IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа во Ирак и Авганистан
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа во Ирак и Авганистан

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5253545556 135>
Автор
Порака
SKID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 104
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SKID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 14:06
Хаха , Гошевски твојот блог редовно го следам и мислам дека и коментар ти оставив на еден твој блог а и на фејс те имам аднато ко пријател бидејќи да...ретко ги има таквите ко тебе што кажуваат вистини за тоа како е таму и каква е ситуацијата. Но сепак 99% од другарчињата ми се во флуор и дефинитивно би одел во дајнкорп одколку во флуор. Таму буквално се им е забрането но сепак не одиме ние да се шетаме таму, сепак работа си е работа ... но фрустрирачки е тоа што чекаме веќе долго време. Јас како што наведов веќе 6 месеци како чекам на offer letter од ressalc тимот и единствено што ми одговараат е да чекам. Знам дека сигурно ке не викнат, барем тоа ми го потврдија многу луѓе но сепак чекањето убива . Кај и да е би требало да биде се во ред и сеа на нас останува да чекаме сеуште... Поздрав
Кон врв
denijob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај denijob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 14:41
Originally posted by Filip1987 Filip1987 напиша:

brate a ti kolku vreme cekas samo za viza ?

drugar jas cekam viza od 15.7
Кон врв
denijob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај denijob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 14:42

Master1 sekogas imas pravi informacii a i iskustvo pa me interesira ako mozes da mi kazes sto konkretno pregleduvaat vo kuvajt tj sega vo dubai.Cekam viza ama ova mi e mnogo bitno zosto imam bruh i nekoj lufe kazuvat deka poradi toa moze da me vratat nazad.Pozdrav.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 14:48
Здраво.Поздрав до сите што се со намера да заминат на печалба во Афганистан.Ми треба информација каде се наогаат МПИ во Скопје или кој друг град или телефон за контакт,бидејки денес бев во Куманово на разговор со Пеце.Типот некако ми се испонаша без везе во стил,а бе што сакате вие 60000долари плата.Настапот му беше без везе,али ок негова работа.Помош ако е возможна!!!!!!!
Кон врв
fatt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fatt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 14:49
Cekam viza veke dolgo vreme dali moze nekoj da mi kaze uste kolku ke cekame

Кон врв
messi1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај messi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 18:12
ce se iznacekame...se posumliva mi e celava rabota...
Кон врв
Gorcovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorcovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 18:31
Originally posted by master1 master1 напиша:

а за платата...не е тајна...51000 $ годишно,ама да ми дадат и десет илјади повеке,не би одел во Флуор. Инаку јас првиот пат потпишав за 24000$.

За тие 51000$, дали имаш (и каква) промена во договорот и работното место?

Цитирај И тоа за одморите,и тоа е трик...пресметај и ке видиш дека на одморите губиш една и пол плата.Кога тоа време би бил на работа а не на 4 одмори,би имал една и пол плата повеќе.Е па гледаш...јас сум овде да заработам пари а не да се шетам на секои 90 дена по белосветски аеродроми,доста ми е двапати годишно.

За Fluor, 3 одмора x9 дена секој одмор, платени 8 часа дневно, со платена карта за сите 3 одмори (4тиот на крај од договорот е условен). Ако сакаш, барем за сега, и немора да одиш на одмор (така беше и во KBR), прескочи некој и остани да работиш.

Дајнкорп дава 800$ за една (1) карта, а за самите денови во договорот стои: "The Employee shall accrue anual leave pay at the rate of fifteen (15) days per one (1) Contract year. Employess will be paid at their base rate for eight (8) hours per one (1) calendar fay day of annual leave accrued."
Значи еден (1) одмор платен годишно, а не 2 како што велиш (освен ако не го делиш, но тогаш втората карта самиот си ја плаќаш). Во други случаи, секој лет до дома ти е како LWOP (Leave without Pay).

Цитирај Е гледаш,кај нас не е така...кај нас ние со шефовите си менуваме филмови за гледање и тоа во работно време,а интернет и телефон бесплатен имаме цел ден.

Ова е повеќе исклучок отколку правило, секоја базичка на двете компании си има свои интерни правила и кај Флуор имаш ФОБови со релакс атмосфера. Како на кој ќе му се падне        
Кон врв
drmr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај drmr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2010 во 21:33
dali nekoj znae nesto za soc-smg slusam deka i oni primale rabotnici za avganistan pa me interesira dali nekoj znae kolku e toa tocno
ne e budala toj sto ne znae da cita tuku toj sto se sto ke procita misli deka e tocno
Кон врв
master1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2010
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај master1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 05:08


Изменето од master1 - 17.Февруари.2011 во 04:00
---=== Мастер1 ===---
http://afgantura.wordpress.com
Кон врв
master1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2010
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај master1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 05:14


Изменето од master1 - 17.Февруари.2011 во 04:01
---=== Мастер1 ===---
http://afgantura.wordpress.com
Кон врв
dare120 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dare120 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 07:41
zasto 6 pati si prael pregledi vo kuvajt?
Кон врв
master1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2010
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај master1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 09:22


Изменето од master1 - 17.Февруари.2011 во 03:59
---=== Мастер1 ===---
http://afgantura.wordpress.com
Кон врв
SKID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 104
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SKID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 16:58
Mozebi sega e polesno no sepak ubiva cekanjeto ... predmalku im pisav na nasive regrutori da otprilika ni objasnat kolku treba da cekame .... Gosevski, a kazi mi kako e tamu ... mislam ima nashi ludje ili delumno se od indija i filipini ? Sea edno drugarce mi objasni kako demek indijcive moze i ke gi smenat so drugi vraboteni bidejki ne ja rabotale rabotata kvalitetno ... kako i da e ... still waiting
Кон врв
drmr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај drmr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2010 во 18:27
master1 ti si vo avganistn pa me inteesira dali znaes nesto poveke okolu pozicijata Transport Security i rabotnite uslovi tamu. Na moj prijatel vo kumanvo mu ja ponudile za 100000$ godisno no mu rekle tamu deka od pocetok na godinata do sega poginale okulu 600 luge na taa pozicija pa dali ti si lusnal nesto za toa vo avganistan?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5253545556 135>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.