IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2011 во 23:26
Originally posted by spiros spiros напиша:



На 8ми март (после зајдисонце) точно на 7 дена пред 12тиот роденден на љубениот ..., купив автомобил.

Купувањето беше доста спонтано. Автомобилот е постар од 10 години, има (за сваќањата на нашите предци но ако и ние трезвено размислиме) несватливо многу километри поминато и цената му беше доста (релативно) поволна.

Мојата жена веќе 2 години е без автомобил и постојано ми дава до знаење дека и е потребен.
Одкако го пробавме автомобилот и продавачот ни даде додатен попуст (од 5.660%), јас го потпишав договорот.

Бев изненаден од убавината и зачуваноста на возилото и иако сум посакувал убав и квалитетен автомобил, никогаш не сум се надевал дека јас ќе возам баш една ваква “кочија“.

Но моето изненадување беше многу, многу, многу, ... поголемо, кога после потпишувањето ја добив сообраќајната дозвола.

Во бројот на шасијата се виде една мустра од 2 блока. Букви и бројки (прв блок), па потоа пак буква и бројки (втор блок).

И првиот, и вториот блок на бројки почнуваа со бројот 22!

Притоа од вкупно 13 бројки, 7 беа (2) двојки.

Што мислите, на Кого посебно и на што конкретно упатува и бројот 14 ?





„Она што око не видело, уво не чуло, ниту на човек на ум му дошло, тоа Бог го приготвил за оние кои Го љубат.”




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg


п.с. јас никогаш не сум бил достоен - нити сум - да кажам дека Го љубам БОГА, но неможам поинаку освен да сведочам за Неговата Милост и Љубов!

п.п.с. Дали не е и редно луѓето во автомобилската индустрија (на кои им е толку многу дадено) баш на еден од најдобрите автомобили да му дадат име и лого, кое што ќе упатува баш на најважното: БОЖЈАТА Милост и Љубов!



pogledni go brojot na tvojota reputacija na ovaa tema 9222

Изменето од Templarius - 17.Април.2011 во 23:27
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 23:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:



pogledni go brojot na tvojota reputacija na ovaa tema 9222





Ништо не е потполно случајно, Темпо. Ништо!

Минатата година за Св. Мина (Мартинци) - која е куќна слава на мојата фамилија и која е секогаш по новиот каленадар на 24 Ноември (тоа значи 2 дена после 22 ноември) - бев толку заморен што решив да неодам кај моите да им честитам.
Само што го решив тоа и се спремав со автомобилот да тргнам накај дома, кога автомобилот ми се расипува!
Пробај еднаш, пробај уште еднаш, ... ништо. Почнав да барам број од служба за помош на патишта, кога го гледам бројот од службата на моето осигурување завршува со 7 двојки ...2222222.

Одкако се јавив на службата се јавувам дома да ги известам моите, а одтаму женами ми кажува дека мајками е баш кај нас дојдена (бидејќи беше покасно) да ни донесе нешто

Така, женами и мајками дојдоја да ме поземат со автомобилот на мајками, која веднаш се понуди да ни го даде на услуга додека се поправи нашиот автомобил. Одкако го одвлечкавме мојот автомобил во гаража, јас и женами со автомобилот на мајками ја однесовме мајками дома и се разбира влеговме да честитаме слава на таткоми ...

И ете, јас си планирав да не ги видам таткоми и мајками на Св. Мина (Мартинци) но ГОСПОД ми планирал нешто друго.

Интересно беше што човекот кој од службата дојде да ми помогне се викаше Михаил, а јас воопшто не му се лутев на автомобилот што се расипа, туку Го Фалев и Славев БОГА за Неговата Прамудрост!

Знаеш ли за кој Ангел се работи во Броеви 22:22 !?


Поздрав




п.с. Единствениот БОГ знае само како ми ја охрабри душата со 888 пост на Vanesа, кој што на неа и беше првиот пост на темата:
Вистината е ... !                          http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24622&PN=1







Изменето од spiros - 07.Јули.2011 во 23:19
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.