IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Јехова е Божјото име
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јехова е Божјото име

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 13:56






Изменето од Blagoj_s - 18.Март.2010 во 14:09
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 14:12
            Hristos e Jahve/Jehova

    Sto znaci zborot Jahve/Jehova? Vo starite evrejski bibliski tekstovi Jahve/Jehova e ime za Boga.

    Ova ime na grcki se preveduva so zborot “Kirios” ili “Teos” i na latinski so “Dominus”, a kaj nas so “Gospod” i “Bog”. “Ocekuvajki ja blazenata nadez i javuvanjeto na slavata na nasiot veliki Bog i Spasitel, Isus Hristos” (Tit 2,13).

    - Isus Hristos vo Noviot zavet e “veliki Bog i Spasitel”, ni kazuva apostol Pavle. Imeto Isus e evrejski zbor Jehosua (Yahshua) i znaci “Jahve e spas”. Spored toa, Toj e nositel na istoto starozavetno ime Jahve/Jehova, koj trebalo da dojde na nasiot svet spored slednoto prorostvo na Isaija 40,3: “Prigotvete mu go na Jahve patot niz pustinata. Izramnete ja patekata na nasiot Bog vo stepata” (Isaija 40,3).


    Ova prorostvo apostol Matej go primenuva na Isusa: “Toj e onoj za kogo prorok Isaija rece: ‘Glasot na onoj koj vika vo pustinata: ‘Podgotvete go patot na Gospoda (na Jahve), ispravete gi negovite vrvici” (Matej 3,3).

    Apostol Pavle ova proros tvo ni go objasnuva vaka: “Bog se javi vo telo” (1. Timotej 3,16). Toa znaci deka silniot starozaveten Jahve/Jehova se ovaplotil od Svetiot Duh i se rodil kako bebe od devojka Marija i dobil ime Isus ili Jehosua (Yahshua).

    Drug tekst: “Go vidov Gospoda kako sedi na visok i vozvis en prestol. Nad nego stoeja serafimi... i si velea eden na drug: ‘Svet! Svet! Svet e Jahve nad vojskite!’” (Isaija 6,1- 3). Ova proro{tvo (svet e Jahve) apostol Jovan go primenuva na Isusa: “Isaija go rece toa koga ja vide negovata slava (slavata na Jahve, slavata na Isusa pred svoeto voplotuvawe)” (Jovan 12,37-42).

    Uste nekolku od mnogubrojnite bibliski dokazi deka Hristos e Jahve/Jehova: Hristos e Jahve-Tvorec: “Pomni si da go praznuva{ sabotniot den! Sest dena raboti i svrsi gi site svoi raboti! A sedmi den e sabota, odmor posveten na Jahve, tvojot Bog... Zasto Jahve za sest dena gi sozdade neboto, zemjata, moreto i se sto e vo niv, a vo sedmiot den se odmori. Zatoa Jahve go blagoslovi i go posveti sabotniot den” (2. Mojseeva 20,8-11).

    Veke vidovme deka Bog Otecot ne sozdal nisto. “Bez Recta (bez Hrista) ne nastana nisto od ona sto nastana” (Jovan 1,1-3). I ako bez Hrista ne nastanalo i ne e sozdadeno nisto, togas Tvorec e Hristos.
    A ako Hristos e Tvorec na se, togas Hristos e Jahve, ciesto ime vo Desette zapovedi se spomnuva osum pati, tripati samo vo cetvrtata zapoved. Hristos e Jahve-Karpa: “Ke go vozvisuvam imeto na Jahve... Toj e karpa, deloto mu e sovrseno... Toj e veren Bog... Ja zanemaruvas Karpata sto te donese na svet...” “Cujte me, vie, koi... go barate Jahve; pogledajte ja Karpata od koja ste otseceni.” “Nadevajte se vo Jahve doveka, zasto Jahve e vecna karpa.” “Site pieja ista duhovna napivka, zasto pieja od duhovnata Karpa koja gi pridruzuvase, a Karpata bese Hristos” (5. Mojs. 32,3.4.18; Isaija 51,1; 26,4; 1. Korin}anite 10,4).

    Znaci, taa starozavetna Karpa sto gi pridruzuvala, sto gi zasolnuvala i vodela Izraelcite niz pustinata, Toj silen i semo}en starozaveten Jahve/Jehova, kazuva apostol Pavle, bese i e Hristos. Hristos e Jahve-Spasitel i vo Stariot i vo Noviot zavet: “Jas sum Jahve, nema spasitel osven mene” (Isaija 43,10.11).

    Vo Noviot zavet: “Denes vo Davidoviot grad vi se rodi Spasitelot koj e Hristos Gospod” (Luka 2,10.11). Hristos e Jahve-Otkupitel i vo Stariot i vo Noviot zavet: “Vaka govori Jahve, vasiot Otkupitel, Izraeloviot Svetec” (Isaija 43,1.2.14). Vo Noviot zavet: “Hristos ne otkupi od prokletstvoto na zakonot, otkako stana prokletstvo za nas” (Galatite 3,13; 4,4.5)>


    Изменето од Blagoj_s - 18.Март.2010 во 14:19
    www.myspace.com/sblagoj
    Кон врв
    KINGDAVID Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Solomon's father

    Регистриран: 09.Октомври.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 9420
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 14:28

    Se e ubavo toa sto go napisha Blagoj, no prorocicata na Adventistickata crkva Elena Vajt go upotrebuva imeto Jehova vo svoite knigi vo originalite.

    Zosto naednas od 90-tite godini pocnavte niz vasite knigi da go upotrebuvate verzijata na imeto Jahve?

    Zarem Elena Vajt ne znaela kako e Bozjeto ime ili zgresila?   
    Кон врв
    KINGDAVID Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Solomon's father

    Регистриран: 09.Октомври.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 9420
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 15:37

       
               HE IS JEHOVAH
    Кон врв
    Blagoj_s Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор


    Регистриран: 28.Август.2009
    Статус: Офлајн
    Поени: 3057
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 16:25
    Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


    Se e ubavo toa sto go napisha Blagoj, no prorocicata na Adventistickata crkva Elena Vajt go upotrebuva imeto Jehova vo svoite knigi vo originalite.

    Zosto naednas od 90-tite godini pocnavte niz vasite knigi da go upotrebuvate verzijata na imeto Jahve?

    Zarem Elena Vajt ne znaela kako e Bozjeto ime ili zgresila?   


    Pa dobro jas rekov deka Bog ima poveke iminja, taka da nie gi upotrebuvame i drugite a ne samo Jahve, mislam deka tuka nema nekoj problem za koj treba da se zboruva.
    Pozdrav

    Изменето од Blagoj_s - 18.Март.2010 во 16:26
    www.myspace.com/sblagoj
    Кон врв
    KINGDAVID Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Solomon's father

    Регистриран: 09.Октомври.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 9420
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 16:36
    Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

    Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


    Se e ubavo toa sto go napisha Blagoj, no prorocicata na Adventistickata crkva Elena Vajt go upotrebuva imeto Jehova vo svoite knigi vo originalite.

    Zosto naednas od 90-tite godini pocnavte niz vasite knigi da go upotrebuvate verzijata na imeto Jahve?

    Zarem Elena Vajt ne znaela kako e Bozjeto ime ili zgresila?   


    Pa dobro jas rekov deka Bog ima poveke iminja, taka da nie gi upotrebuvame i drugite a ne samo Jahve, mislam deka tuka nema nekoj problem za koj treba da se zboruva.
    Pozdrav



    NE, BOG ima samo EDNO IME pretstaveno so tetragramatonot na hebrejski koj na makedonski se izgovara kako JEHOVA ili JAHVE.


    Zborot mi bese deka Elena Vajt ja upotrebuva verzijata na imeto JEHOVA vo svoite knigi, a Adventistite pocnaa nekade od sredinata na 90-tite godini od minatiot vek vo svoite knigi da pisuvaat Jahve.

    Zarem Elena Vajt prorocicata ne bila vo pravo koga pisuvala JEHOVA, namesto JAHVE?
    Кон врв
    Blagoj_s Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор


    Регистриран: 28.Август.2009
    Статус: Офлајн
    Поени: 3057
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 14:09



        Jehova i jehovistite*


    Rekovme deka vo starite evrejski bibliski tekstovi Jehova e ime za Boga i deka toa ime na grcki se preveduva so zborot “Kirios” ili “Teos” i na latinski so “Dominus”, a kaj nas so “Gospod” i “Bog”.


    Po grekka pri preveduvaweto vo 14 vek po Hrista nastanal netocen izgovor na imeto Jehova sto se upotrebuva i denes. Prvobitno toa ime se izgovaralo kako Jahve, a ne kako Jehova.3 Nikoj ne otfrla deka Yhwh e ime na Bog Tvorecot.

    Megutoa, Biblijata na Boga mu dava mnogu iminja. “Vo pocetokot Bog gi sozdade neboto i zemjata” (1. Mojseeva 1,1). Za zborot Bog vo ovoj tekst se upotrebuva evrejskiot zbor “Elohim”, a ne zborot Yhwh. Spored toa, na samiot pocetok Biblijata mu dava drugo ime na Boga. Zborot Elohim se upotrebuva 2500 pati vo Biblijata i go oznacuva Bozestvoto vo mnozina - Trojstvoto.

    Toa bil Elohim koga rekol: “Da sozdademe covek kako sto sme nie!” Patem da kazeme deka za nasite bra}a jehovisti zborovite “Bog” i “Gospod” ne se iminja na licnost, tuku nekakvi tituli od tipot profesor, inzener, doktor itn.

    Ako e taka, togas koj e onoj Bog od prviot stih na Biblijata koj “na pocetokot ... gi sozdade neboto i zemjata”? Dali toj e nekoj bezimen bog, samo nekakov titular? Besmisleno, zar ne? Vo sekoj slucaj, vednas na pocetokot, vo prviot stih na Biblijata, semo}niot Bog Tvorec ne ni se otkriva i ne ni se pretstavuva kako Yhwh (Jahve), tuku pod drugo ime - pod imeto Elohim, koe e isto tolku vazno i znacajno kolku i imeto Jahve.

    Vistina e deka vo 1. Mojseeva 2,4 vo izrazot : “Koga Gospod Bog gi sozdade neboto i zemjata” se upotrebuva evrejskiot zbor Yhwh, no ovoj, kako i site drugi, se preveduva so Gospod Bog, sto sekogas go oznacuva ziviot Bog, Tvorecot na neboto i zemjata. Vsusnost ovde se upotrebeni dva evrejski zbora Yhwh i Elohim, zaedno.

    Togas zosto eden zbor bi trebalo da se prevede a drug ne? Koga Bog mu se javil na Avrama, Toj ne kazuva “Jas sum Yhwh”, tuku “Jas sum El-sadaj”, Semo}en Bog (1. Mojseeva 17,1). Pove}e od dve iljadi godini od sozdavaweto Bog im se otkrival na svoite slugi ne kako Jahve, tuku kako El-sadaj: 2. Mojseeva 6,3: “Im se javuvav na Avrama, Isaka i Jakova kako El-sadaj, no ne im se otkriv so svoeto ime ‘Jahve’.

    Ako bese tolku vazno imeto Yhwh, zosto Bog ne im se otkrivase so toa ime na svoite slugi Avram, Isak i Jakov? Bog videl deka nim ne treba da im se otkriva kako Yhwh tuku kako El-sadaj i im se otkrival kako El-sadaj. Vo razgovorot so Avrama Mojsej za Boga naizmenicno go upotrebuva zborot Yhwh i zborot “Adonai”. “I otkako Gospod (Yhwh) go zavr{i razgovorot so Avrama, si zamina” (1. Mojseeva 18,33). Vo staro vreme, pa i denes, sekogas koga eden Evrein vo tekstot ke naide na zborot Yhwh, toj od pocit nikogas ne go izgovara toj zbor, tuku namesto nego go izgovara zborot Adonaj, koj ima napolno isto znacenje.
    Od taa pricina so tekot na vremeto se zaboravilo kako voopsto treba da se izgovara toj zbor i zatoa nikoj, duri ni Evreite, ne znaat kako bi trebalo da se izgovori ili da se procita zborot Yhwh. Toa doaga i ottamu sto evrejskoto pismo e konsonantsko pismo (Yhwh), sto znaci vokalite ne se pisuvale, tuku niv citatelot sam gi dodaval pri citanjeto na zborovite.

    Koga Gospod mu se javil na Mojseja pri ovcite za da go prati vo Egipet da go izvede izraelskiot narod, toj go prasuva: “Kako ti e imeto?” Gospod ne rekol: “Kako toa, ti, Evrein, pa ne znaes kako se vika tvojot Bog?” Duri i ne mu rekol: “Jas sum Yhwh” ; tuku: “Jas sum koj sum... ‘Jas sum’, me prati kaj vas” (2. Mojseeva 3,14). Duri i svedocite na Jehova priznavaat deka Bog ima poveke iminja: “Blazen Bog - toa e edno od iminjata na Jehova”4 Isus dosol na zemjata vo vreme koga vladeelo golemo idolopoklonstvo i otpad za da gi zapoznae lugeto so Boga i da gi vrati vo prvobitnata sostojba.

    Sepak, Isus ne im go pretstavil na lu|eto Boga pod imeto Yhwh, tuku go narekol Tatko (Otec). “Vaka molete se na Boga: ‘Oce nas!’” (Matej 6,9). Umiraj}i na krstot, Isus mu se obra}a na svojot nebesen Otec so zborovite: “Eli, Eli!”, sto znaci: “Boze moj, Boze moj!” (Matej 27,45). Dali Isus ovde zgresil sto Boga ne go narekol Jehova? Sekako deka ne zgresil, zasto zborovite: “El, Eli i Elua” se isto taka evrejski zborovi so koi Bog se narekuva Bog. Noviot zavet recisi cel e napisan na grcki jazik. Pra sajte gi svedocite na Jehova: Kako se pisuva na grcki Jehova? Vo grckiot jazik se upotrebuvaat dva zbora: Teos, sto se preveduva so Bog, i Kirios, sto znaci Gospod. Ako e vazno za Boga da se upotrebi samo zborot Yhwh, togas zosto go nema toj zbor vo grckiot tekst na Noviot zavet? Mozebi nasite prijateli, svedocite na Jehova, ke kazat deka vo prevodot na Noviot zavet na evrejski jazik zborot Teos e preveden so Yhwh (Jahve). Toa e tocno, no ne i za Grcite. Za niv toj zbor e Teos, a istiot zbor za nas e Gospod, Bog. Svedocite na Jehova vo svojot prevod na Biblijata proizvolno ja preveduvaat i ne ja pocituvaat smislata na originalniot tekst. Da e tolku vazno Bozjiot narod da se narekuva so imeto na Jehova (jehovisti), Isus toa sekako bi go kazal i taka bi gi narekol svoite sledbenici.

    Bog sekogas imal svoj narod na zemjata koj mu bil poslus en, no Bozzjiot narod nikogas ne se vikal so imeto na Jehova. Bog mu rekol na Mojseja: “Ajde, jas te prakam pri faraonot da go izbavis mojot narod, Izraelcite, od Egipet” (2. Mojseeva 3,10). “Ke vi bidam Bog, a vie ke bidete moj narod” (3. Mojseeva 26,12.13). “Pa ti si narod posveten na svojot Gospod Bog; Gospod te izbra tebe megu site narodi na zemjata za da bides negov narod, negova sopstvenost” (5. Mojseeva 14,2).

    Bog gi priznal starite Izraelci za svoj narod, no ne gi narekol svedoci na Jehova, tuku Izrael, sto znaci pobednik. Isus svoite sledbenici gi narekuval so razlicni iminja: Dvanaesettemina gi narekol “u~enici”. Svoite sledbenici gi narekol “ovci”, a sebesi se sporedil so “pastir”. Iako imeto Isus poteknuva od evrejskiot zbor “Jahshua”, sto znaci “Jahve e spas”, sepak, Toj svoite sledbenici ne gi narekol spored svoeto ime, tuku drugi gi narekle “hristijani”. Eve koi se iminja mu dava Noviot zavet na Bozjiot narod: “A vie ste izbran rod, carsko svestenstvo... Koi nekogas ne bevte narod, sega ste Bozji narod” (1. Petrovo 2,9.10). “Do svetite i vernite bra}a vo Hrista” (Kolo{anite 1,2). “Ke mi bidete svedoci vo Erusalim...” (Dela 1,8). “Se sobiraa so crkvata...” (Dela 11,26). Nazivot crkva poteknuva od grckiot zbor “eklezija”, sto znaci sobir na vernici. Apostol Pavle priznava: “Bidej}i ja gonev Bozjata crkva” (1. Korin}anite 15,9). “Crkva na ziviot Bog, stolb i potpora na vistinata” (1. Timotej 3,15). “Da ja pretstavi pred sebe crkvata vo seta nejzina slava” (Efesjanite 5,27). “Nie sme hram na ziviot Bog” (2. Korin}anite 6,16). Zosto svedocite na Jehova ne sakaat da se narecat i da bidat crkva tuku drustvo?

    Isus kazuva deka: “Sekoj sto mi veli: ‘Gospode, Gospode’, nema da vleze vo nebesnoto carstvo, tuku onoj kojsto ja vrsi voljata na mojot Otec koj e na nebesata.” (Matej 7,21- 23).

    Ovie Hristovi zborovi pokazuvaat deka ne e tolku vazno so koe ime se narekuvame, tuku sto pravime. “A site onie koi gi vodi Bozjiot Duh se Bozji sinovi” (Rimj. 8,14).


    Изменето од Blagoj_s - 19.Март.2010 во 14:17
    www.myspace.com/sblagoj
    Кон врв
    KINGDAVID Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Solomon's father

    Регистриран: 09.Октомври.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 9420
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 19:39

    Znaci Blagoj, jas od tebe ne barav da razgovarame za Jehovinite svedoci, tuku kako toa prorocicata Elena Vajt veli JEHOVA za Imeto Bozje, a vie sega JAHVE.

    Megjutoa, so tvojot odgovor dade mnogu dobro objasnuvanje. Na istoto prasanje sto mu go postaviv na eden Adventisticki pastor, znaes li sto mi rece?

    Po dolgoto ubeduvanje koj izgovor e popravilen, na krajot mi kaza :

    "Go smenivme vo Jahve oti mnogu nasi interesenti ni prebegaa vo Jehovinite svedoci. Ke pocnaat da citaat knigi od Elena Vajt kade se spomnuva Jehova i ke im dojdat Jehovini svedoci na vrata i pocnuvaat da odat kaj niv."


    Isto imeto JEHOVA se zamenuva so JAHVE vo poslednite 20 godini tokmu od ovie pricini i vo drugite Hristijanski zaednici.

    Duri, nekoi Hristijanski zaednici sakaat da go izbrisat duri i voopsto da ne se znae za Bozjeto ime. A na neupatenite im kazuvaat deka BOG ima mnogu iminja.

    A ako vidat deka nekoj covek ima poznavanje od ovaa tema, togas se fakjaat za izgovorot na imeto, dali tetragramatonot pravilno se izgovara JEHOVA ili JAHVE,

    (Ironijata da bide pogolema, i nie imeto na ISUS ne go izgovarame originalno. Vo razlicni jazici razlicno se izgovara imeto na ISUS).

    Vo denesno vreme mnogu od lugjeto mislat deka imeto JEHOVA e izmisleno od Jehovinite svedoci.

    Jas na primer, pred da ja proucuvam Biblijata mislev deka Jehova e ime na nekoj Hinduisticki bog.


    Da ne bidam sfaten pogresno, imam dobro mislenje za Adventistite, pozdrav do tebe Blagoj .






    P.S. Velis deka :

    "Po GRESKA pri preveduvaweto vo 14 vek po Hrista nastanal NETOCEN izgovor na imeto Jehova sto se upotrebuva i denes. Prvobitno toa ime se izgovaralo kako Jahve, a ne kako Jehova.3 Nikoj ne otfrla deka Yhwh e ime na Bog Tvorecot."


    Kako i vasata prorocica Elena Vajt nasednala na greskata?   Pa namesto da pisuva Jahve pisuvala Jehova?


    Изменето од KINGDAVID - 19.Март.2010 во 19:58
    Кон врв
    EvAngelos Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Doulos Evangelos

    Регистриран: 28.Февруари.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 9913
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2010 во 11:44
    Мухарем Адлан, следниот пат кога ќе го пишуваш Божјото Име, те советувам да стиснеш на копчето SHIFT пред да ја напишеш буквата „Ј“. На тој начин ќе добиеш голема буква, што верувам дека ќе се сложиш дека е понижување и непочит кон Бог Неговото Име да се напише со мала почетна буква.
    Истото можеш да го постигнеш и со копчето CAPS LOCK.
    Поздрав големо%20гушкање
    Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
    Кон врв
    NikBT90 Кликни и види ги опциите
    Нов член
    Нов член
    Лик (аватар)

    Регистриран: 21.Март.2010
    Статус: Офлајн
    Поени: 8
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NikBT90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 16:43
    Почитувани пријатели, најискрено го ценам вашето размислување и вашите докази меѓутоа наидов на некои работи(зборови) на кој не можам да седам рамнодушен а да не искоментирам.

    1)Кој е Бог?
    -Во погорните коментари добро забележав дека името,,Јехова,, или ,,Јахве,,или ,,ЈХВХ,,или,,ЈАХ,, е добро познато и на навистина ми е мило. Значи во сите преводи се сретнува во различен облик (во зависност од преводот т.е преведувачот).

    -Бог(ЈЕХОВА) е најмоќното суштество кое постои на небото.
    Тој не е видлив и не е материјален, ниту има тело како што имаме ние.

    -Името му е Јехова
    (2Мојсеева 3.13-15)
    *13 Но Мојсеј му рече на вистинскиот Бог: ,,Ако дојдам кај синовите на Израел и им речам: ,Богот на вашите прататковци ме испрати кај вас`, а тие ме прашаат:,Како му е името? - што да им одговорам? Тогаш Бог му рече на Мојсеј: ,ЌЕ СТАНАМ СЕ ШТО ЌЕ ПОСАКАМ ДА СТАНАМ`...
    15 ,,Вака кажи им на синовите на Израел:,Јехова, Богот на Авраам, Богот на Исак и Богот на Јаков, ме испрати кај вас. Тоа е моето име за навек и тиа е мојот спомен од поколение до поколение.``*

    (Осија 12.5)
    *,,Тоа е Јехова, Богот над војските. Името Јехова е неговиот спомен.,,*

    И уште на многу други места можи да се забележи истото тврдење.

    2.Кој е Исус?
    -Исус Христос живеел на Земјата пред околу 2000 години.
    Титулите ,,Месија`` (на хебрејски) и ,,Христос`` (на грчки) значат ,,Помазаник`` т.е. поставен од Бог на една посебна положба. Инаку Исус е првородениот син на нашиот Бог и тој нема никаква врска со тоа што некој го тврдат дека Исус е нашиот Бог.
    Треба да се прави разлика помеѓу Бог - Господ и Господар.

    *Бог - Господ е најсовршеното, најмудрото, најмоќното и најправедното суштество исполнето со неограничена љубов.
    *Господар значи дар од Господ а не Б0Г.
    За името на Исус не се знае точно како се вика, како се изговара или како точно се пишува.
    Ако читавте внимателно во Библијата, тогаш претпоставувам дека сте се сретнале со името Архангел Михаел. Тоа е уште едено име за нашиот Господар Исус.
    *Михаел ,архангел` значи главен ангел и ова име стои во еднина а не множина т.е. постои само еден таков.

    (Откровение 12.7)
    *Библијата вели дека Михаел и неговите ангели се бореа против змејот и неговите ангели.*
    Никаде во библијата не се споменува дека постојат две војски кои едната ја води Исус а другата ја предводи Михаел - логично е да заклучиме дека станува збор за една личност т.е Исус Христос.

    Досега ги споменавме Јехова и Исус Христос. Но што е со СВЕТИОТ ДУХ кој упорно се спојуваа со тоа т.н тројство.
    Накратко речено тоа претставува моќта на нашиот Бог со помош на која се спроведуваат сите негови дела и благодарение на неговиот свет дух кој кој преку молитва можеме и ние да го добиеме, Исус Христос ја извршувал својата мисија на Земјата а тука спаѓаат и визиите на прпроците.Плус тоа, никаде во Библијата не е споменат светиот дух како личност која е свесна да сака, да мрази, да помага, да зборува и тн.

    Со ова сакам да Ви кажам дека станува збор за три различни работи и дека нема тројство (едно тело со три лица или како и да беше, сето тоа е масло на Сатана Ѓаволот кој упорно се обидува да ја искриви вистината кај луѓето и очигледно тоа му успева бидејќи гледам дека и Вие во тоа верувате, БЕЗ НАВРЕДА. Сето тоа, уште засилено ќе го врши во следниот период бидејќи знае дека нема уште многу време и немојте да ме сватите погрешно, ова нема никаква врска со онаа 2012 која што постојано ја спомнуваат.

    Кон врв
    KINGDAVID Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Solomon's father

    Регистриран: 09.Октомври.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 9420
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 18:31

    Eve eden Jehovin svedok, shukjur...dobredojde na forumot NikBT90     


    Se nadevam deka ke imame konstruktivni diskusii. Pozdrav!

    Изменето од KINGDAVID - 21.Март.2010 во 18:33
    Кон врв
    EvAngelos Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)
    Doulos Evangelos

    Регистриран: 28.Февруари.2007
    Статус: Офлајн
    Поени: 9913
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 02:10
    NikBT90, добредојде и од мене на форумот. Јас сум голем симпатизер на Јеховините сведоци, иако не сум убеден во нивното учење. Сепак мило ми е што се приклучи на форумов и се надевам дека ќе можеме да размениме некои мислења и ставови околу верата.

    Originally posted by NikBT90 NikBT90 напиша:


    2.Кој е Исус?
    -Исус Христос живеел на Земјата пред околу 2000 години.
    Титулите ,,Месија`` (на хебрејски) и ,,Христос`` (на грчки) значат ,,Помазаник`` т.е. поставен од Бог на една посебна положба. Инаку Исус е првородениот син на нашиот Бог и тој нема никаква врска со тоа што некој го тврдат дека Исус е нашиот Бог.


    А што ќе кажеш за титулите „Алфа и Омега“, „Почетокот и Свршетокот“, „Првиот и Последниот“? Дали се тоа титули на Бог или може и друг да ги има?

    Тој „некој“ што тврди дека Исус е Бог е Библијата т.е. Божјиот свет Збор.

    Originally posted by NikBT90 NikBT90 напиша:


    Треба да се прави разлика помеѓу Бог - Господ и Господар.


    Како е „Господ“ на грчки и еврејски?
    Како е „Господар“ на грчки и еврејски?
    Не велам дека нема разлика, но кој сме ние да кажуваме дека Кириос на едно место значи Господ, а на оние места ккаде што е во релација со Исус значи Господар. Тоа е класично прилагодување на Божјиот збор согласно човековата теологшка догма.

    Originally posted by NikBT90 NikBT90 напиша:


    Ако читавте внимателно во Библијата, тогаш претпоставувам дека сте се сретнале со името Архангел Михаел. Тоа е уште едно име за нашиот Господар Исус.


    Тоа не го вели Библијата.

    Originally posted by NikBT90 NikBT90 напиша:


    (Откровение 12.7)
    *Библијата вели дека Михаел и неговите ангели се бореа против змејот и неговите ангели.*
    Никаде во библијата не се споменува дека постојат две војски кои едната ја води Исус а другата ја предводи Михаел - логично е да заклучиме дека станува збор за една личност т.е Исус Христос.


    Не е воопшто логично. Ако тоа бил Исус апостолот Јован јасно ќе кажел дека тоа е Исус или пак би искористил некоја од познатите титули на Осус . Три стиха потоа (Откровение 12.10) Јован го спомнува Исус како „Помазаникот“, следниот стих вели „Јагнето“. Вторава титула, на пример, Јован ја спомнува 22 пати во Откровението. Не гледам логика во тоа Јован да го енкриптира името на Исус во Михаел, особено ако нема дадено објаснување за тоа било во неговите посланија (или евнагелие), било во другите свети списи.
    Многу пологично е да веруваме дека Михаел е друга личност на Небото, архангел со висок ранг, некој што управува со ангелите, а сепак е под власта (под рангот) на Христос во небесната хиерархија.
    Во Библијата има многу оскудни податоци за небесната хиерархија и за небесните суштества и затоа не можеме да измислуваме теологија од она што не е спомнато во Библијата.

    Originally posted by NikBT90 NikBT90 напиша:


    Плус тоа, никаде во Библијата не е споменат светиот дух како личност која е свесна да сака, да мрази, да помага, да зборува и тн.


    Познато ми е дека сведоците не Го признаваат Светиот Дух како личност, туку само како Божјата активна СИЛА и најчесто го споредуваат со струја (илустрацијата со струјата и вентилаторот среќа)
    Но, во оваа насока, сакам да ти поставам неколку прашања Ник:

    Дали една струја може да се ожалости?
    "И не жалостете Го Светиот Дух Божји, со Кој сте запечатени за денот на избавувањето!" (Ефесјани: 4:30)

    Дали една струја може да воздивнува?
    "но Самиот Дух посредува за нас со неискажливи воздишки." (Римјаните 8:26)

    Дали една струја може да одлучува?
    "Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи" (Дела 15:28)

    Дали една струја може да сведочи?
    "Освен што Светиот Дух ми сведочи, во секој град, велејќи дека ме чекаат окови и маки." (Дела 20:23)

    Дали една струја може да испитува?
    "А Бог ни го откри тоа нам преку Духот, зашто Духот испитува сè, па дури и Божјите длабочини." (1 Коринтјани 2:10)

    Дали една струја може да поседува знаење?
    "Па и тоа не го зборуваме со зборови научени од човечката мудрост, туку со зборови научени од Светиот Дух" (1 Коринтјани 2:13)

    Дали една стрја може да комуницира, да зборува преку пророците, преку христијаните, да ни зборува во молитва, да забранува, да дозволува итн. Дали една струја, енергија, сила и сл. може да поседува знаење, разум, емоции? Се надевам дека на овие реторички прашања секој здраворазумен човек ќе одговори со катгегорично НЕ. Тоа се атрубити на личност. Робот или компјутерот можат да поседуваат знаење и информации, но не можат да поседуваат разум и чувства. Светиот Дух ги поседува овие атрибути, затоа тој не е ниту робот, ниту машина, ниту струја, туку Тој е личност - Бог.


    Originally posted by NikBT90 NikBT90 напиша:


    Сето тоа, уште засилено ќе го врши во следниот период бидејќи знае дека нема уште многу време и немојте да ме сватите погрешно, ова нема никаква врска со онаа 2012 која што постојано ја спомнуваат.


    А со која година има врска? Со 1914? Со 1915 1918, 1925, 1975 или 1989 година?
    Зарем не ви се доволни овие погрешни пророштва за да сфатите дека Стражарската кула не е Божји пророк на земјава?
    Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
    Кон врв
    ahmar1 Кликни и види ги опциите
    Сениор
    Сениор
    Лик (аватар)

    Регистриран: 29.Октомври.2008
    Статус: Офлајн
    Поени: 712
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 11:59
    хаха
    е ова веќе станува интересно.. суботар,јеховин сведок, "библијаш" и православен христијанин на едно место.
    Ќе биде интересно за читање дефинитивно..


    Инаку евангелосе незнам зашто му цитираш библија на новиот ни член зашто они користат ПОДОБРЕНА верзија која само они ја имаат.Зашто у библијата што и ти и ја ја користиме за нив во нејзе се е испогрешено, и тоа намерно за инат на јеховините сведоци!


    Изменето од ahmar1 - 22.Март.2010 во 13:54
    Илја дин,Илја бил ел Месија+++
    нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
    Кон врв
    NikBT90 Кликни и види ги опциите
    Нов член
    Нов член
    Лик (аватар)

    Регистриран: 21.Март.2010
    Статус: Офлајн
    Поени: 8
    Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NikBT90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 18:37
    Ви благодарам на срдечните поздрави и се надевам и јас дека ке можиме да разговараме за некои работи и притоа да ги разбистриме.

    Прво да Ви напоменам дека јас сум нов во оваа работа затоа што пред неколку месеци се заинтересирав посериозно да се зафатам со оваа работа поради тоа што и самите Вие сте свесни дека ништо во светов не е како што треба т.е се е наопаку и тоа нема да оди уште многу долго.

    Дргуго, претпоставувам дека сте далеку поупатени во религијата и сметам дека нема да бидам премногу компетентен но сепак и она мало знаење кое што го поседувам со задоволство ке го изнесам и ќе се потрудам да Ви го образложам.




    (Ќе ве замолам ако можи да ми кажите како ги поставувате овие погоре Originally posted by ... заради поголема прегледност)

    **Прво, сакам да кажам зошто јас лично ги поддржувам Јеховините сведоци?

    Јас не знам колку од Вас дошле со нив до контакт да поразговараат, не за религијата туку онака за општи работи од животот. Најискрено како луѓе, како личности премногу ми се допаѓаат. Зошто? Прв пат кога ги посетив јас, во нивните сали каде што имаат состаноци на тема се разбира религијата, јас бев изненаден од нивниот начин на однесување, од нивниот пречек, бев примен како човек и никогаш до ден денешен не сум бил исмејуван, понижуван или на некој начин искористен со цел тие да си остварат некои нивни интереси. Сето ова што го споменав не е случај и кај останатите луѓе. Има и други добри личности (не само Јеховини сведоци) но, од лично искуство јас немам повеќе поверение во нив. Зошто? Затоа што јас не сум како нив (како што е напишано во 2Тимотеј 3:1-5) себељубиви, алчни за пари, вообразени, надуени, хулители, неблагодарни, клеветници, предавници, горди, своеглави и тн. Знам дека со ова и вие ќе се сложите.

    Друга работа почитувани дали некогаш црквата ви кажала нешто повеќе за религијата, зошто е ова вака или не е така, дали некогаш сте виделе ,,поп`` кој нема мерцедес, БМВ или некој голф, кај се чуло видело за проституција како што имаше пред некој ден на вестите, кај се чуло видело црквите посебно грчките да повикуваат на војни и омраза помеѓу народот. Зарем постои и кај нас некој чесен поп или ај да кажам човек кој ја шири вистината за христијанството. И од сето ова, најлогично е да не верувам дури и во нивната библија.
    Да не заборавам, таму некаде во погорните коментари имаше некој напишано дека членовите од таа црква како и да беше, ЗАПОЧНАЛЕ да им заминуваат и затоа решиле тие да го сменат името Јехова во некоја скратена верзија (ако разбрав добро). Ме интересира, црквата да не собира публика случајно за некој фудбаски натпревар во некое село, па ај сега бидејќи немаше интересе за натпреварот па почнаа и да им плаќаат на публиката за да дојди кај нив.Од ова јас заклучувам дека полека, но сигурно луѓето почнуваат да ја губат верата во црквата и во сето она нејзино учење. И само да споменам дека, пред неколку векови, поради читање на библија, луѓето биле мачени(палени, бесени, растргнувани и тн) благодарение на тие луѓе кои сега ја прават таа Ваша библија според која вие сега ми поставувате прашања. Но, тоа е во ред и логично е да се поставуваат прашања од таков тип бидејќи секој човек истото го мисли во својата глава.

    ****А што ќе кажеш за титулите „Алфа и Омега“, „Почетокот и Свршетокот“, „Првиот и Последниот“? Дали се тоа титули на Бог или може и друг да ги има?

    Тој „некој“ што тврди дека Исус е Бог е Библијата т.е. Божјиот свет Збор.*****

    -- „Алфа и Омега“, „Почетокот и Свршетокот“, „Првиот и Последниот“

    Овие титули мислам дека се разбира на кој му припаѓаат а тоа се само за Бог, затоа што Тој е оној кој постоел пред се друго да биде создадено и Тој ќе постои и кога се друго ќе го нема, но тоа не е намерата негова.

    Друга работа да ја напоменам е тоа што јас не можам да речам дека јас и мојот татко сме едно исто суштество. Е тоа така неможи. Тој е постар од мене и далеку попаметен за ра разлика од мене. Исто е и случајот со Исус Христос и Бог. Можеби вас ви изгледа дека тие се едно исто но не се затоа што Исус е олицетворение на неговиот татко. Не во физичка смисла туку по неговите особини. Тој го следел неговиот татко и го почитувал и се правел како што правел и Бог. Исто тука значи се и чувствата како што е љубовта.

    Исус бил заедно со Бог кога го создале сето друго, како што се ангелите и ова што е видливо т.е материјално.
    Сепак Исус е подоцна создаден и тој има свој почеток а исто така би имал и свој крај доколку Бог така реши, но тоа нема да се случи. Инаку јас не сум воопшто запознат ниту со грчки јазик а да не правиме муабет за хебрејски.

    ***Не е воопшто логично. Ако тоа бил Исус апостолот Јован јасно ќе кажел дека тоа е Исус или пак би искористил некоја од познатите титули на Осус . Три стиха потоа (Откровение 12.10) Јован го спомнува Исус како „Помазаникот“, следниот стих вели „Јагнето“. Вторава титула, на пример, Јован ја спомнува 22 пати во Откровението. Не гледам логика во тоа Јован да го енкриптира името на Исус во Михаел, особено ако нема дадено објаснување за тоа било во неговите посланија (или евнагелие), било во другите свети списи.
    Многу пологично е да веруваме дека Михаел е друга личност на Небото, архангел со висок ранг, некој што управува со ангелите, а сепак е под власта (под рангот) на Христос во небесната хиерархија.
    Во Библијата има многу оскудни податоци за небесната хиерархија и за небесните суштества и затоа не можеме да измислуваме теологија од она што не е спомнато во Библијата.***

    -- Логично е и твоето размислување и незнам како стои во Вашата библија, но Исус е тој кој сега владее на небесното царство и дали еден цар би ја пуштил својата војска сама да оди во војна и притоа да не учествува лично во неа, земајќи предвид дека се работи за иднината на небесното царство. И самиот Бог му дал власт на Исус да управува со сите ангели со цел да му докаже на Сатана дека Исус е тој кој ќе владее со небото и со Земјата. Тој е оној кој после ќе го предаде светот во рацете на Бог, онака исчистен од сето зло кое денес е многу добро видливо.

    ***А со која година има врска? Со 1914? Со 1915 1918, 1925, 1975 или 1989 година?
    Зарем не ви се доволни овие погрешни пророштва за да сфатите дека Стражарската кула не е Божји пророк на земјава?***

    -- Стражарска кула не е напишана од совршени луѓе и затоа можеби има и грешки. Во врска со ова сакав да го додадам следново:
    Во светот постојат луѓе кои се занимаваат со следење на сите случувања во светот(војни, насилства, тероризам, напредок во технологијата па дури ја следат психологијата на луѓето) и нивните извештаи покажале дека од 1914г. во светот се случило огромна промена со човештвото. Тоа значи дека се случија три светски војни, уште се случуваат ,,помали``, забележавте дека до тогаш луѓето незнаеле за авион, за тенк, компјутер, мобилен телефон и тн. Во рок од 100 години технологијата нагло скокна и дојде до овој степен. Се што се произведува е само уште една играчка за убивање на луѓе, само овие денешниве се помодерни. Во овој период има загинато повеќе луѓе отколку во сите војни дотогаш. И не само тоа гледате има земјотреси насекаде и тоа се случуваат секојдневно, има болести и тоа со милиони, глад, сиромаштија, криминал и што ли уште не. Во (Лука 21:10,11) ,, Ќе се крене народ против народ и царство против царство. И ќе има земјотреси, а на различни места ќе има смртоносни зарази и глад. Ќе има стравотии и големи знаци од небото``.
    Види и (2Тимотеј 3:1-5).
    Зарем сето ова не е исполнување на пророштвата, не се случуваат истите работи денес. Но, на своите ученици, Исус им рекол: ,,Не е ваше да ги знаете времињата или раздобјата што Таткото ги има под своја власт``(Дела1;7).

    Ние треба да сме среќни што ова ни е кажано и да побрзаме да се промениме, да бидеме подобри луѓе и да поверуваме во Бог и во Исус Христос, затоа што само оној кој ќе ги запознае нив добро, тој ќе има шанси да се спаси и да добие вечен живот.

    Во врска со Светиот Дух, во нареден пат ќе извадам некои делови од стражарска кула бидејќи се чувствувам недоволно способен да ги објаснам онака добро како таму.
    Знам дека ќе имате примедби во она што јас го напишав, не ми е целта некого да навредувам или омаловажувам и се надевам дека нема да ми замерите во врска со стиховите затоа што немав време да ги прочитам за да ги потврдам дали се навистина тие, ако има некои грешки Ве молам кажете и ќе направам некои исправки. Се надевам дека има луѓе кои го разбираат ова што го напишав.

    ПС
    ***Да не се ставаат икони во црквите, за тие да не станат објекти за славење и обожавање. (36-от канон од Елвирскиот црковен собор во 305г.)***

    -- Колку што сум запознат, овој закон не датира од 305г туку тој бил директно даден на израелците кога излегле од египед.

    (2Мојсеева 20:4-5)
    ,,Немој да си правиш режан лик, ниту што и да е друго што личи на она што е горе на небото, или долу на земјата, или под водите на земјата.
    Немој да им се клањаш, ниту да им служиш, зошто јас сум Јехова, твојот Бог.``


    Срдечен Поздрав на сите!!!
    Кон врв
     Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
      Сподели тема   

    Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

    Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
    Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

    Страницата е генерирана за 0,312 секунди.