IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дебата во живо: Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дебата во живо: Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:03
Niko777, ama si se iznamachil da me uverush vo neshto zad shto ne sum zastanal...

Ne jas, tuku marsovec zboruva za nekakvi prirodni zakoni (za koi s'e ushte ne sum siguren shto tochno misli i zatoa vednash mu rekov deka mozhe sekoj moment da me demantira vo natamoshnite pretpostavki), a jas govoram za bozhenstvenoto vo chovekot.

Inaku, jasno mi e vo shto veruvash ti i shto znachi Biblijata za tebe. Toa e vo red, s'e dodeka ti e jasno oti drugite lugje imaat podednakvo pravo i sloboda da veruvaat porazlichni od tebe i so toa mozhebi da bidat vo potpolna zabluda.

Neka ne te s'kldisuva toa mnogu... vprochem zatoa se govori za veruvanja, a ne za nauka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:07
Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:09
лично мислам НЕ ........ не постои ........
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?


Да, се одржа. Немаше бирање победник, ниту пак дебатата имаше таков карактер.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 23:01
Жал ми е Messenger,

ги мачат луѓето со непотребни работи.
- со лажни ритуали - (без разлика дали се црвени јајца, џеџење во јога, или носење крстови…)
- со лажни богови - (без разлика икони на мртовци, слонови, змии, крави,…)
- со лажни ветувања - ги тераат да плаќаат секој месец, да даваат десетоци, да "отплаќаат карма"...
- а на тие што се поинтелегентни им даваат дебели конфузни книги да читаат.
- сега уште и на дрвата ќе им се клањаат, "еко" природа
и што све не измислија…


И многу луѓе живеат во грч, бидејќи осеќаат дека све друго е посилно од нив самите.

А никој не ги води кон Семоќниот Господ Исус Христос Кој ја создаде Вселената, Кој целата Своја МОЌ им ја нуди бесплатно.
Ниту ритуали му се потребни, ниту храмови, ниту пари, ниту злато. Све матерјално е Негово, освен нашите обременети осамени срца.

Само Покајание од СРЦЕТО им треба. Библиското Христијанство го НУДИ решението.


Имало два пара стапалки во песокот и Господ рекол, "гледаш СЕКОГАШ бев со тебе".
Верникот видел понатаму и рекол, "ама зошто тука има само еден пар стапалки ? зар ме остави ?".
Господ му рекол, "Не, таму ТЕ НОСЕВ во Своите РАЦЕ".



Еве ти една реченица во која се повикани "СИТЕ" во (Матеј 11:28-30).


25 Во тоа време, Исус одговори и рече: „Те фалам, Татко, Господи на небото и на земјата, зашто си го скрил тоа од мудрите и разумните, а си го открил на децата.
...28 ”Дојдете при Мене сите, кои се трудите и сте обременети, и Јас ќе ви дадам одмор.
29 Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; 30 зашто Мојот јарем е пријатен и Моето бреме е лесно.” (Матеј 11:28-30)



19 Јас ги укорувам и казнувам оние, кои ги љубам; затоа биди ревностен и покај се!
20 Еве, стојам на вратата и чукам; ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам при него и ќе вечерам со него, и тој со Мене.
21 На оној, кој победува, ќе му дадам да седне со Мене на Мојот престол, како што и Јас победив и седнав со Мојот Татко на Неговиот престол. (Откровение 3:19-21)


Поздрав,
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 00:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?
Да, се одржа. Немаше бирање победник, ниту пак дебатата имаше таков карактер.


I kako zavrshi?

Do kakov koncenzus se dojde? Ima Bog ili nema Bog?

Ili sekoj si ostana na svoeto?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 00:37
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Жал ми е Messenger,

ги мачат луѓето со непотребни работи.
- со лажни ритуали - (без разлика дали се црвени јајца, џеџење во јога, или носење крстови…)
- со лажни богови - (без разлика икони на мртовци, слонови, змии, крави,…)
- со лажни ветувања - ги тераат да плаќаат секој месец, да даваат десетоци, да "отплаќаат карма"...
- а на тие што се поинтелегентни им даваат дебели конфузни книги да читаат.
- сега уште и на дрвата ќе им се клањаат, "еко" природа
и што све не измислија…


И многу луѓе живеат во грч, бидејќи осеќаат дека све друго е посилно од нив самите.



Se slozhuvam.

Isus beshe tokmu protiv seto toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 00:44
A da ja osvezime malku temata :




Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 15:43
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A da ja osvezime malku temata :







Hahaha, jako e ova газење%20од%20смеење   голема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 15:46
Dali nekoj ja sledeshe ovaa debata?

Mozhe li da dobieme nekakov kus osvrt za nejziniot tek i zavrshetok?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 15:52


   Koga go prasale Albert Ajnstajn dali veruva vo BOG, toj izjavil:

"Mojata religioznost se sostoi vo smerno pocituvanje na edno beskonecno Bitie so visa priroda, koe sebesi ni se otkriva vo mali poedinosti sto mozeme da gi predocime so svoite slabi i nedovolni setila.

Da se znae deka ona sto e za nas nesfatlivo postoi vo stvarnosta, posvedocuvajki ni se na nas kako najvisa Mudrost, toa e najbleskava ubavina. Toa cuvtsvo se naogja vo centarot na sekoja religioznost.

Vo toj smisol jas i pripagjam na cetata na religioznite lugje ."
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 15:55
I toj bil na debatata?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 16:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I toj bil na debatata?


Hahaha mozno e , prasaj go Evangelosголема%20насмевка
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 04:49
Денес секој ГАЗДА е БОГ за неговите вработени, мобинг- ма ајде се шегувате, кој знае што е тоа.
Рмбај рајо, такаречи за џабе.Многу богови се изродија, Господ да ни е напомош!..........
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.