IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
    Испратена: 25.Мај.2006 во 15:40
Originally posted by ivana ivana напиша:

pravoslavie,
verata religijata smetash deka trebada e taka predadena od koleno na koleno ili treba da si ja izbereme?


Изменето од Pravoslavie - 25.Мај.2006 во 15:41
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2006 во 15:44
Ништо со принуда!
Треба да биде избор - најслободен
Ако ја превземам од моите, тоа треба да биде апсолутно слободно - никој да не ме принуди
Ако ја предавам на други, па и кога ќе дојде време на моите деца - треба да ги поучам и воспитам во тој Дух, па ако одлучат слободно да ја изберат Верата - во ред, ако не - нема да им се наметнувам
 
Ти ivana што мислиш ?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2006 во 15:52
Bash vaka!!!!!!
cisto me interesirashe kako se razmisluva na ovaa tema vo site RELIGII...
znaeh li?
Motivation is game in my hands
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2006 во 15:55
Originally posted by ivana ivana напиша:

Bash vaka!!!!!!
cisto me interesirashe kako se razmisluva na ovaa tema vo site RELIGII...
znaeh li?
не знам другите како размислуваат. Мислам дека моето размислување е објективно и дека сите треба да мислат така(скромно кажано)
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2006 во 17:39
Se slozuvam so tebe Pravoslavie.

Religijata treba da bide edinstveno sloboden izbor na sekoj chovek.

Seto drugo e prinuda...vkluchuvajki go krstenjeto i sunetisuvanjeto na decata kako oficijalno, i ne po svoj sloboden izbor (nasilno), vnesuvanje na ovie nevini dushi vo religiite na nivnite roditeli.

Se nadevam deka ovie moi zborovi nema da zvuchat agresivno i neprijatelski prema ostanatite chlenovi na ovoj forum, no toa e tochno onoa sto go mislam...bez obzir sto roditelite na tie deca mislat samo najdobro za svoite cheda.
    

Изменето од Messenger - 25.Мај.2006 во 17:40
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2006 во 00:34

Pozdrav do site.

Temava navistina e ubava.
Spored Islamot,sekoj eden Musliman,dolzen e kako ke go vospita svoeto dete. Nikoj,duri za delata na svoite roditeli nema da odgovara a kamo li za grevovite na sosedite,no sekoj ke odgovara za toa kako go VOSPITAL svoeto dete. Sekoe edno dete,do edno odredeno vreme (do pred da stane polnoletno) e "bezgresno" ili nema da odgovara za negovite dela. Taka da,sekoe dete,se sunetisuva (prvo zaradi HIGIENA) i drugo pred da stane polnoletno. Rezenje na polniot organ denes sitego praktikuvaat no ne kako SUNNET... so malo zakasnuvanje. I toa ne e prisilba.Deteto,TOKMU TOGAS,KOGA KE STANE SVESNO,KOGA POCNUVA DA SE BUDI,DA SVAKJA,TOGAS E SLOBODNO STO KE IZBERE.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:

2-256. U vjeri nema prisiljavanja - Pravi put se jasno razlikuje od zablude! o­naj ko ne vjeruje u šejtana, a vjeruje u Allaha - drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti. - A Allah sve čuje i zna.

Ponataka,Allah dz.s na kogo saka upatuva a na kogo saka vo zabluda go ostava.  Jas dolzen sum,sto se odnesuva do religijata,da OBJASNAM KOLKU VAM NA FORUMOT TUKA,TOLKU I NA SINOT.  i Kako vam tuka na Forumot taka i na sinot Mnogu pati sum kazal,na Bliskite,mozam STROGO DA I ZABRANAM DA SKITAAT PO ULICI,DA BLUDNICAT,DA PIJAT,DA SE KOMARAT.... no nisto prisilno sto se odnesuva do Verata. Vredi li prisilno da te nateram da izgovoris Sehadet ?? Tuka nema nitu troska dobro delo. Povtorno znaci,Sunetisuvanjeto e LICNA HIGIENA. Sinmi ima 4 godini,sekako,koga ke go sunetisam,toa ke go napravam kako VERSKI OBRED. No denes,koga znam deka toa i Mdicinata go preporacuva,i da ne sum bil pripadnik na Islamot,toa ke go storev povtorno. No na sin mi nemozam da go tepam I NE SMEAM zaradi sto ne klanja,oti i da mu objasnuvam i da go prisiluvam,toj ne razbira uste sega. A togas,koga ke pocne da Svakja,da s budi,da razmisluva,,, togas sloboden e sto ke izbere. Tatko mi e Hadzija,se drzi odkako pametam do svojata religija.Jas na vreme sum sunetisan,znaci,uste kako mal,no Islamot skoro sum go svatil (barem troska) i sum go prifatil (isto,barem troska). Sto sakam da kazam. Ne sum prisilen.Tatko mi znaci Hadzija,od vreme gi praktikuva Islamskite propisi,"me sunetisal" i sum rastel takov,no i ne sum praktikuval i jas....duri na 22 godini prv pat vo dzamija stapnav. naprotiv,pravev se sto ne trebase. Konzumirav i polesna droga. Sto za toa imase pravo i da me tepa,no ete,za toa i ne znaese deka go pravam. Edinstveno sto pravese e toa sto me ucese i ubjasnuvase. I toa ne go prifativ od nego,tuku povtorno samiot.
Denes,barem denes,vo denesno vreme,kakvi deca rastat,,,, naj malku Roditelite mozat da vlijaat vrz niv i naj malku (za zal) roditelite se slusaat. Denes nikoj na nikogo nemoze da prisili vo nisto.
 
Povtorno se vrakjam kaj rezenjeto na organot,da ne se svati kako nasilen cin. Da ne recam Sunnetot,oti Sunnet e se sto preporacal Posledniot pratenik Allahov Muhammed s.a.w.s... Sunnet e i drzenje brada. Sunnet e perenje 3 pati na den zabi. No ne i Farz. Sunnet e praksata na Muhammed s.a.w.s (NE E STROGO MORALNA) a Farz e (MORALNO) ona sto Allah dz.s vo Qur'anot ni go NAREDUVA. Taka rezenjeto na organot e licna higiena,koja i da bev pripadnik na druga religija,ke bese napravena vrz sin mi. I tuka nema nikakva prisilba.
 
I Naj kratko i za kraj,povtorno Qur'anskite (Allahovite) zborovi: Vo verata nema prisilba-praviot pat,jasno se razlikuva od zabludata !
 
Sekoe Dobro.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2006 во 13:02
Религијата на еден начин е предодредена. Децата се крстат уште како бебиња и не се свесни за тој чин. Сунетисувањето исто се врши во раното детство, и не е одлука на самото дете.Така да , на еден начин сепак религијата е нешто што се пренесува од колено на колено.

Верата или колку некој ќе биде верник е сепак нешто лично што не може да се наметне.

Оние што поради некоја причина ќе ја сменат верата, обично се осудувани од едните и неприфатени од другите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2006 во 17:22
Ubavo receno butel2.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2006 во 20:31

Ako deteto uste kako bebe e krsteno,ili sunetisano od  ranoto detstvo,ne znaci deka e prisileno vo verata ili nametnato. Kazav,sunetisan sum od ranoto detstvo,no vo dzamija za prv pat stapnav na 20 i kusur godini. Za krstenjeto nema da se mesam,,, Pred da bide sunetisano deteto,sekoj roditel,dolzen e na istoto da mu objasni zosto se izvrsuva toj obred. Jas koga sin mi ke go napravam sunet,ja izvrsuvam MOJATA dolznost. Kako drugo,kazav deka,doagja vreme koga na stari godini lugeto ke vrsat rezenje na polniot organ. Toa bi go napravil jas so sin mi i da ne sum Pripadnik na Islamot. Toa ne e nikakvo nametnuvanje na religijata. Neznam kolku sum jasen. Znaci jas bev osuneten,no ne bev prinuden nitu da klanjam nitu da postam,nitu zekat da davam,nitu za nisto sto e vo vrska so Religijata a sekogas mi bese objasnuvano,kako i sto,,,, seto toa pocnav da go praktikuvam (kolku tolku) koga pocnav da razmisluvam SAM.

I povtorno povtoruvam. Vo Islamot ima FARZ I SUNNET. Farz e se ona sto Allah dz.s ni go NAREDUVA vo Qur'anot (ZNACI OBAVEZNO ZA DA SE BIDE MUSLIMAN) I sunnet ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACAL vo Hadisite (STO NE E STROGA DOLZNOST) Taka,sunnetisuvanje,ne e FARZ tuku e SUNNET i ne e STROGO DOLZNOST no e JAKO PREPORACLIVA. Poznati se zdravstveni koristi od sunetisuvanje,zatoa sto Higienata na toj del od teloto podobro moze da se odrzuva. Dovolno e da se znae deka rakot na matericata kaj zenite naj cesta e od mazi neosuneteni.Pa neka e mazot svesen da povodi racun za zdravjeto za sebe i za negovata zena.
 
Kazav uste vo prviot post. Nema nitu troska hair ili dobro delo vo toa ako so sila na nekogo nesto mu nametnes. Kratko i jasno e kazano vo Qur'anot. Nema vo verata prisilba.Oti jasna e razlikata pomegju Vistinata i Zabludata. Edno e da jades koga si gladen (pa makar i nevkusno) no nema fajde ako nekoj so sila ti dava da jades (makar naj slatko) koga si jaden. Prisilno,covek samo da ti zeme moze,no da ti dade so sila nemoze.
 
 
 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2006 во 05:35
Miralem,

Ako deteto e krsteno vo crkva, togas toa e oficijalno vneseno vo hristijanskata religija. Toa “de facto” i “de jure”, spored crkovnite zakoni, stanuva oficijalen hristijanin. Dali bebeto se chustvuva kako takvo ili ne, voopsto ne e vazhno zatoa sto postavuvanjeto na toa prasanje, vo toj moment, ne e voopshto logichno. Zarem deteto na taa vozrast moze da donese bilo kakva odluka? Dali toa, koga ke izrasne, ke bide dobar hristijanski vernik ili ne e kompletno drugo prashanje i voopshto ne e relevantno vo razgleduvanjeto na sluchajov za prinudno zavetuvanje vo edna religija.

Istoto vazi i za evrejskoto sunetisuvanje.

Ovie religiski ceremonii imaat tochno odredena cel i moraat da se prifatat kako takvi.

Okolu sunetuvanjeto kako higiena…jas ne bi zazel strogo odreden stav vo vrska so toa. Vo posledno vreme vo Amerika toa poveke ne se preporachuva od strana na lekarite dokolku deteto nema fizikalni problemi koi bi se resile so taa procedura. Ova ti go velam od lichno iskustvo zatoa sto se interesirav za sin mi.

Vo sekoj sluchaj, smetam deka ako obrezuvanjeto se izvsri vo bolnica, togas sekoj chovek bi prifatil deka e napraveno samo od higienski prichini. No dokolku toa se izvrshi kako religiska ceremonija, celata procedura ima kompletno druga konotacija. Vo toj sluchaj taa pretsatvuva prvo religisaki akt, a potoa se ostanato. Higienata vo toj sluchaj e samo popatna beneficija. Isto taka, velish deka so toa ti ja izvrsuvas tvojata dolznost, sto znaci deka nema nikakva diskusija okolu toa dali sunetisuvanjeto ke bide napraveno ili ne. Velish deka ti ke mu objasnis na sin ti zosto toa treba da se napravi, no istovremeno ne davas nikakva shansa deteto da ima izbor dali saka da bide obrezano ili ne. Spored toa, kako i bebinjata so pokrstuvanjeto, taka i tvoeto dete nema slobodna i neprinudena volja da prifati ili odbie edna takva religiozna ceremonija.

Bez obzir kakov vernik ke bide vo idnina, ovaa ceremonija sekako deka gi akcentira i zacvrstuva vrskite na deteto so muslimanskata religija. Toa e fakt i mislam deka sekoj chovek toa jasno go gleda i razbira.

Veruvaj mi deka jas ne te osuduvam za tvojot priod…samo sakam nekoi raboti da gi izvedam na svetlina i iskreno da porazgovareme za niv… sosema prijatelski i bez da se chutsvuvame neprijano poradi toa.

Iskreni pozdravi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2006 во 00:24

Messenger.

Prvo,kako sto rekov Sunnetisuvanjeto e SUNET A NE FARZ. Sunnetot ne e STROGA OBVRSKA. I da ne se sunetisa,nema da se sunetisa. Drugo.Ako jas resam da sinmi se sunetisa,toa jas nema da go izvrsam,ami Hirurg.Porano Hirurzite doagjaa do kukjata kade sto se izvrsuva toj obred,denes deteto se nosi vo Bolnica ili privatna ordinacija.
Ponataka. Zosto Sunnetisuvanjeto da e problem ili da se gleda kako na nesto prisilno,koga deteto vo odnos na religijata i tokmu togas koga ke bide svesno samo za sebe izbira dali ke bide Musliman ili ne. Koga znaeme deka denes site go praktikuvaat sunetisuvanjeto i od drugite religii. Jas isto kako i za sunetisuvanjeto,taka ke nastojuvam deteto i Site drugi Sunneti da gi praktikuva,oti i toa bi bilo za negovo Zdravje. Zosto na primer ne se povtori poveke perenjeto na zabi 3 pati na den. Sin mi uste ne e sunetisan,a zabite gi pere 3 pati na den ! Pred spienje nozete mora da gi izmie. I toa e isto taka MOJA DOLZNOST. No za verata,sam si izbira.Ne e toa nikakvo nametnuvanje,cenet moj prijatelu Messenger. So toa samo se grizam za negovoto zdravje,nisto poveke. Sunetisuvanjeto stavi go so perenjeto na zabi,so mienjeto noze-SO CISTENJETO. Toa sto sunetisana licnost asocira na Musliman,toa e veke druga rabota. No koja e pricinata za sunetisuvanjeto ako ja znaes ke ti bide polesno i da svatis.
Znaci Sunnet e da gi peres zabite,da se sunetisas,da gi mies nozete, (baska koga abdest zemas) da gi seces noktite,da gi cistis usite,da pustsi brada,,,,,,, NO NE E MORALNO. NE E STROGO NAREDENO. NO E PREPORACLIVO. Onoj koj gi pere zabite 3 pati na den ne znaci deka e musliman,ili onoj koj se drzi do higiena i cistota,taka ni onoj koj e sunetisan ne znaci deka e Musliman.No vistina e deka Muslimanite toa go praktikuvaat.Sto vikas toa i Evreite go praktikuvaat pa i Hristijanite golem broj pocnaa i doprva ke se praktikuva,ke pocne od malina i kaj Hristijanite toa da odi,no ne kako nekoj obicaj ili tradicija ili verski obred,tuku zaradi odrzuvanje. Znaci so sunetisuvanjeto,nisto ne e prisilno sto se odnesuva do religijata,so toa ne se zapecatuva deteto kako Musliman. Musliman obavuva 5 PATI NAMAZ VO DENOT,SVEDOCI DEKA NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH I DEKA MUHAMMED E POSLEDEN BOZJI PRATENIK I MILENIK. MUSLIMAN MOZES PO TOA DA PREPOZNAES A NE PO TOA DALI E SUNETISAN ILI NE :) Se nadevam deka sum jasen,aman.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2006 во 01:46
Jasen si Miralem kako i sekogas. Nema problem. Samo te testirav...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2006 во 10:15
Се мислев да ли да коментирам, иако знам дека и нема некое фајде, но би сакала да Миралем да ми објасни од кога децата од 4 до 7 годишна возраст ( обично е тоа возраст на која се сунетисуваат)донесуваат одлука дали сакаат или не да бидат сунетисани?. Кога ќе се изврши сунетисувањето, каде и од кого е избор на нивните родители.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 00:23
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Се мислев да ли да коментирам, иако знам дека и нема некое фајде, но би сакала да Миралем да ми објасни од кога децата од 4 до 7 годишна возраст ( обично е тоа возраст на која се сунетисуваат)донесуваат одлука дали сакаат или не да бидат сунетисани?. Кога ќе се изврши сунетисувањето, каде и од кого е избор на нивните родители.
 
Butel2. Nemoj da se mislis dali da komentiras ili ne,slobodno mozes vo sekoe vreme sto te interesira da prasas,pa uz Allahova pomos ke se potrudam onolku kolku sto znam i ona STO JAS SUM GO RAZBRAL da ti objasnam,ako neznam ke prasam kaj poznaeni,ako ne najdam ke ti kazam deka ne najdov.....  Za sevo ova sto napisa treba da ti go pisuvam predhodniot post. Deteto na 4 godisna vozrast ne donesuva odluka ni dali ke gi pere zabite 3  pati na den ili nema da gi pere. Jas kako negov roditel znam deka toa e HIGIENA I CISTOTA ZA NEGO i zatoa ke go izvrsam toa. I po neznam koj pat velam,Butel... Sunetisuvanjeto ne e STROGA OBAVEZA tuku e Sunnet. Znaci Sunnet e a ne FARZ. mUSLIMAN NE SE PREPOZNAVA PO TOA DALI E SUNETISAN ILI NE,TUKU PO TOA DALI OBAVUVA 5 pati namaz  ILI NE. A Dete od 4 do 7 godini NAMAZ NE OBAVUVA i nikoj na toa ne go prisiluva. NAMAZOT E FARZ,ONA STO MORA SEKOJ VERNIK-MUSLIMAN DA GO OBAVUVA. Sto se bunis na krajot na kraevite,dali ima nesto sto te buni drugo vo Islamot,ako mislis deka toa ne treba da se pravi (sunetisuvanjeto) i toa te sprecuva da go prifatis Islamot,KRATKO I JASNO,NEMORA DETETO DA GO SUNETISUVAS za da bides Muslimanka.Ako sakas,ako mislis deka ne treba nemoj. Kako sto kazav,sin mi bi bil sunetisan i da ne sum pripadnik na Islamot. Sunetisuvanjeto e dolznost isto kako i mienjeto noze pred spienje,odrzavanje na nokti,odrzuvanje na cistota,perenje zabi,cistenje usi...... vo istite tie raboti spagja i sunetisuvanjeto. Samo zaradi Higiena a ne i zabelezuvanje ili zapecatuvanje na nesto versko. Tocno e deka sekoj Musliman toa go praktikuva,no Sunetisuvanjeto e ona sto go objasniv. Kazav,ako ti go prifatis Islamot,pa ako mislis deka ne treba da go sunetisas deteto,togas i nemoras,oti ne e STROGA OBAVEZA,a i deteto,iako ne e sunetisano,toa ne e i polnoletno,taka da e bezgresno,pa i toa moze da raste kako musliman iako ne e sunetisano,,,, Sunetisuvanjeto e samo za HIGIENA,maka mi e veke da se povtoruvam.
 
Messenger... navistina me raduva ako sum jasen i ako me razbra i uste poveke bi me raduvalo dokolku bi go znael i ti toa istoto,pa testiras i sum go polozil testot Smile 
Allah da te upati na praviot pat,pa i sekoj dobronameren covek,InsAllah.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.