IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8586878889 97>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 12:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Како е регистрирана мојата црква е моја лична/приватна работа. Во каква црква јас си негувам мојата вера во приватниот живот тоа е моја работа. Како што мене не ме интересира кој член во каква црква оди и како е регистрирана неговата/нејзината црква, така сметам дека и на другите не треба да ги интересира тоа.
Вакви приватни работи на членовите ги интересираат само на оние членови кои доаѓаат на форумов не за да дискутираат на темите, туку за да дискутираат за членовите, да озборуваат, да клеветат, дискредитираат, да ставаат нивните фотографии и сл. Форумов не е место за тоа. Доколку некој сака да се чатува си постојат други интернет алатки како што се: MSN, SKype, ICQ, MIRC и сл. Таму можете да им пишувате на соговорниците asl pls и да ги прашувате лични работи, па и да си разменувате сликички по желба.
Форумов не е место за тоа. Не залудно на Вероисповед се забранети теми посветени на членови. Тие се забранети затоа што не е дозволено дискутирање за личности, туку СО личности. Епа ако е забрането да се посветуваат теми за личности каде што би се дискутирало за нив, тогаш зошто да се дискутира за личности на други теми?

Секој член има право на своја приватност. И ти самата (мариа) си сведок како лични податоци биле злоупотребени на форумов, нема потреба да давам примери за тоа.
Затоа, кој сака да зборува за монаштвото, за пророците, за дедо мраз и Господ, за Талибанските правила, за католицизмот, за православието, за баптизмот, за адвентизмот, за протестантизмот, за Библијата, за Кyранот итн. бујрум, форумов е место за тоа.
А оние кои сакаат да дискутираат за EvAngelos, Rita.MD, Tetratka, Maran Ata, maria_magdalena, очигледно го утнале местото.

А за да нема етикетирање сметам дека секој треба да биде ословуван онака како што тој се нарекува согласно својата вероисповед. Во Македонија со загон е загарантирана слободата на вероисповедта и секој може да си верува во што сака и да се произнесе како што сака. Ако не ви се допаѓа како некој се нарекува себе (пример се нарекува православен, а вие не го сметате за таков) тогаш нарекувајте ги таквите по корисничкото име на форумов. Мислам дека ова е разумно.


Ај сега ова пошо нема везе со монаштво - да го ставиме во правила... јас сум согласен и гласам за!
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 12:35
Евангелос, апсолутно си во право, јас повеќепати до сега сум реагирала заради злоупотреба на лични податоци, но мислев дека Меси те ословил по основ на информација која самиот веќе си ја поставил, а доколку не е така, секако, расчисти си со него, јас само се обидов во негово отсуство да реагирам.

Вратете се на тема монаштво. Ве молам.роза
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 13:07
sto prestavuva monastvoto?

IZMISLENA RABOTA   NOVOTARIJA VO HRISTIJANSKATA RELIGIJA.
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 13:18
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

sto prestavuva monastvoto?

IZMISLENA RABOTA   NOVOTARIJA VO HRISTIJANSKATA RELIGIJA.


Види, види...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:05
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

sto prestavuva monastvoto?

IZMISLENA RABOTA   NOVOTARIJA VO HRISTIJANSKATA RELIGIJA.
Види, види...



toa e moe mislenje
ako vie tvrdite deka nee togas trk   vcrkva i bidi del od monastvoto neli e toa poradi nebeskoto carstvo isus gi ucel ucenicite   da stanet evnusi zaradi nebeskoto carstvo. ili ne go sakas toa .. ( ne mie navika da stavam smeskovi ali kako sto gledam ti ja imaas taa navika   i cesto postavuvas smeskovci ) eve uste eden
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:17
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

sto prestavuva monastvoto?

IZMISLENA RABOTA   NOVOTARIJA VO HRISTIJANSKATA RELIGIJA.
Види, види...



toa e moe mislenje
ako vie tvrdite deka nee togas trk   vcrkva i bidi del od monastvoto neli e toa poradi nebeskoto carstvo isus gi ucel ucenicite   da stanet evnusi zaradi nebeskoto carstvo. ili ne go sakas toa .. ( ne mie navika da stavam smeskovi ali kako sto gledam ti ja imaas taa navika   i cesto postavuvas smeskovci ) eve uste eden


На друг форум за ваков пост се добива бан. Многу подобро ќе беше да го образложеше она што го мислиш, отколку да ме упатуваш каде да одам, тоа секако не е твоја работа. Пишуваш глупости наместо да прочиташ неколку страни наназад па да дадеш свое мислење.

За смешковците-ако јас ги ставам за да ми помогнат да му дадам тон на она што сум го кажала, тогаш ти ги ставаш за да ми вратиш мене? Емотиконите се навреда за тебе па ми возвраќаш по принцип “око за око“? Бог да чува...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:24
zarem se custvuvas navredena ?izviniii

no stoe so onie drugite kade im se potsmevas i toa vo versko custvo

Изменето од el_kevser - 26.Ноември.2009 во 14:25
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:31
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

zarem se custvuvas navredena ?izviniii

no stoe so onie drugite kade im se potsmevas i toa vo versko custvo


Не се чувствувам навредена но ти велиш дека “еве и јас ти возвраќам со емотикон“, значи ти ги доживуваш како навреда. Емотиконите служат (бар за мене) да ме надополнат бидејќи кога зборувам имам обичај да мафтам со раце а на форум тоа не е можноголема%20насмевка па човечињата ми се некаква замена за гестикулации со раце.

Со емотиконите не се потсмевам никому.
Каде виде потсмев?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 14:34
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

sto prestavuva monastvoto?

IZMISLENA RABOTA   NOVOTARIJA VO HRISTIJANSKATA RELIGIJA.


Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал! ( Матеј 28:19 )

Тука Бог убаво ни казува дека треба да идаме низ светот и го проповедаме неговото слобо,тоа не мозам да го негирам но тоа не зна4и дека е грешно да станеш Монас/Монаскија мегу тоа да станеш со на4ин за да помогонеш на оние на кој си им потребен да станеш со срце за Бог а искреност,а не да си играш.
да станеш монас само за да спасиш зива глава од некој си коцкари па по некоје време пак да си се вратиш назад како што многу наши ФАЦИ направиле за зал...

Во сешто има искреност има и сила Позз.
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 16:24
sluzba  vo  koja  glavna  zadaca  e  da  naucis  da  se  spravuvas  so  iskusenijata  a  so  toa  i  da  pocnes  da  gi  sovetuvas  i  drugite  kako da  preziveat  za  vreme  na  iskusenija
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 05:30
Видео материјал од дочекот на иконата на Богородица „Достојно ест“ во Бигорски манастир
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 03:19
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:26
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 16:03
velite deka monasite ne treba da se zenat
a stoe sega so odlukata na monasite vo vatikan t.e papata dozvoluva monasite da se zenat , t.e na angliskite svetenici koi ke se preobratat vo katolici.,



dali so ovoj potek na papata ova ke bide kraj na nezenstvoto vo katolickata crkva, ili( kraj na celibatot)


Изменето од el_kevser - 11.Декември.2009 во 16:04
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8586878889 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.