IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Посебноста на нациите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посебноста на нациите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 34>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 17:55


Македонското прашање во минатото и сега“ - синтетизирана историја на Македонија од антиката до 1944 година, во која авторот, Васил Ивановски, го истакнува правото на Македонскиот народ на самоопределување и обединување (Идризово, 1943/44 година)

-------------------------------------------------------------------------------------

Дали некој може да каже нешто повеќе за ова?
И зошто е ова пишувано во Идризово, кога Идризово е затвор?

Еве и уште нешто за Васил Ивановски

-------------------------------------------------------------------------------------

Чинам дека собравме доста материјали за ликот и делото на Васил Ивановски, па може и за него да се пристапи кон подготвување на статија во архивата.

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 18:23
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Националните држави и нации се се на се само нецели 3 века а се друго било кралување со територии ,племиња и сл.Дали сите биле римјани во римското кралство или срби во душановото, кнежевства еден тон што би рекле кои се споиле и почнале да создаваат модерни нации и држави -буржоаската револуција и се по неа.Затоа италијаните го слават Гарибалди а не стариот рим.
Инаку најпрвин беше амебата па.....


Нема ни 300, 200 години, да не видат шо муабети тераме денес луѓето од пред 500/600 години има да ни се отепат од смеа.Ќе се чудат оти се караме меѓу себе.

Изменето од DragancoLeskoec - 24.Април.2010 во 18:23
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 22:53
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Во почетокот на 30-те години буржоазнолибералните кругови во Југославија се обраќаат со лице и кон теоријата на Ј. Цвијиќ за националната неопределеност, неоформеност на македонското словенско население. Тие налагат дури во европскиот печат појавата на статии, во кои се кажува, дека Македонците во својата национална аморфност се ориентираат кон создавање на самостојна, одделна од Бугари и Срби нација. Макс Фишер исто го прифаќа овој став и на 11 јануари 1930 г. публикува статија во „Дојче алгемајне цајтунг”,во која тврди, дека „Македонците не се ниту Бугари, ниту Срби. Тие претставуваат едно особено племе од југословенската националност” [*].

Во отговор на тоа ВМРО (об.) му сообштува на Фишер, дека тој не „кажува ништо ново”, зошто тоа е „официалната теза на великосрпската наука (Цвијиќ)”. . . „Во Македонија одделна македонска народност немало и нема, како немало и нема например швајцарска народност — изјавува ВМРО (об.). — Имало и има одделни народности, од кои едни повече, други помалку ја населуваат Македонија, како има француска, германска, италианска и романска народности, кои ја населуваат Швајцарија. И како тие четири главни народности, обособени во една географска, политичка и економска единица, го носат општото име швајцарски народ, така и Бугарите, Грците, Турците, Власите, Албанците и Србите, доколку ги има, родени и живушти во Македонија, образуваат разнородностниот мозаик, која го носи општото име македонски народ” [297].

извор -297. С у м о р о в. Македонскиот „сфинкс” (по повод една статия на Макс Фишер). — Балканска федерация, бр. 131, 20. III. 1930, 2869—2870.






Грешка сум бил. Не било 31, а 30 година.

Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 00:48
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Депо, еден од набедените македонисти е Шапкарев, а кој го читал знае за што се работи. Другиот е самиот автор на репликата кон Славејков Д.В. Македонски. И тој си кажува. До тука ги идентификувавме 2ца македонисти. Дај да го видиме третиот!
Ако виде убаво едни се набедени за македонисти заради барањето сопственото наречие да се воведува во училиштата(Шапкарев), други тврделе дека Македонците се потомци на античките Македонци (Д.В. Македонски) сега остана да видиме кои се тие кои се двоеле зошто Македонците биле чисти Словени, а Бугарите биле Татари, след. не може да битаат Македонците Татари (ТУКА ТРЕБА ДА Е НЕКОЈ ОД ПРЕДЦИТЕ НА ПЛАТЕНИКОТ, КОЈ ИМАЛ ПРОТИВ САМО ТАТАРСКОТО ИМЕ, а тие мислам биле од грчката школа, не го тврдам, предпоставувам).



Веројатно е подобро како што ти кажа да дискутираме овде на оваа тема.

Сега ќе видиш дека не си во право а тоа е бидејќи ти одговара еден извор и го форсираш истиот ако ти се види доволно одржлив меѓутоа на секоја лага и манипулација кога тогаш и доаѓа крајот.

Д.Василев зборува за 1-2 Македонисти. НЕ е можно непрезиност за таков мал број. Или е 1 или 2. Тоа сум го напишал и порано. Ако е така како што велиш ти, дека тоа биле Шапкарев и Д.Македонски кога ќе го додадеме и Пулевски теоријата се ништи. Значи Д.Македонски не ја кажува вистината или од незнаење или намерно. Затоа неговото тврдење не може да биде валиден аргумент.

Јас повторно ќе ти повторам ниту Шапкарев ниту Македонски не се Македонисти што секако навидум ти одговара бидејќи ја става во игра повторно твојата теорија за 1-2 Македонисти. Јас веќе ти кажав 2-ца. Вториот имал 20 години во 1871 година ако бараш Македонец во тој период, а не 10. Значи бил доволно возрасен. Славејков зборува дека имало и луѓе кои се делеле од Бугарите по тоа што биле чисти Словени. Таков пример е можеби Васил Икономов (1848-1934) за кој имаме дискутирано.
„ ас неќам српска пензија!
- А Бугарите да ти дадат?
- Ако ми давале Бугарите, јас ќе си останев во Софија, а не во Лазорополе! Јас работев само за Македонија и не сакам пензија ни од Бугарија, ни од Србија! И нашето петле ќе пропее!“



Изменето од depo - 27.Јуни.2010 во 00:52
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 06:05
Originally posted by depo depo напиша:

...Таков пример е можеби Васил Икономов (1848-1934) за кој имаме дискутирано.
„ ас неќам српска пензија!
- А Бугарите да ти дадат?
- Ако ми давале Бугарите, јас ќе си останев во Софија, а не во Лазорополе! Јас работев само за Македонија и не сакам пензија ни од Бугарија, ни од Србија! И нашето петле ќе пропее!“



Ке си остане со "можеби"... Нема начин Васил Икономов да е од тие македонисти за кои мислил Славеjков. Мегу другото: си заборавил да цитираш началото на интервуто со Икономов:

Во книгата на акедемикот д-р Блаже Ристовски посветена исклучиво на Васил Икономов е запишано: "Еднаш некои високи личности во Белград му понудиле на Васил Икономов српска пензија и притоа тој категорично ја одбил. Јас не сакам српска пензија - рекол притоа тој. А Бугарите да ти ја дадат? - прашале тие. Ако ми ја давале Бугарите јас ќе останев во Софија, а не во Лазарополе. Јас сум работел само за Македонија - додал притоа Икономов...

Васил Икономов

И уште од там:

Васил се оженил за првпат во 1865 година на свои 17 години. Од тој брак имал едно дете кое набрзо умрело, а исто така и жена му. Се оженил и по втор пат, но и таа жена набрзо му умрела. Конечно, на 20 годишна возраст, во 1868 година, се оженил и по трет пат, овој пат со Ангелина (Анѓа) Камбуроска, со која што имале 10 деца, но од кои докрај му останал само синот Методија Попоски. Тој активно се вклучува во црковното антипатријаршиско движење, кое што постоело не само во селото, туку и на целата територија на западна Македонија, многу блиску соработувал со аџи Теофил Аврамов Жунгулоски (подоцна првиот македонски митрополит на Дебарската епархија). Со тоа го навлекол гневот на грчкиот патријаршиски владика Антим од Дебар, кој го наклеветил кај турските власти дека работи за нивно уривање, по што бил приморан во есента 1874 година, да замине за Плоешт, Романија, кај македонските печалбари кои што се наоѓале таму. Се вратил во селото по неколку месеци. Василко Икономов имал воспоставено контакт со познатиот српски собирач на народни песни, умотворби, етнографски записи и истории Стефан Верковиќ, кој воедно бил и претставник на српската пропаганда, која во тоа време започнала поактивно да дејствува во Македонија. Но, освен со него, Василко имал контакти и со рускиот конзул во Призрен познатиот србофил Јастребов, на кого што му дал извесен број собрани народни умотворби од својот крај, а овој во 1886 година ги објавил како српски.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 11:03
Депо, може и Мажовски да бил од македонистите на дедо Славејков, ама и тој го демантира.

„От де­тинството си припомвам си оште две старовремски песни, в които се говори за првиот б`лгаро-македонски цар Каран и за царица Солуна девојка.“
Прочитај ги спомените на Мажовски, па кажи каков македонист бил


http://macedonia-history.blogspot.com/2006/11/isaja-radev-mazovski-mazovski-isaja.html

Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 17:07
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Депо, може и Мажовски да бил од македонистите на дедо Славејков, ама и тој го демантира.

„От де­тинството си припомвам си оште две старовремски песни, в които се говори за првиот б`лгаро-македонски цар Каран и за царица Солуна девојка.“
Прочитај ги спомените на Мажовски, па кажи каков македонист бил



Обично те интересираат деталите. Меѓутоа кога не ти одговара ги занемаруваш дури и суштинските работи а не само деталите. Цитати надвор од контекст се необјективност во најмала рака.

   „Кога посакав дозвола да кажам неколку думи од страната на заробените славјано-бугари македонци, да ги искажам нивните болки и желби , и тоа на славјанско-македонско наречје Фрог Игнатиев се обрна кон мене и ми рече „Дозволено ти е Радулов “ .

Многу повидни лица од мене од славјанска Македонија сакаа да дојдат во голема братска Русија и да присуствуваат на 900-та годишнина од покрстувањето на рускиот народ којшто е надеж за сите славјански народи, но не смееја и се плашеа бидејќи знаеја дека ќе бидат заробени и спроведени во азиските пустини.

Македонскиот старославјански народ уште пред 2500 години години е доведен во Македонија од цар Каран кој како и Филип и Александар е чист славјанин но повеќе од 500 години се изминати откако Македонија и Македонскиот стар славјански народ се потиснати и се наоѓаат под тешкиот турски јарем . Ние клетите Македонци воздивнуваме и плачеме но никој не сака да чуе па дури и самите наши браќа ни пречат.

(500 години Македонскиот народ е под ропство - мошне интересна реченица, 500 години Македонски народ)

Кога ќе прочиташ славјано-бугарин имај го во предвид и овој цитат.

„ Започнаа да ме прашуваат од каква народност сме : Срби или Бугари и кој сметаме за наш духовен началник.
   Им одговорив дека ние сме старославјански народ преселени од мајка Голема Русија во Македонија многу порано од Бугарите и Србите, но говорот ни е поблисок до бугарскиот па освен тоа ние сме сметаме за духовни чеда на бугарската егзархија .... “

Значи постари од Бугарите и Србите а говорот ни е близок и до двата но поблизок до Бугарскиот - т.е. не е ист.

Освен тоа тој кога оди да држи говори кажува дека зборува за многумина а не само за себе.

Изменето од depo - 27.Јуни.2010 во 17:08
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 17:13
Originally posted by чоли чоли напиша:


Ке си остане со "можеби"... Нема начин Васил Икономов да е од тие македонисти за кои мислил Славеjков. Мегу другото: си заборавил да цитираш началото на интервуто со Икономов:

Во книгата на акедемикот д-р Блаже Ристовски посветена исклучиво на Васил Икономов е запишано: "Еднаш некои високи личности во Белград му понудиле на Васил Икономов српска пензија и притоа тој категорично ја одбил. Јас не сакам српска пензија - рекол притоа тој. А Бугарите да ти ја дадат? - прашале тие. Ако ми ја давале Бугарите јас ќе останев во Софија, а не во Лазарополе. Јас сум работел само за Македонија - додал притоа Икономов...

Што сум заборавил да цитирам?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 19:04
Originally posted by depo depo напиша:


Кога ќе прочиташ славјано-бугарин имај го во предвид и овој цитат.

„ Започнаа да ме прашуваат од каква народност сме : Срби или Бугари и кој сметаме за наш духовен началник.
   Им одговорив дека ние сме старославјански народ преселени од мајка Голема Русија во Македонија многу порано од Бугарите и Србите, но говорот ни е поблисок до бугарскиот па освен тоа ние сме сметаме за духовни чеда на бугарската егзархија .... “


ОД КАДЕ ТИ Е ЦИТАТОТ?

Јас најдов друг одговор на истото прашање

По малку дојде и професор Плетнев од Ду­ховната Академија и други двајца членови на општеството. По­дадов ја молбата на грофот Саблер, тој ја взе таа молба, прочита ја пред членовите на Славјанското благотворително општество и ме запраша од каква народност сум, Србин или Бугарин, и кој ми е духовниот началник, патриархот ли или егзархот.
Отговорив им дека ние сме македонски славјано-бугари, а не срби, та затоа го сметаме за свој духовен глава екзархот, а не патриархот.

Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 19:38
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:



ОД КАДЕ ТИ Е ЦИТАТОТ?

Јас најдов друг одговор на истото прашање

По малку дојде и професор Плетнев од Ду­ховната Академија и други двајца членови на општеството. По­дадов ја молбата на грофот Саблер, тој ја взе таа молба, прочита ја пред членовите на Славјанското благотворително општество и ме запраша од каква народност сум, Србин или Бугарин, и кој ми е духовниот началник, патриархот ли или егзархот.
Отговорив им дека ние сме македонски славјано-бугари, а не срби, та затоа го сметаме за свој духовен глава екзархот, а не патриархот.

Цитатот е од страна 45 или 46 од линкот што си го дал. Твојот цитат не е контрадикторен со тој што сум го постирал јас. Кога го прашуваат дали е Србин или Бугарин тој одбива да каже Бугарин туку вели македонски славјано-бугарин (твојот цитат) кој подоцна објаснува што значи - народ македонски многу постар од Срби и Бугари. (во претходниот цитат што го постирав )
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 20:19
Значи македонските славјано-бугари не се бугари?

И Мажовски ја потврдува донекаде тезата за руската политика во однос на Македонија и Македонците - Драганов, Мисирков, Чуповски...
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 21:17
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Значи македонските славјано-бугари не се бугари?

И Мажовски ја потврдува донекаде тезата за руската политика во однос на Македонија и Македонците - Драганов, Мисирков, Чуповски...


Македонците, или како што се нарекувани во овој текст македонци, славјано-булгарите македонци, македонски славјано-бугарски народ не се бугари , најмалку бидејќи како што гледаме самите не се сметаат за такви. Спомнуваат за сопствено наречје, се делат и од србите и од бугарите, се сметаат за постари од овие два народа, се гордеат со сите античко-македонски кралеви итн. Тоа самите го велат а не некој да им го кажува како што на вас имале потреба да ви измислуваат славјано-бугарски истории за да не си го заборавите името.


Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 11:40
jas  dovlono  citav  za  naciite  no  koga  procitav  samo  edna  statija  od  naucno  glediste  svativ  deka  postoi  samo  edna  nacija  a  toa  e  covekot""stanuva  zbor  za   promena  na  dnk  strukturata  od  strana  na  dva  faktori.edniot  faktor  e  prirodata  a  drugiot  e  naukata  koja  otkri   kade   da  se   izmeni  dnk  skalata  za  da  se  dobie  pointelegentna  nacija.prvite  deca  od  novata  nacija  od  intelegentniot  svet  se  rodija   1960   a  vtorata   uste  posovrsena  nacija  se  rajdza  od  2000  pa  navaka.zatoa   nikoj  ne  se  delete   po  nacii   zasto  site  na  nekoj  nacin  sne  so  ista  dnk.pozitivnoto  od  seto  ova  e  sto  site  teoretski  treba  da  sne  brajca  i  sestri  a  negativnoto  e   toa  sto  izlegoja  novi  formi  na  starite  bolesti  koi  sega  malku  poteski  za  lecejne.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 11:47
Originally posted by depo depo напиша:



Македонците, или како што се нарекувани во овој текст македонци, славјано-булгарите македонци, македонски славјано-бугарски народ не се бугари , најмалку бидејќи како што гледаме самите не се сметаат за такви. Спомнуваат за сопствено наречје, се делат и од србите и од бугарите, се сметаат за постари од овие два народа, се гордеат со сите античко-македонски кралеви итн. Тоа самите го велат а не некој да им го кажува како што на вас имале потреба да ви измислуваат славјано-бугарски истории за да не си го заборавите името.




Добро, ама и Каран за Мажовски е македонско-бугарски цар.

И ако не се сметаат за Бугари зошто на секаде се самонарекуваат така?

Ајде Македон, бидејќи се му е јасно, да објасни. Мене тоа не ми е јасно.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.