IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Посебноста на нациите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посебноста на нациите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 34>
Автор
Порака
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 17:45
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Da, ama togash bila Turcija. Ta ne kazha koj bil onoj koj se izjasnuval kako etnichki Makedonec?


Запис на учителот Ѓорѓи Македонски за своето потекло
1846 година

Да се знае кога селаните од моето родно село Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител во нашето селско училиште и за Ранковце и за Криви Камен, за 1800 гроша годишно. Роден сум од татко ми свјаштеник Димитрија и мајка Варскија како 7-мо дете од дванаесетте деца, пет машки и седум женски. Славјанското писмо го изучив од татко ми Димитрија Маќедонски, кој така се вика зошто сме Маќедонци, а не Грци, а неговиот татко се викал Јосиф, свјаштеник, а неговиот дедо Стоиман, свјаштеник. И ја прекарот си го зедов Маќедонски, а не по татко ми и по дедо ми, за да се знае оти сме Славјани од Маќедонија. Ден Голема Богородица на 1846 година.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 18:01
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Da, ama togash bila Turcija. Ta ne kazha koj bil onoj koj se izjasnuval kako etnichki Makedonec?


Запис на учителот Ѓорѓи Македонски за своето потекло
1846 година

Да се знае кога селаните од моето родно село Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител во нашето селско училиште и за Ранковце и за Криви Камен, за 1800 гроша годишно. Роден сум од татко ми свјаштеник Димитрија и мајка Варскија како 7-мо дете од дванаесетте деца, пет машки и седум женски. Славјанското писмо го изучив од татко ми Димитрија Маќедонски, кој така се вика зошто сме Маќедонци, а не Грци, а неговиот татко се викал Јосиф, свјаштеник, а неговиот дедо Стоиман, свјаштеник. И ја прекарот си го зедов Маќедонски, а не по татко ми и по дедо ми, за да се знае оти сме Славјани од Маќедонија. Ден Голема Богородица на 1846 година.

Каде се пази овоj запис? Даj скан да видим.. Инаку како да му фатим вера?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 18:04
На едно место прочетов: Горниот запис се наоѓа во Богослужбената книга “Општи Минеј“ во црквата во с.Радибуш - Кривопаланечко, на последната непажинирана страница...
---
Еден ваков значаен документ требе да се пази во националниот музеj а не во некаква селска црква...


Црква Света Петка во Радибуш.

Изменето од чоли - 17.Октомври.2010 во 18:08
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 18:19
Основниот суд во Крива Паланка го осуди на една година затвор Игор Мемедовски (31) од паланечкото село Ранковце, кој беше обвинет за кривичното дело тешка кражба од продолжен вид...Во истиот месец насилно влегол и во црквата „Света Богородица“ во Ранковце, но бидејќи таму не нашол ништо вредно украл само едно шише масло за јадење.Во истиот ден ја ограбил и црквата „Света Петка“ во селото Радибуш, од каде што одзел 800 денари.
Дневник
---
Сигурно овоj Игор Мемедовски е одзел и последната непажинирана страница на Богослужбената книга “Општи Минеј“
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 18:49
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Da, ama togash bila Turcija. Ta ne kazha koj bil onoj koj se izjasnuval kako etnichki Makedonec?


Запис на учителот Ѓорѓи Македонски за своето потекло
1846 година

Да се знае кога селаните од моето родно село Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител во нашето селско училиште и за Ранковце и за Криви Камен, за 1800 гроша годишно. Роден сум од татко ми свјаштеник Димитрија и мајка Варскија како 7-мо дете од дванаесетте деца, пет машки и седум женски. Славјанското писмо го изучив од татко ми Димитрија Маќедонски, кој така се вика зошто сме Маќедонци, а не Грци, а неговиот татко се викал Јосиф, свјаштеник, а неговиот дедо Стоиман, свјаштеник. И ја прекарот си го зедов Маќедонски, а не по татко ми и по дедо ми, за да се знае оти сме Славјани од Маќедонија. Ден Голема Богородица на 1846 година.


Тоа е фабрикација на Братот од Кајгана.

Не важи.
Самиот тој не успеа да ми посочи некој саалан научник кој да го цитира тоа.
До докажување на противното - тоа си е маде ин Кајгана.
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 19:37
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



Тоа е фабрикација на Братот од Кајгана.

Не важи.
Самиот тој не успеа да ми посочи некој саалан научник кој да го цитира тоа.
До докажување на противното - тоа си е маде ин Кајгана.
   Сакаш да кажеш дека доколку тоа би било точно целата бугарска пропаганда, лаги и измислици ќе ви паднат во вода ?

Не знам во кој филм сте влезени за се да ви се цитираат научници или дела одобрени од БАН , ама тоа е обична книга нема виша филозофија и потреба од научни трудови за да се покаже дека е точно.

п.с. офтопик се неколкуте погорни постови но се одговор на поставено прашање.

Изменето од depo - 17.Октомври.2010 во 19:39
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 20:00
Originally posted by depo depo напиша:

Сакаш да кажеш дека доколку тоа би било точно целата бугарска пропаганда, лаги и измислици ќе ви паднат во вода ?

Глупости. Кажи каде го пишува тоа освен на Кајгана. Кој се подпишал дека некој напишал така и така на последната непажирана страница.

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 20:02
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



Тоа е фабрикација на Братот од Кајгана.

Не важи.
Самиот тој не успеа да ми посочи некој саалан научник кој да го цитира тоа.
До докажување на противното - тоа си е маде ин Кајгана.
   Сакаш да кажеш дека доколку тоа би било точно целата бугарска пропаганда, лаги и измислици ќе ви паднат во вода ?

Не знам во кој филм сте влезени за се да ви се цитираат научници или дела одобрени од БАН , ама тоа е обична книга нема виша филозофија и потреба од научни трудови за да се покаже дека е точно.

п.с. офтопик се неколкуте погорни постови но се одговор на поставено прашање.

Депо, слезни на земjата... филмото за   Горги Македонски од Радибуш е некаква мистификациjа.. За наша радост веке има интернет, така че разните фантасмагории лесно может да бидат разбулени. Така и во овоj случаj.. Коj ке иде во едно забутано погранично село да провери... Се пак:
Радибуш      
Селото се наоѓа во средишниот дел на општина Ранковце , селото е ритско-планинско и од разбиен тип. Од општинскиот центар е одалечено 4 km , комуникациската поврзаност со општинскиот центар е со асфалтен пат меѓутоа нема автобуска врска.
Во селото според податоците од последниот попис живеат 157 жители ,сите од македонско етничко потекло и со православна вероисповест.
општина Ранковци
---
Дали сакаш да кажеш што овие 157 жители на Радибуш (вероватно пензионери) ке могат да опазат еден ваков значаен документ? (за коj дори и во општинскиот саjт нема ни дума)?
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 20:21
Ајде овде, да не бидеме офтопик на другата тема.
Првиот пасус го вметнав во текстот затоа што се однесува на второто сведоштво .

Поткрепено со зборови на научник.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=8A8C5542DFEBBF47BABE94CEEB18959C

Цитирај
- Словенското писмо го научив од татко ми Димитрија Маќедонски, кој така се вика зашто сме Маќедонци а не Грци, а неговиот татко се викал Јосиф свештеникот, а неговиот дедо Стоиман свештеник. И јас прекарот си го зедов Маќедонски, а не по татко ми и по дедо ми, за да се знае оти сме Словени од Македонија.

Ова е дел од "записите" на кривопаланечкиот учител Ѓорѓија Маќедонски од 1846 г., објавен во текстот на академик Блаже Ристовски.


Тој објаснува дека многу подецидно е сведоштвото на свештеникот Димитрија од с. Огут во Кривопаланечко.

Од Бога било пишано моето отечество Македонија да страда од Грците, па тие не ни даваат и денеска мир, иако сите знаат дека Македонија била постара држава и од нивното царство, вели свештеникот Димитрија од с. Огут во Кривопаланечко, во еден запис од 1865 г.

- Во еден запис од 1865 г., вели дека 12 години пастирувал во родното село и потоа "на 1848 лето Господово првенците на градот Крива Паланка ме главија за свештеник, против волјата на Неговото Високопреосвештенство грчкиот Кир Гаврил. За моето назначување најмногу се заложи г-н Михаил Маќедонски, зашто сум родум Маќедонец и службата си ја терам по словенски. Од Бога било пишано моето отечество Македонија да страда од Грците, па тие не ни даваат и денеска мир, иако сите знаат дека Македонија била постара држава и од нивното царство. Ние сме имале наши словенски учители и просветители Кирил и Методија, кои ни го оставија нашето словенско писмо. Тие се родум Македонци од Солун, славната престолнина на Македонија. Тоа не ни го признава владиката Грк, па затоа ние не го сакаме да пастирува, туку си имаме наш архипастир Словен, во веки веков", пренесува академик Ристовски.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 20:44
А каде точно Блаже го кажал тоа?

Ајде види ја целата статија па процени дали не е присутна и тука обичната за македонската научна милса замена на Бугарин со Македонец

Не може Македонците да не бидат Македонци


Од Бога било пишано моето отечество Македонија да страда од Грците, па тие не ни даваат и денеска мир, иако сите знаат дека Македонија била постара држава и од нивното царство, вели свештеникот Димитрија од с. Огут во Кривопаланечко, во еден запис од 1865 г.


- Словенското писмо го научив од татко ми Димитрија Маќедонски, кој така се вика зашто сме Маќедонци а не Грци, а неговиот татко се викал Јосиф свештеникот, а неговиот дедо Стоиман свештеник. И јас прекарот си го зедов Маќедонски, а не по татко ми и по дедо ми, за да се знае оти сме Словени од Македонија.

Ова е дел од "записите" на кривопаланечкиот учител Ѓорѓија Маќедонски од 1846 г., објавен во текстот на академик Блаже Ристовски. Тој објаснува дека многу подецидно е сведоштвото на свештеникот Димитрија од с. Огут во Кривопаланечко.

- Во еден запис од 1865 г., вели дека 12 години пастирувал во родното село и потоа "на 1848 лето Господово првенците на градот Крива Паланка ме главија за свештеник, против волјата на Неговото Високопреосвештенство грчкиот Кир Гаврил. За моето назначување најмногу се заложи г-н Михаил Маќедонски, зашто сум родум Маќедонец и службата си ја терам по словенски. Од Бога било пишано моето отечество Македонија да страда од Грците, па тие не ни даваат и денеска мир, иако сите знаат дека Македонија била постара држава и од нивното царство. Ние сме имале наши словенски учители и просветители Кирил и Методија, кои ни го оставија нашето словенско писмо. Тие се родум Македонци од Солун, славната престолнина на Македонија. Тоа не ни го признава владиката Грк, па затоа ние не го сакаме да пастирува, туку си имаме наш архипастир Словен, во веки веков", пренесува академик Ристовски.

Во своето видување на развојот на македонската национална мисла, Ристовски пишува и за отворањето на Световното училиште на Јордан Хаџи Константинов-Џинот (во 1837 г.), и за сведоштвата на учителот Јован Нешковиќ, кој во 1846 г., напишал дека Велес почнал "да се буди од длабочината на сонот", дека е веќе посеано "она божествено чувство за просвета и наука што толку векови не било во Македонија, на чијшто пат му стоеше грчкото свештенство". Велешаните го игнорирале и барањето на грчкиот владика "во училиштето во Велес да се учи на грчки јазик, а не на македонски".

Уште едно сведоштво доаѓа од прилепчанецот Тоде Кусев во 1867 г., кој пишува дека Грците секојпат воделе борба за погрчување на Македонците, уништувајќи ја и Охридската архиепископија - "Искрата на нашата иднина. Но, колку и да се мачеа да не сопрат да одиме напред, не можеа да го искоренат сосем чувството Македонците да не бидат Македонци". Кусев јасно кажува: "Не само во Охрид, денеска се будат и ги бараат своите права и од цела Македонија. Сите гледаат да си отвораат училишта, да се воведе служба во црквите на старословенски јазик, да не ги оставаат училиштата и народните работи во рацете на еден-двајца што дошле од друго место... Насекаде почнуваат да се воведуваат трговски книги не на грчки, туку на мајчин јазик".



Изменето од Каснакоски - 17.Октомври.2010 во 20:45
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 21:23
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

А каде точно Блаже го кажал тоа?

Ајде види ја целата статија па процени дали не е присутна и тука обичната за македонската научна милса замена на Бугарин со Македонец
Ако зборуваш за цитатите тогаш воопшто не си во право. Не верувам дека се сменети.

Лично јас не би ги ставил првите две сведоштва во контекст на вторите две на Џинот и Кусев бидејќи се со различен карактер. Затоа и не ги постирав а и не се дел од започнатата дискусија. Ти одговори за првите две за другите има дискутирано. Оној дел е интересен за старите Македонија и Грција и континуитетот до тогашен ден (Кирил и Методиј како дел од тој континуитет).   

Значи да повторам уште еднаш цитатите се точни, иако не би ги ставил на ист куп.


Изменето од depo - 17.Октомври.2010 во 21:23
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 07:23
Токму тогаш се разгоруваше црковниот вопрос. Зовот на бугарските водачи за будење и борба се разнасуваше и сееше во душите восхит. Од Цариград пристигнуваат весници. Проникваше тука-таме и моќното слово на Раковски. Во Битола Димитар Робев бил настоjaтел на "Дунавск лебед".(весникот на Раковски - б. м.) Старозагорскиот митрополит Методиј Кусевич, тогаш кројач во Прилеп под името Тоде Кусев, ми казваше: "Јас знаев целиот" Горски патник "наизуст!" ("Горски патник" - револуциона книга на Раковски - б. м.)
Симеон Радев
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 07:36
...Ова е дел од "записите" на кривопаланечкиот учител Ѓорѓија Маќедонски од 1846 г., објавен во текстот на академик Блаже Ристовски.
Сега дали Блаже лаже? Или Братот е преписал од Блаже, или Блаже е преписал од Братот.
---
Дорде не видим скан на документот - не вервам на таа мистификациjа од родот "Една жена казала.."
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 17:56
Originally posted by чоли чоли напиша:

...Ова е дел од "записите" на кривопаланечкиот учител Ѓорѓија Маќедонски од 1846 г., објавен во текстот на академик Блаже Ристовски.
Сега дали Блаже лаже? Или Братот е преписал од Блаже, или Блаже е преписал од Братот.
---
Дорде не видим скан на документот - не вервам на таа мистификациjа од родот "Една жена казала.."
Немам никаква причина да не верувам на научник од рангот на Блаже Ристевски кој има објавено на пошироката јавност многу значајни личности и факти од историјата. Тие цитати се познати одамна, не мора ако еден бугар кажал дека биле измислица и другите да ги повторувате истото затоа што ви паѓаат лагите.

Всушност што е чудно тоа кога знаеме дека во 1875 година е напишано ова (веќе многупати постирано)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.