IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D3s - video performansa
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D3s - video performansa

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon D3s - video performansa
    Испратена: 06.Декември.2009 во 00:47
Nemam lichno iskustvo so snimanje video so DSLR ili montiranje na takov materijal, no bidejki znam deka ima chlenovi koi se interesiraat za toa, go prilozhuvam ovoj link vo koj se diskutiraat iskustvata so Nikon D3s.




Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 15:36
Videata gi simnav od Vimeo i toa originalnite fajlovi koi se uploadirani na vimeo. I toa ova "d3s moving camera test". Rolling Shuttter efektot e daleku podobren vo odnos na drugite VDSLR (Video Digital SLR :)). Edinstveno me maci toa sto ima seriozni artefakti vo temnite delovi i kaj svetlosnite gradienti. Kje treba da vidam fajlovi direktno od kamera, pa da komentiram za ova. Isto taka ima problem na kadarot so tilt od zgradata kon nebo. Toa e vtoriot kadar so zgradata od nadvor. Tuka ima nekekov cuden artefakt vo svetloto ako se gleda frame by frame vo after effects.
Mislam deka Nikon se na dobar pat, i se nadevam deka brzo kje napravat konk*renten VDSLR vo odnos na Canon.
Canon vo momentov ima 1080p, 720p/25/30/50/60 i toa za 3 pati poniska cena sto go pravi poprimamliv za kupuvanje samo zaradi video намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 16:39
Kako shto rekov, nemam lichno iskustvo so DSLR video snimanje i ne mozham da komentiram od prva raka. Inaku me zaintrigira posochuvanjeto na eden drug sajt kade govorat za problemite so Canon5 kade velat deka kamerata ja menuva kompresijata vo odredeni momenti kako i za nejzinite artefakti. Lugjeto velat deka vo ovoj moment 1080 pretstavuva pogolem problem za zabelezhuvanje i obrabotka od strana na DSLR kamerite.

Seto ova e novo za mene, pa samo mozham da sledam tugji iskustva. Inaku, ne znam kolkava e realnata razlika vo slikata megju 1080 i 720, ama sigurno znam deka e problem za rabota so pogolemiot fajl.

Isto, ne znam do kade stignaa so neprekinatoto snimanje. Neli vo prvite modeli, poradi zagrevanje na senzorot i disipacijata na energijata vo kamerata, toa beshe ogranicheno na 5 minuti? Dali mozhebi znaesh do kade se stignati sega?
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 17:41
VDSLR :-)

Второто е закон, која психоделија е значи ultra wide за видео!
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 18:45
videte go linkov

odlicen test/primer za shutter speed pri snimanje video
d3s shutter speed test
http://vimeo.com/7973766

samo me zbuni posledniot primer, 1sekunda shutter!
mislev toa znaci deka eden frejm od videoto (od vkupno 25-30fps) ke se eksponira cela 1 sekunda, no ne izgleda bash taka...
збунетостpomos?
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 19:17
Interesno, neli?

Rabotata e shto ova se DSLR kameri i tie se dizajnirani da rabotat i so dolgi ekspozicii koga osvletluvanjeto e slabo. Tuka go koristat tokmu toa - senzorot e otvoren cela sekunda, pa zatoa dvizhenjeto na klatnoto e razmachkano. Kamerata potoa sofverski go obrabotuva fajlov kako da se napraveni 25-30 kadra vo sekunda.

Problemite okolu artefaktite so snimeniot materijal kaj DSLR-te se dolzhi tokmu na ovaa softverska obrabotka vo kamerata. Zatoa, barem za sega, obrabotkata na pomalite 720 fajlovi ovozmozhuvaat pomalu artefakti vo sporedba so onie 1080 pri "real life" dizerficirana upotreba. Sekako deka so vreme toa kje se promeni.

I povtorno kje go postavam prashanjeto kolku e vidliva razlikata megju 1080 i 720? Vo Amerika polovinata televizijski stanici rabotata na edniot format, a polovina na drugiot. Do sega nemam slushnato ili prochitano deka lugjeto videle nekoja razlika megju niv koga paralelno gi sledat nivnite programi. Dali ima nekoj od vas da rabotel so dvata formata i dali zabelezhal nekoja razlika?


Изменето од Zoran K - 06.Декември.2009 во 19:28
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 20:43
Mislam deka 1080 kje bide standardot za HD video. Natamu ide rabotata. Mnogu malku kameri rabotat isklucivo na 720. Najcesto rabotat na 1080 so standard fps dodeka 720 so 2xfps.
Licno mene i 768x576 mi e sosema dovolno, ama da bide 4:4:4 YUV signal намигнување
Mi se svigja konceptot na Canon so 1080 i 720 so pogolemi brzini na snimanje. Tie 50 ili 60fps pravat bitna razlika za mene. Licno za mene e pobitno DX 50fps odkolku FX 25fps. Problemot so DX e nemanjeto na fixni lekji, a so FX ako ima rabot se kupuva Zeiss od 18 do 100 prajmovi i zavrzuvas rabota za navek намигнување Ili stari MF lekji od Nikon sto e LUDNICA za video намигнување. So krop senzorot kje treba da se koristi 17-55/2.8 i slicni zumovi. Dobro e, ama go nema toj look kako 14-24/2.8 na D3s videata sto gi postirase Zoran. 14-24 navistina e ludilo na FX senzor.
Do sega video kamerite se macea so sirokoagolni lekji. Saglam wide angle adapter od Century optics e kolku 20mm foto prime. Ova e dream come true - wide angle video намигнување.

Aj kje vidime sto kje napravat so naslednikot na D700 vo odnos na video. Jas licno sum mnogu zainteresiran bidejki seriozen sum da si kupam DSLR samo za video, zatoa sto do sega ne gledav nikakva finansiska logika na kupuvanje DSLR za da bidam amater (zboram za FF DSLR) Proekti sto gi imam vo najava ne mislam da gi rabotam so nisto drugo osven VDSLR. Ne e bitno Canon/Nikon - najdobriot alat e toj sto go imas sega, a ne toj vo najava.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 20:46
Цитирај I povtorno kje go postavam prashanjeto kolku e vidliva razlikata megju 1080 i 720? Vo Amerika polovinata televizijski stanici rabotata na edniot format, a polovina na drugiot. Do sega nemam slushnato ili prochitano deka lugjeto videle nekoja razlika megju niv koga paralelno gi sledat nivnite programi. Dali ima nekoj od vas da rabotel so dvata formata i dali zabelezhal nekoja razlika?


Па зависи ваљда која резолуција ти е телевизорот/мониторот, ако ти е 1920х* нормално дека 1080 ќе биде боље, ако е 1024х768 на пример ти е сеедно дали е 720 или 1080.

Изменето од dimitarmisev - 06.Декември.2009 во 20:53
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 21:03
Lugjevo na severnoamerikanskiov kontinent gi imaat i najnovite i najdobrite televizori. Istovremeno gi gledaat ednite i drugite stanici sledejki sportski natprevari, filmovi, vesti i t.n. Do sega nikoj ne rekol "slikata kaj ednive e konzistentno podobra od slikata kaj drugite".    Zatoa i go postaviv prashanjeto.

Inaku, ne se sekjavam zoshto ednite se opredelija za edniot standard, a drugite za drugiot... Znam deka na hartija edniot tehnichki e poslab, no imashe mnogu dobra prichina zoshto se odredija tokmu za nego. Sega vekje ne se sekjavam... znam deka pri testiranjeto na slikata od dvata sistemi ne najdoa nekoja zabelezhitelna razlika, pa toa beshe eden od glavnite faktori pri odluchuvanjeto.




Изменето од Zoran K - 06.Декември.2009 во 22:09
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 22:08
OK, najdov nekoi linkovi so objasnuvanja koi istovremeno davaat i odgovor na prethodnite komentari zoshto VDSLR so rezolucija od 1080 ne mora da e podobar od VDSLR so rezolucija od 720. Voglavno s'e se sveduva na kompresijata i bit-rejtot. Spored kazhanoto izlaga deka za da se iskoristi maksimalnata HD rezolucija i da se napravi definitivna razlika vo kvalitetot, bi moralo da se upotrebi nekompresiran signal koj mozhe da odi i do 1GB vo sekunda! Sekoe kompresiranje prvichno go zasega standardot so pogolemata rezolucija ili kazhano so poednostavno, koristejki ista kompresija, rezolucijata od 720 linii kje izlgeda podobro od onaa so 1080 linii, s'e do momentot koga taa kompesija kje se izramni so nekompresiranata vrednost od 720 linii. Duri od toj momnt, pa natamu, koga kompresijata kje se namali dovolno 1080 da ne generira vidlivi artefakti, mozhe da se razgovara za vidlivo kvalitativna razlika vo slikata na dvata formata. Mislam deka tokmu ova beshe prichinata zoshto televizijskite stanici se odluchija za standardot od 720 linii:

http://www.popularmechanics.com/technology/industry/4275063.html

http://www.popularmechanics.com/technology/industry/4275063.html?page=2


Ova me potsekjava kako na trkata so megapikselite i rasponot na zumovite. Site gledaat samo da ima pogolem broj, ne mislejkji deka kvalitetot na pikselite i stakloto e povazhno od toa.



Изменето од Zoran K - 06.Декември.2009 во 22:14
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 22:42
Еве ја имам монитор 1920х1280. 1080 видео на fullscreen се собира точно како што си е пиксел по пиксел. 720 мора да биде upscaled за да се гледа на fullscreen. Од 5 метри изгледа исто, од 1 метар не баш - има некоја деградација у квалитет. У принцип не е којзнае каква разлика, али ја има. Аналогно на разлика меѓу принт од 3мп и 1мп камери ваљда. За телевизор најверојатно не е важно, обично не седиш на метар од него.

И не би рекол дека е баш исто како трката со мегапикселите. Скроз иста снимка снимена со иста камера со можност за двата формата, која ќе има подобар квалитет? Сигурно нема да биде 720p. Освен ако не прави камерата некои ептен лоши компромиси при компресијата као шо викаш, али за тоа не би коментирал не сум баш упатен :-) Има смисла тоа со теоријата за како се мења квалитетот при компресирањето, али у реалноста обично се компресираат пропорционално при што квалитетот се намалува подеднакво (? ваљда, ова зборам по некоја моја логика :-)), ако филм од 60 минути 1080 е 4GB - 720 e 1GB, итн.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 23:10
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Voglavno s'e se sveduva na kompresijata i bit-rejtot.


Bit rate-ot kaj profesionalnite kodeci ne e biten. Bitna e efektivnosta na algoritmot na kompresiranje. Nekogas signal so 25Mbit/s moze da e podobar od nekoj so 50Mbit/s. Isto kako so mega pixelite.
1080 za mene e podobro zaradi toa sto sega za mali pari ima Full HD monitor so HDMI vlez. Za mali pari ima media pleeri so HDMI izlez. Novite graficki kari na desktop i laptop masinite imaat HDMI izlez, taka sto za nekolku godini doma kje imame site moznost za 1080p.
Kaj Nikon problem e sto ide so 720/24fps i TOLKU изненадување.
Ne e problem sto e 720, AMA: neka ima 24,25,30,48,50,60 i ako moze i 100fps. I na seto toa dobar kodek i uncompressed HDMI out..... SITE kje poludea za Nikon. 50,60fps ne veruvam deka e problem za impementacija. Dobar efektiven kodek koj moze da se snima so CF Extreme karticki postoi i ako sakaat mozat da go licenciraat za da go vmetnat. A, HDMI nekompresiran isto taka e duri i najlesno - ednostavno pred kompresiranje da go pratat na HDMI, duri i CPU uredot na kamerata nema da se maci. So HDMI izlez kje moze korisnikot da snima na nadvoresen ured so kodek po zelba, na primer AJA KI PRO
http://www.aja.com/products/ki-pro/

I taka Nikon kje napravea dobar Video DSLR i kje bea lideri na pazarot. Vaka se samo follower-i.
Samo edna informacija za videoto na novite Video SLR kameri.
Oficijalno Canon ocekuval samo 5% od celata prodazba na 5DmkII da bide zaradi video. 2 meseci po izleguvanjeto svatile deka ne mozat da postignat zatoa sto 40% od korisnicite go kupuvaat kakko video kamera. Naednas lugjeto kako mene koi nikogas ne bi kupile DSLR od taa klasa zaradi hobi vletuvaat vo pazarot na fotografite, i toa ne se malku tuku cela armija profesionalci koi bez problem mozat da go platat (kaj videoto nema tolku amateri kako kaj fotografijata). I Canon ne moze da postigne so proizvodstvo. Dodeka Nikon se misli, vekje pazarot e saturiran so Canon tela i lekji, a znaeme deka kakva e prvata kamera taka ide do kraj - barem kaj 80& od korisnicite. Ete tuka za zal Nikon ne napravi vistinski proizvod i da vleze na golema vrata kaj video profesionalcite. 40% samo kako video kamera e seriozna broja za sekoj proizveduvac, a biznis si e biznis.
Pa Canon/Nikon/Panasonic so video kamerite gi stavija na kolena i popularnite RED, sto bese i normalno - David vs Goliath
Ete i jas sega praniram da kupam Video SLR kamera, chisto zaradi rabota - ne me interesiraat tolku fotografskite mozhnosti na kamerata. Po se izgleda kje pocekam slednata generacija na Nikon da vidam sho kje napravat deka ocigledno jello vision efektot uspeale da go smirat.

P.S. I na dpreview sega ima tips&tricks za video. Koga pisuvale dpreview za video?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 23:50
Ne znam, mene celava rabota mi izgleda kako vetuvachka, ama nekako s'e ushte nedovolno ispolirana. Ima "za" i "protiv" i na dvete strani.

Ne se slozhuvam deka so ista tehnologija na kompresija se dobiva podobar kvalitet na 1080 vo sporedba so 720. Ednostavno, za pogolema razolucija potreben e poefikasen kodek ili pogolem bit rejt (ili zemi gi kako sakash). Bidejki ovie kodeci se na dofat na site podednakvo, nema zoshto ednite da koristat poinferioren kodek od drugite.

Mislam deka samo paralelna sporedba na dvata sistemi so snimanje na isti objekti so isti objektivi i pri isti uslovi eventualno bi dal odgovor koj sistem vo ovoj moment dava podobar rezultat i zoshto e toa taka. Vaka samo zboruvame teoretski, bez vistinski praktichni podatoci od navedenite kameri.
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 00:49
Еве еден добар текст http://www.thebestplasmatv.com/guides/720p-vs-1080p/

bottom line: ако гледаш подалеку од некоја оптимална далечина нема да има разлика, а ако правиш pixel peeping додека глеаш филм ќе има разлика :-) И си има фино опишано, телевизиите најчесто не ни емитуваат вистински HD туку компресиран, true HD има само на blue ray.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.