IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исусова молитва - исцелител
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исусова молитва - исцелител

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 26272829>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2009 во 00:20
Старец Ефрем Филотејски

Ако видам дека мојот ум додека се молам не е во состојба да внимава на ракоделието,   бидејќи е расеан на многу работи што не се поврзани за должностите во рамките на послушанието, тогаш нужно ќе почнам усно да го призивам името на Исус и со шепот да изговарам: “Господи Исусе Христе, помилуј ме!„

Кога устата се моли, а рацете работат,  трудот бива двојно награден: со благодатта на послушанието и со благодатта на молитвата. Послушанието нè наградува за нашата работа, а  молитвата нè осветува. Секое дело проследено со молитва има посебна благодат.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 00:52
Старец Јосиф Исихаст

Дете мое, кога човек Го созерцува Бога од љубов му течат солзи и не може да ги запре.

А денес ретко ќе чуете слово за умно-срдечната молитва. Луѓето се заробени од толку многу грижи и материјално размислување имајќи совршен презир кон трезвеноста, така што многумина, не само што не сакаат да дознаат, да научат, или да истражат, туку, дури и да чујат дека некој кажува за сторените подвизи веднаш го навредуваат и го отфрлаат, сметајќи го за чудак и луд бидејќи неговиот живот не е сличен со нивниот така што им служи за потсмев. Се случува нешто слично како во епохата на идолопоклонството. Ако ги навредиш идолите те каменуваат и те убиваат. Сега, пак, секоја страст има позиција на идол. Та, ако ја искараш или ја осудиш страста којашто некого веќе го совладала, веднаш велат: ”каменувајте го, зашто ги навреди нашите богови.”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 18:57
Зашто ако вие им ги простите долговите на вашите блиски, така и Таткото Небесен ќе ви прости вам...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 00:55
Свети Серафим Саровски за оваа молитва вели:


Одејќи или доаѓајќи, седејќи или стоејќи, на работа, или во црква, твоите усни секогаш треба да повторуваат:„Господи, Исусе Христе, Сине Божји, смилувај се на мене, грешниот.“ Со оваа молитва во срцето ќе најдеш внатрешен мир и чистота на душата и телото. Кога ќе ја почнеш оваа молитва, собери ги сите внатрешни сили на духот и поврзи ги со моќта на срцето и истрај внимателно додека Господ не го загрее твоето срце со Својата благодат и не се соедини со тебе во еден единствен дух. Тогаш внатрешната молитва ќе постане извор на жива вода, која непрестајно тече и непрестајно те храни и оживува. Амин!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:10
Татко наш Кој си на Небесата, да се свети Името Твое! (Исус во евангелие по Матеј 6:9, Светото Писмо)
 
Од овој воведен цитат на Исусовата молитва можеме јасно да видеме која е „адресата“ кон која Исус не поучува да ги упатуваме нашите молитви. Исус не вели: „света Богородица“, ниту „света Петке“, ниту „свети Архангеле“, туку вели: „Татко наш Кој си на Небесата“. Ова треба да биде поука и за нас, да ги упатуваме нашите молитви до нашиот Небесен Татко, а не да бркаме врски преку разно разни светци небаре Господ е како световниве премиери па мора човек да брка врски за да дојде до нив преку градоначалници, партии, пратеници, првобранители итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:14
Евангелос 100 пати те имам прашано: СЕГА МОМЕНТАЛНО - ИМА
ЖИВИ КАЈ БОГА?
БОГ ИМА ПРИЈАТЕЛИ?
ИЛИ ТОЈ ТАКА ДРЕМЕ?

И после пишувајго тоа што го нашиша


Изменето од Tetratka - 13.Ноември.2009 во 01:16
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:28
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:



Евангелос 100 пати те имам прашано: СЕГА МОМЕНТАЛНО - ИМА ЖИВИ КАЈ БОГА?БОГ ИМА ПРИЈАТЕЛИ?ИЛИ ТОЈ ТАКА ДРЕМЕ?И после пишувајго тоа што го нашиша


Не бе па и ти, Господ дреме и не’ гледа од горе како на кристална топка.

За ЕвАнгелос сите што се упокоени, се дед, мртви... хммм, чија вера беше мртва и суетна???

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:51
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


За ЕвАнгелос сите што се упокоени, се дед, мртви...
 
Уште една од твоите неброени клевети. Јас никогаш не сум рекол такво нешто. Но ја сфаќам иронијата во твоите зборови, така што нема да ти бапнам пријава за клевета среќа
 
Упокоените верници се живи, но ние немаме никакви индикации дека тие можат да ги слушнат нашите молитви упатени до нив. Впрочем ако тоа беше можно, тогаш зошто никој од библиските личности не ја искористил оваа златна можност? Зошто сите молитви (а ги има стотици) во Библијата се упатени само до Бог? Зошто во Билбијата нема молитви до светци?
 
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 02:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Упокоените верници се живи, но ние немаме никакви индикации дека тие можат да ги слушнат нашите молитви упатени до нив.


Демек живи, ама глуви?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 02:40
Мараната, штотуку ти кажав нешто, ме слушна? Очигледно не.
Глува си или мртва штом не ме слушна?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 06:25
ДАЛИ СЕГА ИМА
ЖИВИ КАЈ БОГА?
БОГ ИМА ПРИЈАТЕЛИ?
ИЛИ ТОЈ ТАКА ДРЕМЕ?

ШТО Е БОГ - ЛИЧНОСТ ИЛИ ТРАНСЦЕДЕНТНА ПОЈАВА!!!
КОМУНИЦИРА ТОЈ СО НЕКОЈ НА НЕБО - ИМА ЛИ КАН НЕГО ОД ДЕСНАТА СТРАНА ЛУЃЕ ИЛИ НЕ?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 10:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мараната, штотуку ти кажав нешто, ме слушна? Очигледно не.
Глува си или мртва штом не ме слушна?


Душичке, прво, ти не ми кажа нешто усно, за јас тебе да те слушнам. А за читање, не грижи се, читам

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 11:05

Жими нилскиот коњ ти кажав, а еве сега пак ти кажувам нешто усно и тоа јасно и гласно. Зошто не ме слушаш? Глува си или мртва?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 12:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Жими нилскиот коњ ти кажав, а еве сега пак ти кажувам нешто усно и тоа јасно и гласно. Зошто не ме слушаш? Глува си или мртва?



Ни глува, ни мртва, туку не сум го осветила својот живот и не сум го достигнала совршенството

Изменето од Maran Ata - 13.Ноември.2009 во 12:11
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 26272829>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.