IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 18:12
Да ја продолшам темата - На сите нас многу добро познато ни е КОИ СЕ КНИЖНИЦИТЕ И ФАРИСЕИТЕ - јасно е дека оние денес (што како и тие некогаш) СТРОГО СЕ ДРЖАТ ДО ПИСАНИЕТО И НИШТО ДРУГО НЕ КАЖУВААТ И НЕ ПРИЗНАВААТ...

Токму ТАКВИТЕ ГО РАСПНАА ХРИСТОС !!!

Интересно е денес што таквите (МОДЕРНИ КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ) на современ начин, криејќи се зад својот фанатизам, денес го тероризираат населението во светот, и на тој начин го скратуваат правото на СЛОБОДЕН ИЗБОР НА ЧОВЕКОТ, И ГО ОГРАНИЧУВААТ БОЖЈИОТ ДАР - СЛОБОДАТА - КАКО НАЈГОЛЕМ ДАР НЕКОГАШ ДАДЕН НА ЧОВЕКОТ!!!


Значи СЛОБОДАТА Е ДАР ОД БОГА - и јас не сакам никој НА СИЛА, ФАНАТИЧКИ ДА ЈА ОГРАНИЧУВА МОЈАТА СЛОБОДА, ДА МИ НАМЕТНУВА ПРАВО НА ИЗБОР, ДА МИ СЕ ЗАКАНУВА СО ФАНАТИЧКИ БИБЛИСКИ ЦИТАТИ..., ДА ГО КОНСТРУИРА МОЈОТ НАЧИН НА ЖИВОТ ... И ДА ЖИВЕЕ ОГРАНИЧЕН И ЗАРОБЕН ЖИВОТ....

таквите ХРИСТОС ГИ НАРЕКОЛ КНИЖНИЦИ  И ФАРИСЕИ - а денес сами се нарекуваат со најразлични ИЗВОРНИ, АПОСТОЛСКИ ХРИСТИЈАНСКИ ИМИЊА...

Никој од истите нема право да го наметнува своето мислење и да се расправа со муслиманите и атеистите и другите кои пишуваат на форум, а со нив може мирно да дискутира, без да не труе сите со своите фанатички религиозни и лични убедувања...


п.с.
Ова не е навреда а констатација од досегашните дискусии...

Ако некој е лично погоден, нека пордолжи да пишува во духот на темат: ДАЛИ БОГ Е ОГРАНИЧЕН САМО ВО БИБЛИЈАТА...
и нека одговори на ова прашање...

ДОСЕГА НЕ ДОБИВМЕ ОДГОВОР ВО ТОЈ ДУХ...


Изменето од Tetratka - 04.Ноември.2009 во 18:14
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 19:56
Naprotiv, Bog e mnogu pogolem od toa shto e pishan samo vo Biblijata.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:19
Не се ограничува Бог на еден спис само, луѓето се тие што се обидуваат тоа да го направат - особено теолошки образованото свештенство(на различните вери) кои дури се обидуваа Бога да го замолчат, но Бог е премногу моќен за да може некој да го замолчи.

Изменето од Majkl - 04.Ноември.2009 во 20:28
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:27
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Не се ограничува Бог на еден спис само, луѓето се тие што се обидуваат тоа да го направат - особено теолошки образованото свештенство(на различните вери) кои сури се обидуваа Бога да го замолчат, но Бог е премногу моќен за да може некој да го замолчи.


аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:42
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


На сите нас многу добро познато ни е КОИ СЕ КНИЖНИЦИТЕ И ФАРИСЕИТЕ - јасно е дека оние денес (што како и тие некогаш) СТРОГО СЕ ДРЖАТ ДО ПИСАНИЕТО И НИШТО ДРУГО НЕ КАЖУВААТ И НЕ ПРИЗНАВААТ...Токму ТАКВИТЕ ГО РАСПНАА ХРИСТОС !!!Интересно е денес што таквите (МОДЕРНИ КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ) на современ начин, криејќи се зад својот фанатизам, денес го тероризираат населението во светот, и на тој начин го скратуваат правото на СЛОБОДЕН ИЗБОР НА ЧОВЕКОТ, И ГО ОГРАНИЧУВААТ БОЖЈИОТ ДАР - СЛОБОДАТА - КАКО НАЈГОЛЕМ ДАР НЕКОГАШ ДАДЕН НА ЧОВЕКОТ!!!Значи СЛОБОДАТА Е ДАР ОД БОГА - и јас не сакам никој НА СИЛА, ФАНАТИЧКИ ДА ЈА ОГРАНИЧУВА МОЈАТА СЛОБОДА, ДА МИ НАМЕТНУВА ПРАВО НА ИЗБОР, ДА МИ СЕ ЗАКАНУВА СО ФАНАТИЧКИ БИБЛИСКИ ЦИТАТИ..., ДА ГО КОНСТРУИРА МОЈОТ НАЧИН НА ЖИВОТ ... И ДА ЖИВЕЕ ОГРАНИЧЕН И ЗАРОБЕН ЖИВОТ....таквите ХРИСТОС ГИ НАРЕКОЛ КНИЖНИЦИ  И ФАРИСЕИ


Amin!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:43
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Не се ограничува Бог на еден спис само, луѓето се тие што се обидуваат тоа да го направат - особено теолошки образованото свештенство(на различните вери) кои сури се обидуваа Бога да го замолчат, но Бог е премногу моќен за да може некој да го замолчи.
аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

Amin!


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 20:44
Podforumov pochna da ni se produhovuva!

Haleluja! (sto bi rekol nash spiros)


Изменето од Messenger - 04.Ноември.2009 во 20:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 00:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајде сега ти биди доследна на она што го тврдиш и повели цитирај ме каде тоа "јас не сум го прифаќал" наводното ваше историско-културолошко објаснување околу зборот "жено"


Охх мореее, не само трепкај со очињата, затоа што така само додаваш мера на твојата неразумност и бламирање. Душичке, православните христијани тврдеа и тврдат дека зборот жено, со кој Господ и’ се обраќа на Својата Мајка не претставува омаловажување на Нејзината личност и големина, туку израз на почит, додека ти тврдеше дека со тоа Господ само ја изедначува со тебе и со мене.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Павле имал откровение од Христос и затоа Тој заповедал во името на Исус Христос, и затоа дел од писма влегле во канонот на новиот завет.
Додека пак ткн "свети отци" немале такво Боговдахновено откровение и затоа нивните дела не влегле во канонот на светото писмо. Впрочем многу од нивните дела и учења биле контрадикторни едни со други, што е уште еден ДОКАЗ дека тие не се, ниту можат да бидат Боговдахновени.


Прва работа, дека Павле имал откровение ти воопшто не би знаел, доколку Светите Отци не го срочиле канонот на Светото Писмо за ти денеска да го читаш.

Второ, пак и пак да ти напоменам КАНОНОТ НА СВЕТОТО ПИСМО Е ОФОРМЕН ОД СТРАНА НА ТИЕ СВЕТИ ОТЦИ КОИ ТИ ГИ НЕГИРАШ. АКО ТИЕ HЕ БИЛЕ БОГОВДАХНОВЕНИ, ДАЈ МОЛИМ ТЕ, КАЖИ МИ ОД КАДЕ ЗНАЕЛЕ КОЈА КНИГА ДА ВЛЕЗЕ ВО КАНОНОТ??? И молам, без тресење зелени од ракав!

Трета работа, откровенијата не завршуваат во 1ви век, туку продолжуваат се’ до крајот на светот, до Второто Христово Доаѓање. Ако тие би завршиле во 1ви век, кутри сме ние, и лажна е нашата вера, затоа што Самиот Господ ветил дека ќе има и понатаму откровенија и дека Тој ќе биде со Неговата Црква до крајот на вековите.

И четврта работа, цела година спомнуваш дека светите отци се контрадикторни едни на други, а никако да приложиш докази. Ќе почнеш ли еднаш да се однесуваш како цивилизиран човек од 21ви век и да приложуваш докази, или ќе продолжиш со твоето криење по пештери, како што вели Марко?

А да, и да не заборавам.
ЗОШТО СЛУЧКАТА СО ЖЕНАТА КОЈА БИЛА ФАТЕНА ВО ПРЕЉУБА ЈА НЕМАЛО ВО БИБЛИЈАТА ДУРИ ОКОЛУ ДЕСЕТ ВЕКА???

Немаш одговор, а?



Изменето од Maran Ata - 05.Ноември.2009 во 01:01
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 01:16
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Да ја продолшам темата - На сите нас многу добро познато ни е КОИ СЕ КНИЖНИЦИТЕ И ФАРИСЕИТЕ
 
"Чувајте се од книжниците, кои сакаат да одат во долги облеки (мантии), на кои им се мили: поздравите на јавните места (баци рака чедо); првите места во синагогите и челните места на гозбите! (рамо до рамо со премиерот)"
(Лука 20:46)

"Тогаш фарисеите и книжниците, од Ерусалим, Му пристапија на Исуса и рекоа: ”Зошто Твоите ученици го престапуваат преданието на старите?"
(Матеј 15:1-2)
 
Книжниците и фарисеите се тие кои се фалеа со храмот, со церемониите, со свештенството, со родословијата, нешта за кои веруваа дека се суштината на Црквата. На сличен начин и православните се фалат со храмовите (погледнете ја темата Православна убавина), со церемониите, со свештенството и со измисленото "апостолско преемство".

Книжниците и фарисеите се тие кои се повикуваа на преданието на старите, на традициите. Истото го прават и православните денес.
 
Книжниците и фарисеите се тие кои гордо се повикуваа дека се чеда Авраамови. На сличен начин и православните се повикуваат на цели сајнфикшн низи од свештеници со желба да се трасираат себе си до апостолите, небаре се нивни внуци.
 
Книжниците и фарисеите се тие кои шуруваа и се помилкуваа кај тогашната римска власт и во коалиција со неа го дереа народот. Православната црква го прави истото и денес.
Итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 04:18
Евангелкос - на темава има многу фанови - читатели -

СО ОВА ТИ УШТЕ ЕДНАШ ГО ПОТВРДУВАШ ТВОЈОТ ЕВАНГЕЛСКИ ФАНАТИЗАМ - крајна сметка луѓето не се слепи па ти си мислиш дека НЕ МОЖАТ ДА ГИ ВИДАТ КНИЖНИЦИТЕ И ФАРИСЕИТЕ!!!


ТВОИТЕ ЦИТАТИ СЕ УШТЕ ЕДНА ПОТВРДА (бидејќи се динамичен превод и се изместени од оргиналните преписи - а за твоја информација треба да знаеш (научиш) дека и апостолите носеле мантија бидејќи тоа било вообучаената облека од тоа време) и да разбереш дека со таков пристап - ТИ ГО ОГРАНИЧУВАШ БОГ НА БИБЛИЈАТА..

дали ке се спасат тие со мантија или не...

евАнгелос - срамота е за тебе - имаш скоро 10 000 пораки напишани - ЗАШТО СИ ТВРДОГЛАВ И ТЕРАШ ИНАЕТ...????????????????????????????


п.с.
никој не те тера да не веуваш во тоа што си - но СИТЕ НИЕ САКАМЕ ДА НЕ НЕ ТРУЕШ (ТУКА НА ФОРУМ) СО ТВОИТЕ ЛИЧНИ СТАВОВИ (СО ТВОИТЕ ГЛУПОСТИ) СИТЕ НАС - ТУКА НА ФОРУМОВ!!!

редно е да разбереш барем еднаш - имаш до сега 10 000 пораки - СРАМОТА Е ОД ТВОЈА СТРАНА!!!

ПРЕСТАНИ ВЕЌЕ ЕДНАШ СО ТВОИТЕ “ЕВТИНИ“ ГЛУПОСТИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ПРЕСТАНИ СО COPY - PASTE - НА МУАБЕТИТЕ!!!

КАЖИ НЕШТО ОД ТЕВЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - РЕДНО Е!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Изменето од Tetratka - 05.Ноември.2009 во 04:24
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 05:05
Ај остај што дави и гњави, туку се прави дека се’ знае а нема одговор на прости прашања:

Кој го срочил канонот на Новиот Завет?

ЗОШТО СЛУЧКАТА СО ЖЕНАТА КОЈА БИЛА ФАТЕНА ВО ПРЕЉУБА ЈА НЕМАЛО ВО БИБЛИЈАТА ДУРИ ОКОЛУ ДЕСЕТ ВЕКА???

Евангелос нема одговор!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 06:47
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

православните христијани тврдеа и тврдат дека зборот жено, со кој Господ и’ се обраќа на Својата Мајка не претставува омаловажување на Нејзината личност и големина, туку израз на почит, додека ти тврдеше дека со тоа Господ само ја изедначува со тебе и со мене.
 
Каде тоа јас сум тврдел дека Господ ја изедначува блажената Марија со мене и тебе? На првата клевета побарав од тебе да ме цитираш каде јас го велам тоа, и ти наместо да ме цитираш, ја повторуваш клеветата и повторно без да ме цитираш за она што ме клеветиш. Постои само еден збор за таква личност како тебе, збор кој неколку пати заслужено сум ти го упатил и повторно без ронка грижа на совест ќе ти го кажам: Клеветница! (Зборот "ѓавол" буквално значи клеветник )
 
Јас никаде не сум ја омаловажувал блажената Марија и никаде не сум ги негирал нејзините титули што и ги дава Библијата: блажена и благословена меѓу жените. Се што јас негирав беа богохулните титули што и ги даваат православните од типот: пресвета и преблагословена (титули кои ниту Господ Бог ги нема во Библијата )
Понатаму: Најголемата, Царица, Владетелка, Господарка на ангелите, Господарка на мирот, Господарка над сите, Таа што на ангелите слава им дава, Спасителка, Владетелка на светот, проповед и слово на сите пророци (иако има само едно пророштво за неа кај пророците, наспроти предавникот Јуда кој има 2). Понатаму нејзиното поставување како заштитничка на градови итн.
 
Токму ова се богохулните титули кои католичката и православната ткн. "црква" и ги накалемиле на блажената Марија правеќи од неа култ, своевидно божество, поставувајќи ја рамо до рамо со Христос т.е. на позиција за која Христос јасно кажа дека дури ни Тој не поставува, туку Небесниот Татко. Но православните по се изгледа се дрзнале да ја узурпираат положбата на Небесниот Татко и тие, наместо Него, да одлучат на која позиција ќе ја стават блажената Марија на небото.
 
Јас никаде не реков дека Христовото обраќање кон Марија со "жено" ја омаловажува неа, исто така како што не ги омаловажува ниту самарјанката која Христос исто така ја нарекол "жено", исто како што не ја омаловажува ниту блудницата која ја спасил од каменување, исто така како што не ја омаловажил ни Марија Магдалена, ниту згрбавената жена во синагогата, ниту Хананејката која го молеше за излекување на нејзината ќерка итн.
 
"Исус и одговори: „Што имам Јас со тебе, жено (блажената Марија)? Уште не дошол Мојот час.”" (Јован 2:4)
"Верувај Ми жено (самарјанката), дека иде часот кога не ќе Му се поклонувате на Таткото ниту на оваа планина ниту во Ерусалим" (Јован 4:21)
"Исус се исправи и и рече: „Жено (блудницата), каде се? Ниеден ли не те осуди?”" (Јован 8:10)
"Исус и рече: „Жено (Марија Магдалена), зошто плачеш? Кого Го бараш?” " (Јован 20:15)
"Штом Исус ја виде, ја повика и и рече: „Жено (згрбавената), ослободена си од својата болест.”" (Лука 13:12)
"Тогаш Исус и одговори и и рече: „О жено (Ханенејката), голема е твојата вера; нека ти биде по твојата желба" (Матеј 15:28)
 
Како што гледаме, Исус никоја од наведените жени не ја навредил со тоа што ја нарекол "жено", затоа што тоа е тоа што тие биле: жени. Да биле мажи ќе ги нарекол: "мажи", но тие биле жени и затоа ги нарекувал жени. Жената е достоинствено суштество, човек, создаден по ликот и подобието на Бог. Не знам зошто сте го сфатиле тоа како навреда?
 
А зошто Исус не ја нарекувал блажената Марија "мајка" во евангелијата, а од друга страна пак ги нарекол така Своите ученици, тоа прашање заслужува посебна дискусија.
 
"И некој Му рече: „Еве, мајка Ти и Твоите браќа стојат надвор и сакаат да Ти зборуваат.” А Тој во одговор му рече на оној, кој му кажа: „Која е Мојата мајка, и кои се Моите браќа?” И ја протегна Својата рака кон Своите ученици и рече: „Еве ја Мојата мајка и Моите браќа; зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”"
(Матеј 12:47-50)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 12:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас никаде не сум ја омаловажувал блажената Марија и никаде не сум ги негирал нејзините титули што и ги дава Библијата: блажена и благословена меѓу жените. Се што јас негирав беа богохулните титули што и ги даваат православните


Епа евангелосе ти како почитувач на sola scriptum ај тогаш објасни ми откај ја ископа титулата ХРИСТОРОДИЦА,која колку што се сеќавам ја нема во библијата.
Ако не ти текнува што зборам еве еден линк малце да се потцетиш ТУКА

Православните не ја користат таа титула бидејќи имплицира дека Марија родила само еден месија(христос на грчки)од многуте.Бидејќи знаеш сигурно дека титулата Христос(месија ,помазаник) се давала порано за повеќе старозаветни ликови.А тие нели сепак биле само луѓе па така тоа имплицира дека Исус бил само еден обичен човек-месија-значи не бил бог.Или ако бил тоа станал отпосле??!!

Ај малце и од историја..прв кој го користел терминов бил царигратскиот патријарх Несториј,кој бил анатемисан за ова на третиот вселенски собор и пратен во прогонство во провинцијат Либија(денес во една оаза во западен египет)во која умрел како последица од раните кои му ги нанеле црви во јазикот.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Постои само еден збор за таква личност како тебе, збор кој неколку пати заслужено сум ти го упатил и повторно без ронка грижа на совест ќе ти го кажам: Клеветница! (Зборот "ѓавол" буквално значи клеветник )


Ма што збориш!!Маран ата е ѓаволица?!!



Изменето од ahmar1 - 05.Ноември.2009 во 12:03
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
repetitor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај repetitor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 01:28
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Второ, пак и пак да ти напоменам КАНОНОТ НА СВЕТОТО ПИСМО Е ОФОРМЕН ОД СТРАНА НА ТИЕ СВЕТИ ОТЦИ КОИ ТИ ГИ НЕГИРАШ. АКО ТИЕ HЕ БИЛЕ БОГОВДАХНОВЕНИ, ДАЈ МОЛИМ ТЕ, КАЖИ МИ ОД КАДЕ ЗНАЕЛЕ КОЈА КНИГА ДА ВЛЕЗЕ ВО КАНОНОТ??? И молам, без тресење зелени од ракав!







Крај на муабетов , после ова да ја затвориме темава срамота е уште да се брука Евангелост , имајте милост кон него


П.с. Да не го ограничуваше Бог само во Библијата ,и самиот Евангелос ке немаше проблем со своето ограничено мислење и свакање и немаше да наликува на фарисеј, фанатист или некој нафуран секташ.

Брате Евангелос одмори малку ,со тоа ке ги одмориш и форумџииве од твоите ставови кои наметнуваат мислење и сакаат да им го одземаат она драгоценото што од Бога им е дадено - СЛОБОДАТА ! А можеби и ке ти се подзаборават некои бисери, па ке се најде некој кој без чувство на тортура ке те чита.



Изменето од repetitor - 06.Ноември.2009 во 01:29
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.