IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657 60>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 13:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Немам сега време да ти реплицирам на сите работи, ама на ова апла не можев да одолеам голема%20насмевка
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сакаш да кажеш дека Марија добила 100% од Божјата благодат, а останатите христијани добиваат 90%, 80%, 75%, 60%, 34% итн?



Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Па со оглед на тоа што Богородица го носела Господ во својата утроба, го родила, го доела, го растела, го воспитувала лично таа, а нели Господ е 100% благодат, мојот одговор е – ДА, Богородица добила многу поголем талант од било кој друг човек. Значи, Бог, полнотата на благодатта, благоволи да се воплоти од Богородица, да пребива во нејзината утроба.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Јован сведочи за Него и вика: „Еве Го Оној, за Кого реков: Оној, Кој доаѓа после мене, пред мене е, зашто беше пред мене!” И, сите ние (а не само Марија!) примивме од Неговата полнота: благодат врз благодат.“

(Јован 1:15-16, Библијата)
Наспроти твоите православни толкувања, Библијата вели дека сите христијани примиле од полната благодат (благодат врз благодат).Читате ли вие што вели Библијата. Допира ли воопшто до вас Светото Писмо?


А ти повторно се самоповторуваш? На ова веќе ти беше одговорено:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Да не знаев доволно добро македонски, ќе можеше да ме лажеш, ама јас одлично знам да разликувам што значи „примивме ОД Неговата полнота“ и „ЈА примивме Неговата полнота“.
Примивме љубов, добрина, милост од Неговата полнота, но не Го примивме Него (апстолутната полнота) во нашата утроба!

А дека секој христијанин добива различна благодат, според милоста Божја и својот труд, одлично сведочи параболата со талантите (Матеј 25:14-30) каде се вели дека Господ секому дава толку колку што му се силите, некому 2 таланта, некому 5, а некому само 1.


Aјде кога ќе имаш време, да видам што ќе одговориш на двете прашања што сакаш да ги избегнеш исто така веќе подолго време:

1.     Кога Господ ја примил Божествената природа, ако Богородица ја родила само Човечката?
2.     Зошто Господ, иако дал стриктна заповед (и тоа заповед со ветување) да се почитуваат родителите, Тој Богородица ја нарекува жено, а не Мајко?




Изменето од Maran Ata - 15.Ноември.2009 во 13:51
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 17:24
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Да не знаев доволно добро македонски, ќе можеше да ме лажеш, ама јас одлично знам да разликувам што значи „примивме ОД Неговата полнота“ и „ЈА примивме Неговата полнота“.


Доколку го познаваш доволно добро македонскиот јазик, тогаш цитирај ми каде во Библијата за Марија пишува дека примила 100% од Божјата благодат, а остантатите верници 90%, 80%, 75%, 34%, 12% итн?

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Примивме љубов, добрина, милост од Неговата полнота, но не Го примивме Него (апстолутната полнота) во нашата утроба!


Многу телесно размислуваш. Доколку сметаш дека примањето на Исус во утробата на Марија е благодатта што Марија ја добила, тоа значи дека сега Марија е без благодат затоа што Исус веќе не е во нејзината утроба среќа


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Во моментот кога Господ (а не другар ти од маало - Исус) ги поучувал луѓето и во контекст на неговата поука, тој сакал да потенцира дека телесното сродство не е битно за спасение на душата,


Е ова ти е најпаметното што досега си го кажала на темава аплауз аплаузаплауз
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 00:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Да не знаев доволно добро македонски, ќе можеше да ме лажеш, ама јас одлично знам да разликувам што значи „примивме ОД Неговата полнота“ и „ЈА примивме Неговата полнота“.
Доколку го познаваш доволно добро македонскиот јазик, тогаш цитирај ми каде во Библијата за Марија пишува дека примила 100% од Божјата благодат, а остантатите верници 90%, 80%, 75%, 34%, 12% итн?


А ти доколку доволно добро ја знаеш Библијата, кажи ми каде буквално е пишано „Бог е Света Троица„? А штом не ти беше јасно за која парабола зборувам, еве библиски да те потсетам:

Матеј 25:13-15 И така, бидете будни, зашто не го знаете ни денот, ни часот, кога ќе дојде Синот Човечки.” „Зашто, Тој ќе постапи како човекот, кој тргнувајќи на пат, ги повика слугите свои и им го предаде својот имот; и на едниот му даде пет таланти, на другиот два, на третиот еден, секому според способноста негова; и веднаш замина.

Гледаш колкава била способноста на Богородица? Толку голема што и Несместливиот благоволи да се смести во нејзината утроба.


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Примивме љубов, добрина, милост од Неговата полнота, но не Го примивме Него (апстолутната полнота) во нашата утроба!


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Многу телесно размислуваш. Доколку сметаш дека примањето на Исус во утробата на Марија е благодатта што Марија ја добила, тоа значи дека сега Марија е без благодат затоа што Исус веќе не е во нејзината утроба среќа


Аууу види сега кој размислувал телесно, бре бре... до некни се бунеше за Светата Причест и ја оценуваше според теленото чувство, сега одеднаш ти текна дека Господ не е „телесно мудрување“?

Душичке, со тоа што Тој не е веќе во утробата на Богородица, тоа не значи дека таа престанала да Му биде Мајка. Или твојата логика кажува дека мајка се станува само во периодот додека се носи детето во утробата?

И редно е да одговориш веќе на зададените прашања:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

1.     Кога Господ ја примил Божествената природа, ако Богородица ја родила само Човечката?
2.     Зошто Господ, иако дал стриктна заповед (и тоа заповед со ветување) да се почитуваат родителите, Тој Богородица ја нарекува жено, а не Мајко?




Изменето од Maran Ata - 16.Ноември.2009 во 00:40
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 00:44

Pazi Evangelos koga Maranata ti se obrakja so dusicko, milo, detence itn... Toa znaci deka e opasno nervozna.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 00:55
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Pazi Evangelos koga Maranata ti se obrakja so dusicko, milo, detence itn... Toa znaci deka e opasno nervozna.


КингДавиде, зошто одиш ОФФ ТОПИК? И од каде ти мене ме знаеш за да ме оценуваш? Колку што се сеќавам, минатиот пат ти ПРЕТПОСТАВУВАШЕ дека со зборот дете те понижувам, ама испадна дека не е така! Ду ју римембр, мај диар?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 01:38
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Душичке, со тоа што Тој не е веќе во утробата на Богородица, тоа не значи дека таа престанала да Му биде Мајка.
 
Христос вели дека Негова мајка се сите оние што ја извршуваат Божјата воља.
 
„И некој Му рече: „Еве, мајка Ти и Твоите браќа стојат надвор и сакаат да Ти зборуваат.” А Тој во одговор му рече на оној, кој му кажа: „Која е Мојата мајка, и кои се Моите браќа?” И ја протегна Својата рака кон Своите ученици и рече: „Еве ја Мојата мајка и Моите браќа; зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.“
(Матеј 12:47-50)
 
Од друга страна Исус во евангелијата ја нарекува Марија „жено“, а не „мајко“.
 
"Исус и одговори: „Што имам Јас со тебе, жено? Уште не дошол Мојот час.”" (Јован 2:4)
 
Од овие стихови заклучуваме дека оние што ја извршуваат Божјата воља се Христовата мајка, а Марија воопшто не е воздигната во тој поглед од Христос. Да се разбереме, јас не велам дека (порано или подоцна) Марија не почнала да ја извршува Божјата воља и со тоа дека не се вклопила во оние кои Христос ги нарекува „Негова мајка“, но јас велам дека Христос воопшто не ја истакнува Марија како мајка над другите Христови мајки кои исто така ја извршувале, ја извршуваат и ќе ја извршуваат Божјата воља. Едноставно Христос не давал никаква предност на телесното наспроти духовното сродство.
Затоа крајно небиблиски е да се тврди дека Марија (која Христос ја нарекува „жено“) примила 100% од Божјата благодат, а другите христијани (кои Христос ги нарекува „мајко“) примиле непотполна Божја благодат - 90%, 80%, 67%, 45%, 13.5% итн.
 


Изменето од EvAngelos - 16.Ноември.2009 во 01:39
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 01:53
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Душичке, со тоа што Тој не е веќе во утробата на Богородица, тоа не значи дека таа престанала да Му биде Мајка.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Христос вели дека Негова мајка се сите оние што ја извршуваат Божјата воља.

 

„И некој Му рече: „Еве, мајка Ти и Твоите браќа стојат надвор и сакаат да Ти зборуваат.” А Тој во одговор му рече на оној, кој му кажа: „Која е Мојата мајка, и кои се Моите браќа?” И ја протегна Својата рака кон Своите ученици и рече: „Еве ја Мојата мајка и Моите браќа; зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.“ (Матеј 12:47-50)

 


Значи, според тебе Богородица не Му е Мајка на Господ???


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Од друга страна Исус во евангелијата ја нарекува Марија „жено“, а не „мајко“.

 

"Исус и одговори: „Што имам Јас со тебе, жено? Уште не дошол Мојот час.”" (Јован 2:4)

 



Ти беше веќе неколку пати поставено прашањето, ама никако да го одговориш:

Зошто Господ, и покрај стриктната заповед да се почитуваат родителите и да не се навредуваат, Тој Богородица ја нарекува „жено“, а не „мајко“???

И другото прашање е:

Кога Господ ја примил Божествената природа, ако Богородица ја родила само Човечката?



Изменето од Maran Ata - 16.Ноември.2009 во 01:55
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 02:53
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Ти беше веќе неколку пати поставено прашањето, ама никако да го одговориш:

Зошто Господ, и покрај стриктната заповед да се почитуваат родителите и да не се навредуваат, Тој Богородица ја нарекува „жено“, а не „мајко“???
 
Водителке што само прашуваш. Веќе ти кажав на темата „Дали Бог се ограничува на Библијата“ дека веќе не ти одговарам на твоите прашања се додека не собереш храброст и да отвориме една тема каде што наизменично ќе си поставуваме прашања еден на друг и ќе си одговараме на истите. Смачено ми е веќе само да ти одговарам на прашањата. Доколку си сигурна во својата вера, не гледам причина зошто не би прифатила една таква фер дискусија со мене кога веќе и онака ми посветуваш часови, денови и месеци на моите коментари на форумов.
 
И бај д веј, јас бев тој што прв го постави горното прашање до вас (на 13 Ноември 2009), а ти незнаејќи да одговориш на истото, ја заматуваш дискусијата и наместо да одговориш на него, истото ми го поставуваш на мене - тој што го постави прашањето газење%20од%20смеење Изванредна си, едноставно немам зборови за тебе голема%20насмевка
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто Исус во Библијата и се обраќа на Марија со зборот „жено“, а не со „мајко“?
Мене искрено ова ми падна во очи уште при моето прво читање на евангелијата? Дали сте го забележале и вие тоа?  Кое е вашето размислување на оваа тема?
 
Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:44
 
Има ли некој храбар од православните што ќе одговори на ова прашање?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 03:22
ЕвАнгелосе, зошто сакаш некој да ти одговара прашања, кога самиот ти ги скокаш тие што ти се поставени и не ги одговараш?

Кога Господ, ако Богородица ја родила само Човечката природа на Господ, ја примил Својата Божествена природа? Во кој момент? За време образанието, за време крштението, за време рапнувањето???

Ова прашање е поставено на 09.Ноември.2009. Ајде, имаш предност   
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 05:54
п.с. душичко, сметам дека ќе треба да се координираш со пасторот ти Марко и татко му „динамичниот преведувач“ Иван Грозданов, затоа што некако ви се косат мислењата/преводите

Лука 1:28 Доаѓајќи кај неа, ангелот и рече: „Радувај се, зашто си преблагословена и Господ е со тебе!“ (Динамичен превод на пасторот на баптистичката црква во Македонија - Иван Грозданов)

Интересно - ПРЕБЛАГОСЛОВЕНА. Ја има ли таа титула Господ?


Изменето од Maran Ata - 16.Ноември.2009 во 05:55
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 11:34
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

ЕвАнгелосе, зошто сакаш некој да ти одговара прашања, кога самиот ти ги скокаш тие што ти се поставени и не ги одговараш?
 
Ајде да резимираме:
 
Јас велам дека ти ми ги скокаш прашањата и само прашуваш, а не одговараш на моите.
Ти велиш дека јас сум тој што ги скока прашањата.
Јас велам дека јас не ти ги одговарам затоа што ти не ги одговараш моите.
Ти... воопшто и не знам зошто не ми ги одговараш моите.
 
Зошто едноставно да не отвориме една тема каде што наизменично ќе си поставуваме прашања еден на друг и ќе си одговараме на истите без притоа да има забуна кој чии прашања скока? Доколку си сигурна во својата вера, не гледам причина зошто не би прифатила една таква фер дискусија со мене кога веќе и онака ми посветуваш часови, денови и месеци на моите коментари на форумов.
Што велиш на овој предлог хм? кокошкаголема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 13:17
Кога ќе престанеш да си ОФФ ТОПИК, и да одговориш на прашањето кое ти е поставено уште од 09.Ноември.2009.:

Кога Господ, ако Богородица ја родила само Човечката природа на Господ, ја примил Својата Божествена природа? Во кој момент? За време образанието, за време крштението, за време рапнувањето???

Или и одговорот на ова прашање треба да го чекаме година и кусур, како што тоа се случува со прашањето околу посланијата на апостол Јован???
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 14:09
Марија го родила телото .

Христос си ја поседувал Божественоста уште пред да биде создадена Марија.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 23:57
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Марија го родила телото .Христос си ја поседувал Божественоста уште пред да биде создадена Марија.


Во ред, те сфаќам што велиш, ама од ова што го кажуваш, произлегува едно прашање, кое никој од вас не сака да го одговори:

Ако Богородица ја родила само Човечката природа на Господ, т.е. телото, во кој момент тој како Човек ја добил Божествената природа? Нели, според вас, роден е како обичен човек т.е. Марија Му го родила само телото, епа кога станал БогоЧовек?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.