IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 668669670671672 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Го читам Тодор Живков и неможам да вервам,сите бугари биле со тракиска крв?

За вал ,каснаковски и сите бугари што му станало на Тодор па г изјавил ова нешто?Од каде вие тракијци?
Мунгосе, и Платеник ти напиша, да не се повторуваме.
После индијците најмногубројниот народ биле Тракијците според Херодот.
Каде се изгубил овој народ? Како му кажал Д.В. Македонски на П.Р.Славејков тие не сториле некој голем грев та да зине земјата па да ги проголта.
Во Б`лгарија има пронајдени 6000 тракиски могили, од кои само 1000 се делумно проучени. Останатите чекаат.

А и праБ`лгарите (не знам што ќе каже мОДЕРАТОРОТ, ама јас од сега мислам да пишувам така Б`ЛГАРИН, зошто македонскиот збор за мојот етноним го сметам за навредлив) биле од тракијски произход.
1. преку турските јазици праБ`лгарските зборови не се читливи, за разлика од влашки.
2. Во натписот од Лемнос јасно се чита името на родоначалникот на Б`лгарите - ЗИАЗИ
3. Во краткото житие на Климент Охридски убаво си пишува како европските Мизи кои народот ги знае и како Б`лгари (св.Климент бил од тој народ) отишле со војската на Александар и си се вратиле по неколку века во родните огништа.
4. Има голем број зборови во б`лгарскиот јазик кои не се славјански, но не се и турски.
5. Во б`лгарскиот јазик има задпоставен член како и во романскиот.
6. Месниот тракиски јазик бил славјанизиран, но си ја запазил конструкцијата.
7. И немалку други

И за зборовите имам конкретни примери, ама тоа е специфика, а се уште тука нема некој кој сериозно да се интересира.


И јас тоа го велам Коснакоски, зошто не Тракијци, туку Бугари? Зошто не Македонци туку Бугари? Ајде тоа си е ваше, така милувате така нека ви биде. Но несакам кога нашето го правите ваше. Тука настануваат проблемите.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:37
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Не братче, ти незборуваш бугарски, ти зборуваш на македонски дијалект, а користиш латинично писмо.

Бугарскиот не верувам дека би го разбрал, единствено ако не си Гагауз. Се сомневам дека во тоа, од причина што гагууците не дебатираат на македонски форуми.


Ејјјј Платеник, како не ти омрзна бе човек.
Гагаузите зборуваат турски, разликата е минимална.

Тој јазик кој ти сакаш да го нарекуваш македонски луѓето си го нарекувале б`лгарски, па види го ЛЕКСИКОН на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ОД 16 ВЕК.

Твојата логика е алогична.



Кон врв
val Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 14.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај val Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:39
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



И јас тоа го велам Коснакоски, зошто не Тракијци, туку Бугари? Зошто не Македонци туку Бугари? Ајде тоа си е ваше, така милувате така нека ви биде. Но несакам кога нашето го правите ваше. Тука настануваат проблемите.

Se izvinuvam, ama sho kje praime so Mizijcite, be?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:39
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


И јас тоа го велам Коснакоски, зошто не Тракијци, туку Бугари? Зошто не Македонци туку Бугари? Ајде тоа си е ваше, така милувате така нека ви биде. Но несакам кога нашето го правите ваше. Тука настануваат проблемите.

Кое ваше го правиме наше бе Платеник?

И ако сакаш да има разговор биди пократок те молам. Немој пак да пишуваш фермани. Каи едно, чекај одговор, па второ, па трето.
Дали ме разбра што сакам да ти кажам?

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:50
Прво јаэикот,второ културата и на крај капаче е историјата
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:52
Originally posted by val val напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



И јас тоа го велам Коснакоски, зошто не Тракијци, туку Бугари? Зошто не Македонци туку Бугари? Ајде тоа си е ваше, така милувате така нека ви биде. Но несакам кога нашето го правите ваше. Тука настануваат проблемите.

Se izvinuvam, ama sho kje praime so Mizijcite, be?



Името на Мизија доаѓа од името на тракиското племе Мизи.

Од мене имате полно право Мизите и територијата да ги вклучите при препородот на таркиската нација.

Тоа пореално ќе ја отсликува вашата индоевропска физиономија, историја фолклор и јазик.

Со туркомонголските Бугари редно е да расчистите, онака како што треба да се постапува со окупаторите.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 16:56
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Го читам Тодор Живков и неможам да вервам,сите бугари биле со тракиска крв?

За вал ,каснаковски и сите бугари што му станало на Тодор па г изјавил ова нешто?Од каде вие тракијци?
Мунгосе, и Платеник ти напиша, да не се повторуваме.
После индијците најмногубројниот народ биле Тракијците според Херодот.
Каде се изгубил овој народ? Како му кажал Д.В. Македонски на П.Р.Славејков тие не сториле некој голем грев та да зине земјата па да ги проголта.
Во Б`лгарија има пронајдени 6000 тракиски могили, од кои само 1000 се делумно проучени. Останатите чекаат.

А и праБ`лгарите (не знам што ќе каже мОДЕРАТОРОТ, ама јас од сега мислам да пишувам така Б`ЛГАРИН, зошто македонскиот збор за мојот етноним го сметам за навредлив) биле од тракијски произход.
1. преку турските јазици праБ`лгарските зборови не се читливи, за разлика од влашки.
2. Во натписот од Лемнос јасно се чита името на родоначалникот на Б`лгарите - ЗИАЗИ
3. Во краткото житие на Климент Охридски убаво си пишува како европските Мизи кои народот ги знае и како Б`лгари (св.Климент бил од тој народ) отишле со војската на Александар и си се вратиле по неколку века во родните огништа.
4. Има голем број зборови во б`лгарскиот јазик кои не се славјански, но не се и турски.
5. Во б`лгарскиот јазик има задпоставен член како и во романскиот.
6. Месниот тракиски јазик бил славјанизиран, но си ја запазил конструкцијата.
7. И немалку други

И за зборовите имам конкретни примери, ама тоа е специфика, а се уште тука нема некој кој сериозно да се интересира.

Значи ли тоа дека Аспарух,Крум и Борис се тракијци?И ако веќе сте тракијци кажи ми во која книга тракијците и македонците биле исто племе?Или за ваш важи тоа дека преселбите не го сменале народот а теритоиријата а за Македонците ако дошле 10000 народ одма Македонецот станва бугарин.
Твојата навреда за нас Македонците е поголема затоа што тебе ти смета една буква а мене ми смета што ми го негираш целото мое поколение.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:01
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Не братче, ти незборуваш бугарски, ти зборуваш на македонски дијалект, а користиш латинично писмо.

Бугарскиот не верувам дека би го разбрал, единствено ако не си Гагауз. Се сомневам дека во тоа, од причина што гагууците не дебатираат на македонски форуми.


Ејјјј Платеник, како не ти омрзна бе човек.
Гагаузите зборуваат турски, разликата е минимална.

Тој јазик кој ти сакаш да го нарекуваш македонски луѓето си го нарекувале б`лгарски, па види го ЛЕКСИКОН на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ОД 16 ВЕК.

Твојата логика е алогична.





За овој ли нексикон станува эбор

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:09
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Не братче, ти незборуваш бугарски, ти зборуваш на македонски дијалект, а користиш латинично писмо.

Бугарскиот не верувам дека би го разбрал, единствено ако не си Гагауз. Се сомневам дека во тоа, од причина што гагаузите не дебатираат на македонски форуми.


Ејјјј Платеник, како не ти омрзна бе човек.
Гагаузите зборуваат турски, разликата е минимална.

Тој јазик кој ти сакаш да го нарекуваш македонски луѓето си го нарекувале б`лгарски, па види го ЛЕКСИКОН на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ОД 16 ВЕК.

Твојата логика е алогична.


Мојата логика е повеќе од логична. Гагузите се сметаат за директни наследници на Аспаруховите орди, Татарите и Чувашите исто така. Повеќе ја гледам блискоста меѓу нив и Бугарите одколку меѓу вас и Бугарите.

Јас чинам веќе на два пати ти одговорив на оваа инсинуација.

Никој овде и пошироко не ги заснувува дебатите врз изјавите на дечињата и орлињата кои го завшиле училиштето со среден 3.

Дебатите се базираат на изјавите на орлите кои постигнале поголем успех од среден 3. Всушност врз изјавите на оние кои се стекнале со високи академски титули во бугарското општество и оние кои ја креираат политката на Бугарија во однос на Македонија и држат високи функции.

Дечињата и таквите со повисок просек, кои дебатираат на овај форум и пошироко се само гласноговорниците на политката и ставовите на оние кои ги креираат истите.

Тоа само го покажува нивото на незнаење, немање визија, недостаток на латерално размислување и комплетаната индоктринираност на орлињата. Орлињата не се криви, ама орлите се.


Дали и ти го заврши училиштето со среден 3? Гледам дека за нијанса си поблаг од Димитров, Павлов и Каракачанов!





Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:13
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


И јас тоа го велам Коснакоски, зошто не Тракијци, туку Бугари? Зошто не Македонци туку Бугари? Ајде тоа си е ваше, така милувате така нека ви биде. Но несакам кога нашето го правите ваше. Тука настануваат проблемите.

Кое ваше го правиме наше бе Платеник?

И ако сакаш да има разговор биди пократок те молам. Немој пак да пишуваш фермани. Каи едно, чекај одговор, па второ, па трето.
Дали ме разбра што сакам да ти кажам?



Читај, ако имаш стомак и трпение, а не е задолжтелно да одговараш.

Сметај како да си правам разговр сам со себе.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:17
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Твојата навреда за нас Македонците е поголема затоа што тебе ти смета една буква а мене ми смета што ми го негираш целото мое поколение.

Глупости пишуваш. Зошто да ти го негирам поколението? Јас пишувам на историски теми и не се замарам со твоето поколение.
Ако сакаш да си сочинуваш истарија таква како што би ти одговарала - слободно отвори една тема за историска фантастика и таму да пофантазираме.

Историјата како наука користи историски извори. Не е прифатливо за моето пак поколение во изворите да пишува едно, ама Мунгос и Платеникот да ги извртуваат изворите како им одговара.
Па и Буги е автор на историја.
Од неговата историја може да се прочита за Ќустендилското востание и за Убиството на б`лгарскиот цар Роман од македонскиот цар Самуил.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:25
Птицо јас глупости пишуваам?
Како можи една фамилија до 1960 да е бугарска а потоа тракиска?

Сум потрошил неколку години за да го испитам потеклото но кога ќе прочитам некој како тебе дека македонците се бугари ми иди да се прснам од смеа.Што народност се мијаците.Каква е нивната линија на движење?

Јас не фантазирам за голема Македонија но ти и твоите пајташи го славите 3 март и се крстите пред Хитлер и неговите кучиња.

Освести се птицо.

п.с. Мислам дека е смешно што ме прозиваш по други форуми ти имам кажано по лп дека пишам само овде.

Изменето од mungos80 - 07.Април.2010 во 17:42
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:28
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Мојата логика е повеќе од логична. Гагузите се сметаат за директни наследници на Аспаруховите орди, Татарите и Чувашите исто така. Повеќе ја гледам блискоста меѓу нив и Бугарите одколку меѓу вас и Бугарите.


Значи по твојата логична логика треба да се почитува правото на луѓето да си ги избираат предците?

Гагаузите и Чувашите и Татарите и Башкирите ( а да не ги заборавиме и Балкарците кои исто може да предјават претензии) им се допаднале праБ`лгарите за предци и тие станале. Добро, ама нема ништо општо меѓу Татарите и Чувашите.
Ете ти не сакаш твоите предци да се нарекувале Б`лгари, повеќе ти се бендисува да бидеш чедо Александрово и опа, веќе си.

Добро, ама Александар го хеленизирал тогашниот свет.
Ја су?

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 17:34
Темата не е эа Александар - иако тој не ширел никаква култура,тој впивал туѓи култури секаде

Додека ТуркоМонголите дошле на балканот со своја култура,јаэик писмо и вера па ги иэгубиле,прифатиле староседелски јаэик,култура,писмо дури и вера
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 668669670671672 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.