IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа во Ирак и Авганистан
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа во Ирак и Авганистан

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 135>
Автор
Порака
master1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2010
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај master1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 13:05


Изменето од master1 - 17.Февруари.2011 во 03:54
---=== Мастер1 ===---
http://afgantura.wordpress.com
Кон врв
Frost Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2010
Локација: Iraq
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Frost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 13:13
Moj prijatel bese na intervju i vo resallc vo hotel royal i vo mpi hotel vergina kaj toj Davor sto navodno bil ranet 3 pati pa sega eve deckovo stanal heroj regruter u svoja zemja,aplicirase na dve mesta jas licno bev so nego na inervjuata go vidoov i Davor zaedno so nekoi Rumuni a ne Amerikanci sto mi izgledase dosta bledo,akoe Dyncorp ke bidat luge od Dyncorp ili pa ako e Fluor ili KBR ke bidat luge od tie firmi a ne mi doagaat nekoi Fake firmi i obekavaat kuli i gradovi, znaci bese u maj mesec sega sme oktomvri i mu stigna offer u septemvri go potpisa i go vrati nazat ceka deckovo karta i viza,koga eden den mu stigna email da mora da uplati 1000 funti na nekoja angliska izmislena firma,zatoa moj sovet pazete na kogo davate informacii i kopii od pasosi i drugi stvari,imam nekolku prijateli sto rabotat vo Avganistan megutoa preku Fluor deckite napravia intervju posle 2 nedeli zaminaa enegi uste rabotat i se slusam so niv a ne cekaa so meseci, Dyncorp Fluor KBR si imaat svoi oficijalni sajtovi pribiraat kandidati sedat nekoi 2 nedeli i si odat,decki toa e moeto mislenje
Кон врв
master1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2010
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај master1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 15:05


Изменето од master1 - 17.Февруари.2011 во 03:54
---=== Мастер1 ===---
http://afgantura.wordpress.com
Кон врв
SKID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 104
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SKID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 15:32
Но заборавате дека и ко ке ви стигне offer letter тоа треба убаво и со големо внимание да се пополни ... има многу луѓе кои дури после недела дена ке го испратат offer letter назад плус нема да го пополнат како што треба и после се чудат зашто не им праќаат визи и карти. Нормално тука се и здравствените белешки. Како што знаеме ние македонците живееме мошне нездраво т.е. ги немаме примено сите потребни вакцини кои dyn corp ни ги бара и уште многу други здравствени тестови на кои ние паѓаме или евентуално не ги задоволуваме нивните потреби. Другарчето што беше у Кувајт ми кажа дека многу имаат вратено заради срцев притисок и ред други работи. Нормално после тие луѓе ке дојдат во Македонија и ке шират информации од тип на ... не ми се оди многу малку пари даваат. Се разбира, верувајте само на оние кои се таму и нормално тие се препознаваат дали кажуваат вистински информации или не. Затоа, прашувајте регрутори ..т.е. оние кои се регрутирани од ressalc тимот можат слободно да им пишат или евентуално да ги прашаат до кај оди работата бидејќи тоа им е работа. Тие се тука да ве обавестат што е работата и како оди. Тоа го знам од лично искуство бидејќи секојдневно им пишувам и секојдневно ми враќаат на моите мејлови. Се разбира, луѓето си работат 200 на сат но сепак не е до нив..до дечките од Тескас зависи. Така да слободно контактирајте ги и ке ви објаснат..ама знајте дека тие си ја работат работата. Другарче мое замина за авганистан пред месец дена и сеуште е во транзитен шатор. Значи чекање има и таму но сепак работата мрда нанапред ... Така да на сите што чекаат можам да им кажам ... стрпливо и без нервози бидејќи сите ние чекаме и нормално ке дочекаме ... поздрав и среќно на сите
Кон врв
Vlatko 24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlatko 24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 01:28
Zdrabo na site.
Vaka sega.Znaci imam nekolku prasanja.Aplicirav za Fluor sredina na avgust.Lugeto bea tuka vo A.Palas.Za zal ne uspeav da otidam na intervju.Potocno me zacudi malce koga mi kazaa deka mozebi telefonski ke mi vrtat.Inaku imav poziv od nepoznat broj na kogo ne odgovoriv bidejki rano sabajle mi vrtele i ne su go slusnal. Me cudi toa sto toj broj,jas koga vrtam na nego avtomatski se isklucuva.Moe mislenje e deka se oni.Inace brojot pocnuva na 076.Dali nekoj od tuka sto mu se javile od Fluor moze da go pise brojot da go sporedam.
I uste edno prasanje.Posto znam deka lugeto od Fluor si otidoapred nekoj den,dali nekoj znae koga pak ke dojdat od prilika i na kolku vreme doagaat.
Pozdav
Кон врв
talamasca Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talamasca Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 01:53
Originally posted by Vlatko 24 Vlatko 24 напиша:

Zdrabo na site.
Vaka sega.Znaci imam nekolku prasanja.Aplicirav za Fluor sredina na avgust.Lugeto bea tuka vo A.Palas.Za zal ne uspeav da otidam na intervju.Potocno me zacudi malce koga mi kazaa deka mozebi telefonski ke mi vrtat.Inaku imav poziv od nepoznat broj na kogo ne odgovoriv bidejki rano sabajle mi vrtele i ne su go slusnal. Me cudi toa sto toj broj,jas koga vrtam na nego avtomatski se isklucuva.Moe mislenje e deka se oni.Inace brojot pocnuva na 076.Dali nekoj od tuka sto mu se javile od Fluor moze da go pise brojot da go sporedam.
I uste edno prasanje.Posto znam deka lugeto od Fluor si otidoapred nekoj den,dali nekoj znae koga pak ke dojdat od prilika i na kolku vreme doagaat.
Pozdav


Ne vrtat od mobilen, taka da ne se nerviraj ne se od Fluor.... i koj ti kaza deka si otisle od MK ? ? ? Jas slusnav drugo.... pozzz
Кон врв
DoubleB Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DoubleB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 09:00
Бројот од кој се јавува Флуор е фиксен 30?????.
Кон врв
Vlatko 24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlatko 24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 11:21
Jas taka razbrav deka veke si oisle.Oni znam deka dojdoa na 1 septemvri.Od A.Palas koga se javiv mi rekoa deka tuka ke se do kaj 5 oktomvri taka da toa e toa.Inace eve go brojot sto mislam deka mi vrtele 076 467 439.Ko ke se javis ti te izbacuva avtomatski.Ja vo avgust aplicirav pa sega se nadevam deka ke me viknat bar sledniot pat ko ke dojdat.

Inace kakoe podobro da se aplicira?Direktno do regruterite ili na web stranata na Fluor?I toa ne mi e jasno,kolku pati ja mozam da apliciram?Posto vidov ko da procitav nekade deka moze poveke pati.
Pozdrav
Кон врв
Filip1987 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Filip1987 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 11:46
Fluor Job Abbreviation Title

DFAC Warehouseman           07-Oct-2010 Afghanistan
DFAC Warehouseman           07-Oct-2010 Afghanistan
DFAC Warehouseman           07-Oct-2010 Afghanistan
DFAC Warehouseman           07-Oct-2010 Afghanistan
DFAC Warehouseman           07-Oct-2010 Afghanistan
DFAC Warehouseman           07-Oct-2010 Afghanistan
Кон врв
Filip1987 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Filip1987 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 13:25
Originally posted by Vlatko 24 Vlatko 24 напиша:

Jas taka razbrav deka veke si oisle.Oni znam deka dojdoa na 1 septemvri.Od A.Palas koga se javiv mi rekoa deka tuka ke se do kaj 5 oktomvri taka da toa e toa.Inace eve go brojot sto mislam deka mi vrtele 076 467 439.Ko ke se javis ti te izbacuva avtomatski.Ja vo avgust aplicirav pa sega se nadevam deka ke me viknat bar sledniot pat ko ke dojdat.

Inace kakoe podobro da se aplicira?Direktno do regruterite ili na web stranata na Fluor?I toa ne mi e jasno,kolku pati ja mozam da apliciram?Posto vidov ko da procitav nekade deka moze poveke pati.
Pozdrav



10 pati na mesec a za eden den moes 5 pati pa sea vidi si ti
Кон врв
DoubleB Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DoubleB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 13:34
Само преку страната на Флуор. Немој да се лажеш и да слушаш луѓе дека можеш директно во А. Палас. Прво има обезбедување со список и ако не си на списокот нема шанси да влезеш. Па и некако да успееш да го зезнеш обезбедувањето никој од Американците нема да разговара со тебе ако не те прочитаат. Дури ни на обично прашање нема да ти одговорат него ке ти кажат нешто во стилот "незнам, кога ке те викнат ке прашаш што те интересира".

Не не сум пробал јас лично но имам братучед и неколку пријатели кои беа на разговор и виделе вакви падобранци и виделе како си поминале.
Кон врв
Filip1987 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Filip1987 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 16:43
Дали има некој со позиција MWR Tehcnician шо потпишал во RESALLC и шо чека виза и ави.карта?
Кон врв
talamasca Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talamasca Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 19:06
Originally posted by DoubleB DoubleB напиша:

Бројот од кој се јавува Флуор е фиксен 30?????.


da
Кон врв
Frost Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2010
Локација: Iraq
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Frost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2010 во 19:28
Bravo prijatele za postov ziva vistina, toa e toa sto jas pogore go pisav ama ima tuka izgleda mnogu sto solat pamet pa gi velicat resallc i mpi,se vide i resallc i mpi kakvi firmi se luge potrosia eden kup pari sto za lekarski sto za polaganje za ADR vadenje potvrdi od sudovi itn,cekaat 5 meseci i nisto od toa znaci ima oficijalen site kaj sto mozes da apliciras koga gospodata ameri ke dojdat vo skopje ke bides povikan na razgovor i tamu ke ti kazat odma odis ili neodis
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 135>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.