IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Социјализам или капитализам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Социјализам или капитализам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 61>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 17:54
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Како моше да се напаѓа социјализмот кој требаше да го спроведе овој народ...кој еве и капитализмот му е тежок...па прифаќаат диви односи со примеси на феудализам и племенско уредување...идоли...вождови...митови....дрндарење...и ....дрндарење...и ...д.р...д.р.р....а.с..е.е.,,..м.ннене


Како може да се напаѓа социјализмот?!
Треба да се покаже вистината за тој систем и да се казнат виновниците, ако се живи, па и оние кои криеја и го маслосуваа народот со успесите и смешните паради со сликите на Ленин,Сталин, Мао и сите слични на нив!


Погледни ги видеата кој ги поставив, потоа напиши Holodomor.Ukraine, XX century на youtube, па потоа опоменувај ги оние кои го напаѓаат.

Патем, најди ја книгата "Жолтиот кнез" и прочитај ја, пишувана е од Украинец, кој бил сведок на сите гнасотии на социјализмот во СССР.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 17:56
Ирак,Ирак,Ирак,Ирак,Ирак................................... ...............................................................................
Голема демократија, сега се побогати?Имаат стотици иљади цивилни жртви,паднат животен стандард...граѓанска војна на која не и се гледа крајот...Во еден куп Бангладежи иииии...иии каде што деца од мали нозе се експлоатираат секако па и сексуално...Но и експлоатација на природните ресурси од немоќните ( па затоа и неразвиени)...
Темата е премногу комплексна за да денов е доволен ...па и месецов...Па всушност кој кај нас е привилегиран?   ТРУДОТ?...ЧЕСНИТЕ:::ДОБРИТЕ???СТРУЧНИТЕ???АМДИ???ПАРТИСКИТЕ ВОЈНИЦИ??? Во овој рај на демократијата???Или и кај капитализмите имало и вакви и онакви:::Е тој во почетокот исто така бил мелен од феудалците и феудалните односи....Таков е светот...Народот си го бара...додека не види дека има и подобро...но додека и за тоа не се ИЗБОРИ....Е...тоа бара жртви.....плазење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 18:01
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Ирак,Ирак,Ирак,Ирак,Ирак................................... ...............................................................................
Голема демократија, сега се побогати?Имаат стотици иљади цивилни жртви,паднат животен стандард...граѓанска војна на која не и се гледа крајот...Во еден куп Бангладежи иииии...иии каде што деца од мали нозе се експлоатираат секако па и сексуално...Но и експлоатација на природните ресурси од немоќните ( па затоа и неразвиени)...

Темата е премногу комплексна за да денов е доволен ...па и месецов...Па всушност кој кај нас е привилегиран?   ТРУДОТ?...ЧЕСНИТЕ:::ДОБРИТЕ???СТРУЧНИТЕ???АМДИ???ПАРТИСКИТЕ ВОЈНИЦИ??? Во овој рај на демократијата???Или и кај капитализмите имало и вакви и онакви:::Е тој во почетокот исто така бил мелен од феудалците и феудалните односи....Таков е светот...Народот си го бара...додека не види дека има и подобро...но додека и за тоа не се ИЗБОРИ....Е...тоа бара жртви.....плазење


Зарем треба да се оправдува војната во Ирак?! Во Ирак и пред тоа не цветаа рози, населението и пред тоа страдаше, па и сега, што е за секаква осуда! Како што кажа, има стотици илјади жртви, а во СССР триесет и повеќе милиони, а да не говориме за затворените и оние носени во Сибир, тепаните, прогонуваните затоа што ќе излезат многу повеќе.

Ниту во робовладетелското општество, феудализмот и најцрниот капитализам не умреле триесет милиони луѓе за неполни 20 години!

Изменето од Македон - 21.Август.2010 во 18:33
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 18:19
ПРАШАЈТЕ ГИ КОИ БИЛЕ ВО ИРАК, КАКО ТОГАШ СТРАДАА А КАКО СЕГА?
КАПИТАЛИЗМОТ Е ВО ЕДНО НАЈДОБАР ВО ПРОПАГАНДА, ЕКСПЛОАТАЦИЈА НА НЕМОЌНИТЕ И ВО ЛАГИТЕ...Инаку она што сега се наречува социјализам,комунизам...тоа исто така се имиња...кои требаше да ги спроведат или неуки или неумни...а  и злонамерни...но основата на социјализмот е хумана и демократска...а дали во мигот некој е зрел за тоа тоа е нешто друго...Еве сите исто така признаваат дека кај нас немаме либерален и демократски капитализам...е па сега ова значи и за други...Сепак до нивото на развојот ќе да е...Нема место за анализи...Многи има за се и сешто...сршено%20срцесршено%20срце
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 18:33
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Инаку она што сега се наречува социјализам,комунизам...тоа исто така се имиња...кои требаше да ги спроведат или неуки или неумни...а  и злонамерни...но основата на социјализмот е хумана и демократска...а дали во мигот некој е зрел за тоа тоа е нешто друго...


По делата познаваме колку се "хумани, милосрдни и демократски" тие идеи и движења.
Не биле неуки тие што го спроведувале, имало такви кои сите идеи на системот ги познавале како азбуката, но не случајно и самиот Ленин кажал дека спроведување на сето тоа е утопија и невозможно и резултирало со создавање силна бирократија и централизирана држава.

Во однос на основата може да кажеме дека е "хумана" затоа што за спроведување на тој систем умреа над 50 милиони луѓе во мирно време, од глад, интернирани, затворени, убивани, здружувани во некакви задруги и сл.
"Милосрднa", најверојатно затоа што умреа само 50 милиони , додека можеа да умрат 200 милиони луѓе, а другите беа "помилувани" со можност да се превоспитаат неколку години во Сибир.
"Демократска", како додаток на претходните "квалитети", затоа што смееше да се размислува само во идеолошката рамка на системот, во спротивно, секој се стекнуваше со можност да се увери во "хуманоста" и "милосрдието" наведени погоре.




Изменето од Македон - 21.Август.2010 во 18:34
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 19:32
marsovec, ednash Niche rekol:

    
Koga se odi protiv neprijatelot i kiseloto vino i loshata muzika se dobri.



Vo diskusijata so Македон ti go pravish tokmu toa. Na sekoj tvoj "argument" Македон ti dava istorijski fakti koi se nepobitni i koi tochno pokazhuvaat kakov beshe socijalizmot vo praksa, a ne kako ideja na hartija, kako shto postojano se obiduvash tuka da go pretstavish.

Ti mozhesh da reshish i natamu da ne ja prifakjash relanosta na zhiveenjeto i natamu da gledash na socijalizmot i komunizmot kako religii koi ne smeat da se postavat pod prashanje bidejki vo glavite na nekolku lugje i vo nivnite knigi bile idealno pretpostaveni, no zastani so skokanje od drzhava na drzhava, od Jugoslavija na Makedonija, od Makedonija na skandinavskite zemji, od skandinavskite zemji na Kina, od Kina na Irak... i taka vo beskraj, bidejki so toa ne si nishto poubeditelen, tuku samo ja rasipuvash temava.

Ne znam kako Македон s'e ushte ima trpenie i natamu da prodolzhuva so vakviot muabet.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 19:45
Во однос на темава секогаш ќе им две струи и две различни мислења.

Според мене во социјализмот кој го консумиравме до пред 20 години единствена позитивна страна негова според мене а мислам и според многумина од вас беше безбедноста на граѓанинот,што би се рекло можеше да легнеш покрај првиот автопат и никој да не те задира.

Ќе парафразирам еден коментар кој го најдов на клиповите на Ју Туб кој беше напишан под некое видео за Тито мислам,го барав коментарот но не го најдов.Значи одеше одприлика вака -"Менувам било која Демократија за тоталитаризам од типот на Комунизам-Социјализам,само да имам мирна вечер без грижи кога ќе ја пуштам  ќерка ми да прошета низ град со другарчињата"

Ова не е изјава за фрлање според мене,и во оваа изјава е коренот на проблемите кои се јавија во овие 20 години.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 20:36
Значи, кога ја поставив темава, идејата беше да ги споредиме двата система : оној од 1945-1990 и оној од 1990 до денес. Прочитавме и тоа од двајца - тројца модератори колку бил лош социјализмот. Нека биде така. Сега да слушнеме малку што чини денес што толку ви се допаѓа општествово каде има 40% невработени. Да го баталиме социјализмот и да се сконцентрираме на капитализмот. Што чини во него (конкретно за Македонија, не за Европа)? збунетост
 
ПС: Што се однесува до изреката на Ниче, потполно се согласувам, но тоа важи и за спротивната страна, инаку не би била мудрост.среќа
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 20:57
Што чини????-Добро прашање Лидивио,добро.

Чини интернетов без цензура,да бевме социјализам сигурно ќе имаше некоја цензура.
Ќе земам пример форумов,кој најверојатно ќе пропагираше за КПМ,за едни ќе чинеше за едни не,ама вторите немаше да се бунат,од една страна добро за едни а за други лошо,колку лошо никој не знае,освем може Кинезите и Кубанците или Венецуалците ако имаат интернет.

Интересно е од оваа гледна точка сега да се дискутира.

Помладите не знаат дека телевизија имаше до 23:00 а може и порано завршуваше програмата,додека сега останавме без спиење од триста канали на кабелска,од една страна е одлично,информиран за се живо и диво,ама од друга страна катастрофа си другиот ден,капнат за спиење не ти бидува за да свариш ни еден чај.

Вакви споредби има илјадници и пак нема крај да им најдеш.

Според мене,секое општествено уредување е добро,но во одредени временски рамки и најважно е народот да си ја знае целта и дека треба да работи за истата а не да иде до неа злоупотребувајќи ја способноста и трудот на другиот.

Социјализмот на овие простори и делот на источна Европа но само Русија е резултат на неправдите врз огромниот број на популација угнетувана со години.
Освем во Југославија и Русија каде е прифатен Социјализмот после револуција во која учествувале огромен процент на популацијата,во сите други поранешни социјалистички земји е наметнат од страна на Русија без да бидат прашани.
Сите тие денес се пак во Капитализам и добро им оди,дури и одлично,само тука на Балканот каде се е можно нешто не штима.

Не знам,може за години на напред нешто друго ќе се појави,но што и дали ќе го биде ќе покаже време,а дали ќе видиме никој не знае.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 21:02
Ова сум го кажаувал секогаш и ајде нека стои и тука.

За време социјализмот и вечерните акциони филмови од Холивудско производство во кои имаше пцуење и изрази од типот f**k off.
На тогашната Телевизија Скопје изразот f**k off  се преведуваше како Гомненициголема%20насмевка
Мислам тоа кажува многуплазење


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 21:39
Sekoja edinka moze da posere da mi prostite i najdobra i najhumana ideja..Nie koga bi bile merilo za kapitalizam, liberalnost i iiii..So nas istotaka sekoj bi mozel da go napa]a kako nedemokratski,totalitaren, nehuman...
Sustinata e vo toa koj ja izdal idejata..a i dali bile sozreani uslovite...cesto postavuvano prasanje i za ilindenskoto vostanie...i mnogu takvi vo svetot...Pa i analizite za Spartak...Inaku koj e sega soodnosot na kapitalot i trudot...pa toa da se srami[..a sega koga zgasnaa socijalistickite zemji...ne primetuvate deka se zgolemuvaat apetitite za namaluvawe na rabotnickite prava i vo razvienite i demokratski zemji.
Inaku mene del od diskutantite mi nalikuvaat kako  koga bi gi napagale religioznite i bi  im stavile pod nos Vladici,Kardinali i sl.vpletkani vo pedofilii,kriminal i slicno, ili primerite na Kopernik,Dzordano Bruno, Orleanka...Galileo...Koe vreme,,,koi sproveduvaci...i sto ova denes ima so ona vcera...Porano uzivale na plostadite da gledaat kako im gi otsekuvaat glavite...I sega...toa k'e bide primer za nadoaganjeto na plemenitiot kapitalizam ..ili primerite so Jakobiincite...ili ...dosta gluposti i denes i tuka sto ni se slucuvaat...mladi alkoholicari,droga,neukost, neodgovornost,partizacija pogolema i od socijalizmot, vlastitutki dodusa kako i vo socijalizmot...toa izgleda karakterna osobina na edinki....дадададададада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 23:29
Никогаш не спорам за социјализмот во кој на дедо ми му ги земаа овците, му утепаа (однесоа во Италија) козите и коњите, му национализираа пасиштата на планините кои дедо му ги плаќал со суво злато.Тој социјализам не сум го живеела.
Ни оној на татко ми кој фа фрлил партиската книшка и останал без раководна функција затоа што не можел да преќути и да замижува пред појавата-шфалерства на високите достоинственици на комунизмот.
Но можам да зборувам за тој во кој јас живеев. И нема никој тука и надвор кој ке ме натера да кажам поинаку бидејки мене ми беше арно и ќе си жалам што не  им е така сега и на моите деца.
-Сега не ми се бендисува она што е деновиве актуелно- Усраа а сега го ставаат на клада ко да е вештерка, сакаат да го расчеречат младиов министер затоа што решил да стави ред.
- Не ми се бендиса “демократијата“  во новинарството за она со гулашот бидејки го читаше и моето 13 годишно комшиче
- Уште ми зујат ушите од лелекот на бабата од Лисиче што ја дадоа на вестите.
Е тоа не ме бендисува. Тоа го немаше во мојот социјализам оти имаше здравство и лекови за сите.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:14
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Sekoja edinka moze da posere da mi prostite i najdobra i najhumana ideja..Nie koga bi bile merilo za kapitalizam, liberalnost i iiii..So nas istotaka sekoj bi mozel da go napa]a kako nedemokratski,totalitaren, nehuman...
Sustinata e vo toa koj ja izdal idejata..a i dali bile sozreani uslovite...cesto postavuvano prasanje i za ilindenskoto vostanie...i mnogu takvi vo svetot...Pa i analizite za Spartak...Inaku koj e sega soodnosot na kapitalot i trudot...pa toa da se srami[..a sega koga zgasnaa socijalistickite zemji...ne primetuvate deka se zgolemuvaat apetitite za namaluvawe na rabotnickite prava i vo razvienite i demokratski zemji.

Inaku mene del od diskutantite mi nalikuvaat kako  koga bi gi napagale religioznite i bi  im stavile pod nos Vladici,Kardinali i sl.vpletkani vo pedofilii,kriminal i slicno, ili primerite na Kopernik,Dzordano Bruno, Orleanka...Galileo...Koe vreme,,,koi sproveduvaci...i sto ova denes ima so ona vcera...Porano uzivale na plostadite da gledaat kako im gi otsekuvaat glavite...I sega...toa k'e bide primer za nadoaganjeto na plemenitiot kapitalizam ..ili primerite so Jakobiincite...ili ...dosta gluposti i denes i tuka sto ni se slucuvaat...mladi alkoholicari,droga,neukost, neodgovornost,partizacija pogolema i od socijalizmot, vlastitutki dodusa kako i vo socijalizmot...toa izgleda karakterna osobina na edinki....дадададададада


Доколку стануваше збор за единка, ти би бил во право, но секој социјалистички лидер ги преземаше мерките кои ги опишав погоре, од првиот лидер Ленин, Сталин па до Тито, Мао, Чаушеску и теророт на Црвените кмери. Штом во сите системи се применувале сите тие мерки, не е виновен поединецот, туку самиот систем.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 00:17
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Значи, кога ја поставив темава, идејата беше да ги споредиме двата система : оној од 1945-1990 и оној од 1990 до денес. Прочитавме и тоа од двајца - тројца модератори колку бил лош социјализмот. Нека биде така. Сега да слушнеме малку што чини денес што толку ви се допаѓа општествово каде има 40% невработени. Да го баталиме социјализмот и да се сконцентрираме на капитализмот. Што чини во него (конкретно за Македонија, не за Европа)? збунетост


 

ПС: Што се однесува до изреката на Ниче, потполно се согласувам, но тоа важи и за спротивната страна, инаку не би била мудрост.среќа


Нема да навлегувам многу во анализа, ќе ти поставам едно прашање, сам дај си го одговорот.

Во Романија биле забранети анализи на крв, дури и најобични, од страна на Елена Чаушеску.

Доколку некој живеел во тој систем и имал потреба, секако од здравствени причини да врши анализа, како мислиш дека ќе заврши? Да не говориме дека огромна е бројката на луѓе со такви потреби, секој во животот правел анализи на крвта барем неколкупати.

Стави се во ситуација да бидеш еден од оние кои имале потреба, а не можеле, па пресуди каков бил тој систем.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 61>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.