IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Жените на Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жените на Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 13:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Uste edno prasanje: Zosto na segasnive muslimani ne im se dozvoleni povekje od 4 zeni koga prorokot Muhamed imal povekje?

Pozdrav do tebe !



Посочив еден линк во претходните постови. Погледни го.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 14:20
Originally posted by deshad deshad напиша:


VISTINATA ZA AJSA R.A.


Ок тогаш да речеме дека немала толку малку години,но дали значи дека Букхари е во заблуда(поради принципот на расипан телефон) и за тоа со тоа дека ашје си играла со кукли?
Ако е девојка во напредна тинејџерска возраст зошто тогаш би си играла со кукли.

Бев свесен за ова муслиманско толкување за годините на ајше затоа и кога ти реков дека моето обвинувањето за мухамед дека е ПЕДОФИЛ го оставам отворен за дискусија.
(што секако не е случај со тоа дека е разбојник и герантофил).


Изменето од ahmar1 - 01.Март.2010 во 14:24
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 15:50
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


VISTINATA ZA AJSA R.A.


Ок тогаш да речеме дека немала толку малку години,но дали значи дека Букхари е во заблуда(поради принципот на расипан телефон) и за тоа со тоа дека ашје си играла со кукли?
Ако е девојка во напредна тинејџерска возраст зошто тогаш би си играла со кукли.

Бев свесен за ова муслиманско толкување за годините на ајше затоа и кога ти реков дека моето обвинувањето за мухамед дека е ПЕДОФИЛ го оставам отворен за дискусија.
(што секако не е случај со тоа дека е разбојник и герантофил).


Едноставно нема што да речеме Ахмаре. Треба да учиме и научиме што е хадис, кога живеел Бухари, од кого пренесол одредени хадиси, историско поклопување со нараторот ,студиозно испитување на ланецот на пренесувачи,собирање на сите сродни хадиси по одредено прашање и нивно анализирање итн.итн. Знам дека ова за тебе е непојмливо бидејќи вие во вашата Библија немате никаков ланец на пренесувачи, ниту таков метод на проучување.

Е откако, добро ќе се проучат сите овие работи, тогаш ќе се дојде до заклучок дека Мухаммед а.с. не бил никаков педофил,ниту герантофил, ниту разбојник. За разлика од Светиот Дух и СтароЗаветниот Бог кој не што е прикажан како разбојник, герантофил, туку и голем звер кој фрчи со ноздрите и од него излегува пламен, и уште куп слични иди ми види прикаски. Знам дека овие термини грубо звучат ,ама тоа е де факто запишано во Стариот Завет.

Инаку да повторам, твоето обвинување за мене е само доказ на елементарни непознавања од Исламот, и како такво не го земам воошто за сериозно.


Изменето од deshad - 01.Март.2010 во 15:57
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 15:59
Добро сега има некој конкретен податок колку години имала Ајша кога за прв пат имала сексуален однос со пророкот?
 
А ме интересира и колку години имал пророкот во моментот на сексуалниот однос со Ајша?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 16:09
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Bez da go omalovazuvam prorokot Muhamed, no i mene me interesira ova okolu zenite , zosto tolku gi imal.

Bi sakal da razgovarame i da ni objasnat i clenovite na forumot muslimanite za ovaa tema, bidejki ne sum mnogu zapoznaen okolu ova.

Da razgovarame so pocit, no i so fakti.

bideiki si dostoen za razgovor i ukazuvas pocit ke se potrudam da ti odgovoram za da gi razberes tie sustisnski raboti,
mnogumina pomisluvaat kako i tebe deka tolkav broj na soprugi mu bil potreben na muhamed biddiiki toj imal takva sila koja mozela da bide sovladana samo so tolkav broj na zeni.
NEE TOA NE DOAGA VO PREDVID,
postoele drugi celi mnogu poblagorodni i mnogu povelicestveni od onie koi se postignuvaat voopsto so zenidba,nee cel samo zenidbata,

muhamedovata odluka da go zajakne priatelstvoto so
1ebu beker
2 omer alija osman it.n bilo realizirano so silni zenidbeni vrski preku ajsa i hafsa a so alija preku mazenjeto na svojata kerka fatima , osmanovoto priatelstvo go vrzal za sebe so mazenjeto na dvete kerki rukija i umu-kulsum,
muhamed.a.s i ovie cetvorica mazi prestavuvale stolb i potpirac na site muslimani, od tie pricini   muhamed a.s preku poligamijata sakal da gi razbie bedemite na nepriatelstvoto pomegu pleminjata, a vo inters na islamot sakal da ja izbrese omrazata pomegu niv,,
dali me razbiras KINGDAVID.
umu selama bila od benu mahzum, toa bila vrskata so ebu dzehl i so halid bin el-velid, koga muhamed a.s se ozenil so nea halid bin el-valid nemal poveke nepriatelski stav kon muslimanite tuku naprotiv za kratko vreme dobrovolno go prifatil islamot,a halid bin el-velid bil golem nepritel na muhamed a.s i islamot i vojuval protiv nego,

isto taka i ebu sufjan poveke ne zapocnal nikakvo nepriatelstvo protiv muhamed a.s otkako negovata kerka,(umu habibab kerka na ebu sufjan) se omazila za muhamed.a.s , a ebu sufjn bil golem nepriatel na muhamed i islamot,

pleminjata benu mustalak i benu nadir ne prevzemalo poveke nikakvi provokacii i nepriatelstva otkako muhamed a.as se ozenil so dzuvejrija i so safija,,
ovie zenidbeni vrski pomognale okolu sreduvanjeto na sostojbata i okolu nepriatelstvoto na tie pleminja
so drugi zborovi ovi zenidbeni vrski pomognale okolu sreduvanjeto na sosstojbata i imalo golemo vlijanie vrs lugeto, mislam dek ke me svatis sto sakam da kazam,
pozdrav



Blagodaram za odgovorot el kevser.

Kolku sto mozam da razberam prorokot Muhamed gi sklucil tie brakovi od diplomatski pricini, za da sklopi prijatelstvo so tie pleminja sto bile protiv nego i protiv Islamot.


Uste edno prasanje: Zosto na segasnive muslimani ne im se dozvoleni povekje od 4 zeni koga prorokot Muhamed imal povekje?

Pozdrav do tebe !


pozdrv i do tebe za toa sto go prasuvaas   e odgovoreno vo forumov mnogu patii,;
vo k*ranot poveke zenstvoto e ograniceno kade velii;

zenetese so onie zeni koi sto vi se dozvoleni so po 2 so po 3 so po 4 ! a ako stravuvate deka nema da bidete pravedni, togas samo so edna.

od ova mozeme da zaklucime deka   islamot ni dozvoluvaa povekezenstvo ali ako bidime pravedni sprema niv bidiiki vo poranesnoto stoletite pred islamot arapite sobirale i nad 100 zeni, no islamot mu dozvolil na muslimanot da ima 2 3 4 no pod uslov da bide praveden ako togas samo so edna , eveego toj aet;

' vie nema da mozete kon zenite svoi potopolno ednakvo da postapuvate, kolku i da go sakate toa,(en nisa129)
znaci treba da svatime deka poligamijata   vo islamot nee pravilo tuku isklucok znaci nie ne sme obvrzani da zemame tolku zenmi, ako me prasuvas mene , dovolno mie ednaa zs   ako imaam poveke ne ke mozam na kraj da izlezam, mislam deka ke me svatis znaci poligamijata spaga vo onaa kategorijaa na dovolenoto no nee obvrska,.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 18:26

Blagodaram na odgovorot el kevser. Taka e kako sto velis.

Ne moze da se bide podednakvo praveden ni sprema 2 zeni, a kamoli sprema 4 ili povekje. Pozdrav do tebe !

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 19:04
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


VISTINATA ZA AJSA R.A.


Ок тогаш да речеме дека немала толку малку години,но дали значи дека Букхари е во заблуда(поради принципот на расипан телефон) и за тоа со тоа дека ашје си играла со кукли?
....


Едноставно нема што да речеме Ахмаре. Треба да учиме и научиме што е хадис, кога живеел Бухари, од кого пренесол одредени хадиси, историско поклопување со нараторот ,студиозно испитување на ланецот на пренесувачи,собирање на сите сродни хадиси по одредено прашање и нивно анализирање итн.итн......


Ova ochebijno pokazhuva deka ne mozhe 100% da mu se veruva nitu na Bukhari, najverodostojniot prenesuvach spored islamskite nauchnici.

Primerot so Aisha go dokazhuva toa. Zatoa zidarski so pravo ushte odamna ja postavi ovaa dispozicija: ili podatokot so Aisha e tochen ili Bukhari e greshen.

Potvrdata deka Bukhari e vo greshka ima dolgosezhni posledici po negovite pishuvanja.


Inaku, objasnuvanjeto za Aisha (greshkata okolu nejzinata starost) za mene drzhi voda i zvuchi moshne uverlivo. Imeno, vo tie vreminja devojchinjata se promovirale vo devojki na 12-ta ili 13-ta godina i vo prosek se mazhele od togash, pa do svoite 18-20 godini. Potoa vekje pochnuvale da se smetaat za odminati ("stari").

Od tie nekogashni vreminja vodat poteklo i evrejskite Bar i Bat Mitzvah (svecheno odbelezhan rodenden so koj mladite se promoviraat vo vozrasni).

So drugi zborovi, polnoletstvoto togash se smetalo od 13 godishna vozrast, a ne 18-ta, kako shto e voobicheno vo deneshni vreminja.





Изменето од Messenger - 01.Март.2010 во 19:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:02
Една полнолетна девојка па уште и сопруга по било кои временски стандарди-не би си играла со кукли. Традиционалното арапско домаќинство повикува на многу одговорности, па не би се гледало благонаклоно на снашка која си игра со куклички. Што значи, не ќе да е баш 13-14 години. (Што не си играла со кукли Марија, мајката Исусова ако според некои писанија муслимански на форумов возраста на стапување брак во тие времиња била 13-14 години), не ќе да е така.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:18
Za mene daleku pogolem problem e neverodostojnosta na Bukhari otkolku godinite na Ajsha.

Toa pokazhuva deka ne mozhe da mu se veruva na najverniot megju zapisnicharite. Od sega, pa natamu, s'e shto e citirano od nego treba da se zema so doza na rezerva, a ne kako "oche nash".
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 21:23
И двете нешта се битни, еве зошто Месинџер.

1. Годините на Ајша веројатно служат како репер на многу муслимани во светот па си даваат за право да венчаат малолетници, да не речам деца од по 9-10 години.

2. Ако Букхари паѓа во вода, ондак кое е значењето на Хадисите? Зар не е тогаш лицемерно селективното аплицирање на препораките дадени во истите?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 12:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za mene daleku pogolem problem e neverodostojnosta na Bukhari otkolku godinite na Ajsha.

Toa pokazhuva deka ne mozhe da mu se veruva na najverniot megju zapisnicharite. Od sega, pa natamu, s'e shto e citirano od nego treba da se zema so doza na rezerva, a ne kako "oche nash".



Најверното нешто во исламот е к*ранот, и тука нема простор за одземи-додај Библиската тактика. Додека во Хадиската наука ниеден муслиман не тврди дека пренесувачите и пишувачите на хадисите биле 100% безгрешни. Напротив, забележани се многу апокрифни хадиси кои не кореспондираат со вистината, но за тоа си постојат критериуми во хадиската наука. Ако беше толку едноставно, немаше денес да имаат четири официјално признати правни школи во исламот, туку ќе беше само една.


Од сега па натаму,треба да знаете дека се што се цитира од хадисите, треба да се подвргне на испитување од многу аспекти, а најбитниот од нив е да нема колизија со некој к*р'ански ајет. И конечно, за да немате забуни муслиманите имаат само ЕДНА света книга, таа е к*рАНОТ, не ХАДИСИТЕ.Треба да се прави и те како разлика помеѓу овие двете.


Изменето од deshad - 02.Март.2010 во 12:44
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 14:45
Odamna so eden clen od muslimanska veroispovest (efendija) diskutiravme i dojdovme do zaklucok deka:

Ajsha imala 18-21 godina koga prv pat go ima konzumirano brakot so Muhamed ...

Isto taka se slozivme deka hadisite mora da se zemat so rezerva i da se vnimava na vremenskiot redosled na nastanite koi se opsiani vo niv i istite tie nastani da se proverat vo istorijata kade se naodjaat fakti za tocnoto vreme koga se slucile..

Nekade na forumov ja ima taa tema i tamu e se opisano.

Znaci, tvrdenjeto deka Ajsha imala 9 godini koga konzumirala brak so Muhamed spored mene i efendija ne se tocni dojdovme do zaednicki zaklucok deka mora da imala pomedju 18-21 godina koga prv pat konzumirala brak ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 15:37
koga postoi takva tema vo vrska so toa sto mora   se edno isto da se poftoruva
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 16:33
Rabotata e shto ima temi skoro za s'e i seshto... i za onie koi gi otvarash i ti, ama nikoj prvin ne proveruva vo arhiva da vidi dali e vekje govoreno za toa.

A ponekogash zatvorame ochi za da ima shto da diskutirame.

Inaku kje izleze deka s'e e kazhano i nema potreba od natamoshni muabeti...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.