IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКА ЛИТЕРАТУРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКА ЛИТЕРАТУРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:27
Како не ви е страм на се што е православно да хулите, посебно Евангелос
Како некој Демони Клеветници сте сите вие

Ај размисли колку кошта, прашај, една книга со дебели корици, голем формат, со 1000 страници, во мал ограичен тираш, АЈ ПРАШАЈ ПА КАЖИ МИ, и види дека постојано Лажеш

И колку кошта Библијата вистински, без сите попусти и донации
Што се правиш наудрен, зарем не знаеш дека Библијата ја принтаат Библиску Здруженија и Друштва со Огромни Донации, од ЦЕЛ СВЕТ

Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 15:26
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Како не ви е страм на се што е православно да хулите, посебно Евангелос
Како некој Демони Клеветници сте сите вие

Ај размисли колку кошта, прашај, една книга со дебели корици, голем формат, со 1000 страници, во мал ограичен тираш, АЈ ПРАШАЈ ПА КАЖИ МИ, и види дека постојано Лажеш

И колку кошта Библијата вистински, без сите попусти и донации
Што се правиш наудрен, зарем не знаеш дека Библијата ја принтаат Библиску Здруженија и Друштва со Огромни Донации, од ЦЕЛ СВЕТ



Ники,ќе те замолам ако имаш добра воља по ЛП да ми посочиш некој сајт од Источната црква,ако не се лажам ти пишуваше еднаш за тоа,но,не можам да се снајдам.
Однапред ти благодарам.


Изменето од Omer El Faruk - 23.Април.2008 во 15:27
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 19:07
Obnoveno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Obnoveno.


Благодарам многу Messenger!

Покрај книгата која ја препорача Messenger за секој верник, истотака мислам дека секој верник треба да ја прочита книгата "Мојсеј,Исус,Мухамед-археолошка историја на трите вери" од Жан Пјер Избутс . Станува збор за дело напишано од археолог кој по стапките на Светото Писмо и к*ранот ја истражува историјата опишана од овие свети книги од научна гледна точка, употребувајќи ги сите расположливи историски извори од тоа време. Секој верник треба да ја прочита, независно дали ќе се сложи со напишаното, кое на моменти остава без здив, особено анализата на егзодусот, војните кои Израел ги водел и други старозаветни настани.

Истотака доста интересна книга е "Исповеди" од Блажен Аврелиј Августин. Станува збор за еден вид автобиографија , секако во неа авторот се осврнува на догмите и некои објаснувања на Светото Писмо, истотака обработува и некои философски прашања. Интересно дело.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 23:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:






Покрај книгата која Messenger ја препорача, за поуспешно запознавање со материјата опфатена во оваа книга, јас би ја препорачал и Тhe Nag Hammadi library. Всушност, тоа е колекцијата гностички евангелија, под редакција и со коментари на неколку професори, а во тоа дело учество зема и авторката на книгата која The Gnostic Gospels. Тоа чинам би го комплетирало целосно истражувањето за овие текстови.

Меssenger, ја најдов книгата денес, уште еднаш благодарам за препораката.

Изменето од Македон - 23.Август.2010 во 23:30
Кон врв
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2010 во 17:44
Originally posted by Македон Македон напиша:

   секој верник треба да ја прочита книгата "Мојсеј,Исус,Мухамед-археолошка историја на трите вери" од Жан Пјер Избутс .
Каде може да се најде книгава во Скопје? Ако знаеш име на книжара и цена...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 00:34
Originally posted by ANTEROS ANTEROS напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

   секој верник треба да ја прочита книгата "Мојсеј,Исус,Мухамед-археолошка историја на трите вери" од Жан Пјер Избутс .
Каде може да се најде книгава во Скопје? Ако знаеш име на книжара и цена...


Книгата е во издаваштво на "АЕА Издавачи", јас ја зедов од нивната книжарница на ул. Македонија, тогаш цената беше 450 денари, сега чинам поефтина е.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:08
http://www.megaupload.com/?d=4RXKHYV3

http://www.megaupload.com/?d=PTQX5C9M



http://www.megaupload.com/?d=TWZDQ9LU


http://fliiby.com/get/14070/Monah-Kalist-jdt9pe7axe.html



http://www.megaupload.com/?d=KKLJQ5U2



http://rapidshare.com/files/182915368/PRAVOSLAVNA_LITERATURA.rar



http://www.megaupload.com/?d=6Y3BYTDI



http://rapidshare.com/files/203642780/Mitropolit_Amfilohije_-_osnovi_pravoslavnog_vaspitanja.pdf



http://www.megaupload.com/?d=11MBWXDP


http://www.megaupload.com/?d=11MBWXDP



подоста литература за донлоад и цитање , повелете од изворот непресушен..



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 01:16
teodul, би било попрегледно ако напишеш над секој линк до каков наслов води. И позгодно е да ја користиш опцијата Insert Hyperlink (со закривената стрелка).
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 23:42
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

teodul, би било попрегледно ако напишеш над секој линк до каков наслов води. И позгодно е да ја користиш опцијата Insert Hyperlink (со закривената стрелка).


Се сложувам, а истотака и да се напише на кој јазик е книгата која е посочена.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 21:51
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

teodul, би било попрегледно ако напишеш над секој линк до каков наслов води. И позгодно е да ја користиш опцијата Insert Hyperlink (со закривената стрелка).




Да братче се сложувам но заради кусото време во моментот ги наведов само така а иначе во секој случај се на некое од бившите ЈУ говорни подрачја ( зошто тоа сметам е најразбирливо за секого ) а можеби да се најде некое и на Руски.
Сепак ако некој се интересира ке погледне и ке открие , зошто како и да е се работи за православна литература која можи и да се донлодира во некој од текстуалните формати.А за хиперлинк не можев , кај мене беа на список, но друг пат ке биде подобро , засега ова четиво е доволно за една година убаво ,концентрирано читање,а и збогатување на некоја библиотека со тие наслови.

Изменето од teodul - 24.Октомври.2010 во 21:52
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2010 во 19:04
Besplatno simnuvanje (MP3 format) na celosnoto predavanje na profesor Bart Ehrman Od Isus do Konstantin: Istorija na ranoto Hristijanstvo





Predavanjeto sodrzhi 24 lekcii od po polovina chas:

1. Ragjanje na Hristijanstvoto

2. Religijskiot svet od ranoto Hristijanstvo

3. Istorijskiot Isus

4. Usmenite i pishuvanite tradicii za Isus

5. Apostol Pavle

6. Pochetocite na evrejsko-hristijanskite odnosi

7. Antievrejskoto koristenje na Stariot Zavet

8. Pojavuvanje na hristijanskoto anti-evrejstvo

9. Ranata Hristijanska Misija

10. Hristijaniziranjeto na Rimskata Imperija

11. Prvite drzhavni progonuvanja

12. Prichini za hristijanskite progonuvanja

13. Hristijanskata reakcija na progonvanjata

14. Ranite hristijanski apologeti

15. Razlikite megju prvite hristijanski komuni

16. Hristijanite od vtoriot vek

17. Ulogata na pseudografijata

18. Pobedata na proto-ortodoksnite hrstijani

19. Kanonot na Noviot Zavet

20. Razvivanje na crkovnata administracija

21. Pojava na crkovnata liturguja

22. Pochetoci na normativnata teologija

23. Doktrinata na Troistvoto

24. Hristijanstvoto i osvojuvanje na imperijata


Izvonredni akademski predavanja za temi na koi najchesto diskutirame na podforumot Veroispoved.






Изменето од Messenger - 17.Декември.2010 во 19:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2010 во 21:45
На 16.12. започна скопскиот новогодишен панаѓур(на сајмиште) и ќе трае од 11-20ч. секој ден до вторник 28.12.2010. Влезницата е 30 ден.

На истиот во Хала 1, може да се најде штанд со литература објавебна од божестениот свет а во издание на прахристијанската заедница Универзален живот, како и бесплатни материјали.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 17:29
THE GOSPELl IN BRIEF - The Life of Jesus , Leo Tolstoy




ISBN: 9780061993459; ISBN10: 006199345X; Imprint: Harper Perennial ; On Sale: 2/15/2011; Format: Trade PB; Trimsize: 5 x 7 1/8; Pages: 224; $12.99; Ages: 18 and Up; BISAC1:FIC019000; BISAC2:REL070000


Ne znam dali ovaa kniga na Tolstoj bila nekogash prevedena na makedonski jazik i dali voopshto mozhe da se najde vo Makedonija.




Na Amazon.com mozhe da se kupi za pomalu od $9.









Изменето од Messenger - 07.Март.2011 во 17:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.