IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
Автор
Порака
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 00:17
И уште да додадам, јас лично гледам многу малку љубов во овој свет опкружен со егоизам, и не верувам само затоа што некои лицемери си го copy-paste копираат зборот "љубов" насекаде, дека тие воопшто знаат што е Господ и Божја Љубов. Не знам точно колку пати Исус го има повторено зборот "лицемери" во неговите зборови, но поприлично многу се и тоа си има свое значење.

И кога ќе ми кажеш "сите биле спасени", те прашувам кои попрво тие што градеа концентрациони логори, тие што пуштаа отровен гас преку тушевите, или оние што фрлаа бомби со осиромашен ураниум на 100 км од Македонија, или оние што ќе силуваат малолетни деца ноќва, или оние што ќе им продаваат дроги ?
Од друга страна не порекнувам дека Исус има ОГРОМНА ЉУБОВ, и за тие што му бодеа клинци во раката се молеше да им се прости.


Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Templarius,

извини и мене ми треба време да ги искуцам поракиве, со кои се обидувам да ја доближам Библијата. Ти полесно само поставуваш прашања, и ретко внесуваш цитати.

Меѓу другото, препорачувм да се плашиш се од Господ Бог, зошто Исус тоа го порачува, и тоа очигледно во стихот дека "Оној" е напишано со голема буква, а тоа е Бог кој има право да ги суди грешниците и да ги погуби и душата и телото. И токму од "Оној" Исус препорачува да се плашиме.

А кога Исус тоа го препорачува (иако не мене лично), јас тоа то земам за сериозно, посебно опомените, иако можеби не ги разбирам причините со мојата човечка интелегенција. Впрочем кој човек може да го разбере Господ.

И ти кажав дека не верувам дека "сите сме праведни и спасени", зошто тоа го сметам сатаната со свилена марама им ги врзува очите на луѓето за да не се покајат и да не се спасат. И не се плашам за себе, туку осеќам одговорност да опоменам за можните ризици.


Исус им рече... 22 И ќе бидете намразени од сите заради Моето име; но, кој претрпи до крај, тој ќе биде спасен.

26 Затоа, не бојте се од нив; зашто нема ништо покриено, што не ќе се открие, ниту сокриено што не ќе се дознае.
27 Што ви говорам во темнина, кажете го во светлина; и што ќе чуете на уво, прогласете го од покривите.
28 И не бојте се од оние кои го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат. Туку бојте се повеќе од Оној, Кој може да ги погуби и душата и телото во пеколот.
(Матеј 10:26-28)


Поздрав,

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 02:27
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Templarius,

извини и мене ми треба време да ги искуцам поракиве, со кои се обидувам да ја доближам Библијата. Ти полесно само поставуваш прашања, и ретко внесуваш цитати.

Pa normalno deka ce se drzam do moite prashanja koga ne odgovarash na niv.

Меѓу другото, препорачувм да се плашиш се од Господ Бог, зошто Исус тоа го порачува, и тоа очигледно во стихот дека "Оној" е напишано со голема буква, а тоа е Бог кој има право да ги суди грешниците и да ги погуби и душата и телото. И токму од "Оној" Исус препорачува да се плашиме.

Ne se plasham od boga zasto toj e cista ljubov i nema za sto da se plasham od mojot nebesen tatko...
Isus ne pishuval pishuvale drugi, drugi izbrale shto da bide vo napishanoto.


А кога Исус тоа го препорачува (иако не мене лично), јас тоа то земам за сериозно, посебно опомените, иако можеби не ги разбирам причините со мојата човечка интелегенција. Впрочем кој човек може да го разбере Господ.

Ne si vo pravo ne moze da ja interpretirash Biblijata kako na tebe ti odgovara i da ja zemas samo nea kako reper. Ima i drugi predania i pisania koi treba da se zemat vo obzir. Ludjeto ne treba da se plashat od boga - vremeto koga bea plasheni od inkvizicija - pomina i se vide deka toa e samo edna politicka igra

И ти кажав дека не верувам дека "сите сме праведни и спасени", зошто тоа го сметам сатаната со свилена марама им ги врзува очите на луѓето за да не се покајат и да не се спасат. И не се плашам за себе, туку осеќам одговорност да опоменам за можните ризици.

Jas pak veruvam deka Bog ima dovolno ljubov za sekoj od nas i deka nema sto da se plasime od satanata - zasto satanata ja pobeduvame so nashata verba i se dodeka ima verba vo mene taa e slab protivnik.

Исус им рече... 22 И ќе бидете намразени од сите заради Моето име; но, кој претрпи до крај, тој ќе биде спасен.

26 Затоа, не бојте се од нив; зашто нема ништо покриено, што не ќе се открие, ниту сокриено што не ќе се дознае.
27 Што ви говорам во темнина, кажете го во светлина; и што ќе чуете на уво, прогласете го од покривите.
28 И не бојте се од оние кои го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат. Туку бојте се повеќе од Оној, Кој може да ги погуби и душата и телото во пеколот.
(Матеј 10:26-28)


Поздрав,

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 02:35
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

И уште да додадам, јас лично гледам многу малку љубов во овој свет опкружен со егоизам, и не верувам само затоа што некои лицемери си го copy-paste копираат зборот "љубов" насекаде, дека тие воопшто знаат што е Господ и Божја Љубов. Не знам точно колку пати Исус го има повторено зборот "лицемери" во неговите зборови, но поприлично многу се и тоа си има свое значење.

И кога ќе ми кажеш "сите биле спасени", те прашувам кои попрво тие што градеа концентрациони логори, тие што пуштаа отровен гас преку тушевите, или оние што фрлаа бомби со осиромашен ураниум на 100 км од Македонија, или оние што ќе силуваат малолетни деца ноќва, или оние што ќе им продаваат дроги ?
Од друга страна не порекнувам дека Исус има ОГРОМНА ЉУБОВ, и за тие што му бодеа клинци во раката се молеше да им се прости.



Te molam da ne stavash zborovi vo mojata usta, jas rekov deka Bog site ne ljubi i deka e negovata ljubov e bezgranicna - jas ne sum rekol deka site se spaseni, i ne se obiduvaj da me oboish so nekoja boja koga ne znaesh do koja sum prefarba...Zatoa te molam ne veli deka sum rekol nesto sto ne sum go rekol.


Kako mozes da gledash mnogu malku ljubov vo ovoj svet koga ljubovta e nasekade okolu tebe no taa sama nema da ti dojde treba da ja barash. Mozeme i da sedime i placeme cel den deka sme gladni no se doeka ne go mrdneme i ne najdeme hrana - nie ce sme gladni. Taka da pobaraj ja ljubovta i ce ja najdesh.

A tie sto gradea conc logori i sto ubivaa i den denes ubivaat gi ceka Bozji sud na koj ce im se sudi - pravedno i nikoj nema da bide osuden pred da mu se dokaze vinata ili bez vina ...


Se nadevam deka ce ja najdes ljubovta - zasto koj bara ce najde...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 21:49
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

И уште да додадам, јас лично гледам многу малку љубов во овој свет опкружен со егоизам, и не верувам само затоа што некои лицемери си го copy-paste копираат зборот "љубов" насекаде, дека тие воопшто знаат што е Господ и Божја Љубов. Не знам точно колку пати Исус го има повторено зборот "лицемери" во неговите зборови, но поприлично многу се и тоа си има свое значење.

И кога ќе ми кажеш "сите биле спасени", те прашувам кои попрво тие што градеа концентрациони логори, тие што пуштаа отровен гас преку тушевите, или оние што фрлаа бомби со осиромашен ураниум на 100 км од Македонија, или оние што ќе силуваат малолетни деца ноќва, или оние што ќе им продаваат дроги ?
Од друга страна не порекнувам дека Исус има ОГРОМНА ЉУБОВ, и за тие што му бодеа клинци во раката се молеше да им се прости.



Te molam da ne stavash zborovi vo mojata usta, jas rekov deka Bog site ne ljubi i deka e negovata ljubov e bezgranicna - jas ne sum rekol deka site se spaseni, i ne se obiduvaj da me oboish so nekoja boja koga ne znaesh do koja sum prefarba...Zatoa te molam ne veli deka sum rekol nesto sto ne sum go rekol.


Kako mozes da gledash mnogu malku ljubov vo ovoj svet koga ljubovta e nasekade okolu tebe no taa sama nema da ti dojde treba da ja barash. Mozeme i da sedime i placeme cel den deka sme gladni no se doeka ne go mrdneme i ne najdeme hrana - nie ce sme gladni. Taka da pobaraj ja ljubovta i ce ja najdesh.

A tie sto gradea conc logori i sto ubivaa i den denes ubivaat gi ceka Bozji sud na koj ce im se sudi - pravedno i nikoj nema da bide osuden pred da mu se dokaze vinata ili bez vina ...


Se nadevam deka ce ja najdes ljubovta - zasto koj bara ce najde...



LJUBOV NE SE BARA, LJUBOV SE DAVA.!!!!!!!!!!
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 00:06
Sto ce dadesh ako nisto ne najdesh...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 00:23
Што ќе најдеш, ако не знаеш што бараш ?

Затоа прашувам за дефиниција за тоа што "бараме" и го викаме "Љубов" ?

Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 12:32
valjda poradi toa sto nekoj lugje znaat deka ako imas strav, lesno mozat da te manipuliraat, i da go dobijat toa sto sakaat , a toa e sigurno samo vo nivna korist
nikako vo tvoja
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 21:18
Да живее стравот.
Со него најлесно и се манипулира и се владее.....
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2010 во 14:09
becenevem, marsovec,

оваа тема е "missleading". Spiros отвори една друга тема која е погенерална.

"Љубов и Страв"
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22278

бидејќи стравот е присутен насекаде во живеењето (а не само во религијата), поубаво е погенерално да се разработи---- затоа и другата тема е подобра бидејќи дава повеќе слобода во дискусијата.

Поздрав,
Кон врв
Ѕвончица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ice Cold.

Регистриран: 07.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 448
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѕвончица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 02:23
Господ е симбол за надеж, љубов, верба..топлина..и слично.
А тоа со кармата, се‘се враќа, се се плаќа, тоа е друга работаа..
Што си сеел, тоа ќе си жнееш.
Нема потреба од плашење од Господ, што ми е несфатливо..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 02:52
Apsolutno tochno.

Nekoj koj e Semokjen i Sovrshen nema da bara od drugite da se plashat od Nego.

Takvo neshto ne mozhe nitu da se rodi kako ideja vo Sovrhenosta, a kamoli da se izusti od Nea i da se postavi kako nekakov sovet, naredba, pravilo ili zakon.

Ova e tolku ochebijno shto chovek ne mora da bide prosvetlen za da go razbere.











Изменето од Messenger - 21.Август.2010 во 02:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Powerful Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Powerful Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 18:09
Не треба да се плашиме од Господ. Тој е нашиот најголем пријател!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 19:06
Тема: Зошто мора да се плашиме од Господ?
 
НЕ МОРА, АМА ПОЖЕЛНО Е. смеење
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 22:28
Па кога читате Библија...на колку страни и каде ли не...се заканите божји...?..сршено%20срце.
Не можеле во тоа време да ги плашат со казнени одредби од закони....?даПа морало со нешто помоќно...БОГ.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.