IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Социјализам или капитализам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Социјализам или капитализам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 61>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 00:25
  teroristi mi sl;poreduva so,...nevini lugje?!изненадување
 
a i kolku umrele vo guantanamo,...abu.збунетост..sigurno znae da kaze,
 
kako shto znae i koja e uspeshna socijalistichka zemja,
 
kako shto ima "bezbroj" uspeshni kapitalistichki...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 00:26
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Ма го знам јас тоа Македоне, братство и еднаквост. Меѓутоа имплемтацијата на тоа законодавство се протегна со векови. Кога црнците во Америка се ослободија од робовскиот статус, кога се стекнаа со право на глас, кога се укина расната сегрегација (ако се има укинато), а за Бота и Јан Смит во Јѕжна Африка и да не зборувам.

Во меѓувреме колку луѓе отидоа к*рбан?

За Аушвиц, Јасеновац, Гвантанамо Беј или Абу Граиб, Палсетина нема ништо да спомнеш? Тие жртви и припаѓаат на пониската врста хомосапиенси, па затоа не вредно ни да се бројат?!


Platenik, робовите во САД се ослободија по граѓанската војна од статусот кој го имаа дотогаш. Расната сегрегација е факт, но, те молам, кажи ми. Дали таму починаа 70 милиони?!

Сите наведени случаи се за осуда, до еден. Но, пак ќе кажам, Аушвиц, Јасеновац и други логори постоеле во воено време, не во мирнодопски услови, што не значи дека не треба да ги осудиме, но не може да ги споредиме со сите оние 72 милиони луѓе, кои починаа во мирнодопски услови. А тоа не се толку, повеќе се, ама не барав за сите земји, туку само за некои.

Изменето од Анастеа - 14.Ноември.2010 во 02:32
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 00:33
Originally posted by brza brza напиша:

"Нашиов трул капитализам е онај ист капитализам од пред 200 години кој бил норма во денешниов западен свет. "                                                               


toa jas odamna go vikam!да

 

slovencite nikad nemale togash prosek od 1 000,изненадување

 

a, mene, da mi prostish ,..voopshto ne me boli ako ti zarabotish i milion ama, ako mene mi davash 3 000 $!

 

ama , i te kako me boli,..ako mene mi davash stotina evra a ti zarabotuvash,...desetici iljadi mesechno !

 

toa me boli!



Во средината на 80 тите порсечната палта во Македонија била 350-400 герански марки, а во Словенија 2,5 пати повисока. Зарем односот не е ист и денес?

Колку да те боли тоа е суштината на капитализмот.
Да се прозиводува по најниска цена на чинење со што би се максимизирал профитот.

Нели затоа имамвем наплив на грчки капитал во Македонија и се отворија мали погончиња по Пелагонија каде се врабти технолошкиот вишок од Прогрес, Битолатекст...., а ама овја пат за 100 евра, а не за 300 марки и овај пат без право на годишен одмор и боледување. Пензиското верувам не е регулирано истотака.

И покрај се пак Македонија има 35% невработеност.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 00:55
Originally posted by brza brza напиша:

  teroristi mi sl;poreduva so,...nevini lugje?!изненадување
 

a i kolku umrele vo guantanamo,...abu.збунетост..sigurno znae da kaze,

 

kako shto znae i koja e uspeshna socijalistichka zemja,

 

kako shto ima "bezbroj" uspeshni kapitalistichki...



Несакм да испадене дека го бранам социјализмот или дека го напаѓам капитализмот. Целта ми е објективно и критички да се анализира теамта.

Меѓутоа, за волја на вистината, за некои земји да го достигнат статусот кој го имаат денес имаат направено многу зла во минатото.

Да се стигне до вистината проблемите треба да се анализираат подетално и најдта причинско последичните корени на истите.

Ниту белото е толку бело, ниту пак црното е толку црно.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 01:22
kapitalistite mozat voda da im nosat na socijalistite, vo pogled na fizicko istrebuvanje na lugjeto, toa e nesporedlivo. Nekoj go spomna Gvantanamo i Abu Graib kako del od kapitalistickite logori. Pa vo Idrizovo poveke lugje umiraat nego vo ovie dva. Isto taka i nacistickite logori ne moze da gi stavate vo ist kos kako del od kapitalizmot, toa e drugo dvanaeset.

Vo nivnata najgolema mokj, Britanija, Holandija, Spanija, Francija i drugite kolonijalni drzavi koi vo toa vreme bea feudalni pa ne napravija tolku zulum po svetot kako so toa go napravija komunjarite.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 04:30
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

kapitalistite mozat voda da im nosat na socijalistite, vo pogled na fizicko istrebuvanje na lugjeto, toa e nesporedlivo. Nekoj go spomna Gvantanamo i Abu Graib kako del od kapitalistickite logori. Pa vo Idrizovo poveke lugje umiraat nego vo ovie dva. Isto taka i nacistickite logori ne moze da gi stavate vo ist kos kako del od kapitalizmot, toa e drugo dvanaeset.

Vo nivnata najgolema mokj, Britanija, Holandija, Spanija, Francija i drugite kolonijalni drzavi koi vo toa vreme bea feudalni pa ne napravija tolku zulum po svetot kako so toa go napravija komunjarite.



Прав си нема што!

Сепак мора да си многу среќен штом си добил прилика да живееш во најбогатото и најдемократското капиталистичко општество?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 11:01
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by fstak fstak напиша:

Kapitalizmot gi mele kako meleno meso onie koj ne rabotat 24 casa na den za svojte gazdi i onie koj sakaat da imaat semejstvo.


Ех тука ве чекав. Јас немам во план како во социјалистичкото уредување да работам за некого, работам лично за мене. Во печатницата на Нова Македонија за време на социјализмот имало повеќе од 1000 вработени, сега во капитализмот за истите потреби се потребни 20 луѓе.   

I ostanatite 880 luge imale semejstva ,deca,isto kako i ovie dvaeset.
Ama bas te boli neka crknat ,ovie daveset neka ziveat sposobnite neka ziveat, nesposobnite neka crknat.Istoto ova go pravese Hitler samo toj ne se kriese pod maska.Istoto im se slucuvalo i na Crncite vo Amerika.Prirodna selekcija ,toa ,ne se zrtvi na opstestveno ureduvanje.
Site da imame otprilika isto koj moze i neka ima i poveke ama osnovnoto sto mu e potrebno na edno semestvo treba site da go imame.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 11:40
Originally posted by fstak fstak напиша:


I ostanatite 880 luge imale semejstva ,deca,isto kako i ovie dvaeset.
Ama bas te boli neka crknat ,ovie daveset neka ziveat sposobnite neka ziveat, nesposobnite neka crknat.Istoto ova go pravese Hitler samo toj ne se kriese pod maska.Istoto im se slucuvalo i na Crncite vo Amerika.Prirodna selekcija ,toa ,ne se zrtvi na opstestveno ureduvanje.
Site da imame otprilika isto koj moze i neka ima i poveke ama osnovnoto sto mu e potrebno na edno semestvo treba site da go imame.


Зборот ми беше дека во капитализмот колку си способен толку ќе заработиш нема потреба за комшилукот јас или ти да допринесуваме а нив да ги тапкаат по раме.
За примерот со печатницата што го дадов сакав да речам дека толку луѓе се потребни со 8 часовно работно време а не рмбачење по 24 часа.
Ние Македонците сакаме да лежиме и пари да ни доаѓаат....па затоа уствари сакаме социјализам.

Изменето од Анастеа - 14.Ноември.2010 во 02:28
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 12:14
Vero -Se raboti osum casa za sedum iljadi i koga imas sloboden den moras da dojdes na taka izmislen sostanok,kako bozem ti doma da nemas druga rabota ili nedaj boze da imas vreme da rabotis na drugo mesto ili vo meguvreme da najdes druga rabota,nego da zavisis od ovaa zasto za toa mesto cekaat uste tolku sto ke bidat srekni da zemmat sedum iljadi sedum sedum koj ti gi dava.I aj ke razberam ako toa e primanje na mlad covek koj nema semejstvo .Ama dali e toa vo red za zena so deca ,ama taka mora struja struja koj ke mi ja plati .Strujata platena deteto ne videno vreme za prijateli ic.Ne stanuva zbor za legacenje i mrzlivost .Makedonskiot narod e vreden i rabotliv ama so toa sto mu se plaka za trudot ne moze ni na godisen odmor da otide so familijata.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 12:20
kapitalist vo makedonija se stanuva so iskoristuvanje na rabotnata sbposobnost do maksimum za da plati minimum.I mnogu se trogatelni prikaznite kako nema pari da te isplati za srabotenoto bidejki ti kade ke gi baras svojte prava.Bozem negoviot frizider e poprazen od tvojot.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 12:43
Originally posted by fstak fstak напиша:

Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by fstak fstak напиша:

Kapitalizmot gi mele kako meleno meso onie koj ne rabotat 24 casa na den za svojte gazdi i onie koj sakaat da imaat semejstvo.


Ех тука ве чекав. Јас немам во план како во социјалистичкото уредување да работам за некого, работам лично за мене. Во печатницата на Нова Македонија за време на социјализмот имало повеќе од 1000 вработени, сега во капитализмот за истите потреби се потребни 20 луѓе.   

I ostanatite 880 luge imale semejstva ,deca,isto kako i ovie dvaeset.
Ama bas te boli neka crknat ,ovie daveset neka ziveat sposobnite neka ziveat, nesposobnite neka crknat.Istoto ova go pravese Hitler samo toj ne se kriese pod maska.Istoto im se slucuvalo i na Crncite vo Amerika.Prirodna selekcija ,toa ,ne se zrtvi na opstestveno ureduvanje.
Site da imame otprilika isto koj moze i neka ima i poveke ama osnovnoto sto mu e potrebno na edno semestvo treba site da go imame.


А ако ги вработиме и останатите, тогаш ќе пропадне претпријатието, како што и се случи, па тогаш сите ќе умрат од глад, согласно таа логика нели.

А инаку, доколку гледаме така, нема потреба од машини, па најдобро ќе е да се вратиме во феудализмот, кога немало потреба од такви нешта, туку доволна е работна рака. Или, како во Британија, да ги искршиме машините, кои се виновни за невработеноста?!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 12:45
Originally posted by fstak fstak напиша:

Vero -Se raboti osum casa za sedum iljadi i koga imas sloboden den moras da dojdes na taka izmislen sostanok,kako bozem ti doma da nemas druga rabota ili nedaj boze da imas vreme da rabotis na drugo mesto ili vo meguvreme da najdes druga rabota,nego da zavisis od ovaa zasto za toa mesto cekaat uste tolku sto ke bidat srekni da zemmat sedum iljadi sedum sedum koj ti gi dava.I aj ke razberam ako toa e primanje na mlad covek koj nema semejstvo .Ama dali e toa vo red za zena so deca ,ama taka mora struja struja koj ke mi ja plati .Strujata platena deteto ne videno vreme za prijateli ic.Ne stanuva zbor za legacenje i mrzlivost .Makedonskiot narod e vreden i rabotliv ama so toa sto mu se plaka za trudot ne moze ni na godisen odmor da otide so familijata.


Ти говориш исклучиво за Македонија, но, Македонија не е сиот свет, а и светот не е Македонија.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 15:00
Ova me potseti na edna sluchka...

Se sretnav so eden makedonec koj beshe moshne brzo dojden preku okeanot i mi behse posochen od drug chovek da mu pomognam neshto dokolku e mozhno.

Si rekov, nema zoshto da ne mu pomognam, ako ne drugo, barem vo pochetokot, dodeka si najde mesto vo novava sredina.

Go viknav na gosti, mu dadov nekoi soveti za brzo snaogjanje, go prashav shto znae da raboti, dali ima nekakvo iskustvo od onoa shto bi mu dal povremno kako rabota od polovina ili eden den, ednash vo nedelata ...

I chovekov mi veli:

- Abe nema problem shto ne sum rabotel takva rabota... toa e lesno, jas sum pravel mnoooguuuu drugi poteshki raboti. Tuku vidi vaka... - izvadi moliv i tefterche od dzhepot i pochna da pishuva - ... mene kirijata mi e 1000 dolari, za jadenje mi trebaat ushte najmalu 400 dolari, benzin za kolata barem 100 dolari, oblekuvanje za mene, zhenata i decata prosechno ushte 400 dolari, dodatni troshoci za semejstvoto barem 400 dolari... ajde, bez da gi zasmetuvam site raboti, kako za nashi lugje mozham da ti kazham deka treba da mi palatish 2300 dolari !

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 15:18
Ti Makedon ako si gi procitas site postovi ke svatis deka sam sebe se negiras.Ili ako sakas da kazes deka vo edno kapitalisticko opstestvo treba da ima i dobri raboti koj gi imalo vo socijalizmot .Izrazi se .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 61>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.