IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Genel i se e mozno !!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Genel i se e mozno !!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 02:14
Lady D,

komentarive sto gi gledam od vasha strana me taraat da pomislam deka ste dojdenec od nekoja druga planeta!

..))..!

pozdrav

I.Spiroski

P.S Moeto ime e Igor Spiroski a vasheto gospogjo....?



Изменето од Glecin - 17.Декември.2009 во 02:17
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Lady D Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 02:37
P.S Moeto ime e Igor Spiroski a vasheto gospogjo....?


A na vas vi znacat iminjata na tie sto ne vi se istomislenici? Sto ke vi e?....


Изменето од Lady D - 17.Декември.2009 во 03:17
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 09:19
Shto kje vi e?
-----------------------------

Me nauchija deka treba da se pretstavam koga razgovaram pred nepoznat auditorium, i toa go pravam sekogash i bi sakal da znam so kogo razgovaram....!!!

Kako i da e nema da ve pritiskam VIE isto da se odnesuvate.

Koga vekje vaka dobro ni odi komunikacijata, mozhe li da mi odgovorite na nekolku prashanja!?

1. Dali smetate deka NAMETNUVANJETO FILTER I ISTOVREMENO NEPOCHITUVANJETO NA FUNKCIJATA NA FILTEROT e osnova na serioznoto rabotenje?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

2. Dali smetate deka NEADEKVATNATA KOMUNIKACIJA so pokanetite da uchestvuvaat e osnova na serioznoto rabotenje?

vidi prethodni reakci na uchesnici..!

3. Dali smetate deka ZHIRITO i ORGANIZATOROT mozhe da si dozvolat bez da gi informiraat uchesnicite da go promenat FILTEROT?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

4. Dali smetate deka nekoj mozhe da go pogreshi vasheto ime i prezime na javna prezentacija bez da vi se izvini?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

5. Dali smetate deka FOTOGRAFSKI KONk*rS VO KOJ STOI IMETO NA CANON mozhe da si dozvoli da isprinta fotografii nameneti za WEB prezentacija odnosno so PRESLAB KVALITET ZA PRINTANA IZLOZHBA?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

6. Dali smetate deka vo prethodnite tochki mozhe da izdvoite TERMIN pobednici i gubitnici i dokolku istoto mozhete bi ve zamolil da mi obrazlozhite?

vasheto ccc....me upatuva na preslab intelektualen kapacitet za da zakluchi kakvi se vreminjata i lugjeto vo/so koi zhiveeme a ushte pomalku za da analizira na VISTINSKI NACHIN reakcija na UCHESNIK VO NEKOJA VAKVA MANIFESTACIJA.

jas nemam istomislenici.... ima samo JAVNA PREZANTACIJA NA NESTO SRABOTENO, REAKCII NA NACHINOT NA SRABOTENOTO i od istoto izvlekuvam zakluchoci i paraleli!

a toa " Makedonstini, zalna i tazhna Makedonija, pa vo kakvi vreminja zhiveeme, pa kakvi se lugje cekorat po zemjinava topka" go ostavam na VAS i vashiot psevdonim ( koj BTW NE VI ODGOVARA VO NIKAKVA SMISLA) da go gustira i da go razviva vashiot " prekrasen " karakter!!

BTW blagodaram na komplimentot....!!


pozdrav


I. Spiroski


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 12:39
Moram i jas da se slozam deka organizacijata bese na nisko nivo. No, citam i mnogu preterani reakcii od oddelni clenovi, pa duri i nevistini. Demek odma bil oglasen 1000d na pazar3, bas sakav da se uveram, no go nemase. A toa e najmalku bitno vo temava i da bil/ke bide oglasen.
Za razlika od prethodnite godini, sega konk*rsot bese reklamiran i na forumov a bogami i na Sitel, i Genel sakal da izgleda malku pogolemo celiot nastan.
No bidejki vo Genel nema nekoj sto se razbira vo fotografija i foto-oprema (devojkata sto raboti mi vika: objektivot na 1000d e so stabilizator, eve pisuva EF-S), celiot tek od pocetokot pa se do posle zavrsuvanjeto na konk*rsot mi e nekako ocekuvan.

Koj saka neka kazuva sprotivno, jas sum 99 i 102,3% siguren deka imalo i cetvrti clen vo zirito, pocituvaniot direktor na Genel, a zirito bilo formirano i zapoznaeno so fotografiite po istekot na konk*rsot. Tuka stapuva na scena cetvrtiot (i glaven clen) na zirito i pravilata se menuvaat.

Tie sto bile direktno zasegnati i nezadovolni, si go kazaa svoeto so izdrzani komentari i konstalacii. Ostanatite koi najdoa soodvetna tema za da go isplukaat Genel, si go storija toa so pomalku/poveke neizdrzani komentari. Makednstinata sto nekoj ja spomna, mislam deka se odnesuva na ovie vtorive.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:00
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Greskite na GENEL CANON se OCEBIJNI NEDVOSMISLENI I DOVOLNO GOLEMI da iznudat razbiranje i izvinuvanje do onie vrz koi se naneseni!!





END OF DISCUSSION
 
Би ве замолил да не поистоветувате фирма со бренд.
 
Canon си е Canon ги почитувам и не би сакал поради грешки на некој дистрибутер... не чинел производителот.
Извини игор што баш твојот цитат го земав. Но сепак не мислам дека е во ред да се става еквивалент. GENEL не е еднакво со CANON.
Башка луѓето се трудат да се поправат (Genel) или барем мене така ми изгледа. среќа
 
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:01
4 d rekord i jas go vidov aparatot na pazar3, ama toa nema nikakva vrska so muabetov, spored mene...
luge, bese sto bese, ako ne reagirame oficijalno, dzabe vezeme...
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:05
pomalku/povekje neizdrzhani komentari??????

--------------------------------------------------

te molam odgovori na prashanjata upateni do Lady D i objasni mi ja malku podobro funkcijava na 4 tiot chlen.....ne sum najsiguren deka dobro te razbrav......!!!!

Pochituvaniot direktor na Genel...??????

a uchesnicite verojatno se nepochituvani gospoda koi ne zasluzhuvaat seriozen i adekvaten tretman zaradi faktot sto samo famozniot 4ti CHLEN NA ZHIRITO - POCHITUVANIOT DIREKTOR NA GENEL IMA PRAVO DA GI MENUVA PROPOZICIITE STO SAM SI GI NAMETNAL....?????

P.S A dali aparatot nagrada e objaven ili ne se charshiski muabeti a tebe te molam da se zadrzhish na osnovnoto a toa se pogore postavenite prashanja do site onie sto smetaat deka GENEL zavrshil odlichna rabota a makedonshtinata go kochi da bide uspeshen i USHTE POVEKJE POCITUVAN!

te molam bidi pokonkreten vo komentarite

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
LjS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LjS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:06
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

GENEL не е еднакво со CANON.


Taka e Aleksandar ama ako sakas da kupis Canon odis kaj Genel ili kupuvas od stranstvo. Ako sakas da ti go servisiraat aparatot/objektivot/blicot ili odis kaj Genel ili go prakas u stranstvo. Zosto da mora da go prakaj u stranstvo, a ?
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:07
Saso soglasen sum.....no da prichekame da se iscrpi razgovorot pa REAKCIITE DO CANON INT. kje bidat rezimirani sostaveni i isprateni!

eve jas se nafakjam lichno da go sostavam pismoto so reakcii...

I. Spiroski
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:14
Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav

Slavica Panova
 
Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.
Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема. тага
 
После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:19
Originally posted by LjS LjS напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

GENEL не е еднакво со CANON.



Taka e Aleksandar ama ako sakas da kupis Canon odis kaj Genel ili kupuvas od stranstvo. Ako sakas da ti go servisiraat aparatot/objektivot/blicot ili odis kaj Genel ili go prakas u stranstvo. Zosto da mora da go prakaj u stranstvo, a ?
 
Не не одам во Genel. Како што веќе кажав има плус други ОФИЦИЈАЛНИ дистрибутери за Canon, и си одам кај нив. Бидејќи Genel го изрекламиравте на голема врата, јас ќе ги спомнам и Импегна, за третите неможам да се сетам како се викаа но ако некој се сети слободно нека пише.
 
Ние ја направивме работата како да се Genel единствени и ексклузивни претставници за Македонија. збунетост
Кон врв
LjS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LjS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:30
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav Slavica Panova


Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.
Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема.

]После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.



Aaaaaaaaarrghhhhhhh !!!! Aleksandar kolku pati da objasnime deka ne se raboti za nagradite, tuku za odnesevuanjeto na organizatorot. Tvojot slucaj nemozes da go sporeduvas ako odnapred objavile deka ima nagrada samo za prvo mesto, togas nema sto da se bunis.

Vo nasiov slucaj eve dosega dvajca ucesnici se prethodno kontaktirani i veteni im se nagradi i potoa nisto. Na sto lici toa, m ?

Takov odnos ke dobies i koga za tvoi pari ke sakas nesto da kupis od distributerite na Canon vo Makedonija ( neznam za Impegna i nemozam da zboram ama za Genel e poveke od ocigledno). Ke se sretnes so neprofesionalnost, neljubeznost, nepoznavanje na proizvodite koi gi prodavaat. Ne daj boze za servis da stignes ! Zosto toa da bide taka, m ? Zosto da nema reliable servis tuka vo Makedonija. Zosto da go nema ona sto sekade vo svetot e dostapno na site korisnici na Canon ?



Изменето од LjS - 17.Декември.2009 во 13:31
Кон врв
LjS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LjS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:32
Originally posted by сашо сашо напиша:

4 d rekord i jas go vidov aparatot na pazar3, ama toa nema nikakva vrska so muabetov, spored mene...luge, bese sto bese, ako ne reagirame oficijalno, dzabe vezeme...


Imate potpis i pridones i od mene
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 13:35
Originally posted by LjS LjS напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav Slavica Panova


Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.
Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема.

]После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.



Aaaaaaaaarrghhhhhhh !!!! Aleksandar kolku pati da objasnime deka ne se raboti za nagradite, tuku za odnesevuanjeto na organizatorot. Tvojot slucaj nemozes da go sporeduvas ako odnapred objavile deka ima nagrada samo za prvo mesto, togas nema sto da se bunis.

Vo nasiov slucaj eve dosega dvajca ucesnici se prethodno kontaktirani i veteni im se nagradi i potoa nisto. Na sto lici toa, m ?

Takov odnos ke dobies i koga za tvoi pari ke sakas nesto da kupis od distributerite na Canon vo Makedonija ( neznam za Impegna i nemozam da zboram ama za Genel e poveke od ocigledno). Ke se sretnes so neprofesionalnost, neljubeznost, nepoznavanje na proizvodite koi gi prodavaat. Ne daj boze za servis da stignes ! Zosto toa da bide taka, m ? Zosto da nema reliable servis tuka vo Makedonija. Zosto da go nema ona sto sekade vo svetot e dostapno na site korisnici na Canon ?

 
Љупчо, јас си купувам од Импегна, и досега не сум имал никакви проблеми со нив туку баш напротив имам позитивно искуство, исто и со PixPlus.
Canon e достапен и кај нас...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.