IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа во Ирак и Авганистан
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа во Ирак и Авганистан

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 135>
Автор
Порака
butterfly8 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterfly8 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 08:49
Originally posted by kumanovo74 kumanovo74 напиша:

Moze li objasnuvanje koj znae da mi pise:

Vaka: Procesot vo mpi mi bese Intervju so Davor..dadena pozicija ..potpisuvanje dokument so pecat negov i na dayn.tie mi gi pratija dok. od usb na mejl kade sto treba i od 08.06 do sega nemam ni mejl ni informacija dobieno...Po nova procedura od juni koga jas bev tamu se potpisuva dok.na koj ima pozicija i plata godisna kolku cini...nesto kako OL koj go pracaat otposle po mejl...predhodno neznam kako bilo vo mpi za ressalc znam

Dali doprva sleduva popolnuvanje na dokumentacija...medical,banka ili e toa samo vo rissalc a vo mpi e na dr nacin Citam pogore deka pak vi pracaat OL na potpis i deka nekoi cekaat karta i viza ..pa bi sakala da mi kazete kaj sum so procedura na pocetok ili????
Butterfly , Saso dali mozete da mi odgovorite na prasanjata dokolku znaete
Pozdrav na site i so sreca na tie koi se pri kraj..trgnalo velite konecno


izvini ama neznam sto i kako si sreduval so dokumentite i intervjuata zasto jas bev direktno kaj regruterite od DynCorp vo Alek.Palace.Prethodno bev kaj Pece od Resallc ama od niv nikakov aber nemav posle toa intervju.Mi rekoa cekaj , ke bide ama nikoj ni mi se javi ni na tel., ni na mail..nisto.
navistina neznam sto da ti kazam.
Кон врв
fortitudo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fortitudo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 09:03
kumanovo 74, ne se nadevaj na nisto od toj Davor, zatoa sto ispadna deka deckoto e najgolem prevarant vo Kumanovo, im drzese k*rsevi za angliski jazik na luge, im pravese testovi za proverka na znaenja, im trazese odnapred pari po 500-1000e za da gi kao demek ubrza proces za Afghanistan, i izede krivicna prijava, jas bev vo policija koga go privedeoa deckoto. Inaku da znaes deka ni eden covek nema otideno preku Davor od mpi, a od Resallc ima otideno okolo 200 dusi do sega. Ne gubete nadez, ke otideme site, se gradat 80 novi bazi vo avganistan, kako i da e im treba golem personal. Pozdrav decki, pa ako ima nesto novo pisete!
Кон врв
zoka_79 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoka_79 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:36
ve molam najiskreno da mi pomognete so informacija ,veke podolgo vreme apliciram na fluor megutoa nekako neuspesno.dali ima nekoj posiguren nacin ili direktno tuka nekade da se aplicira ..vi blagodaram
Кон врв
dare120 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dare120 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 17:22
u Aleksandar palace direktno ke otides i ke ti zakazev za intervju
Кон врв
fortitudo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fortitudo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 18:23
Originally posted by dare120 dare120 напиша:

u Aleksandar palace direktno ke otides i ke ti zakazev za intervju


Drugar siguran li si deka e ovoj moguke posto mene me izmavasva edn put!!! Aj ako sakas pisi ako e takoj da idu da se snavagam :D Pozz
 
 
 
 
Sekoj sleden post koj ne e na Makedonski ce bide izbrisan...


Изменето од gonzo - 15.Септември.2010 во 19:38
Кон врв
dare120 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dare120 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 19:53
dojdi na msn ante_fudbaler@hotmail.com ke ti kazam se
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:02
Originally posted by dare120 dare120 напиша:

dojdi na msn ante_fudbaler@hotmail.com ke ti kazam se
 
 
A jas ce ti kazam ovde na tebe da prestanes so sirenje na lagi i dezinformacii, vo posledniot mesec dena 5 pati postavuvas lazni datumi i carsiski muabeti...
 
Apliciranjeto kaj Fluor e samo online...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
dare120 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dare120 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 21:41
onnline 10 godini da apliciras pa nema da te viknaat
Кон врв
talamasca Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talamasca Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 04:06
Originally posted by dare120 dare120 напиша:

onnline 10 godini da apliciras pa nema da te viknaat


a sto ako otide tamo ke gu zakazev intervju.... HAHAHAHAHAHAHHAHA

Ti da si znaja nacin do sga ke si otisja, takoj da ne lzi ljudi....
Кон врв
kumanovo74 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kumanovo74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 04:06
Znam deka e taka se zboruvase za nego ama eve go pak raboti i regrutira..denes mu vrtevme na telefon i imase vreva ..mi rece deka pocnale i da se javam vo ponedelnik...a da ti kazam i deka od ressalc nema mn. otideno..jas odbiv pred 2 mes.OL bidejci dadena pozicija na intervju vo Sk mi bese smeneta so ispratenoto OL od 18.000 na 12000 $ ..mi pratija i dok. za popolnuvanje i jas stopirav...kako i dae site pravat nesto na kraj ce vidime sto ce ispadne ...vazno optimizmot postoi...
Krajna solucija e A.Palas na vrata i mora da vlezes hahhaha
vo sekoj slucaj fala za informacija i srecno na site
Кон врв
moneymaker66 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moneymaker66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 23:20
што е ова за во ИТ бараат само со искуство или секој оглас е таков??? иначе мој роднина отиде околу средината на август мислам не бев тука па неможев да се видам со него,кога ќе остварам контакт со него ке ве известам како и преку кој отишол.Со среќа на сите!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 06:34


Кумановци им готват на маринците во Авганистан

Над 500 работници од Македонија наскоро треба да се распоредат како логистика по американските бази, а најмногу се бараат готвачи и друг технички персонал

Нов бран кумановци овој месец ќе заминат на печалба во Авганистан. Според неофицијални информации, дури 500 работници од Македонија треба да се распоредат како логистика по американските бази. Најмногу се бараат готвачи и друг технички персонал.
Претставници од американска фирма деновиве се во еден од скопските хотели, каде што интензивно прават интервјуа со оние што веќе аплицирале на нивниот сајт. На секои три дена се подготвува по една група, која за десетина дена се праќа на потребната дестинација. Кумановци кои веќе добиле работа кажуваат дека постапката во Скопје е многу пократка и поедноставна во однос на порано, кога се вршеше во Хјустон, САД.
"Целата процедура во фирмата со документите траеше три дена. Сега не се бара толку големо познавање на англискиот јазик. Веднаш по интервјуто ме пратија на преглед во приватна болница. Наредниот ден, кога стигнаа резултатите и се утврди дека сум здрав, ги примив потребните вакцини и потпишав договор. Потоа почнав да ги посетувам задолжителните предавања за однесување во базата. Во меѓувреме, добив виза и ми го одредија терминот за патување. Ме повикаа на 10 септември, а веќе на 17 или 18 треба да летам за Авганистан преку Турција, Дубаи, Кандахар и потоа до базата каде што сум распореден", вели еден од 60-темина кумановци кои се примени да работат во кујна како готвачи. Договорот го потпишале на една година, а месечната плата им се движи околу 4.000 долари, во зависност од безбедноста во базата каде што се распоредени. Имаат право четири пати годишно да одат на одмор по две недели.
Во Ирак и во Авганистан работат неколку илјади кумановци и кумановки. На почетокот заминуваат преку фирмата "Браун и Рут", а сега преку нова фирма. Постојат и други фирми кои регрутираат работници, но како најсигурни досега се покажаа американските фирми. Куманово, благодарение на Авганистанците, во последните десетина години се гради како никогаш досега, а и животниот стандард е на повисоко ниво.
Кон врв
drmr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај drmr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 04:38
zdravo prasanje
bev na intervju za dyncorp preku resallc vo juni go zavrsiv intervjuto i mi rekoa da gi pratam dokumentite na mail vo dyncorp.
gi prativ i mi odgovorija
Please note that your documents will be processed immediately for a postion with DynCorp. You will not hear from us until we receive an Offer Letter for you. Until such time we will not have any updates for you.
no posle toa nisto a pominaa nekolku meseci
dali treba da napravam i nesto drugo ili ?
Кон врв
drmr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај drmr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 04:40
mi rekoa deka ima luge od kumanovo koi mozat za pari da sredat da se dobie dogovor za rabota so dyncorp ili fluor
Molam dokloku znae nekoj kako da sapam vo kontakt so nekoj da mi kaze informacii za konakt
odnapred blagodaram
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 135>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.