IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Тепачки помеѓу учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тепачки помеѓу учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 15:32
Па тоа људи ви е нормално у тетоо,незнам што ве чуди, од лично искуство ви зборим:)
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:47
А наставниците можат да мават, а?збунетост
Толкави волови од наставници, маваат и по глава...Не ли е тоа срамота?

А децата, кои имаат горе-долу иста снага, да не смеат да се тепаат?

Јес да е глупо и се тоа, крајно сељачки да се тепаш...ама некогаш тоа е единствен начин да се реши нешто.
Од лично искуство кажувам...трепкање

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 18:00
Јеп,посебно меѓуетнички конфликти-на крајот на краиштата сето ова и со насилство почна,само така може да се заврши...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 18:15
tepachkata vo shkolo za mene e najgolem sram...
 
sega koga sum vo nova i povisoka shkolska sredina osloboden sum od toj sramсреќа
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 21:01
сум против насилство коклу толку ама кога е единствениот начин тогаш нема што само се вдава по неколкуголема%20насмевка
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 23:35
nikojpat ne sum mu dozvolil na nastavnik ili profesor da me udari ili da mi go podigne tonot ama bash nikogash...

sekogash velam...

chekajte koj ste vie taka da me navreduvate mene, kako smeete taka...голема%20насмевкаголема%20насмевка i posle edno 2ce na stakleni nozi i ajt... ega se opraeme...газење%20од%20смеење
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 02:00
Tepachki megju uchenici... i profesori so uchnici?

Ajde, prvoto go ima, no doagja policija, pravi zapisnik i ako bilo prva tepachka na vmeshanite i ako ne se savrshilo so nekakvi posledici, togash zakonski im se prostuva, no uchilihteto gi sankcionira... inaku sledi kriminalna postapka i tepachite si dobivaat kriminalno dosie so koe kje si drugaruvaat dodeka se zhivi... pa povtorno neka se tepaat, ako im e milo...

A uchitel ili profesor da krene raka na uchenik??? Toj ne smee da go pogali uchenikot, a kamoli da krene raka na nego!

Za nego isto taka sledi istraga i ako onoa shto bilo prijaveno se pokazhe deka ne bilo tokmu taka, kje bide discipliniran i najverojatno kje bide premesten vo drugo uchilishte. A ako se dokazhi deka fizichki discipliniral uchenik, togash se otpushta od rabota.

Nekade, nekoi raboti, taka odat...








Изменето од Messenger - 09.Февруари.2010 во 02:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 10:55
messenger кај мене на школо имаше прошлава недела еден инцидент со ученик и професор.
професоров се налути и на соученикот за малку ќе му извадеше око со тетратката..
и сега кажуваш ова не требало она не требало..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 16:04
Ako zakonot ne se sproveduva, togash toa e isto kako da go nema.

Spored onoa shto go kazha, vo tvoeto uchilishte vlade bezzakonie... kako vprochem, gore-dolu, vo cela Makedonija.

Koga rekov deka uchitelite kaj mene ne si dozvoluvaat nitu da pogalat uchenik, toa ne beshe figurativen govor, tuku fakt.

Ako storat neshto takvo mozhat da bidat obvineti za "sexual harassment". Toa ne znachi deka kje bidat najdeni za krivi, no... zakonot e zakon, toj se implementira, zatoa se pochituva, pa lugjeto ponekogash duvaat i na mukjenica.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 20:25
А што е со обезбедувањето во училиштата збунетост

Во моето училиште пред една недела се случи навистина голема тепачка помеѓу ученици, па тужби па ова па она....
И сега решија да ни стават обезбедување.
Сега ли? Откако се случи тоа што се случи.
Значи прво треба да се случи нешто, за да потоа некој ги преземе работите во свои раце.
Океј дека сега можеби ќе има некој ред, НО требаше тоа да се направи уште на почетокот од учебната година за да не дојдеше до тоа што дојде и што станува секојдневие!

Ама џабе им е...за некои изгледа не важи она: Подобро да се спречи отколку да се лечи!



You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 20:27
Зборуваме за инциденти меѓу ученици од потешки размери каде деца завршуваат во болници со тешки повреди.
Сето тоа  е резултат на домашното воспитување, несредениот (беззаконен )  образовен систем, па и политичката ситуација (политизација) и инволвирање на децата во политиката.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 15:18
Еве што се случи пак не

Раскрвавени глави на осмооделенци во меѓуетничка тепачка



Двајца осмоодделенци од кумановското училиште „Вук Караџиќ“ вчера попладне со раскрвавени глави се пренесени во Ургентниот центар. На ова претходела тепачка помеѓу ученици Македонци и ученици од албанска националност од соседното училиште „Наим Фрашери“.

Очевидците зад камерата на Канал 5 тврдат дека четворица осмоодделенци Албанци без причина нападнале со тупаници 14 годишно момче пред влезот на „Вук Караџиќ“. Присутните во училишниот двор притрчале да го одбранат соученикот, но во тој момент напаѓачите возвратиле со камења. Додека траела бркотницата се слушнале и истрели од пиштол. Во училиштето „Вук Караџиќ“ го потврдија инцидентот но допрва ќе го решаваат проблемот.

- Знам, ученик е повреден тој не е инволвиран сигурно во тоа, ќе видиме кој е инволвиран ќе седнеме со директорот од соседното училиште, ние обично така ги решаваме проблемите, Трајан Петровиќ, директор на О.У. Вук Караџиќ.

Директорот на Наим Фрашри, Елми Реџепи, вели дека не слушнал за тепачката помеѓу учениците, иако поради инцидентот интервенирала и полицијата. Оттаму велат дека се уште се работи на откривање на идентитетот на напаѓачите.

- Тоа се шпекулации, тој податок не е точен, ние го проверуваме податокот дали воопшто имало било каква закана со огнено оружје кога се случил инцидентот, вели началник на СВР Куманово Љубомир Гурчевски.

Иако од Вук Караџиќ тврдат дека оваа тепачка е прва годинава, од советот на родители велат дека физичките напади помеѓу учениците од различна етничка припадност се честа појава.


Извор


Од 14 години почнуваат со насилство врз своите врсници, што ќе стане со нив кога ќе станат возрасни лица доколку не се почне со делување на самото нивно воспитување? не
Страшно!

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 18:17
Тепачките се секојдневие.
А веќе ептен е во мода и женски да се тепаат, да се кубат и клоцаат де за машки, де дека ја нарекла кучка или дека едноставно и сметала цурата на типкава.  Жал ми е за тие девојки. Да, јас имам еднаш подтепнато девојче од соседното одделение, ама си заслужи, бре. Од време на време ќе ме мавнеше со рамото, потсопнеше, закачнеше... ми зовре веќе и фино лепо ја прашав што е работата и она ми рече ќе видиш после часови. Последен час имав физичко, а и целата уморна (нормално) па не ми ни беше до карање, не па до тепање. Прва почна и ми мавна шамар. И тука проработе одбранбрениот тигарски механизам кај мене голема%20насмевка и ја истепав, пошто прво поголема сум од неа, а второ физички појака. Ја иснатепав убаво, машки што се вика, секако надвор од школо и после нејќеше во очи да ме погледне. Не сум човек што лесно избувнува, се справувам со нервозата, ама кога некој ги претерува сите граници...


Изменето од Tiggy Vicious - 08.Мај.2010 во 18:19
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 22:15
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Тепачките се секојдневие.
А веќе ептен е во мода и женски да се тепаат, да се кубат и клоцаат де за машки, де дека ја нарекла кучка или дека едноставно и сметала цурата на типкава.  Жал ми е за тие девојки. Да, јас имам еднаш подтепнато девојче од соседното одделение, ама си заслужи, бре. Од време на време ќе ме мавнеше со рамото, потсопнеше, закачнеше... ми зовре веќе и фино лепо ја прашав што е работата и она ми рече ќе видиш после часови. Последен час имав физичко, а и целата уморна (нормално) па не ми ни беше до карање, не па до тепање. Прва почна и ми мавна шамар. И тука проработе одбранбрениот тигарски механизам кај мене голема%20насмевка и ја истепав, пошто прво поголема сум од неа, а второ физички појака. Ја иснатепав убаво, машки што се вика, секако надвор од школо и после нејќеше во очи да ме погледне. Не сум човек што лесно избувнува, се справувам со нервозата, ама кога некој ги претерува сите граници...


Јој....голема%20насмевкацрвенеење

ние имаме традиција . . .
т.е. они имаат...
секоја година уште од 5то одделение , ќе се соберат идиотите , и ќе ми се прикрадат од позади , и се обидуваат да ми направат ‘шутка‘ и да ме  стават на земја...
еми...од 7-8 обиди , само 1 успеаја...изненадување
повеќе пати паѓат они него ја...
и секоја година , им викам , немојте , изгледате ко идиоти...
а обезбедувањето...па ништо не прави...
годинава во самоодбрана ќе скршев кичма на еден , овој само стоеше и ништо , па зашто е платен он???збунетостзбунетостзбунетост
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.