IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на реформацијата, развојот, ... еволуцијата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на реформацијата, развојот, ... еволуцијата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 03:16
Spiros imash javna opomena za nachinot na komuniciranjeto.

Zamisli samo kako kje reagirashe ti i site pravoslavni hristijani ako nekoj ja upotrebeshe tvojata terminologija opishuvajkji go veruvanjeto na Pravoslavieto.

Nastrana od toa shto so napishanoto navistina dokazha deka voopshto ne razbirash za shto govori viktorija123.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 10:49
Ti blagodaram spirose za tvojata "topla", "energichna" preporaka, okolu eventualniot doruchek.
Bidi siguren deka kje znam shto da izberam i bez tebe.

Ako sum svesna deka i kamenot ima odredeno nivo na svesnost (inaku ne bi ni "postoel") toa ne znachi deka kje go izberam za jadenje. Zatoa imam mozok, neli?

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 11:04
Едно време се тврдеше и се "докажуваше"  дека и водата има своја меморија,добра и лоша меморија која зависела од тоа како се "однесуваш" со неа.

Доколку ја третираш со класична музика,убави зборови или молитва кристалната решетка при замрзнување се формира во неверојатно убави структури,додека пак е третирана со Рок музика,погрдни зборови или насилство кристалната решетка е изобличена со темни и непријатни бои кои симболизираат насилство,гнев и агресија.

Додека едни го докажуваа погоре пишаното други го побиваа како апсурдност истото,како заврши дилемата не знам.

Може постов е оф топик бидејќи не прочитав наназад низ темата што било муабетот,но сепак мислам дека може да останесреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 20:50
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ti blagodaram spirose za tvojata "topla", "energichna" preporaka, okolu eventualniot doruchek.
Bidi siguren deka kje znam shto da izberam i bez tebe.

Ako sum svesna deka i kamenot ima odredeno nivo na svesnost (inaku ne bi ni "postoel") toa ne znachi deka kje go izberam za jadenje. Zatoa imam mozok, neli?





 
 " kamenot ima odredeno nivo na svesnost" ???? изненадување

Sakas da kazes deka veruvas predmetite imaat dusa ili... ? збунетост

Me interesira tvoeto mislenje okolu ova. Pozdrav Viktorija да




Изменето од KINGDAVID - 28.Декември.2010 во 20:51
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 15:58
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ti blagodaram spirose za tvojata "topla", "energichna" preporaka, okolu eventualniot doruchek.
Bidi siguren deka kje znam shto da izberam i bez tebe.

Ako sum svesna deka i kamenot ima odredeno nivo na svesnost (inaku ne bi ni "postoel") toa ne znachi deka kje go izberam za jadenje. Zatoa imam mozok, neli?

  " kamenot ima odredeno nivo na svesnost" ???? изненадувањеSakas da kazes deka veruvas predmetite imaat dusa ili... ? збунетостMe interesira tvoeto mislenje okolu ova. Pozdrav Viktorija да



Pozdrav KINGDAVID,

Bozhenstvenata sushtina mozhe da se pochuvstvuva vo sekoe sushtestvo, vo sekoj cvet, vo sekoj kamen.
"Se shto postoi e sveto."

Veruvam deka poradi toa Isus, zboruvajki od Hristoviot identitet, veli vo Evangelieto spored Toma: "rasechete parche drvo; jas sum vo nego. Podignete kamen i kje me najdete tamu."

Изменето од viktorija123 - 29.Декември.2010 во 15:59
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 17:31
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 " kamenot ima odredeno nivo na svesnost" ???? изненадувањеSakas da kazes deka veruvas predmetite imaat dusa ili... ? збунетостMe interesira tvoeto mislenje okolu ova. Pozdrav Viktorija да

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Pozdrav KINGDAVID,

Bozhenstvenata sushtina mozhe da se pochuvstvuva vo sekoe sushtestvo, vo sekoj cvet, vo sekoj kamen.
"Se shto postoi e sveto."

Veruvam deka poradi toa Isus, zboruvajki od Hristoviot identitet, veli vo Evangelieto spored Toma: "rasechete parche drvo; jas sum vo nego. Podignete kamen i kje me najdete tamu."

Да, сè е свест. За ова имаше и во Христовата објава во форма на книга со подолг наслов:
Големите космички учења на Исус од Назарет - до Неговите апостоли и ученици кои можеа да сфатат - Животот на луѓето вистински исполнети со Бога„:

„Јас сум сè во сè.

Посматрај го жбунот и ќе Ме пронајдеш Мене.
Подигни го каменот и ќе Ме пронајдеш Мене.
Погледни кон ѕвездите и ќе Ме забележиш Мене.
Погледни длабоко во човекот и ќе се пронајдеш самиот себе, а со тоа и Мене, Христа, Сопството во тебе.

Посматрај го животното и ќе Ме пронајдеш Мене.
Осети го ветерот и ќе Ме слушнеш Мене.
Посматрај ја капката вода и ти се посматраш себеси во Мене.

Оти Јас Сум живот во сè,
и ти си живот во сè,
и сè е во Мене, и сè е во тебе.
Ние сме обединети во Него, Великиот Сè-Еден,
кој Е, вечно -
Струја на постоењето и персонифицирано постоење.
Тој е струјата на Сèпостоењето и самата капка. „


Изменето од Majkl - 29.Декември.2010 во 17:35
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 19:51
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ti blagodaram spirose za tvojata "topla", "energichna" preporaka, okolu eventualniot doruchek.
Bidi siguren deka kje znam shto da izberam i bez tebe.

Ako sum svesna deka i kamenot ima odredeno nivo na svesnost (inaku ne bi ni "postoel") toa ne znachi deka kje go izberam za jadenje. Zatoa imam mozok, neli?

  " kamenot ima odredeno nivo na svesnost" ???? изненадувањеSakas da kazes deka veruvas predmetite imaat dusa ili... ? збунетостMe interesira tvoeto mislenje okolu ova. Pozdrav Viktorija да



Pozdrav KINGDAVID,

Bozhenstvenata sushtina mozhe da se pochuvstvuva vo sekoe sushtestvo, vo sekoj cvet, vo sekoj kamen.
"Se shto postoi e sveto."

Veruvam deka poradi toa Isus, zboruvajki od Hristoviot identitet, veli vo Evangelieto spored Toma: "rasechete parche drvo; jas sum vo nego. Podignete kamen i kje me najdete tamu."




Ti blagodaram na odgovorot Viktorija . Sega mi e jasno sto sakase da kazes.

Inaku se soglasuvam so ovaa tvoja recenica :

Bozhenstvenata sushtina mozhe da se pochuvstvuva vo sekoe sushtestvo, vo sekoj cvet, vo sekoj kamen.
"Se shto postoi e sveto."


Mnogu ubavo kazano да



 Bozestvenoto moze da se pocuvstvuva vo sekoe Bozje sozdanie.


Ocigledno e deka Onoj sto sozdal se, moze da se pocuvstvuva vo Negovite tvorbi.


Pozdrav Viktorija големо%20гушкање

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 21:33


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ocigledno e deka Onoj sto sozdal se, moze da se pocuvstvuva vo Negovite tvorbi.


Ubavo kazhano.

Kazhano so drugi zborovi bi bilo "site kreacii sodrzhat del od Kreatorot". Toa kazhano vo reverzna forma bi bilo "Kreatorot e del od sekoja negova kreacija".

Ultimativno kazhano e "s'e e Kreatorot, s'e e Ednobitie".

Rabotata e samo shto nam, kako na materijalni ogranicheni bitija, s'e ni izgleda kako fragmentirani i megjusebno nezavisni elementi so razlichni karakteristiki i vrednosti koi gi odreduvame spored nekoi nashi parcijalni i nekompletni soznanija, veruvanja i tradicii oformeni i vodeni od pravniot um.

Takvoto fragmentarno i nekompletno razbiranje na svetot e iluzijata vo koja zhiveeme, onoa shto se obide Isus da ni go pretstavi so svoeto uchenje. Taa iluzija, taa podelba na "jas" i "ti", "moe" i "tvoe", toa vrzuvanje (attachment) za lazhnite vrednosti konstruirani od umot, neguvanjeto na zbirshtinata sobrana od patishtata i pragovite na minatoto e korenot na chovekovoto patenje.






Изменето од Messenger - 29.Декември.2010 во 21:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 21:56
mnogu svetci se najdoja na forumov site se sveti se e sveto bravo, site imaaat del od kreatorot ???? pa zosto e vakov svetov koga site sme sveti,site sme edno i demonite i angelite i ispravnoto i pogresnoto seto e isto i grevot i svetosta sekade e Bog i se e del od bog??????
nesto ne e vo red so podforumov????
----------osana--------
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:03
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

mnogu svetci se najdoja na forumov site se sveti se e sveto bravo, site imaaat del od kreatorot ???? pa zosto e vakov svetov koga site sme sveti,site sme edno i demonite i angelite i ispravnoto i pogresnoto seto e isto i grevot i svetosta sekade e Bog i se e del od bog??????
nesto ne e vo red so podforumov????



 Se sto sozdade BOG bese dobro...taka li e? Samiot BOG go kaza toa.

E sega svetot sto se oddaleci od BOG toa e druga rabota. среќа



   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:04
znaci ne e vo se bog i nasekade?
----------osana--------
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:08
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

znaci ne e vo se bog i nasekade?



Iako BOG gi sozdade,TOJ ne e vo Satana, demonite i nevernite lugje, zatoa sto tie otpadnaa od Nego.


No, sto se odnesuva do kamenot, rastenijata i zivotnite tie se Bozja tvorba, neli? среќа

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:10
davide dali si primetil vo bozjoto slovo na kolku mesta vo istoto se spomnuva poimot bog na zivite so mislis zosto e toa ????
----------osana--------
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:13
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

davide dali si primetil vo bozjoto slovo na kolku mesta vo istoto se spomnuva poimot bog na zivite so mislis zosto e toa ????



 Da, i samiot ISUS go ima kazano toa deka BOG e BOG na zivite, a ne na mrtvite.

Bas bi sakal da slusnam od tebe mislenje za ova среќа
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.