IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Љубчо Георгиевски за Македонската историј
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубчо Георгиевски за Македонската историј

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 12131415>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 17:05
Баш така - како тоа не им се изводенал папирусот со буквите не ми е јасно
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 21:09
Се гледа дека многу го гледате недефрагментираниот Миленко... абе земете прочитајте нешто, неможам јас сега на сите едно те исто да ви кажувам...
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 21:28
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Па аргументирај,што тоа е вистина од Љупчовото тврдење


Има многу, ама јас ќе ти кажам неколку кои се иљадници пати проучувани и проверувани...

Како прво правата Александрова Македонија не е воопшто оваа денес каде што ние живееме... Таа е многу појужно т.е 50 до 80 км. западно, северозападно, северно, северо источно и источно од солун... Таа е правата Македонија, значи највеќе до Дојран и највеќе до Пелагонија и Охридско езеро... НАЈВЕЌЕ...!!! Ова денес е само Македонска провинција настаната во времето на Римското Царство...

Второ... не дошле овде Словените и нашле "НИЧИЈА ЗЕМЈА" како тоа што сака да го каже недефрагментираниот Миленко... Пред да дојдат словените тука доаѓале разни други народи и племиња... Некои самостојно барајќи по плодни пасишта, а некои и биле преселувани т.е населувани од Римјаните... Такви биле Келтите, Аварите и многу други сега да не ги набројувам... ТАКА ДА АКО ВЕЌЕ ДОШЛЕ НА ОВИЕ ПРОСТОРИ СЛОВЕНИТЕ ВО 5 И 6 ВЕК ТИЕ НАШЛЕ СЕ ОСВЕН АНТИЧКИ МАКЕДОНЦИ... Затоа што пред Словените други харале, жареле и палеле на овие простори...

И уште една теза која ја имам слушната од друг, не од Љубчо... Кога Александар тргнувал да го освојува светот т.е. блискиот и далечен исток, тој ја подготвил својата војска односно собрал се што е машка популација од 14 години па нагоре... Проаѓале години, се ратувало, се гинело, некои војници и се оженувале со жени од народите на блискиот исторк и таму останувале да живеат... а овде... овде останале само оние неспособните и старите... Затоа и биле после лесно поразувани и им била одземувана земјата од други освојувачи од запад... сакате да кажете дека сте потомци на тие неспособни што останале овде...??? Неее... не ми се верува дека тоа го сакате, ама така испаѓа... Значи уште еднаш да повторам... кога СЛОВЕНИТЕ дошле овде не нашле ничија земја туку нашле народи КОИ ПРЕД НИВ ЈА ОСВОИЛЕ И ЗЕМАЛЕ ТЕРИТОРИЈАТА НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ...!!!

Се надевам дека ја разбудив кај вас желба за озбилно размислување врз основа на ова што ви го напишав...
Не е ништо страшно ако озбилно размислиш... Така...???

Изменето од DelijaSkopje - 08.Јуни.2010 во 21:34
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 00:28
Се гледа дека имаш Љубов према Љубчо и неговите недоречени тези ама сепак голема грешка и твоја и негова е што не баталите историја и не се залагате за љубов,поубаво би ви одело.

Значи прво - Античка Македонија почнала да се шири од Пелагонија,таа е оригиналната територија на Македонијанамигнување

Второ - сите дошле,се измешале и сите останале само Македонците изумреле - жими свеголема%20насмевка

И трето но тоа е за малку поголеми луѓе а не дечиња кои слушаат маалски муабети но еве да не биде дека не кажувам - во Картагинско Македонската војна која била пред Филип исто така сето машко население се регрутирало и многу од истото загинало па се случило нешто природно,им било дозволено на робовите да се женат со слободните граѓани и исто така робовите можеле доброволно да се пријавуваат во војсканамигнување

Или демек само НАТО е паметно,детенцееееееее Македонците буквално ја измислиле војната,Александар не поробувал туку асимилирал.По патот на неговото освојување тој во тоа време ја изградил најголемата војска во тоа време а тргнал од Македонија со само 42000 војнициголема%20насмевка
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 01:07
Не ме викај дете, затоа што сум сигурно постар од тебе, а тоа го зкључувам по твоето пишување овде... Знам... знам... Убаво е во ова што го пишуваш да веруваш и убаво е сето тоа да е така, ама за жал не е...

Пази... те цитирам: Македонија почнала да се шири од Пелагонија... БРАВО...!!! Па ти знаеш дури и за самиот почеток на Македонија... хахааааааааа... И сега некое дете како тебе ќе го занесеш и тоа кутрото ќе се срами насекаде кога ќе почне ова да го збори...

И на крај да престанеме со глупости... Едно прашање... И да е сето ова вистина што се дешавало пред 2300 па и повеќе години... КАКО СЕТО ТОА ИМА ВРСКА ДЕНЕС СО ТЕБЕ МОМЧЕ...??? Како, кога доле на југ постои и ден денес народ кој го користи јазикот со кој зборел и пишувал Александар...??? Знаеш ли колкава е автентичноста на Александар Велики со тебе и со мене и со сите денешни Македонци...??? Иста е како да тврдиш дека нашите потомци се црнци... Ете толкава...


пс. А Љубчо... воопшто не го сакам... дури и ми е одвратен...

Изменето од DelijaSkopje - 09.Јуни.2010 во 01:10
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 11:24
Ја според пишувањето детенце те пишав инаку биди си ти стар колку сакаш,пишуваш ко прваче,битно да има црно и бело а вистината не е битна,што ке се замараме со вистини кога може г`з да лижеме по комшии.Епа извини ама мене вистината ми е битна,и не само што ме интересира од каде е почетокот на Македонија туку ме интересира од каде е почетокот и на човештвото,ме интересираат и култури и војни затоа и сум овде на подфорумов.

И да постои еден народ наречен Македонски затоа зошто живее во местото наречено Македонија.Наречено Македонија пред скоро 3000 год. од луѓе кои решиле да се обединат во една татковина под еден принц Македон.
Тие луѓе се татковците на нашето културно и историско битие,тие луѓе се семето на Македонското постоење кое никој неможе уништи скоро 3000 год.

И да Грците имаат нешто заедничко со црнците бидејки доаѓаат од Африка и се населуваат прво на островите па потоа на пелопонез,ние Македонците сме оригинален Европски народ уште од старо време,па сме се измешале дури до Индија со разни народи и денес тие народи ги викаат ИндоЕвропски баш поради тоа мешање.

Јас се гордеам што сум Македонец и што моите предци не се предале скоро 3000  год. Јас ке продолжам по нивниот пат и нема да се предавам на никакви лиглевци туку ке постојам уште 3000 годнамигнување
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 15:30
Полека бе не се возбудувај... Така уште повеќе грешиш... Ми пишуваш тука како да си дрогиран...
И јас се гордеам што сум Македонец, ама сум доволно паметен да знам дека немаме никаква врска со таа Македонија за која се удараш во гради...
Ај кажи ми дали ги рачунаш за свои Кирил и Методиј и Цар Самуил...???

Одговори, па после ќе ти кажам зошто тоа те прашувам...


пс. ништо од ова не е of topic...!!!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 15:46
Нормално дека ги рачунам,исто како што го рачунам Александар така го рачунам и Самуил

Дроги на форумов не се дозволени,нажалост
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 15:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нормално дека ги рачунам,исто како што го рачунам Александар така го рачунам и Самуил

Дроги на форумов не се дозволени,нажалост


Значи твои, т.е. наши... Така...??? Е тоа сакав да го чујам... ок... Полека ќе го одмотуваме клопчето... Друго прашање... Ако сакаш одговори ми...
Дали знаеш против кого ратувал Цар Самуил т.е. од кого бил поразен...??? Не ти е ваљда тешко прашањето...   

Почни да ми одговараш и ќе посакаш да се дрогираш...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 16:03
Одговорот не е проблем,проблемот е у дрогата,кога ја користиш прекумерно ти доаѓаат лоши мисли.

Византискиот император го поразил Самуил.
Пред да мислиш дека не те читам како отворена книга,да ти кажам дека Македонското императорско семејство во Византија потполно било лојално на Византиската империја,тие ја сметале за своја
А инаку Самуил не е Македонец по род,тоа одсекогаш го тврдев,тој е ерменец донесен баш од Византијците за да се бори против Бугарите,Србите и останатите варварски племиња кои наездуваат на Балканот од тоа време.

Самуил крева бунт против Византија но дури откако ги поразил Бугарите и Србите,кои во тоа време биле партоласани другарчиња
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 19:03
Знам дека на секое шише наоѓаш капаче, макар и да не му е тамам за тебе не е битно...
Намерно избегаваш да му го кажеш името на тој Византијски император... така...??? хехе, јас ќе ти кажам... Тој Византиски император шт го победил Цар Самуил се викал Василиј втори МАКЕДОНСКИ...!!!   да...да... МАКЕДОНСКИ...!!! Те подсеќа ова на некој друг император со предзнакот Македонски...??? На пример Александар Македонски...??? хехехехе... Дали и тој е наш сега...??? Според тебе нели така треба да биде, се што носи предзнак МАКЕДОНСКИ да е наше...   А знаеш ли како го нарекле после победата и ослепувањето на Самуиловата војска...??? Ќе ти кажам малку подолу во текстот...

За Цар Самуил си чул нешто, ама не си дослушнал убаво, впрочем како и сите други работи кои ти се до пола познати...
Вистина е дека Самуил потекнува од Ерменија КАКО И 80% ОД БУГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ, но не е ерменец туку Бугар... Сите знаеме дека Бугарите не се Словени односно мал дел меѓу нив се, а останатите само се словенизирале и ја примиле словенската писменост... Па и ден денес си го сакаат и слават нивниот духовен водач Аспарух... (ако сакаш слика од него ќе постирам за да видиш дека е прав Азијат т.е од таму некаде од Ерменија...

Е сега да се вратам на прашањето кое ти го поставив во врска со надимакот на Византијскиот император Василиј втори Македонски... Народот во Византија го нарекле Василиј Македонски БУГАРОУБИЕЦОТ...!!! Што мислиш, зошто...???
Ај смисли нешто, па кажи ми...


Инаку стварно не ми е јасно... Сам себе си одиш во контрадикции... Прво ми кажа дека Самуил го чувствуваш за свој, а потоа ни кажуваш дека бил Ерменец... Што е со тебе...???

И уште нешто не ми е јасно... Те молам одговори ми... Велиш Самуил ги "победил" и Србите и Бугарите... Кажи ми каде се тука Македонците...??? Да не се загубиле во времето...??? Некако за нив во тоа време не се пишувало многу а...??? Иако за разлика од пред 2300 години, ова време со Самуил е значително поблиску и како такво треба да имаме појасни и попрецизни сознанија за нас, така...???

Изменето од DelijaSkopje - 09.Јуни.2010 во 19:08
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 20:56


Што да ти кажам очигледно не перцепцираш доволно јасно,толку е капацитетот.



Ама ај еве ке пробам да ти разјаснам - Самуил е Македонски цар затоа зошто се прогласил за таков,управувал со Македонска војска до поразот на Бугарскиот кнез кога ја апсорбирал во своите редови и Бугарската војска но по убиството на Бугарскиот кнез - јасно ли е или уште да подобјаснам.

Ај уште малку,ко за мали дечиња,кога го поразил Бугарскиот кнез,Македонскиот цар Самуил го поразил и Рашкиот кнез Владимир но него го заробил и го оженил со својата керка Косара а за свадбен поклон му го дал Косово кое денес се викактака поради Косара керката на Самуил

Е сега проблематиката на Македонскиот император Василиј незнам што не ја разбираш,тој бил така наречен од Византијците поради тоа што бил роден во темата Македонија тогаш нации не постоеле сите биле Ромеи или Византијци но кога би гледал од денешен национален агол да и Василиј е Македонец.

И да наречен е Бугароубиец бидејки Македонскиот цар Самуил ја заробил целата Бугарска армија по убивањето на Бугарскиот кнез и истата армија настрадала на Беласица

Уште нешто ако е нејасно прашај слободно
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2010 во 21:23

Ти нема спас човече... Си потонал во сопствените небулози... хехе...Како само си ја вртиш воденицата како ти одговара... Неможеш да избегаш од фактите дека Василиј Втори е Македонец, ама оној Аничкиот, а тропаш глупости и кажуваш како Самуил се прогласил за Македонски Цар...!!!       Василиј втори бил од Македонија и немало шанси да војува против Самуил ако овој не бил Бугарин...
А го признаваш фактот дека Василиј втори Македонски бил наречен БУГАРОУБИЕЦОТ, ама си правиш свој филм и велиш како овој ги заробил и ги пратил бугарите да војуваат...    Војник како војник не е битен од кој род е и што е... Битен е нивниот војсководец... Легендите и историјата така се запишува , а не онака како сакаш ти...

Земи еден прост пример, (бидејќи другше со тебе изгледа неиде) и Александар Велики освојувал и регрутирал војски кои не биле од Македонија и сега ако бил некаде поразен кај победниците ќе се памети како пораз на Македонската војска, бидејќи водачот е Македонец, а не како победа врз некоја си војска од Палестина рецимо...

Така да дете, ај што си правиш филмови во главата, ај некако, некако... ама што веруваш во тоа е тоа е за греота...
Знаеш... стопати кажана таква глупост, после станува вистина, ама само во главата на тој што ја кажувал...

Немој жити се да ме смееш повеќе со овие твои постови... Да ти кажам денеска денот ми беше за никаде, ама ти ме изнасмеа и ми го разубави... Незнаев дека постои ваков човек... Еј... Ќе те раскажувам на работа...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2010 во 11:20
Може да се смееш до сто и едно па назад ама тоа ти е,убаво кажа војник е војник а тој што го царува го праќа да војува.
Знаеш ти само така ти одговараголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 12131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.