IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Се создава ли повторно Југославија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се создава ли повторно Југославија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 21:22
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Треба прво неколку работи да сфатиме за Македонија.

Македонија е држава шо постои по чиста случајност.Ние сме грешка - држава.Ние никогаш не бевме планирани да бидиме независна земја.1944 дојде нож до кочан, па не тупнаја во една федерација колку да не ни се скрати основното право загарантирано на конференцијата во Јалта, мислам дека беше.

Се разбира со заден план, по распадот на Југославија да бидиме припоени назад кон Србија.Никој никогаш не очекуваше во минатото македонците сами да создат држава.Сега постоиме како грешка во планојте, никој не мислеше дека дури 90% од народот ќе биди за самостојна држава.


Прво- во политиката случајности нема, затоа што оној кој чека нешто по пат на случајност, ништо нема да дочека, затоа што другите нема да чекаат нештата од небо да паднат.

Правото на самопределување е загарантирано со потпишувањето на Атланстската повелба во 1941 година, потпишано од сојузниците. Со тоа се гарантира правото на самоопределување на народите.

По тоа назад веќе не можеше никој да се враќа, затоа што токму врз основа на тоа право излегода да се борат сите кои застанаа на страната на сојузниците.

Точно е дека Македонија не беше планирана да биде независна држава, но, во 1944 веќе сите држави се сложија дека Македонија треба да биде федерална држава во рамките на тогашна Југославија. За то сведочат и документите од Велика Британија, САД, СССР и други.
Не случајно подоцна се одржа и вонредно заседание на АСНОМ, координирано од страна на Југославија и светските сили, кое донесе решенија во терк со светската политика, во кои не се спомнуваше идејата за обединување на Македонија.

Да, во 1991 година, светот не очекуваше дека Македонија ќе стане самостојна држава, иако пак, имаше и такви кои очекуваа, сепак, како што кажав погоре, во политиката наивноста и случајноста не постојат.

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 22:22
Originally posted by Македон Македон напиша:


Точно е дека Македонија не беше планирана да биде независна држава, но, во 1944 веќе сите држави се сложија дека Македонија треба да биде федерална држава во рамките на тогашна Југославија. За то сведочат и документите од Велика Британија, САД, СССР и други.


Сите се сложија, само тој шо беше засегнат не го прашаја, ни имаја на ум некогаш да го прашат .А тој шо си кажа и непрашан ...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 12:58
Originally posted by Pat Pat напиша:

Јас пак мислам дека ние имаме желба да бидеме свои, ама некои сесрдно се обидуваат да не убедат дека тоа не го заслужуваме. Имаше такви убедувања и во 90 - та, кога се токмевме за осамостојување. „Македонија без Југославија не може да опстане“. А пак да не зборуваме за времето по 45 - та.
golema razlika ima od toa da imash zelba za neshto ,...do toa .,..
 
...da si sposoben i da si ja ostvarish zelbata ,.
 
....pogotovo ako taa bara stalno da ja odrzuvash i neguvash ,,.a, ne samo ...prosto da ja imash !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 14:15
А добро, каде ти ја гледаш  Македонија? Кој е твојот предлог?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 10:15
Хрватска и Словенија размислуваат за заедничко купување воени авиoni

Можно е Хрватска заедно со Словенија да купи нови воени авиони кои ќе служат за контрола на воздушното пространство над двете држави.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=129271

Тадиќ: Масакрот во Вуковар никогаш да не се повтори


Масакрот во Вуковар не треба никогаш да се повтори, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ во интервју за хрватскиот весник „Јутарњи лист“ во пресрет на неговата посета на Хрватска подоцна оваа седмица.

Предвидено е за време на посетата Тадиќ и хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ да го посетат меморијалниот центар Овчара, во близина на Вуковар, каде што во ноември 1991 година српските сили убија околу 200 Хрвати.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=129573


Хрватите го поддржуваат поврзувањето на земјите од поранешна Југославија
Коментари (0)   


05.11.2010 09:27



Поголемиот дел на граѓаните на Хрватска го поддржуваат поврзувањето на економските субјекти на земјите од поранешна Југославија, покажува анкетата на агенцијата ГФК во Хрватска.

Околу 72 отсто од 1.000 граѓани кои ГФК ги анкетираше во октомври оваа година, ваквото економско поврзување го сметаат за позитивно.

Наспроти тоа, 12 отсто од испитаниците не го поддржуваат економското поврзување и се согласуваат со тврдењето дека тоа би било економско воскреснување на Југославија, а 16 отсто се неодлучни.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=129768

Osven toa Tadic predlozi otvaranje na zaednicki ambasadi....

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 12:41
Југославија постои кај голем дел од генерацијата од тоа време, како сеќавање...а денес само се обновуваат врските...што е и многу логично...И УМНО...да
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:40
ahaзбунетост,..znachi , ako nekoj  pomisli da se vrze pak so stariot partner,..odma: ,..nova jugoslavija se raaagjaaaaaaa....
 
...znachi,...i nov novcat sssr ke se porodi , zatoa shto veruvam deka i tamu si se vrakjaat na starite kompanjoni vo biznisot..изненадување.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:42
Така е...Знаеш како велат србите...кој... ќе кога ако не  свој свога...плазење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:49
...a , pravo da ti kazam ,..mene mi e preku glava od se shto e slovensko tuka,..
 
ima milion stvari na svetov , a ovie pa zapnale samo slovensko da mi nudat,
 i aj da e poeftino , tuku...i poskapo e od drugite  daleku popoznati marki vo svetot!
 
ama , ajde,...i tie:
 
... koga che ,..ako ne ...svoga!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 16:03

Скоро се е поскапо...но ГЛУПОСТА е најскапа...Е тоа е она....со што многумина овде....ПРОФИТИРААТ....газење%20од%20смеење

СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 16:07

e toa e vekje druga...arija,изненадување

 

i ne ja  svrirkaj nasekade...намигнување

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 16:08
Што да се свирка...кога е за плачење...сршено%20срце
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 19:37
Realno ne e mozno obnovuvanje na Jugoslavija ,no sekako e dobro sorabotka na bilo koe pole.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 22:14
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nikogas nema da ja ima Jugoslavija vo forma kakva sto ja znaeme.
No mislam deka ke se vrati bliskosta pomegu narodite, a toa ke se napravi so razno razni zaednicki proekti...
Kako lototo , kako zaednicka zeleznicka, zaednicki ligi vo sportovite i tn.
Ekonomijata e isto taka biten faktor...
Na Makedonija konkretno i e dovolno svoeto proizvodstvo da go plasira na Eks Jugoslovenskite pazari...
Minatata godina gledav vo Hrvatska deka se prodavat mnogu nasi proizvodi osobeno vino i zemjodelski proizvodi , na nekoj od niv bese potencirano deka se makedonski proizvodi, verojatno so toa ja podobruvat prodazbata...
Bi bilo dobro koga eks Jugoslovenskite republiki bi gledale so simpatiie edni kon drugite...



Ako ja barash onaa ista stara YU togash premnogu barash, ili vo podsvst ti e ,,Ne tuguj bronzana strazjo,,.
Site nie od toa vreme i te kako ja posakuvame, no fakt e deka posakuvame neshto nerealno.Vo Juli vo Belgrad ne denot na promoviranjeto vo oficiri celata klasa (za zjal namalena za 30% odbelezjuvavme godishnina. Bevme od site ex YU prostori normalno i Slovenija, ova kolku za da ne se drzne nekoj da prasha) i moram da vi kazjam deka nie site sme za no i bevme svesni deka taa ista YU koja nie ja posakuvame nema teorija da ja vratime, ne bar za sega. No deka naskoro i toa brgu naskoro kje ja ima povtorno YU kje ja ima. A nekade prochitav Slovenija i Hrvatska kupuvaat zaednichki avioni.....Za volja na vistinata toa e tochno, a i sosema e normalno. Samiot raspad zapochna so niv i sega obedinuvanjeto kje e pak pochetok od niv i potoa shirum.
Konstitucijata na taa nova tvorevina kje se razlikuva od ex YU od prichina shto toa go diktiraat segashnite sovremeni (za niv ne za na makedoncite koi sme daleku kako i sekogash i sekogash se shlepame so nekogo) opshtstveno, ekonomski i politichki uslovi na zjiveenje.
Toa e i poazatel deka EU teshko opstojuva ushte sega a nie drzj ne daj EU. Nema da ja ima ta prilika EU da ne vidi vo nejzinite redovi, a ushte pomalku da gi vidi nash*te pari koi treba da gi dobiva od nas i Srbija i ostanatie koi ne se tamu.
Taka da tamu kade nema mrzjnja megju armiskite strukturi od edna isti generacija koi vo 1991 godina edni vo drugi pukaa znajte deka ex drzjavata se vrakja nazad, a formata i ustrojstvoto gi diktiraat uslovite i stepenot na razvoj.





,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.