IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - За македонската традиција - општо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За македонската традиција - општо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:19
Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.
Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?
Што е тоа според тебе?
Сериозно прашам, не е провокациjа.

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:31
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Изменето од eptendosadno - 15.Февруари.2010 во 17:31
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:40
а од што е дел?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:46
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

а од што е дел?


Дел од национал романтизмот , а не од традицијта , етнокултурата , и.т.н.

Чинам , дека и името Самуил - Самоил не се имиња од Македонија кои ги има евидентирано Миладинов .
Исправете ме ако грешам
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:53
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:54
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

а од што е дел?


Дел од национал романтизмот , а не од традицијта , етнокултурата , и.т.н.

Чинам , дека и името Самуил - Самоил не се имиња од Македонија кои ги има евидентирано Миладинов .
Исправете ме ако грешам


Со Миладинови е дебела работата оти ако ги гледаме jас требе одма да се декларирам како македонецголема%20насмевка
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:57
но ова не е проблем

проблем е дека во Миладиноци нема Александар, Филип и Клеопатра

еве ова е големиот проблем
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:03
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?


Кај Бугарите е опеан Крале Марко ?

Крале Марко (околу 1335 - 17 мај 1395)

Константин II Асен ( 1396 — 1422 )

Едноставно не е возможно

Изменето од eptendosadno - 15.Февруари.2010 во 18:04
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:07
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?


Кај Бугарите е опеан Крале Марко ?

Крале Марко (околу 1335 - 17 мај 1395)

Константин II Асен ( 1396 — 1422 )

Едноставно не е возможно



http://bg.wikipedia.org/wiki/Крали_Марко

Како што гледаш, нештата не се баш толку едноставни- ги имало тука Мрњавчевиќи, некои слават слава и ајде сега, сите сме Срби, како да не!

Изменето од Македон - 15.Февруари.2010 во 18:50
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:30
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Да, во текот на разговорот не е спомнат Битолскиот натпис.Добро, а крепоста нели е Самуилова, имам стари слики од неа, со зачуваната порта и слично?Што е тоа според тебе?Сериозно прашам, не е провокациjа.


Па кажав , Самуил не е дел од македонската етно култура , во ни една секвенца .

“Самоиловите крепости “ е романтичарски излив на емоции , убеден сум дека така не се нарекувала во минатото .
Во Охрид други владетели оставиле свој белег , потпис , и тие се влезени во македонската етнокултура .

Абе убаво си велам јас дека и Бугарите се Срби затоа што и кај нив е опеан Крали Марко А инаку белези за нивното владеење тука оставале и Турците, па ете сега и тие бараат да бидат застапени на плоштадот. Национал-романтизмот- тоа претпоставувам дека е периодот на ВМРО и македонската преродба, нели?


Кај Бугарите е опеан Крале Марко ?

Крале Марко (околу 1335 - 17 мај 1395)

Константин II Асен ( 1396 — 1422 )

Едноставно не е возможно



http://bg.wikipedia.org/wiki/Крали_Марко

Како што гледаш, нештата не се баш толку едноставни- ги имало тука Мрњавчевиќи, некои слават слава и ајде сега, сите сме Срби, како да не!


Добро , можеш ти на памет да ги научиш тезите на бугарската историографија и во погодни моменти истите да ги интерпретираш .

Јас говорам за факти и од нив извлекувам закључоци , свои закључоци .

Крале Марко е турски вазил , и како таков загинува во борбите против Влашка , Бугарија и сл.

Цар Константин II Асен, познат и како Константин Страцимир, е единствен син на цар Иван Срацимир од царица Ана, ќерка на влашкиот кнез Николае Александру. Потекнува од родовите Шишмановци и Срацимировци и е бугарски цар помеѓу 1396 и 1422 година Како престолонаследник учествува заедно со Митрополитот Јоасаф Видински во мисија во 1394 година до Турците, завладели Трново. Тој зазема престолот најверојатно во 1396 година откако Турците заземаат Видин и неговиот татко Иван Срацимир "е изведен од главниот град и фрлен во затвор во Бурса, во која умира во 1402 година, веднаш по поразот на Турците во битката кај Ангора.

Бугарија е и Пиринска Македонија , Бугари се и доселениците во Бугарија , мене истите ме сметаат за Бугар , и немам веќе коментари .



Изменето од Македон - 15.Февруари.2010 во 18:50
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:52
Pat, доволно е што си го постирал линкот, пишување на јазици различни од македонскиот знаеш дека не е дозволено. 
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:53
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Добро , можеш ти на памет да ги научиш тезите на бугарската историографија и во погодни моменти истите да ги интерпретираш .

Јас говорам за факти и од нив извлекувам закључоци , свои закључоци .

Крале Марко е турски вазил , и како таков загинува во борбите против Влашка , Бугарија и сл.

Бугарија е и Пиринска Македонија , Бугари се и доселениците во Бугарија , мене истите ме сметаат за Бугар , и немам веќе коментари .

Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека Македонците немаат никаква врска со Св.Климент, а имаат врска со т.н. „Охридска Архиепископија“ на Вранишковски. И јас немам коментар на такви глупости.

Изменето од Pat - 15.Февруари.2010 во 18:54
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 19:14
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:



Добро , можеш ти на памет да ги научиш тезите на бугарската историографија и во погодни моменти истите да ги интерпретираш .

Јас говорам за факти и од нив извлекувам закључоци , свои закључоци .

Крале Марко е турски вазил , и како таков загинува во борбите против Влашка , Бугарија и сл.

Бугарија е и Пиринска Македонија , Бугари се и доселениците во Бугарија , мене истите ме сметаат за Бугар , и немам веќе коментари .


Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека Македонците немаат никаква врска со Св.Климент, а имаат врска со т.н. „Охридска Архиепископија“ на Вранишковски. И јас немам коментар на такви глупости.



Што е тоа традиција ?

традиција (л. traditio)

предавање, од колено на колено усмено ширење (приказна , поука; веровања, обичаи и сл.) вест; обичај,навика .



Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека ....

Баш тоа сакам да кажам , јас кој сум ги прочитал делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков и многу друга стручна литература од српски , бугарски , руски етнолози .

Од археолошки позиции тоа го кажува и Паско Кузман за белегот на Самуил во Охрид .

Не , Вие нема да коментирате затоа што немате аргументи , а не од друга причина

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 19:17
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:




Што е тоа традиција ?

традиција (л. traditio)

предавање, од колено на колено усмено ширење (приказна , поука; веровања, обичаи и сл.) вест; обичај,навика .



Да кажеш дека Цар Самуил нема никаква врска со македонската традиција е исто како да кажеш дека ....

Баш тоа сакам да кажам , јас кој сум ги прочитал делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков и многу друга стручна литература од српски , бугарски , руски етнолози .

Од археолошки позиции тоа го кажува и Паско Кузман за белегот на Самуил во Охрид .

Не , Вие нема да коментирате затоа што немате аргументи , а не од друга причина


И што пишува во делата на Миладинови , Прличев , Шапкарев , Верковиќ , Марко Цепенков?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.