Испечати | Затвори го прозорот

Genel i se e mozno !!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21130
Датум на принтање: 25.Септември.2024 во 14:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Genel i se e mozno !!!
Постирано од: LjS
Наслов: Genel i se e mozno !!!
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 01:37
I pokraj site plukanja i site obvinuvanja na ime na vasata firma ovde na forumot, i pokraj site negativni kritiki, odluciv da ne se priklucam kon niv, da ne go raskazam moeto negativno iskustvo so vasata firma zatoa sto mislev deka ste konecno sfatile kako treba da se odnesuvat so vasite klienti, deka ste ja naucile lekcijata, ama za zal ova sto se sluci vecerva me ostava navistina bez zborovi. Ova moze da se sluci samo ovde i samo so vasata firma.

Dobiv nekolku mail poraki, dvapati se javivte da me izvestite deka sum dobitnik na nagrada od vasiot foto konk*rs, da biam tocen u 19 casot, na dvapati da ja prepratam fotografijata vo originalna golemina, za da na dodeluvanjeto ne dobijam nikakva nagrada i da me ostavite zbunet, zasto uopste bev povikan.

Mene ne me interesira toa sto ste bile u ogromna guzva, ne me interesira sto "strucnoto" ziri ste go menuvale vo posleden moment. Ne me interesira nagradata sto mi rekovte da ja podignam vo Ponedelnik od vasata firma, poklonete ja na nekoj drug slobodno, mene me interesira kako mozevte da si dozvolite takvo nesto, kako moze da napravite takov propust.

Neznam sto da dodadam. Mislev deka sum gi videl site gluposti na izlozbi, konk*rsi organizirani tuka, ali ova vaseto e stvarno originalno, unikatno.

Gospod neka mu e napomos na Canon so vakvi dileri u Makedonija.

Over and out, Ljupco





-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com



Коментари:
Постирано од: jblagoja
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 01:50
Ajde i jas da se nadovrzam:

Ne me izvestija po mail dali nekoja od moite 3 isprateni fotografii se vlezeni vo finalnite 100 fotografii predvideni za izlozbata. Samo stigna mail so pokana za izlozbata i toa istiot den koga bese izlozbata (Sabota). Drugari mi se javuvaat od izlozbata deka ima printovi od moi fotografii. Idam jas na izlozba i gi gledam site 3 isprateni fotografii ispecateni i toa od file-ovi za pregled na monitor so golemina do 250KB i kvalitet katastrofa.
Aj ostaj toa, sega e postrasniot del:
Gledam pod edna moja fotografija stoi ime na drug avtor, a ne moeto.
Se pobuniv kaj niv pa privremeno go prekrija imeto na coekot so bela lepenka.

Isto taka tamu doznav deka imalo ziri za izbor na fotografiite koe ne bese odnapred objaveno. Neli trebase izborot na 100 fotki da proizleze od glasanje na web stranata.

Abe gazdi se lugjevo pa si praat kako im odgovara.
Ako nas ne ni cini, ne treba ni da ucestvuvame.

Sram mi e sto sum ispratil fotografii za nivnoto marketinsko prestavuvanje.
Sram mi e sto go pisuvam ova.



-------------
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)


Постирано од: m_p
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 02:07
Jee vleze na izlozbata mojot favorit
;)
http://genel.com.mk/fotokonk*rs/sliki/2009big/makedonska_pica2.jpg - slika 563



Постирано од: itan14
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 08:56
E bas zaradi toa i ne prativ, osobeno sto eden od uslovite bese fotografiite da se od ovaa esen (2009) a vidov eden kup prateni i primeni fotografii za ziriranje od 2008,2007 i sl. Mnoooooogu loso.


-------------


Постирано од: kavadar66
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 09:14
Добар ден,
добро јас сваќам дека како фотографи сте револтирани од фирмата. Ама па од друга страна луѓето толку многу прават за Македонија. Еве гледајќи ја нивната интернет страна видов дека се залагаат за зачувување на човековата околина. Дури продаваат фотокамери http://genel.com.mk/products/product.asp?id=1158 - EOS 7D со “•Тело од магнезиум со заштита на околината“

тоа треба да се цени!!!

А може со времето ќе најдат и некој соработник со љубов кон фотографијата...


Постирано од: smole_mk
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 11:10
И јас да се надоврзам,


не е за конк*рсот на Генел, тулу за Генел во целина. Како што пишаа они, за корисниците од форумов има попуст. Ок, им пишав која е цената на таа и таа батерија и ми вратија. Цената беше пониска за 1000 денари од кај нив во продавница. Е после 2-3 недели кога им пишав дали уште цената важи ми пишаа да, само чекајте да провериме дали ја имаме на лагер. И од тогаш поминаа 10 дена и ништо, јас во меѓувреме бев кај нив во продавница и сам се уверив дека ја имаат.

Мене до тие 1000 денари не ми дошло до толку да молам, така да од кај нив не планирам да ја купам, ни батеријата, ни било што друго од принцип, макар платил и 2000 поише. Драго ми е што ништо до сега не сум купил од нив, и така и ќе остане.

Па нека си размислат следен пат што ветуваат и дали ќе го исполнат тоа.


Постирано од: LaBo
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 12:40






Постирано од: nikola_bb
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 13:07
a nikoj ne spomna i okolu organizacijata deka navodno vo 19 casot trebase da pocne a vo 19 casot deckite uste ne bea spremni ali ajde ok. drugo vi pishaa tuka mislam deka ke imate i objektivi za testiranje jas kolku sto zabelezav nemase samo objektivi za test
E da btw i jas prativ fotografii od lani a i so mnogu od deckite sto razgovarav taka bese i toa samo radi edna rabota koja i vo drugana tema za konk*rsot ja kazav mngou bese rano vo oktomvri da se bara esenska fotografija. ali toa e sto e


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 14:51
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

a nikoj ne spomna i okolu organizacijata deka navodno vo 19 casot trebase da pocne a vo 19 casot deckite uste ne bea spremni ali ajde ok. drugo vi pishaa tuka mislam deka ke imate i objektivi za testiranje jas kolku sto zabelezav nemase samo objektivi za test
E da btw i jas prativ fotografii od lani a i so mnogu od deckite sto razgovarav taka bese i toa samo radi edna rabota koja i vo drugana tema za konk*rsot ja kazav mngou bese rano vo oktomvri da se bara esenska fotografija. ali toa e sto e


Taka e ama ako stavas veke pravila, teraj gi do kraj.збунетост.


-------------


Постирано од: nikola_bb
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 15:44
pa da de toa mi e muabetot deka nisto ne se ispocituva. zatoa i ima vakvi gluposti


Постирано од: GENEL CANON
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 16:21
Samo za informacija.

10 ucesnici bea kontaktirani deka se vlezeni vo potesen krug.
Ziri komisijata bese vo sostav:
1. Vlado Veljanovski
2. Vlado Georgiev
3. Mire Slavejko

Dokolku nekoj ima zabeleski na odlukata ,kontaktirajte go zirito.

Dodeluvanjeto na nagradite bese najregularno a zirito voopsto ne e menuvano.

Site ne mozat da bidat zadovolni.Sekogas ima pobednici i gubitnici.
Samo sto kaj nas gubitnicite sekogas digaat dzeva bez potreba.
Podeleni se nagradite od ziri i od publika.
A vo odnos na orgnanizacijata koj bese prisuten znae kako bese.

Vo idnina povelete, organizirajte konk*rs.

A vie Ljupco ne ste vo prvite nagradi,tuku vo ostanatite i ima utesna nagrada za vas,torbica za aparat.
Nagradata e vasa i mozete da si ja podignete koga sakate.

Vi posakuvame na site se najdobro i poveke uspeh na nekoi naredni konk ursi.












-------------
GENEL doo
WEB: www.genel.com.mk
E-mail: genel@genel.com.mk


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:18
Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:

Samo za informacija.

10 ucesnici bea kontaktirani deka se vlezeni vo potesen krug.
Ziri komisijata bese vo sostav:
1. Vlado Veljanovski
2. Vlado Georgiev
3. Mire Slavejko

Dokolku nekoj ima zabeleski na odlukata ,kontaktirajte go zirito.

Dodeluvanjeto na nagradite bese najregularno a zirito voopsto ne e menuvano.

Site ne mozat da bidat zadovolni.Sekogas ima pobednici i gubitnici.
Samo sto kaj nas gubitnicite sekogas digaat dzeva bez potreba.
Podeleni se nagradite od ziri i od publika.
A vo odnos na orgnanizacijata koj bese prisuten znae kako bese.



Tipicna rabota za luge od vas kov, ti im zboris za edno, oni za drugo.

Dobro, nekoj se zalese li na nagradenite fotografii, imase li nekoj primedba okolu nagradenite fotografii ??? Imate li malku poim deka ne se raboti za nagradite ? Izgleda ne !

Imase zabeleski okolu organizacijata, i zatoa vas ve obvinuvame, na Blagoja ne ste go izvestile dek negovi fotografii ke ucestvuvaat na izlozbata, mene ne ste mi ja donele nagradata, ste vetile objektivi, .......

Za toa praime muabet, ne za drugo, daj ni odgovori na ovie prasanja, kako ispadna vaka kako sto ispadna ?!?

Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:



Vo idnina povelete, organizirajte konk*rs.



Dobro cim sega imam dozvola od vas, ke pocnam da se spremam

Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:



A vie Ljupco ne ste vo prvite nagradi,tuku vo ostanatite i ima utesna nagrada za vas,torbica za aparat.
Nagradata e vasa i mozete da si ja podignete koga sakate.




Dobro uste ednas da prasam, se bunese nekoj deka ne e vo prvonagradenite ?!? Nefatlivo mi e da me pokanite, na dvapati na telefon da mi se javite, pa da bidam tocen, pa da prepratam fotografija, i na kraj sto .... ?!? Da mi kazete da dojdam u Ponedelnik kaj vas u firma da si ja zemam nagradata ? Shav it in yor ars if u know what I mean.

Eden zbor ke kazam samo, mizerija, teska mizerija.

Videte go samo freedback-ot sto go dobivte ovde, videte gi reakciite na lugevo tuka, mesto da ve slavat posle izlozbata za toa sto nesto sto ste organizirale i ste im ovozmozile da dobijat nagradi i slicno, vie go dobivate tokmu sprotivnoto. Aj prasajte se samo zoste e toa taka, m ?

Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:


Vi posakuvame na site se najdobro i poveke uspeh na nekoi naredni konk ursi.


Uste ne sfakas deka ne e za nagradite, a ?




-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: сашо
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:44
moze li site da napiseme eden mail do Canon int. da im kazeme kolku sme zadovolni od nivniot diler vo MKD, pa neka mu ja dumaat

-------------
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi


Постирано од: genelapla
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:45
Alo genel
O TI
so te prasvet lugevo
I ne se raboti za gubitnici ili dobitnici
nego ze raboti za tebe so se ponasas ko polnoglajca
go zabole na nekoj za tvoja izlozba so si organiziral pa ne dobil niso
Koja sramota samo vrtis muabeti ko nekoj junkie
koi prevaranti upm


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:53
Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:

Samo za informacija.

10 ucesnici bea kontaktirani deka se vlezeni vo potesen krug.
Ziri komisijata bese vo sostav:
1. Vlado Veljanovski
2. Vlado Georgiev
3. Mire Slavejko

Dokolku nekoj ima zabeleski na odlukata ,kontaktirajte go zirito.

Dodeluvanjeto na nagradite bese najregularno a zirito voopsto ne e menuvano.

Site ne mozat da bidat zadovolni.Sekogas ima pobednici i gubitnici.
Samo sto kaj nas gubitnicite sekogas digaat dzeva bez potreba.
Podeleni se nagradite od ziri i od publika.
A vo odnos na orgnanizacijata koj bese prisuten znae kako bese.

Vo idnina povelete, organizirajte konk*rs.

A vie Ljupco ne ste vo prvite nagradi,tuku vo ostanatite i ima utesna nagrada za vas,torbica za aparat.
Nagradata e vasa i mozete da si ja podignete koga sakate.

Vi posakuvame na site se najdobro i poveke uspeh na nekoi naredni konk ursi.


A dali gi proverifte fotografiite deka se od ovaa esen sto bese potencirano? NE. Pa znam deka vtoronagadenata e od 09.2008. Fotografijata e odlicna AMA ne e spored pravilata. Vie toa ste dale na zirito, zirito ziriral, no toa ne znaci deka konk*rsot e spored pravilata. Anyway, znaev deka ke bide vaka, sekoe dobro.


-------------


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:55
Originally posted by сашо сашо напиша:

moze li site da napiseme eden mail do Canon int. da im kazeme kolku sme zadovolni od nivniot diler vo MKD, pa neka mu ja dumaat


Saso, Vtornik ili Sreda ima promocija na 1dMK IV vo Skopje i doagaat stranci. Ke cujat kolku jas sum zadovolen od Canon i pokraj toa sto imam kupeno Canon oprema preku 10.000 evra direktno od mene.

-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:59
Originally posted by itan14 itan14 напиша:


A dali gi proverifte fotografiite deka se od ovaa esen sto bese potencirano? NE. Pa znam deka vtoronagadenata e od 09.2008. Fotografijata e odlicna AMA ne e spored pravilata. Vie toa ste dale na zirito, zirito ziriral, no toa ne znaci deka konk*rsot e spored pravilata. Anyway, znaev deka ke bide vaka, sekoe dobro.


Ilco mislis deka nekoj od niv e sposben da procita EXIF, metadata ?!? Da e toa taka nema da im stoi na web site-ot celosni frejmovi, HD filmovi, telo od magnezium so zastita na okolinata i slicni gluposti. Toa e i problemot, sto sami si postavuvaat pravila i potoa koga sami gi krsat tie pravila nekoj drug im e kriv, gubitnicite samo mrcele, itn ....

-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 18:19
Samo za informacija.

10 ucesnici bea kontaktirani deka se vlezeni vo potesen krug.
Ziri komisijata bese vo sostav:
1. Vlado Veljanovski
2. Vlado Georgiev
3. Mire Slavejko

Dokolku nekoj ima zabeleski na odlukata ,kontaktirajte go zirito.

Dodeluvanjeto na nagradite bese najregularno a zirito voopsto ne e menuvano.

Site ne mozat da bidat zadovolni.Sekogas ima pobednici i gubitnici.
Samo sto kaj nas gubitnicite sekogas digaat dzeva bez potreba.
Podeleni se nagradite od ziri i od publika.
A vo odnos na orgnanizacijata koj bese prisuten znae kako bese.

Vo idnina povelete, organizirajte konk*rs.

A vie Ljupco ne ste vo prvite nagradi,tuku vo ostanatite i ima utesna nagrada za vas,torbica za aparat.
Nagradata e vasa i mozete da si ja podignete koga sakate.

Vi posakuvame na site se najdobro i poveke uspeh na nekoi naredni konk ursi.

-------------------------------------------------------

Pochituvan Genel ili G-not koj stoi zad ovie postovi ili organizacija a svoeto ime i prezime go krie zad imeto Canon......... vashata organizacija na ovoj konk*rs potklekna na predizvikot na vasheto neznaenje neprofesionalnost i nedostatok na lichna kultura.
Premnogu kontroverzi za neshto shto bi trebalo da bide na nivoto na edna seriozna firma kako sto e Canon, do toj stepen da reakcijata do Canon int. stanuva neodminliva.
Mnogu zableshki....
Pravila za igra koj sami gi prekrshuvate, izbor na neadekvatno zhiri zameshano vo kontroverzna izlozhba samo mesec dena prethodno, neadekvatni i nevistiniti informacii za uchesnicite na konk*rsot, nepochituvanje na avtorskiot trud preku pechatenje na nedobri printovi....i na kraj nepochituvanje na AVTOROT i vashiot potencijalen utreshen kupec preku vakviot AROGANTEN stav na forumov.

Imeno reakciite doagjaat od nashi pochituvani chlenovi, ljubiteli na dobrata fotografija i vashiot odgovor e smeshen isto kako i organizacijata na celovo sluchuvanje od izbor na zhiri do organziranje na izlozhba, ako vi stane jasno kje ve bide ako ne mislam deka nemate nikakvi shansi vo idnina........MNOGU AMATERSKI....

a na vash sleden konk*rs kje uchestvuvam samo ako chovekot potpisnik na ovie postovi i organizator na celava ovaa BLJUVOTINA vleze vo biznis so mesni narezak!!!

Dr. I. Spiroski

P.S Kje zaboravev da...happy user na Canon 5D kupen od USA....!!!


-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: ortodoksen
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 18:41
Strasna rabota !

Forumov ne e privaten pa nekolku dusi da si praat muabet.Nikoj ne e dolzen da gi slusa vasite ocigledni "nezadovoleno - ego -izlivi."I konk*rsov ne bese od Canon,bese od Genel.I ako veke imavte tolku informacii za se zosto ne ne izvestivte na pocetokot na konk*rsot?


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 18:47
Naprotiv forumov e javen i kje pravat muabet onolku lugje kolku sto imaat sto da kazhat, a ti Mr. Ortodoksen bidi pojasen vo izjavite.....sto sakash da kazhesh....?????.....Genel e zastapnik na Canon vo RM !!! E pa sega na onie sto im se jasni prilikite uste na izbor na zhiri go znaat nivoto na organizatorot a na tie sto ne im se jasni neka chitaat na forumov pa kje im se razjasnat!

pozdrav

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 18:50
Originally posted by ortodoksen ortodoksen напиша:

Strasna rabota !

Nikoj ne e dolzen da gi slusa vasite ocigledni "nezadovoleno - ego -izlivi."I konk*rsov ne bese od Canon,bese od Genel?


Toa sto me pokanija da primam nagrada i ne mi ja dadoa e nezadovolen-ego izliv spred tebe ?

Toa sto Blagoja od drugi luge razbral deka na izlozbata ucestvuvaat i negovi fotografii e nezadovolen-ego izliv spred tebe ?

Genel e zastapnik na Canon proizvodite vo Makedonija, barem taka se pretstavuva. Kako da ocekuvas od lugeto da kupat Canon proizvodi od vakvi neodgovorni pretstavnici, m ?



-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: GENEL CANON
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 20:19
Ove bese konk urs organiziran od GENEL i ke prodolzi da se organizira i vo idnina pa koj saka da ucetvuva neka poveli a koj ne ne mora.
Sto se odnesuva do pretstavuvanjeto na CANON toa e sosema druga rabota.
Nie sme distributeri od 1996 godina i ima koj da ja ocenuva nasata rabota.
Nase e da nudime i prodavame CANON oprema, a i tuka na kogo mu odgovara moze da ja kupi od Makedonija a na kog ne mu odgovara od kade saka.
Taka da ke povtoram.
Nie go organiziravme konku rsot,nie gi odreduvavme pravilata i nie gi dadovme nagradite naj transparentno.
Pobarajte go Aleksandar Bunevski koj ja dobi glavnata nagrada od ziri i EOS 1000D,toj ke vi kaze se najdobro za konk ursov itn..
No sekako mnogu e pogolem brojot na nedobtnicite ,taka da ima mnogu koi smetaat deka bas nivnata fotografija trebala da pobedi i sekako deka ke bide nezadovolen.
Inaku imase navistina golem broj na odlicni fotografii.


-------------
GENEL doo
WEB: www.genel.com.mk
E-mail: genel@genel.com.mk


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 20:42
Mozhe da znam so kogo razgovaram?

ili kje diskutirame bez ime i prezime.....toa e chinam PRIMARNO vo razgovorot so nekogo, bez razlika dali ste shef na firamata vo chie ime pishuvate, gazda, organizator na konk*rsi, ili zadolzhen za korespodencija.

od tamu pochnuva relacijata so vash*te potencijalni mushterii

Br. 1 Bez ime i Prezime na toj shto razgovara
Br. 2 Imavte pravilo, FILTER koj pobaruva od uchesnicite da postiraat fotografii od ovaa godina. Dali go POCITUVAVTE toa pravilo????

vo prevod

STE POSTAVILE PRAVILO KOE VIE NE GO POCHITUVATE, >>>??????????

Br. 3 Ste kontaktirale uchesnici i ste gi informirale za neshto koe ne se pokazhalo VISTINA . Dali e toa tochno????

GLEDAME DEKA E TOCHNO

Br. 4 Ste isprintale fotografii so losh kvalitet na uchesnik na konk*rsot i izlozhbata.

DALI E TOA TOCHNO ??????

Povekje od ochigledno

Br. 5 Imate zhiri na konk*rs SITE CHLENOVI NA IST FOTOKLUB a na konk*rsot povikuvate na masovnost ......DURI I NA BABA MI SE POZNATI REZULTATITE OD VAKVIOT PRISTAP

Br. 6 Pogreshni informacii okolu avtorstvoto na prikazhanite fotografii....

Epa Gospodine X narechen Genel......PACERSKI ili AMATERSKI ili EPTEN LOSHO .....ocenata za vasheto sluchuvanje i organizacija e cista EDINICA a vie prodolzhete si so vakva organizacija na konk*rsi, nema nikakov problem i siguren sum deka na kraj kje vi uchestvuvaat samo chlenovi na zhirito na vashiot tolku cenet KONk*rS.

Jas ne uchestvuvav na vasheto sluchuvanje nitu kje uchestvuvam EVER ili pak ne se dodeka AMATERI kako vas probuvaat da organiziraat seriozni neshta!

pozdrav I. Spiroski




-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: LaBo
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 21:18




Постирано од: сашо
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 21:23
jas pak ke predlozam, namesto da se prefrli muabetot na emocii i prepukuvanje, a ocigledno Genelovci se totalno gluvi za ova sto zboruvame, (sto i mene me vadi od pamet!)
da si spastrime edno pismo
da se potpiseme i da pratime do cicko Canon...
as simple as that
mi e galje za Genel, ama dosta veke so idijoti, sakam salam pretstavnik na Canon vo mkd


-------------
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi


Постирано од: ortodoksen
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 21:42

E,vaka stojat rabotite:

Pobednickata fotka e super ,samo ne ispolnuva eden uslov a toa e deka ne e od godinava ,dokaz:
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=7956975 i
clenot na zirito mu e prijatel na dobitnikot,ako toa nesto znaci
http://www.facebook.com/people/Mire-Slavejkov/1209467045
I taka...so dokazi.


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 21:53
ortodoksen ........,

super ti e smeshkata

a sega stom si se nafatil probaj da dadesh odgovor na realnite obvinuvanja do Genel


pozdrav I.S





-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: GENEL CANON
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:06
Ova e nasiot predlog do vas.
Za slednata godina bilo koe vreme napravete predlog za organiziranje na foto konk urs na bilo koja tema,odredete ziri koe ke bide prifatlivo za site,napravete gi site kriteriumi i pravila ,nie ke gi dademe nagradite.

-------------
GENEL doo
WEB: www.genel.com.mk
E-mail: genel@genel.com.mk


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:21
fair enough

Dogovoreno




-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: balkanboyz
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:22
EEEeej,abe vie sram ste nemale?Koj ke vi ide vas na foto konk*rs pak,be aaaaaaaaaahahahaha.Ne gi slusas lugevo so zborat?


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 22:26
Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:

Ova e nasiot predlog do vas.
Za slednata godina bilo koe vreme napravete predlog za organiziranje na foto konk urs na bilo koja tema,odredete ziri koe ke bide prifatlivo za site,napravete gi site kriteriumi i pravila ,nie ke gi dademe nagradite.
Ne e problemot vo zirito, niti vo pravilata, problem e vo nepocituvanje na istite.

Izgleda deka Genel ne razbira, pa da se obidam da objasnam so moe glediste.

1. Genel e privatna firma, i kako takva edinstveno odgovara na svojot principal za opremata sto ja prodava/distribuira na ovaa teritorija.
2. Kako takva ne e obvrzana da dava otcet na nikogo za toa kakva izlozba ke pravi, dali ke pravi voopsto, koi i kakvi nagradi ke dava, koj ke bide vo zirito, koja ke bide temata i sl.
3. Kako natprevaruvacka izlozba, Genel postavil nekoi pravila na igra (golemina na fajl, VREMENSKI PERIOD.....)
4. Kako takvi pravila GENEL se obvrzal deka pravilata ke bidat isti inaku igrata nema da bide Fer, neli?
5. Genel resil da pravi marketinski nastan , t.n. izlozba, sto isto taka e sosema vo red, i sekoj koj pratil fotografija se slozil da mu bide ispecatena za izlozbata.

Kako sto gledame GENEL zgresil vo klucniot del, POCITUVANJE na SOPSTVENO postavenite pravila. Ostanatiod del, kolku i da se lutime nie, samo ja pokazuva neprofesionalnosta na firmata, no za toj del za zal ne mozeme da se bunime, takvi se se dodeka nekoj ne im go zeme zaastapnistvoto. (Ne deka i NIkon e mnogu podobar na ovaa teritorija, da se razbereme голема%20насмевка). Vo godina so recesija, GENEL se obide da povrati del od revenue-to so pozitivna kampanja na forumov, sto e OK nekloj prepoznal deka grupa lugje so tie afinititeti gravitiraat tuka, no vednas se vrati na poznatiot NADMEN stav, po prvata greska. Covecki e da se gresi, i nie sme lugje, gresime, ama covecki e da se priznae deka se zgresilo. Odnosot, gubitnicite se lutat e prepoln so cinizam, i e sosema nesoodveten. Taka ne se steknuvaat musterii, a lesno se gubat.

Jas niti sum pratil na izlozbata, niti ke prakjam vo idnina ako ostane ovaa konstelacija na lugje/firmi/nastani, niti spagjam vo grupata na lugje dobitnici/gubitnici, no toa ne me pravi pomalku zasegnat. Duri i bidejki se znam so nekoi od clenovite na zirito, a isto taka i so golem del od fotografite, gi potsetiv clenovite na zirito na uslovot vo konk*rsot za vremeto na fotografiranje, no ocigledno toa ne pridonese nisto.


-------------


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 00:06
Originally posted by GENEL CANON GENEL CANON напиша:


...
Nie sme distributeri od 1996 godina i ima koj da ja ocenuva nasata rabota.

...

No sekako mnogu e pogolem brojot na nedobtnicite ,taka da ima mnogu koi smetaat deka bas nivnata fotografija trebala da pobedi i sekako deka ke bide nezadovolen.
...


wow... sto sum propustil... buren vikend!

citam i nemozam da se iznacudam, osobeno koga stignav do zdebeleniot del!
koj toa treba da ja ocenuva vasata rabota?!?!?!

za vtoriot del od komentarot nemam zborovi... no vredi da se procita uste ednas... se dobiva pretstava za toa kakvo mislenje imaat ogranizatorite za ucesnicite... otvorete gi ocite, vozrasni luge sme! ne organiziravte izlozba vo gradinka...


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 10:45
Originally posted by KoKi KoKi напиша:



wow... sto sum propustil... buren vikend!




Mi se svigja vakov forumov vo ponedelnik odsabajle. Kafe, Cigara i SEIR голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка I sega da pocnam da rabotam намигнување


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 13:55
Za slednata godina koj i da organizira konk*rs...koj i da odreduva tema...koj i da bide vo ziri....jas imam samo edna mala sugestija....temata da bide "Bizare Fetish" a genel ke pusti nekoe L staklo a ne maramc za brisenje na LCD ekran...ili baterii za daljinsko

-------------
MainstreaM


Постирано од: genelapla
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 15:31
A moze i po eden vibrator kako utesna nagrada za gubitnicite


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 15:42
drugar zabega vo pogresen kontekst....imas na www.forum.idividi.com.mk i forumi za sex......
sepak ideata i ne e losa....ako imalo navistina tolku golem broj na prijaveni fotografi pred se...jas bi se slozil sekoj da dade po 150 denari ucesvo.........so sto parite od avtorite bi se iskoristile po konstruktivno i na krajot najdobrata fotografija i najdobriot fotograf bi bile navistina nagradeni ................

-------------
MainstreaM


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 18:17
Колку што ми е познато Genel  не е единствен дистрибутер за Canon (милам дека се 3 дистрибутери) така да нема монопол. намигнување Кој сака може да си купи и од друго место.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 19:12
Пофино би било натпреварот да биде за тотални аматери, да биде за слики направени со идиотче некое, или пак да биде направен само деца да учествуваат, барем првата награда ДСЛР ке биде позитивно искористена, а не вака веќе гледам дека првата награда од оваа година Canon 1000D е огласена на пазар 3.


А што се однесува до односот на ГЕНЕЛ, од дамна ми е познат, мислев дека се сменило нешто со коментарите од пред некој месец, но од коментарите во оваа тема се гледа дека работите останале исти.





-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: ivotoyota
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 19:51
Не знам за наградите, ама принтовите беа во најмала рака катастрофални!! Кажете ми како може фирма со толку голема „репутација“ да си дозволи такви принтови на изложба од толку „голем“ карактер!? Можам да кажам само дека беше смешно, како во второ одделение кога даваа награди за најдобар расказ, па книга добива победникот... Крајно аматерски организирано!!


Постирано од: nikola_bb
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 20:19
toa dali e oglasen ili ne 1000d toa si e na ucesnikot izbor . eve da receme ti slikas so d200 ili so mark 5d i dobivas 1000d sto ke mu pravis?


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:03
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

toa dali e oglasen ili ne 1000d toa si e na ucesnikot izbor . eve da receme ti slikas so d200 ili so mark 5d i dobivas 1000d sto ke mu pravis?


Знам дека тоа е така, тој што си ја добил наградата има право што сака да прави со неа, но ако некој слика со попрофесионална опрема и посериозно се занимава со фотографија, чудно ми е да се пријавува на ваков аматерски избор.


-------------
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.


Постирано од: nikola_bb
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:12
pa dobro sea zavisi sto e za tebe amaterska za mene na primer e profesionalna ako od toa zivees a ako deckoto ima bolje oprema ama samo hobi mu e sto znam :)


Постирано од: Panini
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 00:15
Printovite gi pravele od Kino makedonija,t.e. Meteor pozadi Zeleno Pazarce, oni imaat dosta isksustvo pa da receme i kvalitet,ama neznam zosto tolku slabo, neprofesionalno od Genel se zaangazirale?!
Eve gi gledam slikive sekoj den,i stvarno ne mi lici na izlozba organizirana od takva kompanija, pa pokvalitetni printovi imale i samostalni amateri!Ali sto da pravime, nekoi raboti, ednostavno ne se menuvaat!Ajde mozebi u bolji vreminja!

-------------
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 10:01
Ne sakam nikogo da branam, pa duri ni sebe, no problemi kako sto mi se gleda imase mnogu poradi odnosot od dvete strani.

Svedoci bevme na strasen pritisok da bidat objaveni site fotografii, pa duri i tie sto bea/bile nadvor od tema, sto imaa/imale ime na avtorot vrz fotografijata i sl.

Rabota na zirito bese da zirira spored fotografijata i soodvetnosta vo ramkite na zadadenata tema.

Nadvor od toa, predocivme deka mnogu od fotografiite ne se ovogodisni, no i deka del od niv nemaat ni EXIF, pa ne se znae ni koga se napraveni.
Predocivme i deka dokolku se isklucat site koi se, ajde da kazam somnitelni, kvalitetot i moznosta za izbor na ubavi fotografii vo izlozben del drasticno se namaluva.

Vo takva situacija organizatorot imase samo dve opcii: da popusti, ili da ja masakrira kolekcijata.

Ne zaodjam vo delot na printovite, no ni spomnaa i deka imale strasen problem so neodgovaranje na mailovite so baranje da im se ispratat fotografii so print rezolucija. Kako toa se zavrsilo ne znam, iako mozam da zamislam spored reakciite ovde.

Licen stav, pa i nemam bas ... ne znam na mesto na organizatorot dali bi postapil vaka, ili bi gi sledel pravilata i bi napravil izlozba so 40tina do 50 fotografii. Nemam potreba da znam... ne organiziram ovakvi nastani намигнување

Situaciite na nepocituvanje na pravilata od ucesnicite se jasna rabota, ona sto ne mi bese jasno e zosto toa bi se slucuvalo i so ludje koi gi znaeme od ovde, od forumov... bi pomislil deka barem nie sme naviknati deka pravilata na konk*rsite moraat da se sledat.

Licno ne isprativ fotografii od istite pricini od koi ne isprati ni Ilco... nemav godinesna esenska fotografija!
Takvo bese praviloto, taka go sfativ i go ispocituavav.




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: сашо
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 10:51
i?

-------------
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi


Постирано од: vasjon
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 11:38
Eve so napisa genel na prva stranica:

"Ziri komisijata e sostavena od ugledni fotografi i profesori po fotografija. "

Ziri komisijata bese vo sostav:
1. Vlado Veljanovski
2. Vlado Georgiev
3. Mire Slavejko

Koi od navedenive lica se kompetentni da sudat za umetnickiot kvalitet na bilo koja fotografija?

"Situaciite na nepocituvanje na pravilata od ucesnicite se jasna rabota, ona sto ne mi bese jasno e zosto toa bi se slucuvalo i so ludje koi gi znaeme od ovde, od forumov... bi pomislil deka barem nie sme naviknati deka pravilata na konk*rsite moraat da se sledat."

Pokraj Blagoja znam i drugi koi ne bea izvesteni deka fotografija ke im bide izlozena, a deneska gledaat na sajtot od genel deka nivna fotografija visi tamo so rezolucija od 200kb,i lugjevo normalno se besni.

"nepocituvanje na pravilata od ucesnicite" - sto vi znaci toa?

I nemojte da kazuvate deka se trudele maksimalno da gi kontaktiraat ucesnicite. Licno jas edna nedela pred izlozbata ne mozev da stapam vo kontakt so genel, ne mi odgovorioja na mojot mail. A koga ke im pratam poraka vo vrska so nekoj proizvod, se javuvaat vo istiot moment.


Постирано од: balkanboyz
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:01
Mene pak mi se cini, deka ve ima edna grupa od nekolku dusi i si mislite deka za cela Makedonija ste zakon vo fotografija.Daj prizemjete se ,ne ima poprilicno i so podosta znaenje.I barem ne sme samobendisani.Gledame so se slucuva vo svetot na fotografijata "on a daily bases."I ucime od svetot ,i sme vo tek.

Ne ima mnogu ,i mi se cini vo sekoj pogled sme podobri od
nekolkute vas so se rasfrlate so "high photographic terms and expensive equipment.
E ,aj sega eden pozdrav do site.
Dobra lekcija od genelce.



Постирано од: LjS
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:14
Mire stvarno neznam zasto si pisal ovde. Se nadevam ne sakas da branis nikogo. Samo da se nadovrzam.....

Originally posted by Mire Mire напиша:


Ne sakam nikogo da branam, pa duri ni sebe, no problemi kako sto mi se gleda imase mnogu poradi odnosot od dvete strani.


Koi dve strani ? Ucesnicite ? Kako moze ucesnik da ti pravi problem ? Ne razbiram ?!? Koga organiziram konk*rs, so odnapred poznati pravila, treba samo da se drzam do pravilata i nikoj nema da mi pravi problemi. Plain and simple. Prasanjeto e samo dali genel imase odnapred postaveni pravila ili si gi nafrlase onaka kako sto nekoj ke prasase na forumov nesto, kako niv nesto ke im teknese ?

Originally posted by Mire Mire напиша:


Svedoci bevme na strasen pritisok da bidat objaveni site fotografii, pa duri i tie sto bea/bile nadvor od tema, sto imaa/imale ime na avtorot vrz fotografijata i sl.


Ako nekoj pravi pritisok nekoja fotografija da ucestvuva na konk*rsot a fotografijata ne gi ispolnuva krietiumite na konnk*rsot ima samo dve raboti sto moze da se napravat. Ili zirito da ne ja objavi fotografijata, ili se povlekuva od ziri poradi moralni pricini. Plain and Simple.

Originally posted by Mire Mire напиша:


Nadvor od toa, predocivme deka mnogu od fotografiite ne se ovogodisni, no i deka del od niv nemaat ni EXIF, pa ne se znae ni koga se napraveni. Predocivme i deka dokolku se isklucat site koi se, ajde da kazam somnitelni, kvalitetot i moznosta za izbor na ubavi fotografii vo izlozben del drasticno se namaluva.


Kade organizatorot objasni kako ke odredi dali fotografiite ke se proveruvaat dali se od ovaa godina, kade organizatorot ubavo im objasni na pocetnicite deka sekoja fotografija koja sto saka da ucestvuva na konk*rsot treba da e prosledena i so soodveten EXIF ?!?
Nigde.

Originally posted by Mire Mire напиша:


Vo takva situacija organizatorot imase samo dve opcii: da popusti, ili da ja masakrira kolekcijata.Ne zaodjam vo delot na printovite, no ni spomnaa i deka imale strasen problem so neodgovaranje na mailovite so baranje da im se ispratat fotografii so print rezolucija. Kako toa se zavrsilo ne znam, iako mozam da zamislam spored reakciite ovde.Licen stav, pa i nemam bas ... ne znam na mesto na organizatorot dali bi postapil vaka, ili bi gi sledel pravilata i bi napravil izlozba so 40tina do 50 fotografii.


Vo takva situacija organizatorot ima samo edna opcija, da gi pocituva pravilata. A posle izlozbata treba da se zaprasa zasto samo 40-50 fotografii gi ispolnuvaa kriteriumite. Ako napravi post-konk*rska anketa na ucesnicite ke sfati deka u stvari lugeto toa i go predocile na vreme, samo nikoj ne gi slusal.

I poradi takvi stvari se desava ova sto se desi. Neodgovornost, neserioznost, neorganiziranost. Zalosno e sto vo Makedonija ne moze edna izlozba da pomine bez nekoj da ima zabeleska. Zalosno e sto Genel (mene stvarno mi e zal za niv zatoa sto poima nemaat u od PR i slicni raboti) dodeli nagradi na konk*rs za fotografija i posle citame opravdani komentari od lugje deka nikad ne bi kupile nisto od niv i slicno.

Zalosno e ova za fotografijata u Makedonija.



-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:28
bravo pred se za hrabrosta ;)

-------------
MainstreaM


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:29
Originally posted by balkanboyz balkanboyz напиша:

Mene pak mi se cini, deka ve ima edna grupa od nekolku dusi i si mislite deka za cela Makedonija ste zakon vo fotografija.Daj prizemjete se ,ne ima poprilicno i so podosta znaenje.I barem ne sme samobendisani.Gledame so se slucuva vo svetot na fotografijata "on a daily bases."I ucime od svetot ,i sme vo tek.

Ne ima mnogu ,i mi se cini vo sekoj pogled sme podobri od
nekolkute vas so se rasfrlate so "high photographic terms and expensive equipment.
E ,aj sega eden pozdrav do site.
Dobra lekcija od genelce.



-------------
MainstreaM


Постирано од: genelapla
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:41
Ma zalosna e celata bagra koja se ima sobrano i si mislat kuznit sto sme vo fotograqfija.
Koga ke gi vidis samo se prcat so fotografska oprema koja ocigledno im sluzi za prcenje a da im gi vidis fotografiite .

Sramota e so takvi sliki da se pravi izlozba. Od sto fotografii samo desetina stvarno vredea i trebea da dobijat nekoja nagrada, edino taa sto bese prvo mesto zasluzeno si pobedi, a drugite ednostavno nemam zborovi.

Mire, ako nekoj ispratil slika bez EXIF ili ste somnitelni deka slikata e ukradena, dolzno e od strana na organizatorot da pobara orginalna slika so site informacii, pa ako nekoj ne moze da ja dostavi onda treba da se diskvalifikuva,a ne vie izigravate nekoj si profesionalci pa ke gi diskvalifikuvame slikite po nekoj si ninja instikt.
A nekoi sliki totalno si nemaat vrska so esen i kako ne vi vilo sram da gi izlozuvate. Imase takvi sliki i od dobitnicite.


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 12:52
konecno malku sveza krf na forumof..... :) jas koga javno gi iskazuvav moite stavovi bef raspnat kako isus ..golema poddrska za balkanboyz i genelapla :) navistina 99% od "fotografite" ovde se zamisluvaat deka se www.guidoargentini.com ...no ednostavno toa ne e tocno :)
i za kraj ima edna rabota sto nemozam da ja svatam..koja e logikata da kupis L staklo i posle sesija u photoshop da fuknes gussian blur 5 pix .?!@#$$~$~#@$~~

   

-------------
MainstreaM


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 13:15
bi sakal da se izvinam i edna ispravka...dosega racunav..i bi sakal da se preformuliram 68% od lugevo tuka se zamisluvaat deka se www.guidoargentini.com

(sea udrif matematika)

-------------
MainstreaM


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 14:39
Ne razbiram sho se zamarate koj kakva oprema koristi i kakvi rezultati ima. Sho e bitno.



-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: TafTabiT
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 21:46


posle se ova sto go procitav , mislam deka veke nikogas vo zivot nema da postiram fotografija na nieden Makedonski sajt ili uste pomali se sansite da ucestvuvam na nekoj od ovie "konk*rsi" vo organizacija na distributeri na oprema !!!

ne mi e jasno zosto nekoj ednostavno nemoze da organizira izlozba na fotografija i toa da bide izlozba na fotografija bez dodatni zaebancii , ziri komisii i prepukuvanja

na krajot na kraistata ne veruvam deka na nekoj mu e tolku vazna nagradata ... i eden obicen list hartija na koj pisuva prva nagrada za fotografija moze da bide sosema dovolno za nekogo kako nagrada na dobro organizirana i kvalitetna izlozba na fotografii , otkolku fotoaparat na izlozba posle koja ke ima vakvi komentari i negoduvanja za organizatorot ... koj i da e .

tolku od mene

T

-------------
http://www.treklens.com/members/taftabit/


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 07:15
Originally posted by TafTabiT TafTabiT напиша:


ne mi e jasno zosto nekoj ednostavno nemoze da organizira izlozba na fotografija i toa da bide izlozba na fotografija bez dodatni zaebancii , ziri komisii i prepukuvanja


Ima..."Plostad Fotografika", ama za prepukuvanja... stalno ce se najde nekoj da mrci, pa duri i za revijalna izlozba ;-)

Tuka se i klubskite izlozbi normalno



-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 07:26
Originally posted by vasjon vasjon напиша:

Eve so napisa genel na prva stranica:

"Ziri komisijata e sostavena od ugledni fotografi i profesori po fotografija. "

Ziri komisijata bese vo sostav:
1. Vlado Veljanovski
2. Vlado Georgiev
3. Mire Slavejko

Koi od navedenive lica se kompetentni da sudat za umetnickiot kvalitet na bilo koja fotografija?


Vlado Veljanovski sigurno e povece od kompetenten.
Jas ne smetam deka sum kompetenten, no koga ce me pokanat na predlog na Vlado Veljanovski toa e cest i ako ne drugo, od pocit kon nego ce prifatam.

Inaku, koga me prasaa za fotografski tituli za vo zapisnik, se izjasniv deka ne sum fotograf i fotografijata mi e samo hobi.

Originally posted by vasjon vasjon напиша:


"Situaciite na nepocituvanje na pravilata od ucesnicite se jasna rabota, ona sto ne mi bese jasno e zosto toa bi se slucuvalo i so ludje koi gi znaeme od ovde, od forumov... bi pomislil deka barem nie sme naviknati deka pravilata na konk*rsite moraat da se sledat."

Pokraj Blagoja znam i drugi koi ne bea izvesteni deka fotografija ke im bide izlozena, a deneska gledaat na sajtot od genel deka nivna fotografija visi tamo so rezolucija od 200kb,i lugjevo normalno se besni.

"nepocituvanje na pravilata od ucesnicite" - sto vi znaci toa?

I nemojte da kazuvate deka se trudele maksimalno da gi kontaktiraat ucesnicite. Licno jas edna nedela pred izlozbata ne mozev da stapam vo kontakt so genel, ne mi odgovorioja na mojot mail. A koga ke im pratam poraka vo vrska so nekoj proizvod, se javuvaat vo istiot moment.


Nemozam da tvrdam, ne sum im svetel koga kontaktirale, nitu mi bilo toa rabota.
Znam deka se pozalija deka prvoplasiraniot od zirito ne im odgovara na mail... mi go dadoa imeto, pa preku prijateli najdov negov broj za da go kontaktiraat.
Rece deka mailovite mu otisle vo spam i ne gi videl


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: сашо
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 11:07
i?

-------------
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 13:15
Originally posted by genelapla genelapla напиша:

...edino taa sto bese prvo mesto zasluzeno si pobedi...


Pa ne bash, posho se vide deka e od lani so shto e narusheno postavenoto od organizatorot pravilo deka fotografiite treba da se napraveni ovaa esen. Bash radi toa pravilo jas (a od postovi gledam deka i drugi) da ne ucestvuvam na konk*rsot.





-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 21:38
Neznam zasto tolku mnogu kritiki i prepukuvanja.
Zalna tema i primer za edna klasina Makedonstina.
Da se pluka na sve sto nekoj ke se obide da napravi.
zalno ccc....



Постирано од: Panini
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 23:15
Abe takvi sme nie ko narod, nezadovolstovo ko iskazuvame malce pozhestoko, a i vo Japonija da si pak ke ima prepukuvanja, toa sto ne e vo red i ne stima, vredi da se iskazhe, pa ne e za dzabe forumov!
Oti kritikata moze da rodi i trud, znaes pamet za drug pat!

-------------
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!


Постирано од: balkanboyz
Датум на внесување: 16.Декември.2009 во 23:55
Heiwa san ,

nihonni ita koto arimasuka?


Постирано од: Panini
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 00:17
???

-------------
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 00:33
Originally posted by Panini Panini напиша:

Abe takvi sme nie ko narod, nezadovolstovo ko iskazuvame malce pozhestoko, a i vo Japonija da si pak ke ima prepukuvanja, toa sto ne e vo red i ne stima, vredi da se iskazhe, pa ne e za dzabe forumov!
Oti kritikata moze da rodi i trud, znaes pamet za drug pat!


Tocno sekoja kritika ima i pozitivna strana - pamet za sledniot pat.
Megutoa najmnogu sto me isprovocira e zasto lugeto ne kazat nesto i za pozitivnata strana na celiot nastan.
Nikoj ne veli deka bilo sovrseno, sto si imale propusti si imale, sepak ovaa e sansa za mladi neafirmirani iminja kolku tolku da se pokazat pred svetot.
Site ne mozat da bidat pobednici, gubinicite imaat pravo da se lutat...





Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 00:56
Lady D...!!!

tochno sekako imalo i pozitivni raboti.....no vo momentov normalnoto odnesuvanje na uchenite i pochituvanite lugje nalaga da koga kje pogreshish pokazhesh doblest istoto da go voochish i da najdesh sila iskreno da se izvinish za greshkata/propustot so nadezh deka kje te razberat deka si zhiva materija koja mozhe da napravi propust ili greshka.

sekoe drugo odnesuvanje vkluchuva pokazhuvanje na sila i nepochit kon gostite sto si gi pokanil da ti dojdat na gosti. A toa ne e karakteristika na golemite i seriozni kompanii, imeno oni se golemi i seriozni zatoa sto ne se odnesuvale taka, dokolku se odnesuvale taka nikogash ne bi mozhele da stanat golemi i seriozni.

a terminologijata POBEDNICI/ GUBITNICI samo pokazhuva deka diskutantot odnosno VIE nishto ne rabral od ovie vekje 5 stranici tekst!

Pozdrav,

I. Spiroski

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 01:06
Greskite na GENEL CANON se OCEBIJNI NEDVOSMISLENI I DOVOLNO GOLEMI da iznudat razbiranje i izvinuvanje do onie vrz koi se naneseni!!


posebna diskusija e neprofesionalnosta vo organizacija na neshtata, vo ovoj sluchaj konk*rs za fotografija.

izgubeni mejlovi????
zhiri i negoviot lichen stav..... TREBALE ILI DA MASAKRIRAAT ILI DA FAVORIZIRAAT NEPOCHITUVANJE NA PRAVILO OBJAVENO OD ORGANIZATOROT ......PA SE MISLELE STO DA NAPRAVAT????...PA IZBRALE DA FAVORIZIRAAT UCHESNICI KOI NE SE PRIDRZHUVALE DO PRAVILOTO NA KONk*rSOT........TOA E ZHIRI...?????
pravila na igra sto gi favoriziraaat onie sto ne gi pochituvale???
loshi printovi na neshto kade printot e smislata na neshtoto???
pogreshni iminja na avtorite????

PROFESIONALNO PACERSTVO....))))...!! SMESHKI....!!!

DEFINITIVNO SLUCHUVANJE ZA OSUDA


END OF DISCUSSION

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 01:14
Lady D
"
Neznam zasto tolku mnogu kritiki i prepukuvanja.
Zalna tema i primer za edna klasina Makedonstina.
Da se pluka na sve sto nekoj ke se obide da napravi.
zalno ccc.... "

-------------------------------------------------------


naprotiv,

ova e odlichna tema i primer za seriozen razgovor okolu nesto sto ne bilo dovolno seriozno a saka da se pretstavi kako takvo.

odlichna vesela i interesna tema koja site ne zabavuva osven VAS sekako, pretpostavuvam deka ste del od timot na Genel pa prodolzhuvate KVAZII INTELEKTUALNO DA " EDUCIRATE " koi sme i shto sme.

ova e stav na lugje koi dobro znaat kako treba a bogami i insistiraat na MEGJUSEBNA POCHIT na sekoe nivo na komunikacija.

imajte go toa vo predvid

zhalna i tazhna gospogjo

pozdrav

I. Spiroski





-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: slavica1505
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 01:51
Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav

Slavica Panova


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 01:58
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Lady D...!!!

tochno sekako imalo i pozitivni raboti.....no vo momentov normalnoto odnesuvanje na uchenite i pochituvanite lugje nalaga da koga kje pogreshish pokazhesh doblest istoto da go voochish i da najdesh sila iskreno da se izvinish za greshkata/propustot so nadezh deka kje te razberat deka si zhiva materija koja mozhe da napravi propust ili greshka.

sekoe drugo odnesuvanje vkluchuva pokazhuvanje na sila i nepochit kon gostite sto si gi pokanil da ti dojdat na gosti. A toa ne e karakteristika na golemite i seriozni kompanii, imeno oni se golemi i seriozni zatoa sto ne se odnesuvale taka, dokolku se odnesuvale taka nikogash ne bi mozhele da stanat golemi i seriozni.

a terminologijata POBEDNICI/ GUBITNICI samo pokazhuva deka diskutantot odnosno VIE nishto ne rabral od ovie vekje 5 stranici tekst!

Pozdrav,

I. Spiroski

Jas se izvinivam ako nekoj se navredi toa ne se odnesuva za site diskutanti.
Jas se izvinuvam ako nekoj se prepozna.


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 02:10

Pocituvan G-ne Glecin

Jas neznam sto tolku se isprovociravte najverojatno mojot komentar ne bese vo soglasnost so vasite nameri.
Kazavte deka najverojatno sum del od timot na Genel megutoa kolku za informacija ke vi kazam deka ne sum.
A ako za vas interesna tema na razgovor e da plukate pa prodolzete...

Prekrasen G-ne Glecin

      Ve podravuva
      zalnata i tazna(kako sto vie me narekovte)
      Lady D

ccc...sto sve ima


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 02:14
Lady D,

komentarive sto gi gledam od vasha strana me taraat da pomislam deka ste dojdenec od nekoja druga planeta!

..))..!

pozdrav

I.Spiroski

P.S Moeto ime e Igor Spiroski a vasheto gospogjo....?



-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 02:37
P.S Moeto ime e Igor Spiroski a vasheto gospogjo....?


A na vas vi znacat iminjata na tie sto ne vi se istomislenici? Sto ke vi e?....


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 09:19
Shto kje vi e?
-----------------------------

Me nauchija deka treba da se pretstavam koga razgovaram pred nepoznat auditorium, i toa go pravam sekogash i bi sakal da znam so kogo razgovaram....!!!

Kako i da e nema da ve pritiskam VIE isto da se odnesuvate.

Koga vekje vaka dobro ni odi komunikacijata, mozhe li da mi odgovorite na nekolku prashanja!?

1. Dali smetate deka NAMETNUVANJETO FILTER I ISTOVREMENO NEPOCHITUVANJETO NA FUNKCIJATA NA FILTEROT e osnova na serioznoto rabotenje?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

2. Dali smetate deka NEADEKVATNATA KOMUNIKACIJA so pokanetite da uchestvuvaat e osnova na serioznoto rabotenje?

vidi prethodni reakci na uchesnici..!

3. Dali smetate deka ZHIRITO i ORGANIZATOROT mozhe da si dozvolat bez da gi informiraat uchesnicite da go promenat FILTEROT?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

4. Dali smetate deka nekoj mozhe da go pogreshi vasheto ime i prezime na javna prezentacija bez da vi se izvini?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

5. Dali smetate deka FOTOGRAFSKI KONk*rS VO KOJ STOI IMETO NA CANON mozhe da si dozvoli da isprinta fotografii nameneti za WEB prezentacija odnosno so PRESLAB KVALITET ZA PRINTANA IZLOZHBA?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

6. Dali smetate deka vo prethodnite tochki mozhe da izdvoite TERMIN pobednici i gubitnici i dokolku istoto mozhete bi ve zamolil da mi obrazlozhite?

vasheto ccc....me upatuva na preslab intelektualen kapacitet za da zakluchi kakvi se vreminjata i lugjeto vo/so koi zhiveeme a ushte pomalku za da analizira na VISTINSKI NACHIN reakcija na UCHESNIK VO NEKOJA VAKVA MANIFESTACIJA.

jas nemam istomislenici.... ima samo JAVNA PREZANTACIJA NA NESTO SRABOTENO, REAKCII NA NACHINOT NA SRABOTENOTO i od istoto izvlekuvam zakluchoci i paraleli!

a toa " Makedonstini, zalna i tazhna Makedonija, pa vo kakvi vreminja zhiveeme, pa kakvi se lugje cekorat po zemjinava topka" go ostavam na VAS i vashiot psevdonim ( koj BTW NE VI ODGOVARA VO NIKAKVA SMISLA) da go gustira i da go razviva vashiot " prekrasen " karakter!!

BTW blagodaram na komplimentot....!!


pozdrav


I. Spiroski




-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: ogledalo
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 12:39
Moram i jas da se slozam deka organizacijata bese na nisko nivo. No, citam i mnogu preterani reakcii od oddelni clenovi, pa duri i nevistini. Demek odma bil oglasen 1000d na pazar3, bas sakav da se uveram, no go nemase. A toa e najmalku bitno vo temava i da bil/ke bide oglasen.
Za razlika od prethodnite godini, sega konk*rsot bese reklamiran i na forumov a bogami i na Sitel, i Genel sakal da izgleda malku pogolemo celiot nastan.
No bidejki vo Genel nema nekoj sto se razbira vo fotografija i foto-oprema (devojkata sto raboti mi vika: objektivot na 1000d e so stabilizator, eve pisuva EF-S), celiot tek od pocetokot pa se do posle zavrsuvanjeto na konk*rsot mi e nekako ocekuvan.

Koj saka neka kazuva sprotivno, jas sum 99 i 102,3% siguren deka imalo i cetvrti clen vo zirito, pocituvaniot direktor na Genel, a zirito bilo formirano i zapoznaeno so fotografiite po istekot na konk*rsot. Tuka stapuva na scena cetvrtiot (i glaven clen) na zirito i pravilata se menuvaat.

Tie sto bile direktno zasegnati i nezadovolni, si go kazaa svoeto so izdrzani komentari i konstalacii. Ostanatite koi najdoa soodvetna tema za da go isplukaat Genel, si go storija toa so pomalku/poveke neizdrzani komentari. Makednstinata sto nekoj ja spomna, mislam deka se odnesuva na ovie vtorive.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:00
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Greskite na GENEL CANON se OCEBIJNI NEDVOSMISLENI I DOVOLNO GOLEMI da iznudat razbiranje i izvinuvanje do onie vrz koi se naneseni!!





END OF DISCUSSION
 
Би ве замолил да не поистоветувате фирма со бренд.
 
Canon си е Canon ги почитувам и не би сакал поради грешки на некој дистрибутер... не чинел производителот.
Извини игор што баш твојот цитат го земав. Но сепак не мислам дека е во ред да се става еквивалент. GENEL не е еднакво со CANON.
Башка луѓето се трудат да се поправат (Genel) или барем мене така ми изгледа. среќа
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: сашо
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:01
4 d rekord i jas go vidov aparatot na pazar3, ama toa nema nikakva vrska so muabetov, spored mene...
luge, bese sto bese, ako ne reagirame oficijalno, dzabe vezeme...


-------------
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:05
pomalku/povekje neizdrzhani komentari??????

--------------------------------------------------

te molam odgovori na prashanjata upateni do Lady D i objasni mi ja malku podobro funkcijava na 4 tiot chlen.....ne sum najsiguren deka dobro te razbrav......!!!!

Pochituvaniot direktor na Genel...??????

a uchesnicite verojatno se nepochituvani gospoda koi ne zasluzhuvaat seriozen i adekvaten tretman zaradi faktot sto samo famozniot 4ti CHLEN NA ZHIRITO - POCHITUVANIOT DIREKTOR NA GENEL IMA PRAVO DA GI MENUVA PROPOZICIITE STO SAM SI GI NAMETNAL....?????

P.S A dali aparatot nagrada e objaven ili ne se charshiski muabeti a tebe te molam da se zadrzhish na osnovnoto a toa se pogore postavenite prashanja do site onie sto smetaat deka GENEL zavrshil odlichna rabota a makedonshtinata go kochi da bide uspeshen i USHTE POVEKJE POCITUVAN!

te molam bidi pokonkreten vo komentarite



-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:06
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

GENEL не е еднакво со CANON.


Taka e Aleksandar ama ako sakas da kupis Canon odis kaj Genel ili kupuvas od stranstvo. Ako sakas da ti go servisiraat aparatot/objektivot/blicot ili odis kaj Genel ili go prakas u stranstvo. Zosto da mora da go prakaj u stranstvo, a ?

-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:07
Saso soglasen sum.....no da prichekame da se iscrpi razgovorot pa REAKCIITE DO CANON INT. kje bidat rezimirani sostaveni i isprateni!

eve jas se nafakjam lichno da go sostavam pismoto so reakcii...

I. Spiroski

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:14
Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav

Slavica Panova
 
Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.
Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема. тага
 
После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:19
Originally posted by LjS LjS напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

GENEL не е еднакво со CANON.



Taka e Aleksandar ama ako sakas da kupis Canon odis kaj Genel ili kupuvas od stranstvo. Ako sakas da ti go servisiraat aparatot/objektivot/blicot ili odis kaj Genel ili go prakas u stranstvo. Zosto da mora da go prakaj u stranstvo, a ?
 
Не не одам во Genel. Како што веќе кажав има плус други ОФИЦИЈАЛНИ дистрибутери за Canon, и си одам кај нив. Бидејќи Genel го изрекламиравте на голема врата, јас ќе ги спомнам и Импегна, за третите неможам да се сетам како се викаа но ако некој се сети слободно нека пише.
 
Ние ја направивме работата како да се Genel единствени и ексклузивни претставници за Македонија. збунетост


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: LjS
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:30
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav Slavica Panova


Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.
Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема.

]После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.



Aaaaaaaaarrghhhhhhh !!!! Aleksandar kolku pati da objasnime deka ne se raboti za nagradite, tuku za odnesevuanjeto na organizatorot. Tvojot slucaj nemozes da go sporeduvas ako odnapred objavile deka ima nagrada samo za prvo mesto, togas nema sto da se bunis.

Vo nasiov slucaj eve dosega dvajca ucesnici se prethodno kontaktirani i veteni im se nagradi i potoa nisto. Na sto lici toa, m ?

Takov odnos ke dobies i koga za tvoi pari ke sakas nesto da kupis od distributerite na Canon vo Makedonija ( neznam za Impegna i nemozam da zboram ama za Genel e poveke od ocigledno). Ke se sretnes so neprofesionalnost, neljubeznost, nepoznavanje na proizvodite koi gi prodavaat. Ne daj boze za servis da stignes ! Zosto toa da bide taka, m ? Zosto da nema reliable servis tuka vo Makedonija. Zosto da go nema ona sto sekade vo svetot e dostapno na site korisnici na Canon ?



-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:32
Originally posted by сашо сашо напиша:

4 d rekord i jas go vidov aparatot na pazar3, ama toa nema nikakva vrska so muabetov, spored mene...luge, bese sto bese, ako ne reagirame oficijalno, dzabe vezeme...


Imate potpis i pridones i od mene

-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:35
Originally posted by LjS LjS напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav Slavica Panova


Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.
Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема.

]После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.



Aaaaaaaaarrghhhhhhh !!!! Aleksandar kolku pati da objasnime deka ne se raboti za nagradite, tuku za odnesevuanjeto na organizatorot. Tvojot slucaj nemozes da go sporeduvas ako odnapred objavile deka ima nagrada samo za prvo mesto, togas nema sto da se bunis.

Vo nasiov slucaj eve dosega dvajca ucesnici se prethodno kontaktirani i veteni im se nagradi i potoa nisto. Na sto lici toa, m ?

Takov odnos ke dobies i koga za tvoi pari ke sakas nesto da kupis od distributerite na Canon vo Makedonija ( neznam za Impegna i nemozam da zboram ama za Genel e poveke od ocigledno). Ke se sretnes so neprofesionalnost, neljubeznost, nepoznavanje na proizvodite koi gi prodavaat. Ne daj boze za servis da stignes ! Zosto toa da bide taka, m ? Zosto da nema reliable servis tuka vo Makedonija. Zosto da go nema ona sto sekade vo svetot e dostapno na site korisnici na Canon ?

 
Љупчо, јас си купувам од Импегна, и досега не сум имал никакви проблеми со нив туку баш напротив имам позитивно искуство, исто и со PixPlus.
Canon e достапен и кај нас...


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:38
Што е тоа е мислам дека кај и да е треба да ја затвориме темата. Genel шанси да се поправат, треба само да се трудат и кај и да е ќе се среди работата. Име полека се гради. намигнување

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: LjS
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:43
Neznam ama Impegna nikogas ne sum videl da prodavaat aparati.Nikogas ne sum videl da promoviraat Canon proizvodi i slicno. Posledniot pat koga bev kaj niv pred nekolku godini nemaa nitu eden SLR izlozeno vo salonot. Za mene toa ne e seriozen distributer na Canon vo Makedonija.

Za PixPlus mozam samo pofalni zborovi da kazam ama za zal oni samo gi prodavaat proizvodite na Canon, kako sto mozeme i jas i ti ako otvorime prodavnica za foto oprema.Oni ne se ovlasteni distributeri na Canon. Inaku, daj boze site da bea bar polovina dobri kolku lugeto od PixPlus i ke nemase da gi praime ovie muabeti.

-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: LjS
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 13:45
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Што е тоа е мислам дека кај и да е треба да ја затвориме темата. Genel шанси да се поправат, треба само да се трудат и кај и да е ќе се среди работата. Име полека се гради. намигнување


Kako toa da ja zatvorime ? Ke ja izbrises ?!?

-------------
http://www.ljsphotographyonline.com - http://www.ljsphotographyonline.com


Постирано од: slavica1505
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 14:08
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav Slavica Panova


 
Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.

Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема. тага

 

После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.



Iako Ljupco odgovori ,eve i jas da si kazam :)..Vasiot slucaj nema vrska so ova sega ..znaci ako nema nagrada nema ..ne sme deca nie za toa da se bunime ..ama ako vekje te izvestat deka si dobil nagrada i posle pu pu ne vazi ..togas ne e vo red neli ? Sto trebase jas da dojdam 200 km do Skopje ,za da mi recat epa nie se premislivme ??!Tie organiziraat ,tie odlucuvaat ama jas ako sum se prijavila na konk*rsot znaci mi odgovarale pravilata i ako e fer igra ,treba da bide do kraj.Bidna , pomina , um za drugpat :)..Pozdrav


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 14:11
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:

bi sakal da se izvinam i edna ispravka...dosega racunav..i bi sakal da se preformuliram 68% od lugevo tuka se zamisluvaat deka se www.guidoargentini.com

(sea udrif matematika)


Eve, ko za tebe Private Rooms od Guido, moram da priznaam mojata omilena Glamour kniga.

http://rapidshare.com/files/321614742/Private_Rooms_by_Guido_Argentini.pdf


-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 14:13
Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Originally posted by slavica1505 slavica1505 напиша:

Moram i jas da se priklucam na diskusijata i da kazam deka slucajot na Ljupco ne e edinstven ,i ne e "slucajna" greska ili nesto slicno! I jas bev kontaktirana vo tie famozni 10 vo potesen izbor, izvestena deka edna fotografija mi e nagradena i bidekji ne mozev da odam ,deka ke mi ja ispratat po posta nagradata ..e sega..vcera prasuvam so se slucilo i dobivam mail so sodrzina deka mojata fotografija bila megju 10 ama ne e megju 6 -te nagradeni i povekje srekja sledniot pat?! .. koj e tuka pobednik ,gubitnik ??.. dali bese ovoj takanarecen konk*rs samo obid za eftin marketing , bez nikakvi pravila i so bezobzirno odnesuvanje kon ucesnicite ?..Koi pozitivni strani da gi gledame? Transparentnosta na glasanjeto na primer??..ispocituvani pravila ??korekten odnos ??... ...ma nikogas povekje na vakvi eftini improvizacii na konk*rs ma kolku i da e naglaseno "amaterski"..pozdrav Slavica Panova


 
Сега можеби ќе испадне дека ги бранам но пред неколку години на конк*рс за летна фотографија јас и мојата сопруга ги добивме, односно бевме второ и трето место и не добивме ништо, затоа што имало награда само за првото место (мада ќе бевме среќни да добиевме по една признаница...) па не се буневме. Тие организирале тие одлучуваат дали ќе дадат нешто или не.

Што требаше да дигаме галама.... еј и ние сакаме награди. Сакаме ама нема. тага

 

После тоа и немаме испратено фотографии на некој конк*рс.



Iako Ljupco odgovori ,eve i jas da si kazam :)..Vasiot slucaj nema vrska so ova sega ..znaci ako nema nagrada nema ..ne sme deca nie za toa da se bunime ..ama ako vekje te izvestat deka si dobil nagrada i posle pu pu ne vazi ..togas ne e vo red neli ? Sto trebase jas da dojdam 200 km do Skopje ,za da mi recat epa nie se premislivme ??!Tie organiziraat ,tie odlucuvaat ama jas ako sum se prijavila na konk*rsot znaci mi odgovarale pravilata i ako e fer igra ,treba da bide do kraj.Bidna , pomina , um za drugpat :)..Pozdrav
 
Поздрав.намигнувањесреќа


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 14:21
itan i mene mi e private rooms omilena ja iam u pdf i sakaf i orginal d si ja naracam..ama kosta :( guido e top

-------------
MainstreaM


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 14:51
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Што е тоа е мислам дека кај и да е треба да ја затвориме темата. Genel шанси да се поправат, треба само да се трудат и кај и да е ќе се среди работата. Име полека се гради. намигнување


Temava ne smee da se zatvori ili izbrise deka se gubi sekoja smisla na zborot "FORUM". Zatvaranje na tema znaci CENZURA, lugjeto kje si zborat dodeka ne im zdosadi temata намигнување. A, za popravanjeto na Genel i imeto deka se gradi poleka, toa si e nivna biznis strategija.
Iskreno jas da imam firma i vaka da me zborat - seriozno bi se zamislil. No nivna rabota


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 15:01
Tegla apsolutno si vo pravo......no se izgubi smislata ....mnogu losi zborivi bea kazani....eve jas im se izvinuvam na site....se so cel ..ednas da bideme i konstruktivni...a ne kricicni ...daj predlog kako da se podobrat ......ajde da diskutirame na taa tema.........no pritoa da vnimavame i na ekstremnosta na nasite stavovi....

-------------
MainstreaM


Постирано од: ogledalo
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 15:03
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

pomalku/povekje neizdrzhani komentari??????

--------------------------------------------------

te molam odgovori na prashanjata upateni do Lady D i objasni mi ja malku podobro funkcijava na 4 tiot chlen.....ne sum najsiguren deka dobro te razbrav......!!!!

Pochituvaniot direktor na Genel...??????

a uchesnicite verojatno se nepochituvani gospoda koi ne zasluzhuvaat seriozen i adekvaten tretman zaradi faktot sto samo famozniot 4ti CHLEN NA ZHIRITO - POCHITUVANIOT DIREKTOR NA GENEL IMA PRAVO DA GI MENUVA PROPOZICIITE STO SAM SI GI NAMETNAL....?????

P.S A dali aparatot nagrada e objaven ili ne se charshiski muabeti a tebe te molam da se zadrzhish na osnovnoto a toa se pogore postavenite prashanja do site onie sto smetaat deka GENEL zavrshil odlichna rabota a makedonshtinata go kochi da bide uspeshen i USHTE POVEKJE POCITUVAN!

te molam bidi pokonkreten vo komentarite



Ne bi sakal da se doobjasnuvam, a koj razbral sto sakam da kazam, razbral. Ako nikoj ne razbral, pak OK.
I, da, Lady D imase nekoe prasanje? Bas sega barav ama ne mozev da najdam. Zatoa nemam ni odgovor.

PS. Ustvari samo edno nesto ke doobjasnam. Treba da stoi "pocituvaniot". Tie sto imale bilo kakov kontakt so Genel i so nivniot direktor, sigurno znaat deka ne bi mozelo da ne zamesa prsti vo izborot.


Постирано од: ladislav_king
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 15:28
eve za da smirime strasti...jas imam predlog...koj saka da napravime zaednicka izlozba vo eden kafic vo centar na gradot....kade sto site bi izlozile po 3/4 fotografii bez ziri bez nagradi i natprevari...ke si vikneme luge...ke sredam jas za 20% off price na pienje ke sredam jas za zakup na kaficot inaku mestoto e na 2 sprata so 350 km
ke staime jazinja i so stipki ke gi stavime fotkite....nema pobednici nema gubitnici nema temi nema ziri komisija ....no ..ke ima dobra zabava i druzenje.....ako ima nekoj za slobodno neka pise.....zakup na prostorot i 20% off pice na pijacki paga na moj licen tovar...se sto trea e zelba za druzenje i da si isprintate po 3/4 fotki.......

-------------
MainstreaM


Постирано од: itan14
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 15:51
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:

eve za da smirime strasti...jas imam predlog...koj saka da napravime zaednicka izlozba vo eden kafic vo centar na gradot....kade sto site bi izlozile po 3/4 fotografii bez ziri bez nagradi i natprevari...ke si vikneme luge...ke sredam jas za 20% off price na pienje ke sredam jas za zakup na kaficot inaku mestoto e na 2 sprata so 350 km
ke staime jazinja i so stipki ke gi stavime fotkite....nema pobednici nema gubitnici nema temi nema ziri komisija ....no ..ke ima dobra zabava i druzenje.....ako ima nekoj za slobodno neka pise.....zakup na prostorot i 20% off pice na pijacki paga na moj licen tovar...se sto trea e zelba za druzenje i da si isprintate po 3/4 fotki.......


не%20вреден biva :-)


-------------


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 15:51
[QUOTE=Glecin] Shto kje vi e?
-----------------------------

Koga vekje vaka dobro ni odi komunikacijata, mozhe li da mi odgovorite na nekolku prashanja!?

1. Dali smetate deka NAMETNUVANJETO FILTER I ISTOVREMENO NEPOCHITUVANJETO NA FUNKCIJATA NA FILTEROT e osnova na serioznoto rabotenje?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

2. Dali smetate deka NEADEKVATNATA KOMUNIKACIJA so pokanetite da uchestvuvaat e osnova na serioznoto rabotenje?

vidi prethodni reakci na uchesnici..!

3. Dali smetate deka ZHIRITO i ORGANIZATOROT mozhe da si dozvolat bez da gi informiraat uchesnicite da go promenat FILTEROT?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

4. Dali smetate deka nekoj mozhe da go pogreshi vasheto ime i prezime na javna prezentacija bez da vi se izvini?

vidi prethodni reakcii na uchesnici..!

5. Dali smetate deka FOTOGRAFSKI KONk*rS VO KOJ STOI IMETO NA CANON mozhe da si dozvoli da isprinta fotografii nameneti za WEB prezentacija odnosno so PRESLAB KVALITET ZA PRINTANA IZLOZHBA?

Koga eden od najdolemite pregovaraci go prasale dali sega vo pregovorite ke napravat greski, toj im odgovoril da sekako deka ke napravime no sega nema da gi povtorime starite greski, ke napravime novi.


Se soglasuvam G-ne Glencin nekoi raboti ne se vo red.
Iskreno se nadevam deka Genel ke se obide da izvlece pouka od diskusijava i deka ke se popravat.


Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 16:10
Originally posted by ladislav_king ladislav_king напиша:

eve za da smirime strasti...jas imam predlog...koj saka da napravime zaednicka izlozba vo eden kafic vo centar na gradot....kade sto site bi izlozile po 3/4 fotografii bez ziri bez nagradi i natprevari...ke si vikneme luge...ke sredam jas za 20% off price na pienje ke sredam jas za zakup na kaficot inaku mestoto e na 2 sprata so 350 km
ke staime jazinja i so stipki ke gi stavime fotkite....nema pobednici nema gubitnici nema temi nema ziri komisija ....no ..ke ima dobra zabava i druzenje.....ako ima nekoj za slobodno neka pise.....zakup na prostorot i 20% off pice na pijacki paga na moj licen tovar...se sto trea e zelba za druzenje i da si isprintate po 3/4 fotki.......

Бива ... Отвори нова тема и може да се почне со организацијата

-------------


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 16:16

a toa " Makedonstini, zalna i tazhna Makedonija, pa vo kakvi vreminja zhiveeme, pa kakvi se lugje cekorat po zemjinava topka" go ostavam na VAS i vashiot psevdonim ( koj BTW NE VI ODGOVARA VO NIKAKVA SMISLA) da go gustira i da go razviva vashiot " prekrasen " karakter!!


G-ne Glecin

Prvo vo vasiot komentar ste vmetname delovi koi sto voopsto gi nemam ni spomnato.

Vtoro se sto sum go kazala e moe mislenje stojam pozadi toa, a vie mozete da go tolkuvate kako sto sakate.

Makedonija e demoktratska zemja vo koja sto pravoto na javen govor i slobodno izrazuvanje e zagarantirano so ustav.


Постирано од: Lady D
Датум на внесување: 17.Декември.2009 во 16:22
[QUOTE=Glecin] Lady D





Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk