IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 672673674675676 824>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 10:43
Колку ТуркоМонголи дошле - 50 000 - 100 000 - другите од кадеголема%20насмевка
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 12:37
За политичките цели на бугарската историографија. Продолжува.

“ Уште од крајот на 19 век историската наука во Бугарија почнува да биде користена како политчки инструмент и идеолошко оружје за покренување на различни идеи, навредливи за Бугарија. На почетокот тоа беше панславизмот. после еврејскиот комунизам и марксизам, а денеска тој комунизам се трансформира во безреден и обезличувачки јудео-масонски космополитизам и глобализам. Обејективно отрезнувањето на историјата е тежок процес, затоа што обично официјалните историчари се зависни од владеачките кругови“.

Очигледно е дека ниеден концепт неможе да и излезе во пресрет на бугарската историографија и ги обајасни доследно поимите бугарин, бугарштина и етносот на тој народ.

Изменето од Platenik - 12.Април.2010 во 14:09
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 14:16
Кој ја пишувал бугарската историја. Продложува.

“....од самиот почеток создавањето на бугарската историја им припадна на странци, кои ги протуруваа своите небугарски концепти во бугарската историја. Подоцна многу Бугари заработуваат на градењето на нашата историја, но изучувајќи ги основите на историската наука тие че станат ученици на странците, а последователно на тоа и нивни епигони. Меѓу нив се издвојува до извесен степен најголемиот бугарски историчар Проф. Васил Златарски... (кој всушност е руски воспитаник). Така бугарската историја, таква кава што е денес е оформена во текот на 100 годишното суштествување на нова Бугарија. Основните црти на нејзината изградба во основа се базираат на претставите и сваќањата на странци. Нејзините најглавни постановки всушност се претежно јавно оформени сообразно со политичките интереси на туѓи народи.......

Позначајни личности кои ги поставиле основите на бугарската истториографија се следниве странски писатели:

Державин, Сперанскиј, Иричек, Карел и Херменгилд Шркопил, Успенскиј, Ванелин, Шафарик, Јагич, Томашек Геза Фехер....“



Овде сакам да напоменам дека често пати бев обвинуван во изминатиов период дека сум бил филозоф и сум го барал филозофскиот клуч за решавањето на бугарското прашање. Па господа, милсам дека решението на бугарскиот проблем со бугарската историографија е баш во доменот на филозофијата и туѓите политчки интереси.

Одиме понатаму се додека не ја најдеме правата вистина или алтернативната историја за која некои луѓе во Бугарија се залагаат.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:15
Дали Русите се криви? Продолжува.

“Бугарите биле некакво турско племе во составот на така наречениот Хунски сојуз, кои доаѓајќи кај Дунав се претопиле во “словенското море“ и станале “бели луѓе“?! Прародината им била ПРЕПРАТЕНА некаде неопределено во монгослките степи со претпоставка штом таму живеата моголци и турки, значи и Бугарите биле такви!

Таа теза беше разработена воглавно од руските учени со намера да ги оддели Бугарите од нивнот турксо потекло, со оглед на нивната традиционална неподносливост према Турците и ги препознаат како Словени.

Руската верзија на за бугарската историја е целосно изградена врз следново: Од самиот почеток суштествувала една голема сесловенска општост, од која Бугарите се одцепиле уште од времињата на нивната стара историја. Таа мала група на јужни словени се нарекле Бугари, а во новите времиња треба да се препороди и приклучи кон големата словенска земја, Русија.

Предводник на таа руска верзија на бугарската историја во Бугарија по времето на ослободувањето и како спроведувач облечен во мантијата на вишата истриска наука се јавува Проф Марин Дринов. Тој наложува во штотуку изродената бугарска наука руската верзија да стане доминантна, повеќе од 100 години.

Плеадата следбеници, Алекснадар Фол, Васил Ѓузелов, Николај Генчев, Константин Косев, Илчо Димитров, Андреј Пантев Милчо Лалков и Костадин Петров ќе го тврдат следново:

Бугарите припаѓаат кон турко-алтајската јазично-племенска општост. Нивната прататковина се наоѓала во Западен Сибир, по долината на реката Иртиш. Истите тие автори подцртуваат дека историјата на Бугарија започнува со Словените, кои се појавиле уште во шестото илјадолетие пред Христа. Империјата кај Кавказ, Стара Велика Бугарија е претставена како Прабугарски сојуз на Стара гоелма Бугаријам а врските со Хуните и хунската имоерија ниту пак ги спомнуваат. Ѕие бугарофоби ги претставуваат Бугарите како некакви номадски племиња, кои јадат коњско месо, а живееле во шатори, во логори. Бугарите се претставени како нискокултурни дивјаци и коњокрадци, кои со наездите ја обеспокојувале Византиската Империја“.


Дали Русите успеале да ги одвојата Бугарите од сопственото туркско потекло? Дали кривицата ја сносат Русите за неправдите во бугарската историографија?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:46
дали треба да се заклучи дека Бугарите не се словени? Продолжува.

“Во своите трудови тој се потпира претежно на свдоштвата од античките автори и ги критикува некои од бугарските историчари, пред се Златарски, Младенов, Шишманов, а исто така и Ватрослав Јагиќ, Голубински , Шафарик, што тие ги кријат фактите по тоа прашање, заштитувајќи ги слвенофилските и бугарофобските теории вредни за Бугарија.

Бугарите се едне голем самостоен народ во истријата на човечанството и сем тоа тие се еден од најдревните и живи до ден денес народи на Земјата, со богато народно предание. Тој ги сврзува со Хуните (нивниот западен клон) со помеѓу кои нема етнички разлики. Фалсификацијата на потеклото и прататковината на Бугарите е проследено и со манипилациите и искривувањето на значението и етимологијата на името Бугарин. Можат да бидат набројани над 50 верзии за значението на бугарското народно име и повеќето од нив не се вистинити. По тој однос најзлобна е дефиницјата на Проф Томашек, кој научно го објанува името Бугарин. Имено тоа значи “боклук (ѓубре) или од турски булмач т.е. збирштина од мелези, смеса од етноси со кое име биле наречено разбојничкото ѓубер побегнато и собрано оклу Азовското море пред вклучувањето во големата преселба на народите“.

Имам чувство дека некому не му одговара словенското потекло на Бугарите.



Изменето од Platenik - 09.Април.2010 во 16:50
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 16:52
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:


Уште веднаж ке помолим модераторите да сторат неопходимото постовите на членот "Platenik" да бидат преместени во форум "Философиjа" или "Психологиjа". Во неговите постови нема ништо историческо. Не знам дали некоj има трпение да чете неговите психеделични писаниjа ... но сум сигурен што дури и модераторите отгоре-отгоре читат неговите опуси. Инаку сам си спори и сам си опонира /изклучок: можеби само jас му отделам внимание/



Ниту очекувам некој да ми опонира...


Се едно да опонирам на грамофон... Човече, ти едно и исто си знаеш. Смени друга плоча. Сички разбравме што
според тебе бугарската нациjа е креирана во ХІХ век. Ама ниту едно доказателство... Само филозофски клучове и т. н.
---
Нека сега jас да те питам нешто:
Во потписот си сложил следното:

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“
--
Знаем коj е гроф Игнатиев. Знаем што е бил во Софиjа во 1902 г. за празнуване 25 годишнината од ослобождението на Бугариjа като представник на Петербургскиот славjански благотворителен комитет.
Не знаем коj е овоj Бахмачев. /Бев ти казал што сигурно е рускиот дипломатически агент во Софиjа Jуриj Бахметиев, ама коj да ме слуша/
Не знаем коj е М.Цемовиќ - Има еден Момчило, еден Милан ама не се вписват во времето.
Глупаво звучи изразот уж речен од Игнатиев: "...ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на
исток..."?????
Согласи се што руските интереси на исток ке да са кон Кина и Jапониjа. Бугариjа би била во сферата на руските интереси на запад. Виж географската карта и се убеди.
---
По ирониjа на судбата гроф Игнатиев е бил низвергнат веднага след потписването на Берлинскиот договор. Тоj е бил обвинет за унижението на Русиjа во Берлин, оти не е успел да заштити рускиот интерес на Балканите.
И да си отговорим што е "создал" Игнатиев? Создал е едно васално кнежество Бугариjа и една автономна област - Источна Румелиjа... Не видим де е "Велика Бугариjа"...
Нека ти напомним што кон 1902 година Игнатиев е бил самотен, стар и болен... Загробен од финансови долгове.
---
Трсих во интернет нешто повеке за Бахмачев /?/ и Цемович, ама ништо повеке од овоj цитат сочинен бог знае во коjа болна глава.
---
Е Платениче - раскажи нешто повеке за твоjот потпис...
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:01
Да, и јас цело време тоа сакав да го прашам Платеникот: Дали тој го има читано Цемовиќ и дали се согласува со него? Бидејќи Цемовиќ го напишал тоа во одреден контекст.

Ако го извадил од контекст, како Талев, арно.намигнување Ама ако се согласува со севкупниот контекст на Цемовиќ во таа книга, тогаш  тоа е веќе нешто сосема друго.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:06
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

дали треба да се заклучи дека Бугарите не се словени? Продолжува.

“Во своите трудови тој се потпира претежно на свдоштвата од античките автори и ги критикува некои од бугарските историчари, пред се Златарски, Младенов, Шишманов, а исто така и Ватрослав Јагиќ, Голубински , Шафарик, што тие ги кријат фактите по тоа прашање, заштитувајќи ги слвенофилските и бугарофобските теории вредни за Бугарија.

Бугарите се едне голем самостоен народ во истријата на човечанството и сем тоа тие се еден од најдревните и живи до ден денес народи на Земјата, со богато народно предание. Тој ги сврзува со Хуните (нивниот западен клон) со помеѓу кои нема етнички разлики. Фалсификацијата на потеклото и прататковината на Бугарите е проследено и со манипилациите и искривувањето на значението и етимологијата на името Бугарин. Можат да бидат набројани над 50 верзии за значението на бугарското народно име и повеќето од нив не се вистинити. По тој однос најзлобна е дефиницјата на Проф Томашек, кој научно го објанува името Бугарин. Имено тоа значи “боклук (ѓубре) или од турски булмач т.е. збирштина од мелези, смеса од етноси со кое име биле наречено разбојничкото ѓубер побегнато и собрано оклу Азовското море пред вклучувањето во големата преселба на народите“.

Имам чувство дека некому не му одговара словенското потекло на Бугарите.



Платениче, зошто просто не дадеш линк кон статиjата на проф. Крум Балтаджиев?

Во краjна сметка - всеки има глава на раменете и може сам да прецени като прочете целосно, а не избрани манипулативни цитати.

Изменето од чоли - 09.Април.2010 во 17:08
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:22
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:


Уште веднаж ке помолим модераторите да сторат неопходимото постовите на членот "Platenik" да бидат преместени во форум "Философиjа" или "Психологиjа". Во неговите постови нема ништо историческо. Не знам дали некоj има трпение да чете неговите психеделични писаниjа ... но сум сигурен што дури и модераторите отгоре-отгоре читат неговите опуси. Инаку сам си спори и сам си опонира /изклучок: можеби само jас му отделам внимание/



Ниту очекувам некој да ми опонира...


Се едно да опонирам на грамофон... Човече, ти едно и исто си знаеш. Смени друга плоча. Сички разбравме што
според тебе бугарската нациjа е креирана во ХІХ век. Ама ниту едно доказателство... Само филозофски клучове и т. н.
---
Нека сега jас да те питам нешто:
Во потписот си сложил следното:

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“
--
Знаем коj е гроф Игнатиев. Знаем што е бил во Софиjа во 1902 г. за празнуване 25 годишнината од ослобождението на Бугариjа като представник на Петербургскиот славjански благотворителен комитет.
Не знаем коj е овоj Бахмачев. /Бев ти казал што сигурно е рускиот дипломатически агент во Софиjа Jуриj Бахметиев, ама коj да ме слуша/
Не знаем коj е М.Цемовиќ - Има еден Момчило, еден Милан ама не се вписват во времето.
Глупаво звучи изразот уж речен од Игнатиев: "...ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на
исток..."?????
Согласи се што руските интереси на исток ке да са кон Кина и Jапониjа. Бугариjа би била во сферата на руските интереси на запад. Виж географската карта и се убеди.
---
По ирониjа на судбата гроф Игнатиев е бил низвергнат веднага след потписването на Берлинскиот договор. Тоj е бил обвинет за унижението на Русиjа во Берлин, оти не е успел да заштити рускиот интерес на Балканите.
И да си отговорим што е "создал" Игнатиев? Создал е едно васално кнежество Бугариjа и една автономна област - Источна Румелиjа... Не видим де е "Велика Бугариjа"...
Нека ти напомним што кон 1902 година Игнатиев е бил самотен, стар и болен... Загробен од финансови долгове.
---
Трсих во интернет нешто повеке за Бахмачев /?/ и Цемович, ама ништо повеке од овоj цитат сочинен бог знае во коjа болна глава.
---
Е Платениче - раскажи нешто повеке за твоjот потпис...



Неможеш на грамофон да му опонираш. Јас раскажувам за потеклото на Бугарите и мистериите околу него кои до ден денеска го оптоваруваат бугарското општество.
Како што реков цитатите се рамислувања на новиот бран учени во Бугарија.

Сег ан тапет се комунистите, марксистите, Русите и сит еоние кои допринеле бугарскиот човек да незнае кое му е потеклото.

Немој мене да ме обвинуваш, јас само пренесувам. Сигурен сум дека тие кои ги пишуваат своите трудови имале свои докази. Тоа е доволно замене. Едно е битно, бугарската историграфија е интересна литература за читање. Има толку мноу непознати, нагли промени, преврати, тези и хипотези... што ја прави уште поинтересна.

Ако зборуваме за географија денешна Бугарија доаѓа на југ, југозапад од Русија. Зошто тоа Цемовиќ го напишал така или рускиот агент го изјавил тоа, незнам. За жал ниту едниот ниту другиот се живи за да можеме да ги прашаме и расчистиме.

Ако тоа исток ти пречи, ќе го избришам. Но фактот ќе остане дека денешна Бугарија е создадена од Русија. Неблагодарно е да се плука по онај кој те создал, а сега уште да се окривува за тоа што вашата исориографија е во трагикомична состојба. Уште потрагично е што сега не се знае кој пат да се фати, туркомоголскиот или словенскиот? И за едниот и за другиот пак се криви Русите. Проблемот прво се решава дома, а не грешките да се бараат кај другите.

И под претпоставка Русите да се криви, мора да имале добра подлога за да ги пласираат сопствените идеи. Да знаеле луѓето кои се и што се, некој не ќе можел толку лесно да ги манипулира. Факт е дека ни тогаш, ниту денес Бугарите имале јасна претстава што треба да бидат.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:30
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

дали треба да се заклучи дека Бугарите не се словени? Продолжува.

“Во своите трудови тој се потпира претежно на свдоштвата од античките автори и ги критикува некои од бугарските историчари, пред се Златарски, Младенов, Шишманов, а исто така и Ватрослав Јагиќ, Голубински , Шафарик, што тие ги кријат фактите по тоа прашање, заштитувајќи ги слвенофилските и бугарофобските теории вредни за Бугарија.

Бугарите се едне голем самостоен народ во истријата на човечанството и сем тоа тие се еден од најдревните и живи до ден денес народи на Земјата, со богато народно предание. Тој ги сврзува со Хуните (нивниот западен клон) со помеѓу кои нема етнички разлики. Фалсификацијата на потеклото и прататковината на Бугарите е проследено и со манипилациите и искривувањето на значението и етимологијата на името Бугарин. Можат да бидат набројани над 50 верзии за значението на бугарското народно име и повеќето од нив не се вистинити. По тој однос најзлобна е дефиницјата на Проф Томашек, кој научно го објанува името Бугарин. Имено тоа значи “боклук (ѓубре) или од турски булмач т.е. збирштина од мелези, смеса од етноси со кое име биле наречено разбојничкото ѓубер побегнато и собрано оклу Азовското море пред вклучувањето во големата преселба на народите“.

Имам чувство дека некому не му одговара словенското потекло на Бугарите.



Платениче, зошто просто не дадеш линк кон статиjата на проф. Крум Балтаджиев?

Во краjна сметка - всеки има глава на раменете и може сам да прецени като прочете целосно, а не избрани манипулативни цитати.



И? Сега што сте, тукомонголи, словени, тракијци, антички, автохтони, хуни..... ? Пак нема конечен одговор.

Значи она дека сте мешавина од Словени, Бугари и Тракијци веќе недржи, нели?


Патем, многу го сакам системот капка, по капка. Делува многу поблаготворно.

Изменето од Platenik - 09.Април.2010 во 17:34
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:32
Аман бе Платеник, вистина напорен си, постои етногенеза на секој народ.
Шо сме ние, Словени или Антички(н.1 глупо прашање) ?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:47
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Аман бе Платеник, вистина напорен си, постои етногенеза на секој народ.
Шо сме ние, Словени или Антички(н.1 глупо прашање) ?



Немам проблем со тоа, ама по се изгледа дека Бугарите имаат проблем да си го докажат тоа. Се чини дека Русите им се сега криви за тоа што незнаат кои се и што се или што ги словенизирале?!

Право да ти кажам ниту би се потресувал за тоа, доколку зблудените не докажуваат дека Македонците се Бугари или еден народ. Тие приказни нека си ги раскажуваат меѓу себе. Прво треба сами себе да си се погледнат, па потоа на други да им солат памет.


30% антички, 15% словени......кои практикуваат словенка култура и јазик, според позитивната историска мисла. Дали сме словенизрани Македонци или македонизарни Словени, замене неигра никаква улога. Важно е дека не сме ниту Срби, ниту Грци, ниту Бугари. Македонци со сопствен јазик, култура, обичаи, традиции, луѓе со сопствен историја.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:47
Македонци а ти?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 17:48
Платеник, дали ќе ми одговориш на прашањето:

Ја имаш ли читано "Маќедонски проблеми и Маќедонци" од Марко П. Цемовиќ, и дали се согласуваш со напишаното во таа книга?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 672673674675676 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.