IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Љубчо Георгиевски за Македонската историј
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубчо Георгиевски за Македонската историј

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2010 во 23:56
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Царевоселецот кај Васко Ефтов


Очаен обид да се биде во центарот на вниманието, откако народот, па дури и членови на неговата партија, владеачката ВМРО-ДПМНЕ, му порачаа да се отсели во Благоевград. А само кога ќе се сетиме дека токму тој беше оној кој менувањето на сонцето од Кутлеш (Вергина) го оцени како велепредавство, чинам дека ни е јасно за што станува збор.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 00:26
Тоа е е ден обичен бугарофил , човек кој ни ја пренесува бугарската доктрина ( тезите идоказите собрани по наредба на Живков ) на македонска земја и мислам дека истиот не заслужува посебна тема .
Тоа е еден од плејадата - “ Венко Марковски “ .
Се е исто , само се различни имињата .
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 00:44
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Тоа е е ден обичен бугарофил , човек кој ни ја пренесува бугарската доктрина ( тезите идоказите собрани по наредба на Живков ) на македонска земја и мислам дека истиот не заслужува посебна тема .
Тоа е еден од плејадата - “ Венко Марковски “ .
Се е исто , само се различни имињата .


Темата е отворена со цел неговите размислувања и коментарите за истите да бидат собрани на едно место, да не бидат раштркани по сиот форум, да не се создава непотребен хаос.



Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 09:07
Не знам како се гледа каj вас, но во странсто е мака да се гледа - заради бавната скорост. За тие што имат бавен интернет - интервуто го има веке и во you tube:

1. http://www.youtube.com/watch?v=Im9Z6Zg4HX0
2.http://www.youtube.com/watch?v=goc-fRHgP6c
3. http://www.youtube.com/watch?v=SS4cPY9ISE0
4. http://www.youtube.com/watch?v=BjuBwJ2IznI
5. http://www.youtube.com/watch?v=AQrVmNI5GpQ
6. http://www.youtube.com/watch?v=yIsL2lRi5zM
7. http://www.youtube.com/watch?v=cIV5HrJqcOQ
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2010 во 12:43
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Тоа е е ден обичен бугарофил , човек кој ни ја пренесува бугарската доктрина ( тезите идоказите собрани по наредба на Живков ) на македонска земја и мислам дека истиот не заслужува посебна тема .
Тоа е еден од плејадата - “ Венко Марковски “ .
Се е исто , само се различни имињата .


Темата е отворена со цел неговите размислувања и коментарите за истите да бидат собрани на едно место, да не бидат раштркани по сиот форум, да не се создава непотребен хаос.





и мислам дека истиот не заслужува посебна тема .

Me primoruvash da da otvaram tema za sekoj bugarofil za da ja dokazam apsurdnosta zashto tokmu toj bugarofil ima posebna tema .

Изменето од eptendosadno1 - 30.Мај.2010 во 12:44
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 13:11
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Ма тој е издишана топка,плус ова е став а не факт - и комшијата Мирко има став ама различен од овој погоренамигнување



Исто како и твојот став кој е "окачи мачки на реп..." А овој на Љубчо барем е со факти и веќе разјаснети работи за сите историчари низ светов...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 13:12
Нешто да не си ми љутзбунетост
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 15:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нешто да не си ми љутзбунетост

Не бе... Ме немаше некое време, па гледам си останал истиот со своите небулозни факти и погрешни сваќања на историјата...
Не се менуваш на подобро...
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 03:28
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Нешто да не си ми љутзбунетост

Не бе... Ме немаше некое време, па гледам си останал истиот со своите небулозни факти и погрешни сваќања на историјата...
Не се менуваш на подобро...



Look who's talking!

Патем, дали си свесен дека никот и твоите ставови не се компетабилни со оние на Царевоселецот?!

Горнион да не почува од таквите кои имаат точни сваќања за историјата, а најмногу од србофилите и бугарофилите.

Изменето од Platenik - 07.Јуни.2010 во 03:29
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 10:13
Originally posted by Владо Владо напиша:

Александар е од латинизираната форма на Александрос кое е кованица од грчкиот глагол алексеин - чува, заштитува и андрос- генетивната форма на именката анер. Во превод името значи заштитник или предводник на луѓето.
Аминта- сите сме чуле за амино киселини.
Букефал- од именките бус- бик и кефалос- глава, значи биковска глава. Најверојатно тој коњ имал невообичаено голема глава.
Филип е латинизирана форма од Филипос, сложенка од фило- сака, почитува, љуби и хипос- коњ...


Се слагам, ќе наведам уште неколу примери на имиња со старогрчко потекло кои се чести во македонското општество:
Петар - карпа, Евдокија - добра слава или Доброслава како име, Анастасија - таа што стои горе, Софија - мудрост, Стефан - овенчан, Никола - победник, Георги - земјоделец, Теона - божица...
Зборувам од лингвистички аспект, без политика (и политика е старогрчки поим).

Изменето од LiDivio - 07.Јуни.2010 во 10:14
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 01:08
Нема асален разговор токму од членови како тебе, кои ги расипуваат сите теми, вртејќи ја дискусијата на своја воденица!

Темата гласи: Љубчо Георгиевски за Македонската историја

За Србија имаш други теми.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 14:42
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Нема асален разговор токму од членови како тебе, кои ги расипуваат сите теми, вртејќи ја дискусијата на своја воденица!Темата гласи: <span ="lgText">Љубчо Георгиевски за Македонската историјаЗа Србија имаш други теми.</span>


Па нормално е дека темата е за Љубчо, ама што за него...??? Да дискутираме за неговата брада...??? НЕ... Се разбира дека дискутираме на неговиот став за нашата историја и баш поради тоа разговараме за историјата... За Аце Велики, за Словените итд..итд...
Еве ќе кажам уште еднаш... Мене Љубчо воопшто не ми се допаѓа ни сега, а камоли кога беше премиер и лидер на вмро, ама морам да признам (иако никогаш не сум го поштувал) дека сето негово излагање во врска со нашата историја е ПОТПОЛНО ТОЧНА...!!!



пс. реков... вистината за мене е побитна па макар и на моја штета...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 15:22
Па аргументирај,што тоа е вистина од Љупчовото тврдење,дека словените со цевче дошле преку дунав,ШТО
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 16:38
Несамо што со цевчиња го прпливале Дунав, туку и библиотеките ги носеле на рамења.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.