IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дебата во живо: Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дебата во живо: Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 19:43
......Isus im rece: "Jas sum zivotodavniot Leb"! Onoj sto doaga kaj Mene nikogas nema da ogladni i onoj sto veruva vo Mene nikogas nema da ozedni.  
No vi rekov deka, iako Me vidovte, sepak ne veruvate vo Mene. Sekoj sto Mi e daden od Tatkoto Mi, ke dojde kaj  Mene, a Jas nema da odbijam nitu eden od onie sto doagaat kaj Mene.
 Jas ne slegov od neboto za da ja vrsam Svojata volja, tuku da ja vrsam voljata na Bog, Koj me prati. A voljata na Bog, Koj me prati e da ne izgubam nitu eden od onie sto Toj mi gi dade, tuku na krajot site da gi voskresnam za vecen zivot.
Voljata na Mojot nebesen Tatko e: sekoj sto go gleda Sinot i veruva vo Nego, da ima vecen zivot i na krajot Jas da go voskresnam.(evangelie spored Jovan)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 21:53
I ?   Kako zavrshi debatata ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 00:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ?   Kako zavrshi debatata ?



Najverojatno so cestitanje i so wow ama si pameten ama si pobozen ajde sega da se isponajademe napieme a dali bog postoi - utre ce mu mislime .... Hahahahahaaaaaa
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 01:06
Generalno, postojat dve grupi na lugje: vernici i nevernici.

Za nevernicite, s'e e lazhno dodeka ne se dokazhi deka e vistinito.

Za vernicite, s'e shto kje se kazhe so najdobri nameri verojatno e vistina, dodeka ne se dokazhe deka e laga.




Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa shto e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana nevernicite, zaslepeni od ovoj fakt, ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi jalovi diskusii zatoa shto tie se nivnite mrezhi za lovenje novi ribi. Ne za badijala vo Noviot Zavet apostolite se ribari i eden od najstarite hristijanski simboli e tokmu ribata.

I taka, na krajot, bez obzir kako zavrshuvaat diskusiite, site se zadovolni i si gi sobiraat svoite poeni, mudro molchejki za onoa shto mislat deka dobivaat, plashejki se deka sekoe javno deklariranje na pobeda bi ja onevozmozhila slednata debata... oti nikoj ne saka da bide gubitnik, neli?    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2010 во 18:36
Izgleda ne tolku dobro kako sto se nadeval EvAngelos, po toa sto citam tuka vo forumot on ne bi propustil uspesna debata da ne ni bide prikazena tuka, takviot uspeh bi go krunisal nasekade po forumite , ama od nego ni glas za toa, kako i da e , no ke treba da nauci kako da argumentira i bez mister Google :)
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 10:53
Covecki ne e mozno da se dokaze dali postoi Bog ili ne, tuku toa e licno iskustvo na poedinecot. Nekoj veruva, nekoj ne veruva. Sekoj na kraj ke doznae za svojot stav.

Za mene licno Bog postoi.

Изменето од sk - 26.Октомври.2010 во 11:40
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 16:42
Messenger и Rigel35, насловот на темата гласи "Дебата во живо" и ако истата би ја воделе тука, тогаш би биле оф-топик, затоа што не е во живо, зарем не?
Патем, би било крајно субјективно доколку јас (теистот) би дал преглед и заклучок на дебатата. Очигледно е дека јас би рекол дека аргументите за Божјото постоење надвладеаа.

Сепак, дебатата беше снимена и ја имам на компјутер, а ќе биде ставена на youtube штом добиам дозвола од човекот кој ги застапуваше атеистите и штом успеам да го појачам звукот на видеото бидејќи слабо се слуша. Извинете што не го направив ова побрзо, затоа што бев зафатен со други обврски.

Наскоро ќе имате можност да проследите уште една дебата во живо на тема "Еволуција vs. Креационизам". Дебатата ќе се случи штом најдеме храбар еволуционист, подготвен да дебатира на оваа тема. Ако познавате таков, препорачајте го или кажете му/и да ми пише.

Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 17:37
Originally posted by sk sk напиша:

Covecki ne e mozno da se dokaze dali postoi Bog ili ne, tuku toa e licno iskustvo na poedinecot. Nekoj veruva, nekoj ne veruva.


Potpolno se slozhuvam so kazhanoto i zatoa sekoe dokazhuvanje za postoenjeto ili nepostoenjeto na Boga e kopanje dupka vo voda.

Vo najnovata svoja kniga " The Grand Design" , Stephen Hawking objavuva deka za objasnuvanje na nastanuvanjeto na Svetov i negoviot razvoj nema povekje potreba od postoenje na Boga.

Ateistite vednash proglasija deka Stephen Hawking dokazhal oti Bog ne postoi.

Rabotata e shto ovoj denes najsvetol chovechki um dokazha deka za objasnuvanje na postanokot i razvojot na Svetov, onakov kakov shto go znaeme denes, nema potreba od Bozhja intervencija, no so toa ne dokazhuva deka Bog ne postoi.

Istovremeno, toj de facto dokazha deka nema potreba nitu od kreativistichkata teorija.











Изменето од Messenger - 26.Октомври.2010 во 18:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 17:45
da postoese ne bi imalo debati

zarem postojat debati za ATOM I PEKINSHKA PATKA?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Rigel35 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rigel35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2010 во 18:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Messenger и Rigel35, насловот на темата гласи "Дебата во живо" и ако истата би ја воделе тука, тогаш би биле оф-топик, затоа што не е во живо, зарем не?Патем, би било крајно субјективно доколку јас (теистот) би дал преглед и заклучок на дебатата. Очигледно е дека јас би рекол дека аргументите за Божјото постоење надвладеаа.Сепак, дебатата беше снимена и ја имам на компјутер, а ќе биде ставена на youtube штом добиам дозвола од човекот кој ги застапуваше атеистите и штом успеам да го појачам звукот на видеото бидејќи слабо се слуша. Извинете што не го направив ова побрзо, затоа што бев зафатен со други обврски.Наскоро ќе имате можност да проследите уште една дебата во живо на тема "Еволуција vs. Креационизам". Дебатата ќе се случи штом најдеме храбар еволуционист, подготвен да дебатира на оваа тема. Ако познавате таков, препорачајте го или кажете му/и да ми пише.Поздрав!


Izvini ako se pocustvuva napadnato, jas ja procitav temata i nigde ne vidov ti da izneses nekakvi objasnuvanja, sto i kako bilo , gledas ne bilo tesko da dades kratko objasnuvanje kako sto objasni sega neli, za vtoroto prasanje nemam odgovor , ne poznavam takov covek , a i ne veruvam vo evolucija, vo slucaj da se odrzi veruvam ke na izvestis tuka .
Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 01:13
не знам дали постои бог, ама знам дека човекот не потекнува од мајмун или некој нивни заеднички предок...
доказ за тоа е клиторисот..... кој било кое шимпанзо, горило или нивни предок го нема.....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 13:44
Aha! I posle neka tvrdi nekoj deka seksot ne e izmislen od Boga!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 14:43
А каков би бил, да го измислел некој друг?изненадувањезбунетостголема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2011 во 16:45
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

А каков би бил, да го измислел некој друг?изненадувањезбунетостголема%20насмевка


што каков би бил..сексот ли........

па ти зарем не знаеш
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.