IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Масакр кај с.Смилковци ,убиени  пет Македонци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масакр кај с.Смилковци ,убиени пет Македонци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 29>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 14:13
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

види го...срцка е...голема насмевка



душички....трепкање


Е токму за ова зборував, ова нашите Албанци кои се колнат во пријателството на Америка не верувам дека би го одобриле оти светот знае што значи.

Black Standard of Jihad:
Black Standard of Jihad


Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 14:20
Денес почнаа да протестираат и во Бујановац заради апсење на албанци обвинети за воени злосторства... во два дена ни продаваат исти финти... изненадување значи никој не смее да апси албанци. Браво. губитник
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 17:54
http://www.bezpardon.mk/ovk-se-reaktivira-se-tokmi-za-vojna-vo-makedonija/



Екс командантот на таканаречената ОВК Џезаир Шаќири викан Хоџа најавил дека ОВК ќе се реактивира бидејќи само таа има искуство по судирите во Косово и Македонија, за да им се спротистави на македонските и српските тајни служби, пишува ,,Трибуна,, пренесува ,,вести он лине,,.

,, Неодамна имав состанок со сите команданти на ОВК и на тој состанок ја разгледавме можноста повторно да се активираме со цел да започенме герилска војна и да го заштитиме населението во Македонија, прешевската долина и на сите места каде на албанците им прети етничко чистење, изјавил Хоџа.

Според Трибуна на прашањето каде ќе се собира војската, Хоџа изјавил дека сеуште не знае, но се работи на тоа.

Според неофицијални информации на Трибуна во овие моменти, албанските екстремисти се распоредуваат во регионот на Тетово, административната линија на Косово и пределот на прешевска долина.

Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 18:51
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Тоа што политичките партии се воздржуваат од коментари...
кои можат да ја зголемат тензијата, а важи како за македонските така и за албанските партии...
како за позиција така и за опозиција...
кажува дека ситуацијата е сериозна...
но кажува и дека контрола на случувањата сигурно имаат западните дипломати...


За заговорниците на репресивна реакција на полицијата за вчерашниот протест или што и да беше...
па и воопшто на оние кои заговараат некаква си војна...

дали се свесни дека заговараат граѓанска војна во која нема победници...
на крај сепак ќе мора да се седне на маса и повторно да се направи договор...
па каков и да е...

Тоа што политичките партии од позиција или опозиција, македонски или оние другите ќутат, само докажува дека се тотални западни марионети, без трунка државност , односно не смеат да мрднат без некој од западот тоа да им го одобри.

Никој не е застапник на репресивни акции, но зар делувањето на полицијата во рамките на уставните надлежности е повик на војна. Полицијата односно власта вчера уште еднаш покажа дека не се дораснати на состојбите, односно дозволија по кој знае кој пат прекршување на законите, а кога нашите демонстрираат тогаш може да делува така????

Не може власта кон некого да се однесува репресивно кога за тоа има потреба а кон некого не.

А вака според твоите искази, ќути си, седи си дома, и чувај си го кубурот за не дај боже, и надевај се дека онаков злостор нема да се случи врз тебе и некој од твоите најблиски е најреална опција, така ли?????????????????????????????????

Подобро ми е еден ден да живеам како човек со достоинство, него 100 години како овца.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 19:30
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

А вака според твоите искази, ќути си, седи си дома, и чувај си го кубурот за не дај боже, и надевај се дека онаков злостор нема да се случи врз тебе и некој од твоите најблиски е најреална опција, така ли?????????????????????????????????

Подобро ми е еден ден да живеам како човек со достоинство, него 100 години како овца.

Не сакам да ја расипувам темата со некој несоодветен коментар...
шубе ми е...
и окулу ова што е кажано во твојот пост, можеме да дискутираме на некоја друга тема...
овде само ќе напоменам...
патриоти на хартија и форум има премногу...
и ти и јас можеме да се правиме патриоти, борци, војници, учесници во конфликтот...
кој може да знае дали ја зборуваме вистината или не...?

форумот е место за дискусија и спротивставени мислења...
пароли, цитати, фрази и квази патриотизам...
не ми е својствено...

но реков, отвори тема и ќе дискутираме за кубурата и достоинството...





Изменето од којсумјас - 05.Мај.2012 во 19:31
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 19:34
Да не ви ја нарушувам дискусијата, слободно продолжете после мене...
Само да ги вметнам сликиве и еден коментар околу тоа..


Со мото “Стоп на монтираните случаи“, неколку илјади Албанци и верници Mуслимани на овој начин сакаа да изразат поддршка на уапсените за тероризам по монструзоното злосторство во коe беа убиени пет лица.

Покрај гласните пароли, летаа камења, искршени се неколку излози, превртени контејнери и уништена е една автобуска постојка. Имаше голем број полициски специјалци, но до поголеми “блиски“ судири со демонстрантите не дојде.

Според премиерот Груевски, ова било “граѓански протест кој има одредена етничка димензија“, но треба да се разбере дека по обелоденувањето на доказите, “убиството е убиство, независни кој го направил и дали бил Македонец или Албанец, или која било друга националност“.

Фотосиве се извонредно сведоштво како поминаа овие демонстрации. Нашиот фотограф, за среќа, помина само со неколку “воспитни” удари од насобраната топла и едвај успеа да ja сочува фото опремата.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 19:38
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 
Е токму за ова зборував, ова нашите Албанци кои се колнат во пријателството на Америка не верувам дека би го одобриле оти светот знае што значи.

Black Standard of Jihad:
Black Standard of Jihad



И после...немале поврзаност со al Qaedaзбунетост
Па тие не се ни обидуваа да ја сокријат поврзаноста и наклонетоста кон оваа терористичка организација. Треба да е слеп човек па да не види.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 19:49
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ќе пише нешто човек и одма ќе се распалите како со бензин да ве полиленамигнување
 
[QUOTE=mariija]Babicke ah babicke dali do godinite e neznam nekako ne si mi bas jasna ili se pravish????Znaci JO ke bara dozivotna kazna za izvrsitelite na krivicnoto delo terorizam ,mislam deka ne bi go izjavil ova dokolku nema dovolno materijalni  dokazi za da se dokaze deka privedenite se izvrsiteli na ubistvoto.Tocno e toa deka sekoj e nevin dodeka ne se dokaze sporotivnoto no vo ovoj slucaj jas sum sigurna deka tokmu privedenite lica (i dve lica vo begstvo)se izvrsitelite na ubistvoto od pricina sto od  12 ti april se pribiraaa materijalni dokazi,se utvrduvase faktickata sostojba ,za da mozat krivicnata prijava dobro potkovana za da ne se raznisa nitu vo eden moment  ja dostavat do JO.Ima nekoj sto non stop SE  gleda i sledi намигнување(sateliti,planetaren sistem).....

...min.4 godini a max.dozivotna robija.
 
1. Факт
2. Личен став
3. Мизерија. Минимум 4 години? Ајде бе...изненадување
 
baboooo aj babooooo otvori Krivicen zakonik na RM procitaj malku moze se ke ti stane jasno ne mi mizeruvaj ok ova e molba od mene намигнување
"If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic."
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 19:56
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

 
овде само ќе напоменам...
патриоти на хартија и форум има премногу...
и ти и јас можеме да се правиме патриоти, борци, војници, учесници во конфликтот...
кој може да знае дали ја зборуваме вистината или не...?

форумот е место за дискусија и спротивставени мислења...
пароли, цитати, фрази и квази патриотизам...
не ми е својствено...


Воопшто не гледам разлика дали се дискутира во живо седнати на маса некаде, овде на форумот или било каде на друго место.

Муабет си е муабет, став си е став, на некого му се допаѓаат на некого не туѓи ставови и мислења.

И не ми го извртувај муабетот, преку стојко ми е од разно разни поборници за нереален соживот, страв од некаква си војна, новокомпонирано братство и единство и слични срања.

Се додека нашиот народ не свати дека нашите комшии не ни мислат ништо добро и тоа го докажале многу пати во минатото, го докажуваат со дела сега, и само господ знае кога и како ќе удрат пак, односно кого и како пак ќе го завијат во црно, се дотогаш ние ќе бидеме чардак ни на небо ни на земја.

Оној што ја бранел земјата 2001, па и пред тоа, пак ќе ја брани и понатаму, секогаш кога ќе биде потребно, а оние што 2001 ги сунчаа мудата по Халкидики, повторно ќе ги сунчаат. И тоа е јасно како ден.

Затоа муабетите за патриотизам, квази патриотизам и сл. остај ги на страна. Македонија е мала земја, во неа се се знае, и кој поминал 5-6 месеци по ровови кога тоа требало и кој ги сунчал јајцата на Егејот, и кој е патриот, и кој не е.

   



"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 20:02
Originally posted by mariija mariija напиша:

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

Ќе пише нешто човек и одма ќе се распалите како со бензин да ве полиленамигнување
 
[QUOTE=mariija]Babicke ah babicke dali do godinite e neznam nekako ne si mi bas jasna ili se pravish????Znaci JO ke bara dozivotna kazna za izvrsitelite na krivicnoto delo terorizam ,mislam deka ne bi go izjavil ova dokolku nema dovolno materijalni  dokazi za da se dokaze deka privedenite se izvrsiteli na ubistvoto.Tocno e toa deka sekoj e nevin dodeka ne se dokaze sporotivnoto no vo ovoj slucaj jas sum sigurna deka tokmu privedenite lica (i dve lica vo begstvo)se izvrsitelite na ubistvoto od pricina sto od  12 ti april se pribiraaa materijalni dokazi,se utvrduvase faktickata sostojba ,za da mozat krivicnata prijava dobro potkovana za da ne se raznisa nitu vo eden moment  ja dostavat do JO.Ima nekoj sto non stop SE  gleda i sledi намигнување(sateliti,planetaren sistem).....

...min.4 godini a max.dozivotna robija.
 
1. Факт
2. Личен став
3. Мизерија. Минимум 4 години? Ајде бе...изненадување
 
baboooo aj babooooo otvori Krivicen zakonik na RM procitaj malku moze se ke ti stane jasno ne mi mizeruvaj ok ova e molba od mene намигнување
 
 И ич не мора да ме молишнамигнување Тоа го полагав пред некоја година и имам 9ка. Не ме терај да го преполагам поради тоа што тебе ти текналонамигнување
 
Сакаш да ми кажеш дека минимум 4 години е доволно за кривичното дело тероризам? Сакаш да кажеш дека некоја терористичка организација може да ја крене во воздух цела зграда на Нова Македонија каде што се сместени многу министерства и агенции, ама најмалку што може да добие се 4 години?!? Тоа ти е еднакво на 11 септември и кулите близначки. да
Истите тие терористи отишле на езеро .. по риба можебиизненадување па им свирнале по цел шаржер во глава и во тело.
Не е важно колку ќе бара ЈО. Важно е колку ќе изрече судијата. Па тоа може да е и минималецот, никој АМА БАШ НИКОЈ не може да го предвиди тоа.
 
И да, од тоа ти што го кажа ти вреди само она, дека никој не е виновен додека не се докаже спротивното, како и висината на затворската казна. Другото ти е личен ставнамигнување
 
 
Ај сеа оди да преполагаш форумско цитирање...изгледа си паднала на тој испитсреќа
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 20:05
После толку години учење на сопствен грб радикалните муслимани научија како самите да констуираат "арапска пролет' во европските држави.

Тактиката е едноставна:

1. Инсцинирај меѓуверски (меѓуетнички) инцидент - отепај неколку луѓе или крени во воздух некој верски објект.

2. Рашири пропаганда дека тоа е направено поради меѓуверски или меѓуетнички пресметки.

3. Организирај демонстраии со верска интонација и провоцирај ја спротивната верска група на насилнички одговор.

4. Креирај, распалувај и одржувај кризна состојба.

5. Постави се како водечки фактор од страна на својата верска група и како решавачки фактор во државата во вака создадената криза, обвинувајќи ја спротивната страна за таа криза.

6. Задржи ја раководната улога и води ја акцијата до крај, остварувајќи ги по секоја цена своите радикални верски планови, оневозможувајќи  било кој да го стави под прашање твојот авторитет во твојата верска средина, како и оневозможувајќи било какво помирување меѓу двете различни верски групи.



Радикалниот Ислам не сака и не бара соживот, иако формално тоа го постира пред јавноста... додека с'е уште не е доминантен.

Целта на радикалниот Ислам е да биде единствена религија на светов.


Муслиманите, како маса, не го делат тој сентимент, но за жал радикалните муслимани се најгласните и најупорните во ширењето на својата идеологија која пушта најдлабоки корени токму во кризни моменти. Тоа се покажа во државите на Блискиот исток, тоа се виде во Афганистан, тоа го доживеавме во Босна.



 





Изменето од Messenger - 05.Мај.2012 во 20:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 20:14
Исламот нападна,протестанска Америка притисна,ама православна Македонија сепак ќе победи
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 20:20
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Исламот нападна,протестанска Америка притисна,ама православна Македонија сепак ќе победи
Исламот како религија не ги учи баш тоа.
Радикалниот ислам и терористичките организации се виновноцитесреќа
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 20:25
Меѓуверски соживот треба и мора да има.

Радикализам, од било која вера, ков и боја - НЕ !



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 29>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,296 секунди.