IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Либерализација на увоз на половни возила
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Либерализација на увоз на половни возила

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 18>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 15:42
Originally posted by zagor zagor напиша:

saka curata da mi podari kola od stranstvo...
po koj kriterium ke mi bide naplateno DDV i carina...?плазење


e toa ke si prasas vo carina.. голема%20насмевка
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 15:43
...znaci po katalog!!!..znaev!тага
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 18:35
...bidi bez gajle!...ke zemat vo predvid deka ti e...bez pari daden,..pa, ke ti go "nabijat" i toa ...vo djebot!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 21:17
Originally posted by brza brza напиша:

...bidi bez gajle!...ke zemat vo predvid deka ti e...bez pari daden,..pa, ke ti go "nabijat" i toa ...vo djebot!


газење%20од%20смеење


а оваа дали е добра??????

Mazda 626 GLX EURO 2-1,8l 999 EUR


голема кола ама машината дали е добра збунетост

да се знае кој е ГАЗДА дома голема%20насмевка





Кон врв
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 23:59
gore koga ke ja kupis kolata da receme 3000 evra, mozes da napravis k.prodazen dogovor deka si ja kupil za 1200 evra i spored toa dobivas faktura. Ja nosis vamu i ke ti poveruvaat deka stvarno si j akupil kolata po taa cena...?? mozda kolata stvarno si ja kupil po nenormalno niska cena, poradi nekoj defekt da receme, ... koja e logikata da ti ja prifatat taa faktura sto ke im ja pokazes...?
Znaes kolkava e kaznata za pojasot, me prasa... : )))
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 00:00
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

gore koga ke ja kupis kolata da receme 3000 evra, mozes da napravis k.prodazen dogovor deka si ja kupil za 1200 evra i spored toa dobivas faktura. Ja nosis vamu i ke ti poveruvaat deka stvarno si j akupil kolata po taa cena...?? mozda kolata stvarno si ja kupil po nenormalno niska cena, poradi nekoj defekt da receme, ... koja e logikata da ti ja prifatat taa faktura sto ke im ja pokazes...?

E poradi ova se plakaat davackite po katalog ( shvake )
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 00:08
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:


E poradi ova se plakaat davackite po katalog ( shvake )

edno isto vozilo vo zavisnost od zacuvanosta ili pak raskantanosta moze damu se smeni cenata do 35%. zatoa zemas toa svake katalogot pod miska i spored toa kupuvas gore kola

Изменето од fotoja - 11.Март.2010 во 00:09
Znaes kolkava e kaznata za pojasot, me prasa... : )))
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 11:15
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

...bidi bez gajle!...ke zemat vo predvid deka ti e...bez pari daden,..pa, ke ti go "nabijat" i toa ...vo djebot!


газење%20од%20смеење


а оваа дали е добра??????

Mazda 626 GLX EURO 2-1,8l 999 EUR


голема кола ама машината дали е добра збунетост

да се знае кој е ГАЗДА дома голема%20насмевка







Не е од ЕУ потекло, и ќе ти наплатат 15 % царина како и акциза според стариот начин на наплата. Овој закон е важи само за возила од ЕУ потекло.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 11:19
Отприлика горе доле се знаат реалните суми на возилата кои се горе. Разговарав со цариник директно надлежен за возилата, и ми кажа дека ќе се царинат според шваке само сомнителните случаи, од типот, ако е кола горе 4-5000 еур, да приложиш фактура од 1000 еур. Е тогаш ќе те носат на шваке. Доколку е реална фактурата и држи некоја просечна цена, нема да царинат според шваке. Сето тоа е направено за да не се прават малверзации со странските фактури и купопродажни договори.
Е сега познавајќи ја корумпираноста на нашите цариници, гарант ќе ви речат плукни некое евро, за да не те носиме на шваке.... и тоа е тоа...
даголема%20насмевка
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 12:26
...da ne se zaboravi:
 
 
 
Originally posted by zagor zagor напиша:

 
...podobro po katalog ...ednakvo za site...otkolku sto e ostavena i moznosta pokraj toa ako  fakturnata vrednost e sumljiva, pa carinata ja dava moznosta na slobodno sudisko ubedzenje i da carini "od oko"..t.e.ako imas nekoj vo carina polesno ke pomines...
uste edna moznost za korupcija...
 
 
 
 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 12:45
Originally posted by zagor zagor напиша:

...da ne se zaboravi:
 
 
 
Originally posted by zagor zagor напиша:

 
...podobro po katalog ...ednakvo za site...otkolku sto e ostavena i moznosta pokraj toa ako  fakturnata vrednost e sumljiva, pa carinata ja dava moznosta na slobodno sudisko ubedzenje i da carini "od oko"..t.e.ako imas nekoj vo carina polesno ke pomines...
uste edna moznost za korupcija...
 
 
 
 



За жал живееме во Македонија... не

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 14:46
shtom se raboti za nekoja stotina pa i iljadu evra neka e,..da ti e*am ...namaluvanjeto!...koga kje soberesh site makljazi i zaebancii, pa i rizici ,..podobro ke bide da si zeme chovek od tuka neshto...otkolku da se gnjavi da nosi od,..bilo kade nadvor!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 15:30
Originally posted by brza brza напиша:

shtom se raboti za nekoja stotina pa i iljadu evra neka e,..da ti e*am ...namaluvanjeto!...koga kje soberesh site makljazi i zaebancii, pa i rizici ,..podobro ke bide da si zeme chovek od tuka neshto...otkolku da se gnjavi da nosi od,..bilo kade nadvor!


E ama razlikata vo nasite polovni i nivnite polovni e svetlosni godini. Kaj nas patistata se kako od vremeto na II svetska vojna, a kaj niv 99 % se pisti. Voedno kaj niv vladee kultura za odrzuvanje na vozilata, zaradi visokite danoci i kazni. A kaj nas ako i smenis ulje dobro, ako ne ke tera dodeka ne rikne... E toa e razlikata.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 15:36
imash pravo ,..sakav toa da go spomnam ama,...me mrzeshe da pisham ...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.