IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Втора светска војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Втора светска војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 01:35
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:




Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.

Oд Чешка зема делови, од Полска исто за остварување на сонот за животен простор (Lebensraum) на германскиот народ.Југославија ја напаѓа поради одмазда, тоа сите го знаеме.Нема никаква завера против комузнимот, како што некој се обидува да си го претстави тоа.
Кој последен се смее најслатко се смее.

А нели Хитлер не го читаше?


Делови имам читано, сета книга ја немам.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 02:01
Леле сега се фативте за Мајн Кампф.

Баталете ја книгата,таа е налудничава на моменти,мада има некои добри анализи од време на време,само напоран е за читање.

Само имате грешки во забелешките според мене,ама сега е доцна и не можам да ве пратам,ќе се навратиме друг ден на ова.среќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 06:03
So temava pocnaa da se dvizat nestata. Izvinete za spamot so Patton ama stvarno ne mi bese toa namera.

Mungos,
Ocigledno ili si mnogu napred so istorijata ili pak ja ne mozam da te razberam.
Kako be Francija se predala bez borba????? Za da mozat nacistite da se koncentriraat kon SSSR. Kako e toa mozno koga Germanija ja napagja Rusija cela godina pokasno.
Spored tebe site drzavi se predale bez borba koi sto Hitler brzo gi osvoil.
Ne ke da e taka.

Uste vo 36 god. koga mu bile pretstaveni na Hitler voenite planovi za idnite voeni operacii, vo niv medju drogoto postoel i plan da pred sekoj napad pred toa se pripremi terenot.
Germancite go dovele do perfekcija momentot na instaliranje na peteata kolona vo zemjata - meta, pred sekoj napad.
Taka da samiot voen napad e samo krajot i posledniot udar na eden dolgo podgotvuvan plan.
So pomos na petata kolona se zazemeni poveketo od evropskite drzavi vo blitz-krieg napad.
Instalacija na peta kolona vo Britanija ne mu uspeva od prosta pricina sto vo Britanija postoi silna kontraobavestajna sluzba koja uspesno gi nadmudruvase Germanskite agenti pred i vo tekot na vojnata.
Istoto se sluci so germanskite agenti i petokolonasi vo Rusija vo Stalinovite cistki vo koj izgorea i mnogu nevini.
Zatoa najgolemiot problem Hitler i go imase so Rusija i so Britanija.
Ne e tocno sto nekoj kaza deka Hitler ne sakal da ja osvoi Britanija.
A i da sakal da udri kopneno ne mozel poradi silniot RAF, zatoa i ja pokrenuva vozdusnata kampanja vo letoto 40 god. so cel da go unisti britanskoto vozduhoplovstvo.
Voedno toa mu se i prvi poseriozni gubitoci na negovata voena sila.

Koga sme veke kaj napadot na Francija koja imase jaka vojska slobodno moze da se kaze deka 70% od komandantite na francuskata armija bea simpatizeri na hitler, koj poradi pari, koj poradi ideologija i dr.
Petata kolona e klucot na uspehot na germanskite osvojuvanja vo pocetnata faza od vojnata.
Uspehot na germanskata peta kolona vo USA e toj sto tolku vreme ja drzaese Amerika nadvor od vojnata, dodeka Hitler mirno si osvojuvase edna po edna zemja.

Nekoj tuka rece deka nacistite ja napadnale Rusija vo zima sto ne e tocno, taa e napadnata na samiot pocetok na letoto, i ako bea tolku sposobni imaa vreme da ja zavzemat Moskva. A i da padnese Moskva, sto ke se slucese??? Nisto. Instituciite veke bea preneseni vo Gorki, vo Moskva nemase ostanato nisto od golema vaznost za Rusija. Skoro celiot voeno industriski kompleks od zapadnite delovi bese prenesen na istok. Rusite navidum imaa poteskotii vo pocetokot na vojnata, imaa problem so nedovolen broj na oruzje, no nesto pomos im bese dadeno od USA i Britanija , se dodeka ne pocna da raboti so polna para industriskiot kompleks na istokot. Maksimumot dostignuvanja na svabite bese do dekemvri 41 god., od togas natamu samo porazi belezea.
Sakam odnapred da izbegneme glupi muabeti deka Ruskata zima go pobedila Vermahtot sto voopsto ne e tocno, bidejki kolku im precela zimata na svabite tolku im precela i na Rusite. Na kraj krajeva svabite ne se narod sto dosol od Brazil ili od Kenija.




Изменето од Zeksi71 - 14.Февруари.2010 во 09:43
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 06:14
Interesen e i momentot pomedju Japonija i Rusija za vreme na vojnata.
I pokraj toa sto Japoncite bea vo trojniot pakt sepak ne ja napadnaa Rusija na dalecniot istok.
Dali ne bea spremni da se soocat so Rusite po 3 pat i da go izedat stapot uste ednas, ili nesto drugo bilo vo prasanje dobro bi bilo ovde da se dade osvrt i na ovoj interesen moment.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 11:25
Да интересно е - но и покрај ненапаѓањето кога јапонците ги барале русите эа посредување эа прекин на војната - русите не се огласиле туку влегле во Кинеските провинции со својата војска
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 12:04
Еј , заврши втората светска војна , Јапонци !
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 16:20
Јапонија никогаш не била заинтересирана да војува против Русите,ни пак имале таква намера.
Во септември месец 1941 резервите на гориво на Морнарицата се неколку пати поголеми од Копнената војска,уште тогаш е одлучен правецот на ширење на империјата,со самите логистички мерки кои се преземени може да се види против кого ќе војуваат Јапонците.
 
И покрај сите повици на Хитлер да влезат во војна против СССР,и да добијат голем дел од северо-западен Сибир,многу поприламлива им е Индокина и островите во Тихи океан.
 
Доколку се одлучело за напад на СССР мислам дека со Русите не ќе можеа да ја спасат Москва од Група Армии Центар на чело со Фон Бок.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 19:38
Нацистичката идеологија ја истакнува расната чистота на германскиот народ и ги гонела оние што ги сметала или за непријатели или за „живот невреден за живот“ (Lebensunwertes Leben) (вклучувајќи ги Евреите, Циганите, Словените и хомосексуалците, покрај Јеховините сведоци, умствено и телесно заостанатите, социјалистите и комунистите). Практикувањето на овие верувања донела директно до смртта на приближно 11 милиони луѓе преку организиран систем за масовни убиства, настан денеска познат како Холокаустот.


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:28
Originally posted by fiks fiks напиша:

Јапонија никогаш не била заинтересирана да војува против Русите,ни пак имале таква намера.
Доколку се одлучело за напад на СССР мислам дека со Русите не ќе можеа да ја спасат Москва од Група Армии Центар на чело со Фон Бок.


Japoncite i te kako bea zainteresirani za Sibir. Ne e tocno deka nemale interes.
Ne se slozuvam so ova tvrdenje od prosta pricina sto Rusite na dalecniot istok drzea zdrava vojska, poveke od 1 milion.
Vtoro na Japoncite im bese poznat dogovorot pomedju USA i Amerika za voena pomos na Rusija ako bide napadnata na istokot.
Sepak Rusija i pokraj toa sto ke trebase da vodi vojna na dva fronta, bese pregolem zalak za Japonija.

Da, na Rusite ke im bese mnogu potesko na dva fronta, no Moskva nemase da padne bidejki Rusite ne gi koristea i taka silite od istokot za zasiluvanje na nivniot front so nacistite. Tie trupi gi koristea edinstveno za zamena na izmorenite trupi na glavniot front.
A i da padnese Moskva nisto strasno nemase da se sluci, toa ke bese samo privremeno.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:49
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

So temava pocnaa da se dvizat nestata. Izvinete za spamot so Patton ama stvarno ne mi bese toa namera.

Mungos,
Ocigledno ili si mnogu napred so istorijata ili pak ja ne mozam da te razberam.
Kako be Francija se predala bez borba????? Za da mozat nacistite da se koncentriraat kon SSSR. Kako e toa mozno koga Germanija ja napagja Rusija cela godina pokasno.
Spored tebe site drzavi se predale bez borba koi sto Hitler brzo gi osvoil.
Ne ke da e taka.

Uste vo 36 god. koga mu bile pretstaveni na Hitler voenite planovi za idnite voeni operacii, vo niv medju drogoto postoel i plan da pred sekoj napad pred toa se pripremi terenot.
Germancite go dovele do perfekcija momentot na instaliranje na peteata kolona vo zemjata - meta, pred sekoj napad.
Taka da samiot voen napad e samo krajot i posledniot udar na eden dolgo podgotvuvan plan.
So pomos na petata kolona se zazemeni poveketo od evropskite drzavi vo blitz-krieg napad.
Instalacija na peta kolona vo Britanija ne mu uspeva od prosta pricina sto vo Britanija postoi silna kontraobavestajna sluzba koja uspesno gi nadmudruvase Germanskite agenti pred i vo tekot na vojnata.
Istoto se sluci so germanskite agenti i petokolonasi vo Rusija vo Stalinovite cistki vo koj izgorea i mnogu nevini.
Zatoa najgolemiot problem Hitler i go imase so Rusija i so Britanija.
Ne e tocno sto nekoj kaza deka Hitler ne sakal da ja osvoi Britanija.
A i da sakal da udri kopneno ne mozel poradi silniot RAF, zatoa i ja pokrenuva vozdusnata kampanja vo letoto 40 god. so cel da go unisti britanskoto vozduhoplovstvo.
Voedno toa mu se i prvi poseriozni gubitoci na negovata voena sila.

Koga sme veke kaj napadot na Francija koja imase jaka vojska slobodno moze da se kaze deka 70% od komandantite na francuskata armija bea simpatizeri na hitler, koj poradi pari, koj poradi ideologija i dr.
Petata kolona e klucot na uspehot na germanskite osvojuvanja vo pocetnata faza od vojnata.
Uspehot na germanskata peta kolona vo USA e toj sto tolku vreme ja drzaese Amerika nadvor od vojnata, dodeka Hitler mirno si osvojuvase edna po edna zemja.

Nekoj tuka rece deka nacistite ja napadnale Rusija vo zima sto ne e tocno, taa e napadnata na samiot pocetok na letoto, i ako bea tolku sposobni imaa vreme da ja zavzemat Moskva. A i da padnese Moskva, sto ke se slucese??? Nisto. Instituciite veke bea preneseni vo Gorki, vo Moskva nemase ostanato nisto od golema vaznost za Rusija. Skoro celiot voeno industriski kompleks od zapadnite delovi bese prenesen na istok. Rusite navidum imaa poteskotii vo pocetokot na vojnata, imaa problem so nedovolen broj na oruzje, no nesto pomos im bese dadeno od USA i Britanija , se dodeka ne pocna da raboti so polna para industriskiot kompleks na istokot. Maksimumot dostignuvanja na svabite bese do dekemvri 41 god., od togas natamu samo porazi belezea.
Sakam odnapred da izbegneme glupi muabeti deka Ruskata zima go pobedila Vermahtot sto voopsto ne e tocno, bidejki kolku im precela zimata na svabite tolku im precela i na Rusite. Na kraj krajeva svabite ne se narod sto dosol od Brazil ili od Kenija.




Колку што се сеќавам, Zeksi71, во својата книга, Адолф Хитлер говори за слабеење на Велија Британија, но не и освојување. Секако, да, моќната авијација, па и економската моќ, како и контраразузнавачката служба, која нема да е нескромно ако кажеме дека благодарение на таа служба, светот најверојатно не доживеа нуклеарната бомба да биде создадена во централи на Германците во тој период и искористена од истите.
Истотака во однос на Русија, руската зима игра некаква улога во однос на механизацијата, сепак, не клучна,недостигот од залихи, ја игра клучната улога,а секако, сето тоа вешто испланирано од страна на советското раководство. Инаку нападот се случил во лето, а не во Зима.
Во однос на САД, не се сложувам дека петтата колона била причината земјата да се држи настрана од сите настани, туку политиката на изолационизам и немешање во меѓународните настани е клучната работа поради која САД не учествуваше во ниту еден конфликт од завршувањето на Првата Светска војна, а нападот на Перл Харбор донесе оправдување за прекин на таа политика.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 17:56
Изолационизмот од страна на САД е прекинат со законот За Заем и Наем кој го изгласал Сенатот а целта на Рузвелт со него е помош на Велика Британија.
 
Но ступидноста се состои во тоа што Британците сите бродови,претежно корвети и разурнувачи треба да ги земаат самите од бродоградилиштата на источниот брег на САД,а голем процент од нив се потопуваат во северен Атлантик при транспортот во Британија.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:04
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Interesen e i momentot pomedju Japonija i Rusija za vreme na vojnata.
I pokraj toa sto Japoncite bea vo trojniot pakt sepak ne ja napadnaa Rusija na dalecniot istok.
Dali ne bea spremni da se soocat so Rusite po 3 pat i da go izedat stapot uste ednas, ili nesto drugo bilo vo prasanje dobro bi bilo ovde da se dade osvrt i na ovoj interesen moment.


Во тој период се случил само еден инцидент меѓу јапонските и советските војници.
Јапонците, по конфронтацијата со Советите, се повлекле, со многу загуби, некои извори наведуваат дури 45 000 починати Јапонци.
Брзиот пораз беше тоа што ги примора Јапонците да се повлечат, а пред се бидејќи веќе водеа војна во Кина, па не може да си дозволат да трошат ресурси и човечка сила на нов фронт со СССР, кој успеа за толку кусо време да им нанесе големи загуби. Еве повеќе за тој инцидент, има и фотографски материјали.

Интересно е тоа што командант на силите на СССР во тој конфликт е Георги Жуков, човекот кој подоцна ќе ги води Русите и во битките кај Москва.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Јапонија никогаш не била заинтересирана да војува против Русите,ни пак имале таква намера.
Доколку се одлучело за напад на СССР мислам дека со Русите не ќе можеа да ја спасат Москва од Група Армии Центар на чело со Фон Бок.


Japoncite i te kako bea zainteresirani za Sibir. Ne e tocno deka nemale interes.
Ne se slozuvam so ova tvrdenje od prosta pricina sto Rusite na dalecniot istok drzea zdrava vojska, poveke od 1 milion.
Vtoro na Japoncite im bese poznat dogovorot pomedju USA i Amerika za voena pomos na Rusija ako bide napadnata na istokot.
Sepak Rusija i pokraj toa sto ke trebase da vodi vojna na dva fronta, bese pregolem zalak za Japonija.

Da, na Rusite ke im bese mnogu potesko na dva fronta, no Moskva nemase da padne bidejki Rusite ne gi koristea i taka silite od istokot za zasiluvanje na nivniot front so nacistite. Tie trupi gi koristea edinstveno za zamena na izmorenite trupi na glavniot front.
A i da padnese Moskva nisto strasno nemase da se sluci, toa ke bese samo privremeno.
 
 
Значи вака сега.
 
Во септември месец шпионската група Рамзи на чело со Ричард Зорге која е стационирана во Токио,испраќа порака во која недвосмислено се покажува дека Јапонците не размислуваат за водење војна на далечниот исток против СССР.
Тоа е иницијалната каписла за Советското раководство да почне префрлање на трупи од далечниот исток во околината на Московскиот боен округ.
 
Првите свежи трупи се развиваат во околината на Рзајњ и Коломна на десното крило од Група Армии Центар при средината и крајот на ноември месец,во оперативниот реона на Оклопните корпуси на Генерал Хајнц Гудеријан.
Овај податок може да се сретне во Оперативниот Дневник на Група Армии Центар,каде Фон Бок на барањето на Гудеријан после губитоците на жива сила бара да му се стави на располагање Резерва.
Фон Бок пишува-Што да понудам во резерва кога имам еден батањон Полицајци во Армискиот состав(Мисли на далеку познатите по садизам Ајнзакт трупи,раководени лично од Рајнхард Хајдрих шефот на РСХА).
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by fiks fiks напиша:

Изолационизмот од страна на САД е прекинат со законот За Заем и Наем кој го изгласал Сенатот а целта на Рузвелт со него е помош на Велика Британија.
 
Но ступидноста се состои во тоа што Британците сите бродови,претежно корвети и разурнувачи треба да ги земаат самите од бродоградилиштата на источниот брег на САД,а голем процент од нив се потопуваат во северен Атлантик при транспортот во Британија.


Да, но сепак, директно мешање на САД во војната нема се до нападот на Перл Харбор, планот за помош на Велика Британија предвидувало само помош во ресури и опрема, не и вмешување на војската на САД.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.