му кажам мислам дека сите можни бои на фацата ги сменив, дека телово у не знам какви се не видови на грч ми се стави, абе ѕрцки ми излегоа.. исто и пред некој ден кога му кажував на брат ми абе се стопив. А зошто мора да е тоа така? Многу е тешко кога човек живее со тајна и со страв.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:25
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Јас едноставно немам став во врска со истополните бракови, можеби затоа што и таква ми е целата филозофија за животот (да не се мешам во туѓи работи, секој си живее за себе) .
Туку...зошто никој не рагира за децата кога растат во растурени бракови, деца од родители наркомани, пијаници, насилници, криминалци....што е тоа понормално од детето што ќе биде одгледано од родители хомосексуалци....ништо, само пакувањето е поинакво 

за ова се согласувам потполно, одгледувањата на деца воопшто не зависи од сексуалната ориентација на парот , туку од способноста на парот да одгледува деца, и примерите тука се и тоа како на место
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2012 во 23:28
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Ама што па тебе толку би ти пречело ако јас се оженам? Од вас потекнува таа врева... аууу истополови бракови = смак света. Абе ај. И зашто да трчам лево десно да се малтретирам, зашто да ми е ускратено ова? Ти ако го гледаш другачје бракот може јас другачје го доживувам.. каква врска има тоа со тебе и со сите останати што сте против истополовите бракови. Што ќе ти смени тоа во твојот живот и во светот? Ништо, само јас ќе имам жена. Толку узбуна за нешто што сигурно нема да причини елементарна непогода. 
јас не кревам врева и воопшто не ми пречи ти да се ожениш, баш напротив, хомосексуалците се оние што ја креваат галамата на погрешно место...
зборам само дека не гледам логика во тоа да се бориш за такво нешто, кога проблемот очигледно е во други сфери на правото, а не во сексуалната ориентација... оваа борба за права потекнува чисто од желбата за еднаквост, а не од желбата за тоа хомосексуалците да имаат пријатен и непречен живот... токму она е тоа што иритира... плус тоа, многу иронично е што постојано се попува за почитување на индивидуалност, а барање на еднаквост... еднаквост може да постои само ако во јавноста се исфорсира еднаков став, а тоа не е возможно
затоа и ти спомнувам дека јас, како хетеросексуалец, воопшто не го почитувам бракот како институција и не сакам да се оженам, еве слободно стај ме мене на твое место и размисли што ти зборувам... затоа што хетеросексуален пар кој не сака да стапи во брак е во иста позиција како хомосексуалните парови... и затоа што хомосексуален пар, може да наиде на многу проблеми и како брачен пар
проблемот не е во сексуалната ориентација и дискриминација, проблемот тука е во правниот систем, ако сакате нешто навистина да се промени, треба да се форсира промена на системот кој важи за сите луѓе подеднакво, а не сексуална еднаквост... сексуалната едкнаквост автоматски ќе си дојдее на место кога ќе се промени системот...

затоа и ти кажувам, не сум против геј браковите, воопшто не се ни обидувам да се противам на такво нешто и сеедно ми е дали ќе се воведат, ти кажувам само дек тоа нема да донесе никаква промена, и самата тоа го кажуваш... единствена промена што може да ја предизвика е душевно задоволство на хомосексуалците дека биле еднакви во некого за нешто, и тоа е се...

и вревата истовремено се поттикнува од двете страни на конфликтот, и баш иритантно е што се крева врева за нешто што воопшто не е проблем на сексуалната ориентација

Значи ти сепак имаш избор, а јас немам избор. Тебе никој не те принудува да се ожениш ама ти стои како алтернатива, а јас ако сакам и за мене ако има тоа некакво значење независно дали има логика или не јас немам таква опција. 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.