IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ЦАР САМОИЛ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЦАР САМОИЛ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 50>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 18:36
Ако ти е мака за да се поправиш ке кажеш на Србофилот Бугарин Никола Пашиќголема%20насмевка
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 19:13
А за песната на Вазов, Самул македонскиј император ?Ич немаме дискутирано за то
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 19:46
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Vercingetorix Vercingetorix напиша:

Аха,значи Комит е бугарска титула?

Произходот е латински: Комит... често се ползвал... но не од грците.
На времето се е мислело (Златарски) што "комит" може да проилиза од словенското "къмет" - "кмет", но не е прифатено неговото мислене. Можеби титулите са имали други имена, но изворите основно са на латински език, според нивната традициjа е било рамнозначно на "комит".


Comitatus

Има една дилема .

Хан Борис христијансвото го примил од Константинопол , неговиот син е познат во историјата како “ полугрк “ , па прашањето е , зашто е на латински ?



Прво Борис склучил сојуз со Лудвиг Германски во 862-863г. и започнал да преговара со него за примање на христијанството во Бугарија од Римскиот папа...
...Во резултат на тоа бугарскиот цар се обратил кон Рим за дозвола од папата. Бугарските пратеници биле пресретнати со голема радост во Ватикана. Папата испратил во Бугарија двајца римски епископи, од кои Борис го избрал епископот Формоза да биде Бугарски патриарх.

Во 867 год. нови бугарски пратеници се дојдени во Рим со молба папата да го ракоположи Формоза за патриарх. Папа Николај I откажал, но на 13 ноември 867 година неочекувано умрел. Новиот папа Адриан II исто така не се согласил и Борис ги прекинал бугаро-римските односи, враќајки ги римските пратеници назад со многу дарови...

Борис І

Што чудно има? Пет години работите са били на кантар (или кон папата или кон константинополскиот патриарх). Латинците са наричали "комитати" бугарските воено-административни области. Вероjатно самите Бугари не са ги наричали така, но под латинско влиjание са возприели тоа название.

Комитат



Што чудно има? Пет години работите са били на кантар (или кон папата или кон константинополскиот патриарх). Латинците са наричали "комитати" бугарските воено-административни области. Вероjатно самите Бугари не са ги наричали така, но под латинско влиjание са возприели тоа название.

Има .

Самуил починал на 6 октомври 1014 год. ,


Прво Борис склучил сојуз со Лудвиг Германски во 862-863г.

Тоа е разлика од 150 години , мислам дека тогаш Никола не владеел со тој дел од Македонија .

Борис без борба го добил тој дел од Македонија , чинам дека тоа е од добиено од Византија , Самул бара круна од Рим , мене ми е чудно




Изменето од eptendosadno1 - 21.Април.2010 во 19:46
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 19:54
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Борис без борба го добил тој дел од Македонија , чинам дека тоа е од добиено од Византија , Самул бара круна од Рим , мене ми е чудно




И што ти е чудно?Прашај слободно и ќе ти се објасни.
Тоа со круната дали знаеш од каде се знае?

Комити се спомнати во неколку извори. Единиот е од Нарашкиот натпис до Солун од времето на Симеон - комитот Дристар.
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 20:08
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Тоа е разлика од 150 години , мислам дека тогаш Никола не владеел со тој дел од Македонија .





Ми остава ни да обjавиме што Самуиловата држава е првата (и единствена) ерменска држава на балканскиот полуостров?

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Борис без борба го добил тој дел од Македонија , чинам дека тоа е од добиено од Византија , Самул бара круна од Рим , мене ми е чудно

Незнам от каде има извори што Самуил е барал круна од римскиот папа? Ми нема... Има само много по касни сведоци што "кумано-влашкиот"цар Калоjан e трсил родство и приемственост со Самуил (и со Симеон и Петар)
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:08
Според тебе Бугарија е прва и единствена Германска држава бидејки царот е Геманецзбунетост
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 23:14
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Борис без борба го добил тој дел од Македонија , чинам дека тоа е од добиено од Византија , Самул бара круна од Рим , мене ми е чудно




И што ти е чудно?Прашај слободно и ќе ти се објасни.
Тоа со круната дали знаеш од каде се знае?

Комити се спомнати во неколку извори. Единиот е од Нарашкиот натпис до Солун од времето на Симеон - комитот Дристар.


Нема логика .

Титулата или називите не им се грчки , уште помалку турански Хан = Кан или нешто слично . Бунтот или ,незнам како да го дефинирам се случува во период кога не постои држава Бугарија , наследникот на тронот бугарски е третиран како обичен аристократ а не како Цар и сл.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 23:21
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Тоа е разлика од 150 години , мислам дека тогаш Никола не владеел со тој дел од Македонија .





Ми остава ни да обjавиме што Самуиловата држава е првата (и единствена) ерменска држава на балканскиот полуостров?

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Борис без борба го добил тој дел од Македонија , чинам дека тоа е од добиено од Византија , Самул бара круна од Рим , мене ми е чудно

Незнам от каде има извори што Самуил е барал круна од римскиот папа? Ми нема... Има само много по касни сведоци што "кумано-влашкиот"цар Калоjан e трсил родство и приемственост со Самуил (и со Симеон и Петар)


Колку германски држави се создадени на Балканот во 19 век ?



Грците стартуваат во 1821. Во 1830. Британија, Франција и Русија ја признаваат новата грчка држава. Германија им го дава крал - Ото.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 01:04
dosadno zosto postavuvas tolku teski prasanja
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 06:43
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Колку германски држави се создадени на Балканот во 19 век ?



Грците стартуваат во 1821. Во 1830. Британија, Франција и Русија ја признаваат новата грчка држава. Германија им го дава крал - Ото.


Бугарското кнежество е италианско бидеjки првиот бугарски кнез Александар Батемберг е роден во Верона.
Инаку првиеот романски крал Карол Іе со оригинално име: Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 10:44
И сега?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 10:58
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

И сега?


Ми ништо
Коj рече што е било важно народностниот произход на Самуил? Барем за мене таа подробност е без значение. Не е важно като каков се е родил. Важното е каков станал. А тоj е станал цар на едно царство во кое имало веке слободна круна. Таа круна била бугарската. И ете ти - Ерменецот Самуил - цар на Бугариjа. И Патриаршиjата му ке да е била Бугарскатата патриаршиjа.
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 14:51
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:


Колку германски држави се создадени на Балканот во 19 век ?



Грците стартуваат во 1821. Во 1830. Британија, Франција и Русија ја признаваат новата грчка држава. Германија им го дава крал - Ото.


Бугарското кнежество е италианско бидеjки првиот бугарски кнез Александар Батемберг е роден во Верона.
Инаку првиеот романски крал Карол Іе со оригинално име: Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen


Pa kazam , toa shto sum roden vo bolnica ne znaci deka sum bil bolen , neli ?

Александър Jозеф фон Батенберг (на GERMANSKI: Prinz Alexander Joseph von Battenberg).

Inaku nema kako e toa na italijanski , da ?

Tie se nekolkute fakti shto ne davaat logicen redosled na prikaznata za Samuil .

Titulata e so latinski koren .

Zashto prestolonaslednikot , Carot na Samuil , ne ostanal Car na teritorijata so koja upravuval Samuil .

Zashto spored prepisot na Skilica od Viena , Carot na Bugarite go dal Skopje na Vasilij bez borba , odnosno go predal Samuila .

Da ne im se veruva na Hrvatskite , Srpskite , Makedonskite objasnuvanja za takvata situacija , vo bugarskata istoriografija ne sretnuvam odgovori na tie dilemi , ama bash nikade .



Изменето од eptendosadno1 - 22.Април.2010 во 14:52
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 15:11
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Pa kazam , toa shto sum roden vo bolnica ne znaci deka sum bil bolen , neli ?


е оти сега го оспоруваш македонскиот континуитетзбунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 50>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.