IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5960616263 66>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 14:35
zatoa pak "opnale"...semafor...na centralniot del na drzavata....na koj shto se "troshat" sekundite do momentot koga ke stapi na sila,.."blagodetot"( patuvanje bez viza)....neshto slichno na onie vo newyork ( i nekoi drugi svetski gradovi) koga se broeshe vremeto do 2000 god.,....ili kaj kinezive ...do pochetokot na lanskata letna olimpijada!....kakva glupost!!изненадување....za shto se ne se troshat   ..."narodnite" pari  смеење...

...moree...treba da se plache....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 14:54
brza поради влевањето на лажната надеж кај народот, но и поради самите нив- политичарите затоа што тие повеќе си веруваат на сопствените лаги...........

Изменето од orlov - 08.Декември.2009 во 23:59
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 22:09
И сега каде за Нова Година
Кон врв
SlavicaT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Октомври.2009
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SlavicaT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 10:15
Сакам нешто да прашам за визите...јас имам пасош ( не биометриски ) и ми истекува во 2011 година..па бидејки ми закажаа за пасош дури во октомври 2010 дали ке можам пак да вадам виза од амбасада како до сега што беше??
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 12:25
Ќе можеш, визи ќе се издаваат за сите кои немаат биометриски пасоши и понатаму како досега.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 12:36
..za sekoj slucaj,prati mi i paricki pokraj garantnoto pismo!голема%20насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 17:56
Originally posted by zagor zagor напиша:

..za sekoj slucaj,prati mi i paricki pokraj garantnoto pismo!голема%20насмевка

И дотерајте се како господа оти ако не им сте симпатични на царинарникот(полицаецот)има право да те врати назад ама со писмено образложение.

Нешто како фризурата му е панкерска нема еу.
Или ми изгледа за анархист ке сака да менува поредок во еу (пошто сте тргнале цела фамилија)


Добро бе вие мислите еу е несериозна заедница абе имаат тие стандарди ама за п******* од атена не важат за нас и тоа како.


Сакаш да прошеташ во повеќе градови и држави пред време да обезбедиш хотелски гаранции а што правиме ако најдам некоја европејка па и се тупанам дома ќе дојди некој да ме избрка

Изменето од Анастеа - 10.Декември.2009 во 18:04
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
reborn Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reborn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 13:42
Сакав да знам нешто. Ја после 19-ти ке си идам со тетка ми во германија и со нејзиниот сопруг со нивна кола.Тие се граѓани на Германија значи си има пасош и све. И сега сакам да знам дали ке треба да носам пари,гаранцја со себе и тие работи :С мислан кај тие си идам и гаранција мислам дека не треба (освен патничко осигурување) ? Па сега не сум сигурен и би сакал некој што знае да ми објасни што ке ми треба да земам со себе ?

поздрав
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 14:27
Originally posted by reborn reborn напиша:

Сакав да знам нешто. Ја после 19-ти ке си идам со тетка ми во германија и со нејзиниот сопруг со нивна кола.Тие се граѓани на Германија значи си има пасош и све. И сега сакам да знам дали ке треба да носам пари,гаранцја со себе и тие работи :С мислан кај тие си идам и гаранција мислам дека не треба (освен патничко осигурување) ? Па сега не сум сигурен и би сакал некој што знае да ми објасни што ке ми треба да земам со себе ?

поздрав
 
 
Ти треба :
 
1. гаранција извадена во општината каде што живеат, заверена со двата неопходни печата......
2. патничко осигурување, обавезно,  да го покрие периодот во кој ќе престојуваш таму.....
3. доказ за поседување на финансиски сретства....кеш или извод од сметка .....
4. и нов пасош.....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 15:42
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=121491444554&id=84&prilog=0&setIzdanie=21861

изненадување

Претседателот Ѓорге Иванов в сабота, на првиот ден од примената на визната либерализација за македонските државјани, ќе ја посети Бугарија на покана од неговиот бугарски колега Георги Прванов








Изменето од да бе - 14.Декември.2009 во 15:43
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 17:47
....и што сега кога МВР нема време да ми даде пасош со дигитална слика,....., ни личните испрви не може да ги замени,...., и требаат месеци,...., се за пари,....така ли се полни буџет,!?...., а Јас си мислев 2010 на Јамајка да одам!?....
Кон врв
SlavicaT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Октомври.2009
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SlavicaT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 23:19
Vaka mi treba pomos: jas treba da odam sega na 28 dekemvri vo Grcija i procitav deka treba pari da se pokazat na granica , patnicko osiguruvanje , garantno pismo itn...
Inaku jas nemam biometriski pasos (imam validen pasos koj trae do 2011 godina) i imam viza koja trae do mart 2010 godina. Pa dali ke mi trebaat ovie dokumenti iako ja imam vizata ili ke im se potrebni samo na tie sto imaat biometriski pasos???
Кон врв
SlavicaT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Октомври.2009
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SlavicaT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 23:22
I isto me interesria bidejki vo juni planiram pak da odam tamu , i pak ke treba da vadam viza...pa bidejki moite imaat evropski pasos ke moze li da postavam vakov dokument na granica , bidejki nitu sum student nitu vrabotena??
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 23:23
Штом имаш виза валидна до март 2010-та година, дополнителни документи мислам дека не ти требаат, тие важат за оние што ќе патуваат само со новите биометриски пасоши.
Ти потребните документи веќе си ги доставила со аплицирањето за визата.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5960616263 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,233 секунди.