IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 24>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:54
Ако ’’погледнеме ’’ низ историјата и ако прашаме (кога би имале можност) некој кој војувал од обратната страна  ке добиеме одговор дека тие биле во право и дека имале мотив за војна-судир.
Овдека зборуваме за една постапка што незнем дали некаде во меѓународното право (мислам во законите на било која земја, ама барем еден пример да се посоци) ке ја најдеме да се даде пензија, материјално осигурување на оној кој бил против државниот поредок. Па по некое непишано правило тоа и го  држело досега суверенитетот на секоја земја- поразот од војување носи последици. Кај нас излегува дека државата е поразена и треба да им плаѓа некаква  репарација на оние кои ја нападнаа.
Некако с епроголта амнестијата, многу потешко с епроголта пратеничката функција на довчерашните борци на она/ана, ама сега и пензии во име на некој соживот е многу. изненадување
Кон врв
real Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај real Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 20:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by real real напиша:

Mojot stav a sto e tvojot stav togas i dali mislis deka ti kako sto mislis po tvoj stav i taka vlasta ke go resi rabotava ili ke go resi nasata komletna idnina nasata komletna idnina ova vlast ke go resi sigurno no dali jas i ti ke rabotime zaedno za nasata idnina ke gradime ili ke rusime a tvojot stav jas mnogu dobro go razbiram no realnosta treba da se gleda i ne treba samo sto mi odgovara mene i kako ti odgovara tebe.
Се извинувам, реал, но не те разбрав баш најдобро што сакаш да кажеш со овој пост. Посебно првиот дел.Остави ја власта сега. Остави ја политиката. Сакам да разговараме како луѓе. Затоа те прашав и побарав искрен, краток и чесен одговор. 1. Дали според тебе е убаво, разумно и правилно да се бараат права со помош на оружје?2. Дали според тебе постапките на ОНА беа идентични на терористичка организација?Остави настрана фактот што ОНА беше албанска организација, остави настрана фактот што и ти си албанец. Те прашувам онака како човек, дали ги оправдуваш средствата и начинот на кој ОНА ги побара своите права?3. Јас како припадник на оружените сили на РМ, во 2001 бев во одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет државата, а од спротивната страна беа припадници на ОНА. Би те замолил да ми кажеш, против кого јас сум се борел? Што се (беа) тие? И покрај тоа што бев директен учесник и што имав можност да погинам на боиштето, јас (како и многу други македонци) сум спремен да заборавам (ако воопшто е можно, но ете, така се вели) во корист на подобра заедничка иднина. Дали припадниците на ОНА (и другте албанци кои директно или индиректно ги поддржуваат) се спремни да ја заборават 2001? Ако е така, тогаш не треба повторно да се актуелизираат  нивните барања, да се воздигнува духот на омразата, да се отовораат старите рани. Што им треба сето ова? Дали реакцијата на македонците ќе беше оваква ако повторно не се актуелизираше ова нивно нелогично, срамно, но и би рекол провокативно (што е најстрашно) барање?

nikogo nesakam da navredam i da nie znaeme se treba da se potrudime da nekogo da ne go navredime bez razlika na nacionalnost da se trudime maximum eden so drug da si go spodelime losoto i dobroto za edna podobra idnina mozebi nekoj vo minatoto naprail nesto sto sega nam ni se slucuva no treba da se potrudime na nasive mladi da gi naterame da se pocituvat megu sebe samo na toj nacin ke bideme napred za idnina i po bogati zaedno ako nie gledame koj lazel koj e vo pravo treba da gi ostaime nastrana takvite raboti i da ne dozvolime da se odalecuvame no da bideme po demokrati i da se doblizuvame megu sebe.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 20:04
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ако ’’погледнеме ’’ низ историјата и ако прашаме (кога би имале можност) некој кој војувал од обратната страна  ке добиеме одговор дека тие биле во право и дека имале мотив за војна-судир.Овдека зборуваме за една постапка што незнем дали некаде во меѓународното право (мислам во законите на било која земја, ама барем еден пример да се посоци) ке ја најдеме да се даде пензија, материјално осигурување на оној кој бил против државниот поредок. Па по некое непишано правило тоа и го  држело досега суверенитетот на секоја земја- поразот од војување носи последици. Кај нас излегува дека државата е поразена и треба да им плаѓа некаква  репарација на оние кои ја нападнаа.Некако с епроголта амнестијата, многу потешко с епроголта пратеничката функција на довчерашните борци на она/ана, ама сега и пензии во име на некој соживот е многу. изненадување



Prvo, kaj nas Makedoncite problemot e deka se uste ne mozeme da sfatime deka so potpisuvanjeto na Ramkovniot dogovor prifativme da ima i amnestija i deka toa bese kompromis megu dvete zavojuvani strani.

Ako ne se potpisese toj dogovor, Makedonija sega ke bese crna dupka na Balkanot, so mnogu pomracno minato i bez nikakva, ama nikakva idnina.

Treba ne samo da go prifatime faktot deka e potpisan Ramkovniot dogovor, dogovor koj spreci besmislena gragjanska vojna, tuku i da go sprovedeme do kraj bez mrmorenje.

Kako treto, Makedonija mora da raboti na razvivanje na vnatresnite meguetnicki odnosi, posebno megju dvete najgolemi zaednici, Makedonicite i Albancite ,i da gradi gragjanska drzava vo koja ke bidat namaleni makedonskiot i albanskiot nacionalizam a ke bide razvivan gragjanskiot princip a toj e:

Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 20:20
Симптоматично е зошто сето ова се донесе на денот на ДПМНЕ (предзнакот не би го споменал од само една единствена причина а тоа е што тоа е име на ОРГАНИЗАЦИЈА а не на политичка партија) и што баш одма по таа ОДЛУКА  премиерот и лидер на ДПМНЕ под хитно замина за Австралија, а во име на владата ниту еден политичар од неалбанскиот блок не даде образложение зошто се гази врз ДОСТОИНСТВОТО на макдонскиот борец токму оној борец кој во 2001 му застана на патот на тероризмот. А еве вчера и денес  веке по инкогнито патувањето на премиерот се соочуваме со новина одбраната а тоа е : ,,трерористички борци,, категорија повисоко рангирана и привилегована од Уставната категорија  категорија БОРЕЦ согласно УСТАВОТ на Република Македонија.
Каде ли се македонските политичари во одсуство на премиерот да дадат објаснување за  за Соломонската ОДЛУКА  на премиерот кој е на крстарење низ австралискиот континент?
Имаа ли оваа држава и други релевантни- легитимни преставници кои треба да кажат збор- два за ОДЛУКАТА која може да додонесе несакани реакции.
Кој има право да го крши уставот и во свое лично име да каже: ,,Да. Терористете ми се потребни и затоа ги прогласувам за боци и ќе им дадам пензии,,?
Каде си Груевски од далеку каде си на расотка да и се обратиш на македонската јавност и да икажеш бар додека си таму да се разбуркува или благо речено да биде мирна.
Или најдобро е според онаа народната : ,,МЧИ И ТЧИ.......по сопствениот народ,,.лутина

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:02
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost

Не дискутираме воопшто за правата и обврските на граѓаните на Македонија. Дискутираме за конкретен проблем- Пензии и материјално обештетување на фамилиите на луѓе кои го нападнаа уставниот поредок на земјата, наспроти укинување на истите бенифиции за луѓето кои го бранеа токму тоа, уставниот поредок, целовитоста и заедничкото живеење во Македонија.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost
Не дискутираме воопшто за правата и обврските на граѓаните на Македонија. Дискутираме за конкретен проблем- Пензии и материјално обештетување на фамилиите на луѓе кои го нападнаа уставниот поредок на земјата, наспроти укинување на истите бенифиции за луѓето кои го бранеа токму тоа, уставниот поредок, целовитоста и заедничкото живеење во Македонија.



Treba da se resi toa prasanje vo sklad so Ramkovnot dogovor i dvete strani od konfliktot da bidat zadovolni i da odime napred i da ne se vrakame vo taa prokleta 2001 godina.


P.S. Bi bilo mnogu glupavo i nepravedno da se ukinat beneficiite na Makedoncite a da se obestetat Albancite


Toa ne smee da se sluci i nema da se sluci!



Изменето од KINGDAVID - 27.Октомври.2009 во 21:14
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sekoj sto ima Makedonsko drzavjanstvo e ednakov pred zakonot, bez razlika od koja nacionalnost e.

Samo so toj stav Makedonija ke odi napred .

Pozdrav do site luge so dobra volja vo Makedonija, bez razlika na etnicka i verska pripadnost
Не дискутираме воопшто за правата и обврските на граѓаните на Македонија. Дискутираме за конкретен проблем- Пензии и материјално обештетување на фамилиите на луѓе кои го нападнаа уставниот поредок на земјата, наспроти укинување на истите бенифиции за луѓето кои го бранеа токму тоа, уставниот поредок, целовитоста и заедничкото живеење во Македонија.



Treba da se resi toa prasanje vo sklad so Ramkovnot dogovor i dvete strani od konfliktot da bidat zadovolni i da odime napred i da ne se vrakame vo taa prokleta 2001 godina.


P.S. Bi bilo mnogu glupavo i nepravedno da se ukinat beneficiite na Makedoncite a da se obestetat Albancite


Toa ne smee da se sluci i nema da se sluci!


No toa se sluci, tie gi vrakaat parite, duri i so kamataтага
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:26

Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?

Изменето од KINGDAVID - 27.Октомври.2009 во 21:30
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:28
Незнам зошто и после 2-3 барања од тебе ти избегнуваш и не ми одговораш онакака како што те прашав, кратко, јасно и чесно. Се некои диоломатски, заобиколни одговори!
Да реал,  се согласувам со тоа што ти го велиш, треба да се остави минатото зад нас и да не се спомнуваат тие црни периоди кои ги поминавме. Ама, ај да те прашам (белким сега ќе ми одговориш), дали тоа „оставање на минатото“ важи, односно треба да се однесува само за македонците, а не за албанците? Би било ред ако ние, македонците забораваме, тогаш и вие албанците да заборавите, а не повторно и повторно да се навраќате на 2001 и се што произлегува од неа! Мислам дека само така ќе имаме меѓусебно разбирање и почитување и дека само тогаш можеме да речеме ОК што било било - да не се повтори. А овака, со нови барања од албанска страна, само се иницира нов раздор, нови нетрпеливости, нови провокации, нови причини за напаѓање ... се, се, само не единство, нешто за што еве овде ние заедно со тебе и ал банесо  се обидуваме!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?



Parite povredenite pripadnici na MVR uchesnici vo TERORISTICHKATA VOJNA 2001godina gi vrakjaaat i toa so debeli kamti.

Faktite se takvi kakvi shto se.
A nashe ne e da se raspravame, nekogo da vodime eden konstruktiven dijalog na forumov se samo so cel da ne mozjebi pod doznaka eventualno gi osvestime bar nash*te ,,narodni,, izbranici pa da se koregiraat vo stavot so koj i te kako ima debel udel vo donesuvanjeto na ODLUKATA na premierot.



Изменето од orlov - 27.Октомври.2009 во 23:56
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 21:49
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?
Verovalo se toa na Tebe ili NE, Pripadnici na MVR uchesnici vo TERORISTICHKATA VOJNA 2001godina gi vrakjaaat i toa so debeli kamti.Faktite se takvi kakvi shto se.A nashe e ne dase raspravame, nekogo da vidime eden konstruktiven dijalog na forumov se amo so cel da ne mozjebi pod doznaka eventualno gi osvestime bar nash*te ,,narodni,, izbranici pa da se koregiraat vo stavot koj i te kao ima debel udel vo donesuvanjeto na ODLUKATA na premierot.



Ako e taka , togas apsolutno ne e pravedno.

Duri ne mi se veruva deka takvo nesto moze da se sluci.

Samo mi treba edna informacija: Koj i zosto taka odluci i koga se sluci toa?



Изменето од mamamd - 27.Октомври.2009 во 22:15
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 22:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa se slucuva


Sekako deka toa ne e vo red ako e taka kako sto velis !


Zosto gi vrakjaat parite ?
parite povredenite pripadnici na MVR uchesnici vo TERORISTICHKATA VOJNA 2001godina gi vrakjaaat i toa so debeli kamti.Faktite se takvi kakvi shto se.A nashe e ne dase raspravame, nekogo da vidime eden konstruktiven dijalog na forumov se amo so cel da ne mozjebi pod doznaka eventualno gi osvestime bar nash*te ,,narodni,, izbranici pa da se koregiraat vo stavot koj i te kao ima debel udel vo donesuvanjeto na ODLUKATA na premierot.



Ako e taka , togas apsolutno ne e pravedno.

Duri ne mi se veruva deka takvo nesto moze da se sluci.

Samo mi treba edna informacija: Koj i zosto taka odluci i koga se sluci toa?



Ne bash sega e pogodniot moment za toa i ne bi sakal da zboruvam za toa.
Od pozicija koja ja imam sekojdnevno sum so ovie problemi.
Greshkata e napravena ushte vo 2001 godina, a sega tie koi taa greshka ja imat napraveno sega se ograduvaat od toa i normalno zakonot si e deciden i si ja raboti svojata rabota.
Treba samite da pobaraat da se vidi koj za niv ima izdadeno naredba da bidat na poziciite na ratishte zaedno so pripadnicite na ARM. Spored ODREDBITE vo Zakonot za Odbrana decidno e definirano koj vo voeni u vonredni uslovi vo drzjavata od Oruzjenite Sili kade treba da se navogja i toj ili tie da gi obeshtetat. Inaku pripadnicite na MVR soglasno NAREDBITE koi im gi izdavaa si ja rabotea dadenata rabota.
Vo interes na novo nastanatata sostojba so donesuvanje na ODLUKATA  za dodeluvanje na penzii na pripadnicite na ONA povekje ne bi si dozvolil da komentiram so faktite so koi raspolgam. 



Изменето од orlov - 27.Октомври.2009 во 23:58
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 22:20
Ednas opomenav, diskusiite da s enasocat kon problemot koj e nametnat.
Orlov, bi te molela  bez upatuvanje navredi kon clenovite. Argumentite se tuka, poznati ti se pokazi gi. Na forumov imame dovolno temi kade ovoj problem se diskutira. Ne mozam tocno da se  setam vo koja tema se staveni informaciite i napisite so intervjuja so pripadnicite koi veke vrakjaat pari.
Ne mi otvorajte nepotrebno rabota da brisam.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 23:11
поради подобро информирање на неупатените:
погледајте ја исповедта на
Стојан Цветанов припадник на МВР, ранет во војната 2001 под наслов:



МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ: СТОЈАН ЦВЕТАНОВ - ПРВИОТ ПОЛИЦАЕЦ БОРЕЦ КОМУ ВРХОВНИОТ СУД МУ НАРЕДИ ДА ГИ ВРАТИ ПАРИТЕ ЗА РАНИТЕ ОД 2001
Понижувањето боли повеќе од шрапнелите на ОНА

исповеддта е на долниот дел на страницата на која ќе ве однесе дирекно линкот,

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11850&PN=3

и се друго што не ви е јасно слободно отворено прашувајте.


Изменето од orlov - 28.Октомври.2009 во 00:00
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.