IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа во Ирак и Авганистан
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа во Ирак и Авганистан

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8384858687 135>
Автор
Порака
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 16:50
Originally posted by Crnko Crnko напиша:

@ Skopje83... drugarce, ne e ubavo da koristis info od drug i da go prikazes kako svoj komentar/dodatok... Barem pokazi pocit kon MASTER1, bidejki rabotite sto ti gi citiras se napisani od nego, na negoviot blog post... Smetam deka si nov, i se nadevam deka ova ti e od neznaenje, no barem vidi koj e Tom(master1)... Toa e covekot blagodarejki na koj, mnogu od nas polesno go najdovme patot... I.. Razmislete zosto vece go nema na forumi, so korektni i navremeni informacii... A me nema i mene... Inaku, za onie sto im se potrebni info...

http://www.facebook.com/album.php?aid=6397&id=132231560146663#!/pages/Work-at-Afghanistan-Iraq/132231560146663

http://afgantura.wordpress.com/2010/11/10/%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%88/


Crnko neznam zosto ne go procita celiot tekst ubavo rekov deka e prenesen od blog na makedonec koj e tamu, pa neznam zosto sega se zalis.
Jas Tome go zapoznav i znam deka nema da se luti sto izdvojiv informacija za korist na eden clen.
Tolku!
Кон врв
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 16:55
Originally posted by Vlatko 24 Vlatko 24 напиша:

Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Uste edna kompanija ....

www.anham.com

za apliciranje

www.anham.com/careers.asp?mode=show&postingid=106#

Компанијата е оформена во 2004 година како производ на соработка на Arab Supply and Trading Company (“ASTRA”) од Саудиска Арабија,HII-Finance, Corporation Американска инвестициска групација и The Munir Sukhtian Group of Companies, Јорданска инвестициска групација.

Се работи за позиции во логистика(тука има многу различни позиции),магацини,храна,транспорт.Значи се аплицира општо со доставување на резиме,не на одредена позиција,и на основ на вашето резиме, односно ако вашиот профил им одговара за некоја позиција треба да ве контактираат.Треба да напишете и неколку реченици пропратно писмо(cover letter),имате опција за тоа.

Нема потреба да нагласувам дека ова може да е одлична можност за сите.Нема што да загубите,а никогаш не се знае каде може да е вашата среќа.


Od kade sega ova?Ti go kaza nekoj ili...?Kako odi procesot kaj ovie?Isto oni doagaat ili nema takvi raboti?Jas aplicirav pa sto bide neka bide


I jas aplicirav , neznam stvarno od blogot na Tome go prevzemav pa ete dodeka cekame vo fluor jas aplicirav pa sto ke bide ke bide.
Кон врв
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:00
Originally posted by daresekovski daresekovski напиша:

Skopje 83 Me interesira dali bese povikan ti na intervju ili otide po svoja volja vo A.Palas ,i ako ne te viknale kolkavi se sansite za da se vleze i eventualno nekako da se vmetnes i da dojdes do regruterite za da pomines na intrevju pzodrav


Ne bev povikana na intervju , otidov preku obezbeduvanjeto na regruterite.
Nema sansi da se dojde do niv, zosto imaat mnogu obezbeduvanje, duri i koga spijat obazbeduvanjeto 3-4ca im se pred vrata, taka da ako ne bese povikan na intervju nemas nikakvi sansi da stignes do niv.
Кон врв
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:02
Originally posted by urban84 urban84 напиша:

Pozdrav do site, nov sum u forumov !
Skopje83 and co, aj ve molam koj e poinformiran da dade nekoj hint kako do interview oti veke godina vreme ili poise se obiduvam da dojdam do interview ali nikako da mi uspee. Non stop apliciram vo fluor no nikokav nitu eden status change ne sum imal, inaku diplomiran sum po biznis administracija, angliskiot go sovladuvam vo advanced level i plus imam nekolku meseci logcap iskustvo so ecolog.
Fala odnapred i so sreka na site !


Neznam druze sto da ti kazam, i jas eve cekam veke nekolku meseci, na poveke pozicii imam aplicirano , duri imam i zelen karton amerikanski li seuste nisto.
Ni ostanuva samo da cekame izgleda i da se nadevame.
Dodeka cekas probaj i so Dyncorp i ostanatite agencii slicni na Fluor pa apliciraj.
Кон врв
skyscraper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyscraper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:14
Originally posted by SKID SKID напиша:

А кажате ми ... други тестови кои ги прават. Мислам тестови за срце и некои други прават ?


- Glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency,
- Blood Pressure,
- ECG,
- High Blood Sugar,
- Dental injuries,

all in Kuwait (or Dubai)
Кон врв
skyscraper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyscraper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:17
Originally posted by SKID SKID напиша:

А ке може некој подетално да објасни на пример што точно треба да се понесе и какви куфери ке ни треба. Малку збунувачки е напишано што и како треба да се носи.


"Skid" I jas toa se prasuvam,ako doznaes prv pisi mi.
Blagodaram.
Кон врв
skyscraper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyscraper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:20
Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by Vlatko 24 Vlatko 24 напиша:

Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Ajde ajde do sega cekavte pa ke pocekate uste malku.
Kako ni e na nas ostanatite sto voopsto ne sme povikani

A za testovite mislam deka gi imas navedeno i vo aplikacijata koga popolnuvas sto baraat da imas sredeno.


Nie sto sme za fluor mnogu pobrzo bi otisle nego ovie od drugava kompanija.Ako te viknat na intervju,racunaj deka 90% odis i toa vo rok od 10 dena(ako siok so zdravje).Fintata e sto ima mnogu sto aplicirale a nikogas ne im se javile nitu za intervju.Licno poznavam nekolkumina i toa so odlicno poznavanje na angliski i vo najdobri godini.Kako i da e ostanuva da se nadevame deka nas ke ne viknat.Pozdrav


Jas mislam deka imat mnogu luge sto cekaat a nemat mnogu mesta po bazite , zosto i od kaj nas i od bosna i od kosovo doagaat lugeto.
Pa vcera edna otisla zena ima 50 god..a sto pa nie da cekame od po 20-30 godini.
Nisto be samo direktno preku niv, vaka mozeme 100 god da cekame:)


Ova e tocno.Ima i zeni koi rabotat iako se 45-50 godini ...
Ja slucajno na aerodromot vo Dubai razgovarav so edna zena od Kosovo koja imase okolu 50 godini i koja ki rece deka rabotela vo Avganistan.
Кон врв
skyscraper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyscraper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:24
Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by SKID SKID напиша:

А ке може некој подетално да објасни на пример што точно треба да се понесе и какви куфери ке ни треба. Малку збунувачки е напишано што и како треба да се носи.


Ako sakas ke ti citiram se ili imase blog okolu ova sto treba da se nosi.

Nakratko zavisi vo koja firma si Dyncorp - primer nosis nesto licna higiena i nekolku raboti , oni ne preporacuvaat mnogu da se nosi, zatoa sto kolku sto jas razbrav od blogot posle dve nedeli ti davaat plata koja mozes od taa plata vo kes nesto da zemes do 500$ i mozes tamu se da si kupis , ima se fakticki vo prodavnicite tamu, i ako nesto epten ti treba sto nema ima tamu od tie afganistanice koi nosat od gradovite i imat ubava cena.
Znaci ako si preku Dyncorp mozes se da nosis duri i mob i laptop .

E sea ako si preku Fluor mislam deka oni ne davat kes nesto prva plata kako sto rabzbrav i postelninata mora da si ja platis pa taka za sekoj slucaj zemi si pari, iaku i tamu ima prodavnici i se sto ti treba,

Osnovnoto sto sekojdnevno ke go koristis e pantaloni , kosula, naocari obavezno i nekoi cizmi poizdrzlivi.
Toa ti treba obavezno, i kremi za sonce.
Ke probam da go najdam blogot i se kako sto e opisano.

I da dodadam deka vo avion mozes da poneses do 25 kg se preku toa si go plakas samiot.


"Skopje83",te molam bas koga spomena blog da go prilozis ovdeka na foruvom bidejki e prekrasna ideja...
a ako mozes i isprati mi plus i vo licna poraka ili na
skyscraper@hotmail.com

Blagodaram.


Кон врв
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:35
Pisano :) imas vo Inbox

Ili eve

http://afgantura.wordpress.com/category/avganistankuwait/

Pozdrav do gosp. Gosevski
Кон врв
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 17:36
Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by urban84 urban84 напиша:

Pozdrav do site, nov sum u forumov !
Skopje83 and co, aj ve molam koj e poinformiran da dade nekoj hint kako do interview oti veke godina vreme ili poise se obiduvam da dojdam do interview ali nikako da mi uspee. Non stop apliciram vo fluor no nikokav nitu eden status change ne sum imal, inaku diplomiran sum po biznis administracija, angliskiot go sovladuvam vo advanced level i plus imam nekolku meseci logcap iskustvo so ecolog.
Fala odnapred i so sreka na site !


Neznam druze sto da ti kazam, i jas eve cekam veke nekolku meseci, na poveke pozicii imam aplicirano , duri imam i zelen karton amerikanski li seuste nisto.
Ni ostanuva samo da cekame izgleda i da se nadevame.
Dodeka cekas probaj i so Dyncorp i ostanatite agencii slicni na Fluor pa apliciraj.


Sega vidov na drugit forum deka e malku platena rabota
okolu 500-900 dolari
Eden od Dyncorp covek kazuva.
Pa ete cisto da se znae.
Кон врв
skyscraper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyscraper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 20:13
Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by urban84 urban84 напиша:

Pozdrav do site, nov sum u forumov !
Skopje83 and co, aj ve molam koj e poinformiran da dade nekoj hint kako do interview oti veke godina vreme ili poise se obiduvam da dojdam do interview ali nikako da mi uspee. Non stop apliciram vo fluor no nikokav nitu eden status change ne sum imal, inaku diplomiran sum po biznis administracija, angliskiot go sovladuvam vo advanced level i plus imam nekolku meseci logcap iskustvo so ecolog.
Fala odnapred i so sreka na site !


Neznam druze sto da ti kazam, i jas eve cekam veke nekolku meseci, na poveke pozicii imam aplicirano , duri imam i zelen karton amerikanski li seuste nisto.
Ni ostanuva samo da cekame izgleda i da se nadevame.
Dodeka cekas probaj i so Dyncorp i ostanatite agencii slicni na Fluor pa apliciraj.


Sega vidov na drugit forum deka e malku platena rabota
okolu 500-900 dolari
Eden od Dyncorp covek kazuva.
Pa ete cisto da se znae.



Go sledam i jas non-stop blogot na Mr.Gosevski so golemo vnimanie ...
I inspiriran sum za da kazam no ne me razbiraj pogresno
...
...Za 200 USD$ - 250 USD$ (i toa ako najdes rabota)ne bi ostanal vo Makedonija...


pa sega ti razmisli si
Кон врв
skyscraper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyscraper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 20:19
Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by daresekovski daresekovski напиша:

Skopje 83 Me interesira dali bese povikan ti na intervju ili otide po svoja volja vo A.Palas ,i ako ne te viknale kolkavi se sansite za da se vleze i eventualno nekako da se vmetnes i da dojdes do regruterite za da pomines na intrevju pzodrav


Ne bev povikana na intervju , otidov preku obezbeduvanjeto na regruterite.
Nema sansi da se dojde do niv, zosto imaat mnogu obezbeduvanje, duri i koga spijat obazbeduvanjeto 3-4ca im se pred vrata, taka da ako ne bese povikan na intervju nemas nikakvi sansi da stignes do niv.



Tocno e toa no i ova:
Duri i koga bi pustile od obezbeduvanjeto za da razgovara
regruterot so nekoj - nevozmozen e nekoj pozitiven rezultat bidejki bi go potvrdile istoto - apliciraj online..ednostavno si gi pocituvaat principite koi za niv - se biblija



Изменето од skyscraper - 12.Ноември.2010 во 20:20
Кон врв
Skopje83 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Skopje83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 20:42
Originally posted by skyscraper skyscraper напиша:

Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by daresekovski daresekovski напиша:

Skopje 83 Me interesira dali bese povikan ti na intervju ili otide po svoja volja vo A.Palas ,i ako ne te viknale kolkavi se sansite za da se vleze i eventualno nekako da se vmetnes i da dojdes do regruterite za da pomines na intrevju pzodrav


Ne bev povikana na intervju , otidov preku obezbeduvanjeto na regruterite.
Nema sansi da se dojde do niv, zosto imaat mnogu obezbeduvanje, duri i koga spijat obazbeduvanjeto 3-4ca im se pred vrata, taka da ako ne bese povikan na intervju nemas nikakvi sansi da stignes do niv.





Tocno e toa no i ova:
Duri i koga bi pustile od obezbeduvanjeto za da razgovara
regruterot so nekoj - nevozmozen e nekoj pozitiven rezultat bidejki bi go potvrdile istoto - apliciraj online..ednostavno si gi pocituvaat principite koi za niv - se biblija



Pa toa ne e bas taka.
Vcera otide kelnerot vo Palas na razgovor, samo zatoa sto se vrtel okolu niv i gi prasal dali imat rabota za nego, i mu dale email od eden od niv, mu go pratil cv-to direktno i odma mu ispratile data za intervju.
Znaci nemora da znaci deka ako ides preku niv ke cekas da apliciras online.
Da ne ti kazuvam kolku od obezbeduvanjeto i vraboteni vo A.Palas otidoa taka a ne cekaa ni dva dena.
Bas zborev nekni za eden od obezbeduvanjeto go pratil cv-to , vrska nema angliski i mu zakazale za 16ti.
Taka da se e mozno, na niv im treba rabotna sila, sea dale toa ke bideme jas i ti ili nekoj poblizok sto im e toa e nevazno, on zarabotuva od nas.



Изменето од Skopje83 - 12.Ноември.2010 во 20:44
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 21:19
Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by Skopje83 Skopje83 напиша:

Originally posted by urban84 urban84 напиша:

Pozdrav do site, nov sum u forumov !
Skopje83 and co, aj ve molam koj e poinformiran da dade nekoj hint kako do interview oti veke godina vreme ili poise se obiduvam da dojdam do interview ali nikako da mi uspee. Non stop apliciram vo fluor no nikokav nitu eden status change ne sum imal, inaku diplomiran sum po biznis administracija, angliskiot go sovladuvam vo advanced level i plus imam nekolku meseci logcap iskustvo so ecolog.
Fala odnapred i so sreka na site !


Neznam druze sto da ti kazam, i jas eve cekam veke nekolku meseci, na poveke pozicii imam aplicirano , duri imam i zelen karton amerikanski li seuste nisto.
Ni ostanuva samo da cekame izgleda i da se nadevame.
Dodeka cekas probaj i so Dyncorp i ostanatite agencii* slicni na Fluor pa apliciraj.


Sega vidov na drugit forum deka e malku platena rabota
okolu 500-900 dolari
Eden od Dyncorp covek kazuva.
Pa ete cisto da se znae.
 
 
Cisto da se znae ...ako ne znaes ne siri dezinformacii, vrati se nazad niz forumov i procitaj ako te interesira za Dyn corp i platite tamu...
Nesto sto najmalku mu treba na forumov i na tie sto go citaat se carsiski muabeti...
 
 
*moze da se firmi ili kompanii ( no ne se agencii sigurno)
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8384858687 135>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,168 секунди.