IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на реформацијата, развојот, ... еволуцијата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на реформацијата, развојот, ... еволуцијата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 00:48

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Na Veroispoved mnogu zborovi za ljubovta, no zoshto jas se osekjam kako da sum vo "Dolinata na volcite" koga RAZMISLUVAM POINAKU.




viktorija дадичке, ти сепак не би требала да заборавиш дека тука на форумов комуницираш со луѓе кои се’уште не ја достигнале Совршената Цел (Матеј 5:44-48).

Но тој факт не дава никому (па и тебе) за право да се поткопува, исмејава, девалвира, ... несватливо скапата Вера во Љубовта БОЖЈА! Нели?


Љубезно те молам да ми простиш за евентуалните повреди!


Поздрав





Велам така не затоа што веќе достигнав, или дека веќе постигнав Совршенство, туку се стремам да го достигнам она со кое Христос ме достигна мене.
Браќа и сестри, јас не мислам дека сум го достигнал тоа; но едно правам: го заборавам она што е зад мене, а се стремам кон она што е пред мене, трчам кон целта - кон наградата на горното призвание од Бога во Исус Христос.


(Еп. до Филипјаните 3:12+13)


Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Da ne si igra "majtap" so nas "Evolucijata"




Не Викторија, “Еволуцијата“ засигурно не се игра мајтап со оние кои искрено и потполно и’ веруваат на Неговата Милост, на Неговата Мудрост - Тоа Чудесно Евангелие отелотворено во Исус!

уверен во тоа дека Оној, Кој го започна во вас доброто дело, ќе го доврши се до Денот на Исус Христос.

(Еп. до Филипјанте 1:6)



   

Изменето од spiros - 06.Декември.2010 во 01:01
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 13:57
Spiros,

Ako tebe ti se chini deka ja ismejuvam LJUBOVTA, toa taka tebe ti se gleda od nekoj si tvoj "agol" - shto nikako neznachi deka toa e taka kako shto velish Ti,i samo Ti.

Kako shto sekoj zbor ne e za sechii ushi, taka i sekoja shega ne e za sekogo(so ova nesakam nikogo da povredam).
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2010 во 23:10


Viktorija, Viktorija, ... во “долината на волците“ - без покана - се појавила да оптужува некоја “подмукло лукава змија“, или пак е можеби само добро познатата (стара) “кума лија“?   


Приметуваш Viktorija (?), во животинското царство рувото може многу лесно да се промени, сокриената лошотија на срцето да се пројицира врз другите и ѓаволскиот вртлог да се продолжи, но дали е можно и срцето вистински да биде променето? Срцето да ни постане така Големо како Христовото, та и Творецот Лично да Живее во него?

Затоа “дадичке“, имајќи на ум дека ЕДИНСТВЕНИОТ најважното го жртвуваше за нас, искрено да се трудиме сите заедно - поврзани во нелицемерна братска и сестринска љубов - во изградувањето кон Светата и Спасителна Цел, а не “нашала - насмеа“ да се мајтапиме, повредуваме и разрушуваме еден со друг!


Така?


Поздрав     
   





Изменето од spiros - 07.Декември.2010 во 23:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 08:04
Kakov li pozdrav! Spirose

Se vrativ od edno patuvanje i shto da vidam, sum postanala "kuma lija" i "podmuklo lukava zmija".(se nadevam samo vo tvoite ochi).
Ne daj bozhe od tvoja usta vo Bozhji ushi.

Spirose,bez navreda,no mislam deka si daleku od Hristovoto Srce a ushte podaleku od Isusovite zborovi koi tolku chesto gi povtoruvash nebare so nivnoto povtoruvanje direkno kje otidesh vo Rajot.

Celta na Evolucijata sigurno ne e da se vratime na nivo na "zhivotinskoto carstvo".
Shegata ne e majtapenje,povreduvanje i sl. i taa e Bozhji izum.

Изменето од viktorija123 - 20.Декември.2010 во 08:17
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 15:30
Спирос, како се случи да го најдиш Исус во твоето срце и вистината која ја проповеда во своите зборови ?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 19:38
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Kakov li pozdrav! Spirose

Se vrativ od edno patuvanje i shto da vidam, sum postanala "kuma lija" i "podmuklo lukava zmija" ...


Од твоето патување, добредојде (добре се врати) во “долината на волците“, “кумичке“!   

Значи кога шегата излегува од наши усни или прсти, тогаш сите треба да се смеат , а кога другите со нас се шегуваат, тогаш мораат да тажат или горки солзи да се лееат?     

Како беше тоа со ушињата, “кумичке“?   




Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Spirose,bez navreda,no mislam deka si daleku od Hristovoto Srce a ushte podaleku od Isusovite zborovi koi tolku chesto gi povtoruvash nebare so nivnoto povtoruvanje direkno kje otidesh vo Rajot.





Eeej пак ти сега Viktorija, на твоето “патување“ да не си муабетела и пиела (гледала на) кафе со мајката на женами ...



Сега доста, шега настрана!   


Оној Кој што својот непроценливо Скапоцен Живот Го подари за такви како мене, е неспоредлив!

Исусовото Срце е Прачисто БОЖЈО Јагне почисто, побело, поневино, понежно, ... од секое јагне!
Што се работи за моето срце пак, јас би бил пресреќен кога би било како она нешто што е помеѓу овците и волците, она нешто што во турција (вистинската татковина на “долината на волците“) го нарекуваат >> Çoban Köpeği <<, а во германија пак >> Schäferhund << (волчјак)!     







Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Celta na Evolucijata sigurno ne e da se vratime na nivo na "zhivotinskoto carstvo".
Shegata ne e majtapenje,povreduvanje i sl. i taa e Bozhji izum.





Викторија, ти со мене лично да се шегуваш смееш, но притоа треба да си спремна и да го жнееш плодот на тоа нешто што кога го сееш - се смееш . Можеш да разбереш?


Со други зборови Викторија: за мене можеш да кажеш се' и сешто, згора рака ќе ти дадам и ќе ти потврдам, но ако тоа го правиш и (зло) употребуваш со цел да го девалвираш или релативираш Евангелието за Љубовта БОЖЈА, - но и тие што со детско срце Му веруваат - тогаш засигурно се движиш во спротивниот правец од Oној Вистинскиот!




Викторија, во кој развоен стадиум го сметаш ти сопственото срце? Јагне или ...?




Поздрав

   



Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Спирос, како се случи да го најдиш Исус во твоето срце и вистината која ја проповеда во своите зборови ?



Драгане, Добриот Пастир е Тој што ги наоѓа изгубените овци и дури Живот Свој Го дава за ними!

Не е ли чудесна Радосната Вест!?


Среќен е секој кој не Ја отфрла надприродната Љубов БОЖЈА!


Поздрав


   




   

Изменето од spiros - 22.Декември.2010 во 19:50
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 21:21
Sekoj ja razbira shegata na svoj nachin.

Za temata shto ja otvori go kazhav moeto mislenje.

A za mojot pravec na dvizhenje, dali e Vistinski, Ti zasigurno ne si Onoj Vistinskiot shto treba toa da go komentira.

Moeto srce kje go pokazhe mojot pat. A za toa "vo koj razvoen stadium e"?, kje ti odgovoram koga kje otkrijam.
A dodeka otkrijam mozham da go potprasham soprugot ili eventualno svekrvata, ako bash insistirash .
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 21:34


Не ни е дадено да ги знаеме некои работи ...
може така е и подобро ...

најдобро да си признаеме дека не ни е баш се јасно ...

Инаку има три закони на Универзумот ...
или како да го наречеме ...

1. Неограничениот - да се осети ограничен !

Ова веќе се случило.

2. Ние Ограничените - сакаме да се осетиме Неограничени !

Играта е во тек ...

3. Неограничениот - пак ќе си биди Неограничен

се чека ние во 2 да кажеме ДА во исто време...
еден да каже НЕ ...
не важи ...

може ќе поминат многу години ...
гледано за нас ...
а времето за некого не постои ...

и кога ќе кажеме сите ДА ...
ќе одиме во ниво на играта во фаза 3.

И после пак фаза 1.



                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 21:42
Jas kje kazham DA ...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 21:47
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Jas kje kazham DA ...




одлично ...

само што мора сите 7.000.000.000 да кажат ДА !!!





                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2010 во 21:43
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Sekoj ja razbira shegata na svoj nachin.

Za temata shto ja otvori go kazhav moeto mislenje.

A za mojot pravec na dvizhenje, dali e Vistinski, Ti zasigurno ne si Onoj Vistinskiot shto treba toa da go komentira.

Moeto srce kje go pokazhe mojot pat. A za toa "vo koj razvoen stadium e"?, kje ti odgovoram koga kje otkrijam.
A dodeka otkrijam mozham da go potprasham soprugot ili eventualno svekrvata, ako bash insistirash .




Viktorija, нити моето срце, нити твото срце, ... нити било кое друго човечко срце, туку Мудроста БОЖЈА Која БОГ за спасение на сите Ја отелотвори во Исусовото Срце е Целтта кон Која ние треба да се развиваме.
На тој пат не би требало еден со друг да се нарекуваме волци, змии, лисици, ... нити на шега (освен на сопствена сметка), бидејќи Мудроста БОЖЈА од надуваните души бега!


Одсрце му посакувам на сопругот се’ најубаво со жената, на децата со мајката, а на свекрвата со снаата, ... исто како што и’ посакувам се’ најубаво на сопругата со мажот, на децата со таткото, на бабата (мајката на жената) со зетот.







   




Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



одлично ...

само што мора сите 7.000.000.000 да кажат ДА !!!










Тоа е можно само кога сите срца, очи и уши ќе се отворат за Мудроста БОЖЈА Која БОГ за спасение на сите Ја отелотвори во Исус и кога секое колено, секоја рака ќе и’ се поклони на Таа Прекрасна Волја БОЖЈА - за Слава на БОГА!

Што мислиш ти marco_antony, дали е возможно и реално сите набрзо - суштински и вистински - да ја спознаат Совршената ВИСТИНА на Мудроста БОЖЈА и да и’ се поклонат откажувајќисе од сопствениот индивидуален и колективен егоизам, како што тоа прекрасно го сторија вистинските Апостоли за кои сведочи Писмото?


Поздрав

... јас веќе не живеам, туку Христос живее во мене. (Галат. 2:20)




   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 08:33

"Moeto srce" ne e nishto POSEBNO, tuku e del od UNIVERZALNOTO, kako i tvoeto, kako i na ... Kako CELINA.

Svesta e vo SE i SE e vo Svesta (duhovnata). Tuka nema periferija i centar. SE e CENTAR. EDNOBITIE. Ima samo EDNO ili NEMA DVE. Sekoj atom e centar. Nishto ne e POSEBNO, iako Nam ni izgleda poinaku.

Da se uvidi TOA e CELTA. Taka e spored mene. Ti ne mora da go spodeluvash mojot stav kako ni jas tvojot, zatoa dozvoli im na drugite da si izberat shto kje bide nivnata VISTINA. Imame pravo na toa, zarem ne?.

Za da se otkrie Celta ne e potrebno Nishto Posebno.

Nema poteba povekje da repliciram, zashto, bi mozhela da dobijam "Prva Opomena" .
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 18:43
Jas go spodeluvam tvojot stav.

Toa e Isusovoto uchenje...

21 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас...
22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат едно, како што Сме Ние едно;
23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во едно

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  17   


10 Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14


„Не е ли напишано во вашиот Закон: ‘Јас реков: богови сте?’
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  10  


Isus ne se moli za site, tuku za onie koi go sledat negovoto uchenje:

9 Јас се молам за нив; не се молам за светот, туку за оние, кои Ми ги даде, зашто се Твои,
10 и с'e Мое - е Твое, и Твоето - Мое; и се прославив во нив.
11 И не Сум повеќе во светот, а тие се во светот, Јас идам при Тебе. Свети Татко, запази ги во Твое име оние, кои Ми ги даде, за да бидат едно, како што Сме и Ние.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  17 



Shto im veli Isus na site onie koi veruvaat na negovoto slovo:

31 „Ако пребивате во Моето слово, навистина сте Мои ученици;
32 и ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8  


I shto veli isus na onie koi ne mu veruvaat i koi ne go sledat negovoto slovo:

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога.
47 Кој е од Бога, ги слуша Божјите зборови; затоа вие не ги слушате, зашто не сте од Бога.”

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8


Isus s'e ushte go ubivaat, sekoj den...

Za zhal, vistinskata reformacija, onaa koja navistna kje go vrati originalnoto Isusovo uchenje, s'e ushte ne se sluchila.






Изменето од Messenger - 27.Декември.2010 во 19:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 20:03
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


"Moeto srce" ne e nishto POSEBNO, tuku e del od UNIVERZALNOTO, kako i tvoeto, kako i na ... Kako CELINA.

Svesta e vo SE i SE e vo Svesta (duhovnata). Tuka nema periferija i centar. SE e CENTAR. EDNOBITIE. Ima samo EDNO ili NEMA DVE. Sekoj atom e centar. Nishto ne e POSEBNO, iako Nam ni izgleda poinaku.

Da se uvidi TOA e CELTA. Taka e spored mene. Ti ne mora da go spodeluvash mojot stav kako ni jas tvojot, zatoa dozvoli im na drugite da si izberat shto kje bide nivnata VISTINA. Imame pravo na toa, zarem ne?.

Za da se otkrie Celta ne e potrebno Nishto Posebno.

Nema poteba povekje da repliciram, zashto, bi mozhela da dobijam "Prva Opomena" .
   






Каква опомена Викторија? Зошто опомена? idividi.com.mk е сериозен форум (можеби најсериозниот во македонија) кадешто загарантирано владее правото на слободна мисла и избор!

Сигурно дека секој има право да си избере тоа што го учи умот, драга пријателке, но многу повеќе од секој човечки ум е Мудроста БОЖЈА!

Ако некој од т.н. “духовни учители“ - што се прават рамни или дури попаметни од Најмудрото - објасни дека и тревата што ја јадат кравите и нектарот на цвеќињата со што се хранат пчелите се еднобитни, дека и млекото и медот се еднобитни, па дека и фекалиите на кравите се еднобитни и дури корисни за конзумирање, ... тогаш ти смееш да му веруваш и да ја избереш неговата филозофија за твоја, но енергично те молам Викторија, на евентуалниот приемен доручек кај тој “духовниот учител“ со непоколеблива одлучност да го избереш млекото и медот!      









п.с. Со ова несакам да ги одвреднам кравјите фекалии како потполно невредни, туку да потенцирам дека се' си има свој ред и свое место!   






Изменето од spiros - 27.Декември.2010 во 21:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.