IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПЕНЗИИ ЗА ТЕРОРИСТИТЕ НА ОНА, БОРЦИ НА РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 24>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 13:13
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:





Nikoj ne kapitulira vo 2001. Pobedi razumot i pobedi Makedonija.[/QUOTE]
Tocno deka pobedi razmuot, kako i prethodno koga Kiro Gligprpv gledase Makedonija od razdruzuvanjeto so Jugoslavija da ja izvadi bez vojna, kako i sega koga se gleda Makedonija i po cena da go smeni imeto.
Razumot da, no kako ponatamu? Dali e razumno onie koi togash koga drzavata pobara od niv da ja branat, koga ostavija semejstva i zaminaa onamu kaj sto im bese dolznost i izgubija del od svoeto telo, ostanaa vojni invalidi mora da gi vratat parite i nema da imaat boracki penzii, nivnite semejstva ziveat siromasen zivot zatoa sto onoj koj treba da se grizi za semejstvoto ili poginal ili ostanal invalid, a nasproti niv semejstvata na onie koi vo ime na nekakvi covekovi prava posegnaa po oruzje treba da s eobezbedeni. Duri onie koi zemaa oruzje protiv drzavata vo koja ziveat treba da se resocijaliziraat i da im se najde rabotaзбунетост
Kako na idnite pokolenija treba da im s erazvie patriotski duh i da se ucat da ja sakaat drzavata vo koja ziveat ako celnicite na drzavata za koja ako treba zivot se dava si dozvoluvaat vakvi nebulozi samo i samo da ostanat na pozicija na koja se, na vlast koja nosi privilegii.
Edno me jade janza i ne znam dali nekogash ke doznaam- kako se cuvstvuvaat koga se vozat vo onie blindirani koli, koga pokraj niv se vrtkaat grupa telohraniteli koj se spremni zivotot da go dadat za niv? Dali pomisluvaat na onie od Karpalak, Vejce? Na nivnite deca na koi na Nova godina im podavaat paketce pred TV kamerite?
I se prasuvam, dali onie bodi gardi treba da go izlozat svoeto telo na k*rsum z aonoj koj go branat?to ako utre nekoj odluci na teroristot koj posegnal po zivotot na branetiot mu dodeli penzija a na semejsvoto ili na invalidiziraniot  branitel (bodi gardot) mu ja odzemeзбунетост
Lugje moi, edna otstapka nosi druga? Vredi li funkcijata tolku? Vredi li sramot koj ke go nosat pokolenijata znaejki deka niven predok gi "prodal" branitelite, a gi obezbedil napagacite?збунетост
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 16:40
Без подела на респектирање.
Статусот на борците на РМ од терористичката војна 2001 година не е амо проблем на борците. Тој е проблем на сите македонци сем на албанците на ОНА и ќе се радикализира., односно ќе добие широки димензии. А потоа би сакал лично да видам као ќе ви е на сите.
МАкедонија пропаѓа...........се губи.............во етапи ја снемува.........и на денот ,,Д,, нема да постои.лутина


,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 16:45
Originally posted by orlov orlov напиша:

Без подела на респектирање.Статусот на борците на РМ од терористичката војна 2001 година не е амо проблем на борците. Тој е проблем на сите македонци сем на албанците на ОНА и ќе се радикализира., односно ќе добие широки димензии. А потоа би сакал лично да видам као ќе ви е на сите.МАкедонија пропаѓа...........се губи.............во етапи ја снемува.........и на денот ,,Д,, нема да постои.лутина
Nisto nema da se sluci nema da ima nikakva redikalizacija ne znam zasto davas vakvi komentari bezveze..............
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
real Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај real Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 16:46
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Реал, во неколку поста се согласив со твоите ставови. Но овде, во твојов последен пост не се согласувам во целост. Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа?Јас не! Еве зошто. За мојот став има две основи:Правна.ОНА беше нелегална организација која со оружје в рака се обиде да оствари некои свои цели. Таа се бореше против РМ, која е самостојна и суверена држава со свои институции (во овој контекст мислам на оружените сили). Такви организации како ОНА во светот се нарекуваат терористички, а кај нас е страшно да се рече тоа. Токму од овие причини, не смее да се дозволи РМ да даде пензии на луѓе кои се бореле против нејзиниот интегритет и суверенитет. Ако е така тогаш зошто да не им даваме пензии на бугарските или германските војници кои биле во РМ? Или на балистите? Без оглед дали после војната нејзините лидери се во власта или не, не треба да се даваат пензии на припадниците на ОНА.Морална.Тие луѓе убиваа македонски граѓани, а сега за тоа бараат пензија? Како не им е срам? Или се горди поради тоа? Дури, ако од македонската власт земат пензија, можеби од албанските ќе добијат и некој орден за храброст. Кој повеќе македонци убил!Ќе речеш, па и македонците убиваа албанци. Да, но работата е ММЕ кој прв почна! Зошто се кренааа со оружје в рака? Верувам дека и ти ќе се согласиш, употребата на оружје е одраз на ниско цивилизациско ниво на одреден човек. Неможе човек со висока интелигенција, со високо цивилизациско ниво да употребува било какво сретство за присила, а уште повеќе да убива за нешто, за некои свои идеи!Да нема омраза велиш! Да, за да нема омраза не треба повторно да се активираат старите проблеми. Ете, ние маккедонците се согласивме (помиривме) со тоа што нам не ни’ дадоа пензија, бидејќи ги штитевме интересите на државата во кој живееме, но зошто сеуште албанската популација не се помири со тоа дека нема да добие пензија? Зошто? За да повторно се наиде на неодобрување на нивните барања од страна на на РМ, па овие повторно да предоизвикаат тензии, вербални препукувања ... но, и вистински, невербални туку реални пукања? Зошто, наместо полека да се заборави сето шо било, повторно ги разгоруваат страстите?  Како е можен таков соживот меѓу нас? Како да имаме единство? Нешто за што во неколку изминати постови многу добро констатиравме и се согласивме?размислување

Koga ona bi bil teroristicka grupa i ali ameti e togas terorist taka a kade e ali amet vo vlast i ako e terorist zosto e togas vo vlast ke go prasas li grujevski da ti odgovori za toa i da ti kaze dali e terorist ili sto ili ke izleze ne terorist i tie ni se krivi
Ona nie kriva
grcija nie kriva
bugarija nie kriva
eu nie kriva
usa i drugite ni se krivi
dali site nise krivi ili treba da mislime poveke dali site nise krivi ili nesto nee vo red kaj nas
ako nie znaeme za vistinata argumenti realnost idnina mislam deka togas sme po pametni ke si sedneme na kafe zaedno i nie kako narod ke gledame idnina kako bese i kako ke bide kade ide nasata mladina i nasata idnina dali treba da se gradi ili da se rusi ako edna denesna politika e kriva dali tebe ke ti znaci deka celiot albanski narod e kriva ili site makedonci se krivi
kako narodot se doblizuva kako se odalecuva
ako e grujevski ili crvenkovski ili ovoj ili onoj kriv ti ne si mi kriv sto ima jas da se lutam na tebe ako mene mie kriv nekoja partija ili llosa politika ako ali ameti ili taci e kriv sto sme nie albancite togas krivi
mislam deka treba idnina da gledame i da razmislime poveke sto utre da graime i da gradime za nasite deca da imat eden bel den a ne mladinata da ima crn den bez razlika na nacionalnost oti site sme ot krv i ot meso ako mislis deka nemozeme zaedno mozeme no volja ni treba za toa.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 17:03
Originally posted by aLbaneso aLbaneso напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Nisto nema da se sluci nema da ima nikakva redikalizacija ne znam zasto davas vakvi komentari bezveze..............
 
 
Ми се чини дека сам не си веруваш на тоа што си напишал.........
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 17:39
Taka e емил . Vo celos si vo pravo. Ama dali aLbaneso te
razbra? Se somnevam deka te ima razbrano.........ama aj kje mu prostime.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 17:43

Па ни е битно он да ме разуме.Битно е државата да се земе во раце и да спре оваа гавра што jа прави кон своjте грагjани.Неможе да се чувствуваш тугj во своjата родина.



Изменето од емил - 27.Октомври.2009 во 17:44
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 18:41
Originally posted by orlov orlov напиша:

Taka e емил . Vo celos si vo pravo. Ama dali aLbaneso te razbra? Se somnevam deka te ima razbrano.........ama aj kje mu prostime.
Orlov ne znaci se sto ti ke kazes da e vistina, a ako se somnevas deka sum ili ne sum go razbral emil ne se sekiraj za toa

Изменето од aLbaneso - 27.Октомври.2009 во 18:44
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
real Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај real Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 18:51
Originally posted by емил емил напиша:

Па ни е битно он да ме разуме.Битно е државата да се земе во раце и да спре оваа гавра што jа прави кон своjте грагjани.Неможе да се чувствуваш тугj во своjата родина.


Ako nie mislime poveke vo demokratska zemja i so demokratski glavi ne ti i ovoj narod kompleten da e tug vo svoeta rodna zemja i eden afrikanec da saka da zivee tuka ke dojde da zivee i netreba da e tug a site nie treba da go postuvame za da se ostavi vpecatok za drugite da znaat deka balkanskiot narod e so otvoreni race za sekogo i so golemo srce nie nesme tug vo nasata zemja i rodna zemja tuka sme rodeni i tuka ke umreme i losoto i dobroto treba zaedno da go spodelime.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 18:54
Реал, веројатно не си го прметил прашањето од мојот претходен пост, упатено до тебе, па затоа еве сега ќе го поставам одделно, за да убаво се вди:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа? ...

Се надевам дека ќе добијам искрен одговор.
Ова воедно ќе биде и одговор и на едно друго прашање кое сакав да ти го поставам на следнава твоја констатација:
Originally posted by real real напиша:

... ako nie znaeme za vistinata argumenti realnost idnina mislam deka togas sme po pametni ke si sedneme na kafe zaedno ...

Искрено, малку ме става во недоумица оваа твоја изјава:
Originally posted by real real напиша:

... Koga ona bi bil teroristicka grupa i ali ameti e togas terorist ...

Сакам да знам кој е твојот став, дали ти лично мислиш дека ОНА не е терористичка организација? Притоа немој да се раководиш според присуството на нејзиниот лидер во власта, туку според активностите кои таа ги почна и ги водеше во текот на војната во 2001 година. Дали ги оправдуваш нејзините постапки за начинот на барање „човекови права“? И, дали ти искрено мислиш дека тоа навистина беше за остварување на човекови права или имаше некоја друга позадина? Оти од дадениот одговор со ова условена констатација (кога - тогаш) произлегува дека ти, поради тоа што Али Ахмети е во власта (што не би требало да биде ако е терорист), заклучуваш дека и ОНА не е терористичка организација. Токму затоа, бидејќи ова (погоре цитираното) не е доволно јасно како твој одговор, би било убаво јасно и прецизно да одговориш на претходно поставеното прфашање.
Спомна зошто Али Ахмети е во власта? Али Ахмети многу убаво ја изигра сопствената игра. Јас и порано, на некои други теми имам пишувано за успешноста на албанската политика во целост, на целиов регион (Македонија и Косово) и дека многу работи треба да учиме од нив. Токму затоа, за мир во куќа, секој премиер мора да биде во коалиција со некоја албанска партија (што како услов поставен од македонците со албанско етничко потекло за мене е многу голема глупост, бидејќи од една страна тие сакаат Македонија да биде граѓанска држава, а од друга, секогаш се фаворизира нивната етничка припадност и се поставува како неодминлив декор во сите дискусии на сите полиња, во секоја прилика. Решете се еднаш што сакате, граѓанска или национална држава? Неможе да биде онака како само им одоговара на македонците со етничко албанско потекло. Ете, токму поради ова, во овој момент А.А е во власта. Утре ќе биде друг. И, што мислиш, дали тоа е нормално, дали е реално за една држава? Кажи ми барем една, само една држава во ЕУ (кон која нели толку многу се стремиме) каде малцинството поставува разни услови на мнозинството, каде малцинството го условува изгласувањето на некој закон со давање своја согласност, каде малцинството има право својот јазик да го користат на сите нивоа во државата, од дома, преку образованието, па се до највисокиот законодавен дом Собранието! Ако има само една таква држава, јас овде понизно ќе ти се извинам.

За да заедно пиеме кафе, мора да бидеме на чисто во некои работи. Затоа ќе побарам од тебе да ми одговориш и на следново прашање: Дали е убаво, дали е разумно, дали е цивилизациски да се бараат некои права (и во случај навистина некој да ги нема) со помош на оружје?

Originally posted by real real напиша:


Ona nie kriva
grcija nie kriva
bugarija nie kriva
eu nie kriva
usa i drugite ni se krivi
dali site nise krivi ili treba da mislime poveke dali site nise krivi ili nesto nee vo red kaj nas

Ај и јас да се запрашам. Албанците немаа права на Косово, немаа(т?) права во Македонија, немаат права во Грција, немаат права во Црна Гора ... (Добро е што немаа други соседи, можеби и таму ќе беа обесправени)...  Ами што правиме со обесправеноста на албанците во европските земји? Дали таму ги имаат истите права кои овде ги поставуваат и заради кои земаат оружје в рака? Дали навистина тој народ е толку угнетуван, толку измачуван, толку обесправен ...? Дали не е во ред односот на наведените земји кон албанците или нешто не е во ред со албанците? И да не заборавам, што станува со правата на албанците во Албанија? Досега зборував само за правата на албанците. Но, кога ќе се дадат права на албанките?
Originally posted by real real напиша:

... ako edna denesna politika e kriva dali tebe ke ti znaci deka celiot albanski narod e kriva ili site makedonci se krivi
kako narodot se doblizuva kako se odalecuva ...  zaedno mozeme no volja ni treba za toa.

Апсолутно се согласувам со тебе за ова!
Но, како што велиш, заедно треба да ја отфрлиме политиката, а не (и покрај декларативните заложби) и понатаму да ги фаворизираме ставовите и мислењата на споствената политичка елита. И тоа не поради фактот дека е таа најисправна, туку од најпроста причина дека е од наша националност. Ако се ослободиме од ова, тогаш ќе има надеж за нас.
Не дека сум македонец, туку навистина кај македонците овој проблем е надминат. Еве, македонците доброволно и без никаква присила, без никакво партиско притискање, на претседателските избори гласаа за албанскиот кандидат. Кога тоа ќе биде случај од страна на албанците за некој македонски кандидат - е тогаш нема да ми биде воопшто страв за иднината на државава.

Р.Ѕ. Немој да ми спомнеш за изборот на Борис Трајковски или за избор на некој локален шериф (градоначалник). Тоа е се според партиска директива, партиски договори, ти мене - јас тебе! Работава е како што реков погоре, без соодветно притисоци и договарања, онака, самите луѓе да почувствуваат дека треба да се гласа за некој,  а не оти некој друг така им рекол.размислување

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
real Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај real Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:15
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Реал, веројатно не си го прметил прашањето од мојот претходен пост, упатено до тебе, па затоа еве сега ќе го поставам одделно, за да убаво се вди:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Велиш: „борците на ОНА ќе земаат пензии еден ден“! Дали е ова само твој заклучок од приликите во државава или ти го оправдуваш/одобруваш тоа? ...

Се надевам дека ќе добијам искрен одговор. Ова воедно ќе биде и одговор и на едно друго прашање кое сакав да ти го поставам на следнава твоја констатација:
Originally posted by real real напиша:

... ako nie znaeme za vistinata argumenti realnost idnina mislam deka togas sme po pametni ke si sedneme na kafe zaedno ...

Искрено, малку ме става во недоумица оваа твоја изјава:
Originally posted by real real напиша:

... Koga ona bi bil teroristicka grupa i ali ameti e togas terorist ...

Сакам да знам кој е твојот став, дали ти лично мислиш дека ОНА не е терористичка
организација? Притоа немој да се раководиш според присуството на
нејзиниот лидер во власта, туку според активностите кои таа ги почна и
ги водеше во текот на војната во 2001 година. Дали ги оправдуваш
нејзините постапки за начинот на барање „човекови права“? И, дали ти
искрено мислиш дека тоа навистина беше за остварување на човекови права
или имаше некоја друга позадина? Оти од дадениот одговор со ова условена констатација (кога - тогаш) произлегува дека ти, поради тоа што Али Ахмети е во власта (што не би требало да биде ако е терорист), заклучуваш дека и ОНА не е терористичка организација. Токму затоа, бидејќи ова (погоре цитираното) не е доволно јасно како твој одговор, би било убаво јасно и прецизно да одговориш на претходно поставеното прфашање.Спомна зошто Али Ахмети е во власта? Али Ахмети многу убаво ја изигра сопствената игра. Јас и порано, на некои други теми имам пишувано за успешноста на албанската политика во целост, на целиов регион (Македонија и Косово) и дека многу работи треба да учиме од нив. Токму затоа, за мир во куќа, секој премиер мора да биде во коалиција со некоја албанска партија (што како услов поставен од македонците со албанско етничко потекло за мене е многу голема глупост, бидејќи од една страна тие сакаат Македонија да биде граѓанска држава, а од друга, секогаш се фаворизира нивната етничка припадност и се поставува како неодминлив декор во сите дискусии на сите полиња, во секоја прилика. Решете се еднаш што сакате, граѓанска или национална држава? Неможе да биде онака како само им одоговара на македонците со етничко албанско потекло. Ете, токму поради ова, во овој момент А.А е во власта. Утре ќе биде друг. И, што мислиш, дали тоа е нормално, дали е реално за една држава? Кажи ми барем една, само една држава во ЕУ (кон која нели толку многу се стремиме) каде малцинството поставува разни услови на мнозинството, каде малцинството го условува изгласувањето на некој закон со давање своја согласност, каде малцинството има право својот јазик да го користат на сите нивоа во државата, од дома, преку образованието, па се до највисокиот законодавен дом Собранието! Ако има само една таква држава, јас овде понизно ќе ти се извинам.За да заедно пиеме кафе, мора да бидеме на чисто во некои работи. Затоа ќе побарам од тебе да ми одговориш и на следново прашање: Дали е убаво, дали е разумно, дали е цивилизациски да се бараат некои права (и во случај навистина некој да ги нема) со помош на оружје?
Originally posted by real real напиша:

Ona nie kriva
grcija nie kriva
bugarija nie kriva
eu nie kriva
usa i drugite ni se krivi
dali site nise krivi ili treba da mislime poveke dali site nise krivi ili nesto nee vo red kaj nas

Ај и јас да се запрашам. Албанците немаа права на Косово, немаа(т?) права во Македонија, немаат права во Грција, немаат права во Црна Гора ... (Добро е што немаа други соседи, можеби и таму ќе беа обесправени)...  Ами што правиме со обесправеноста на албанците во европските земји? Дали таму ги имаат истите права кои овде ги поставуваат и заради кои земаат оружје в рака? Дали навистина тој народ е толку угнетуван, толку измачуван, толку обесправен ...? Дали не е во ред односот на наведените земји кон албанците или нешто не е во ред со албанците? И да не заборавам, што станува со правата на албанците во Албанија? Досега зборував само за правата на албанците. Но, кога ќе се дадат права на албанките?
Originally posted by real real напиша:

... ako edna denesna politika e kriva dali tebe ke ti znaci deka celiot albanski narod e kriva ili site makedonci se krivi
kako narodot se doblizuva kako se odalecuva ...  zaedno mozeme no volja ni treba za toa.
Апсолутно се согласувам со тебе за ова! Но, како што велиш, заедно треба да ја отфрлиме политиката, а не (и покрај декларативните заложби) и понатаму да ги фаворизираме ставовите и мислењата на споствената политичка елита. И тоа не поради фактот дека е таа најисправна, туку од најпроста причина дека е од наша националност. Ако се ослободиме од ова, тогаш ќе има надеж за нас. Не дека сум македонец, туку навистина кај македонците овој проблем е надминат. Еве, македонците доброволно и без никаква присила, без никакво партиско притискање, на претседателските избори гласаа за албанскиот кандидат. Кога тоа ќе биде случај од страна на албанците за некој македонски кандидат - е тогаш нема да ми биде воопшто страв за иднината на државава. Р.Ѕ. Немој да ми спомнеш за изборот на Борис Трајковски или за избор на некој локален шериф (градоначалник). Тоа е се според партиска директива, партиски договори, ти мене - јас тебе! Работава е како што реков погоре, без соодветно притисоци и договарања, онака, самите луѓе да почувствуваат дека треба да се гласа за некој,  а не оти некој друг така им рекол.размислување
   
Mojot stav a sto e tvojot stav togas i dali mislis deka ti kako sto mislis po tvoj stav i taka vlasta ke go resi rabotava ili ke go resi nasata komletna idnina nasata komletna idnina ova vlast ke go resi sigurno no dali jas i ti ke rabotime zaedno za nasata idnina ke gradime ili ke rusime a tvojot stav jas mnogu dobro go razbiram no realnosta treba da se gleda i ne treba samo sto mi odgovara mene i kako ti odgovara tebe.
Кон врв
aLbaneso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 933
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLbaneso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:22
real site imame svoi stavovi sekoj moze sesto da kazuva no 1 e vistinata

Изменето од aLbaneso - 27.Октомври.2009 во 19:22
Љаеш НЕ касаш !
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:38
Originally posted by real real напиша:

Mojot stav a sto e tvojot stav togas i dali mislis deka ti kako sto mislis po tvoj stav i taka vlasta ke go resi rabotava ili ke go resi nasata komletna idnina nasata komletna idnina ova vlast ke go resi sigurno no dali jas i ti ke rabotime zaedno za nasata idnina ke gradime ili ke rusime a tvojot stav jas mnogu dobro go razbiram no realnosta treba da se gleda i ne treba samo sto mi odgovara mene i kako ti odgovara tebe.

Се извинувам, реал, но не те разбрав баш најдобро што сакаш да кажеш со овој пост. Посебно првиот дел.
Остави ја власта сега. Остави ја политиката. Сакам да разговараме како луѓе. Затоа те прашав и побарав искрен, краток и чесен одговор.
1. Дали според тебе е убаво, разумно и правилно да се бараат права со помош на оружје?
2. Дали според тебе постапките на ОНА беа идентични на терористичка организација?
Остави настрана фактот што ОНА беше албанска организација, остави настрана фактот што и ти си албанец. Те прашувам онака како човек, дали ги оправдуваш средствата и начинот на кој ОНА ги побара своите права?
3. Јас како припадник на оружените сили на РМ, во 2001 бев во одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет државата, а од спротивната страна беа припадници на ОНА. Би те замолил да ми кажеш, против кого јас сум се борел? Што се (беа) тие?
И покрај тоа што бев директен учесник и што имав можност да погинам на боиштето, јас (како и многу други македонци) сум спремен да заборавам (ако воопшто е можно, но ете, така се вели) во корист на подобра заедничка иднина. Дали припадниците на ОНА (и другте албанци кои директно или индиректно ги поддржуваат) се спремни да ја заборават 2001?
Ако е така, тогаш не треба повторно да се актуелизираат  нивните барања, да се воздигнува духот на омразата, да се отовораат старите рани. Што им треба сето ова? Дали реакцијата на македонците ќе беше оваква ако повторно не се актуелизираше ова нивно нелогично, срамно, но и би рекол провокативно (што е најстрашно) барање?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:41
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:





Nikoj ne kapitulira vo 2001. Pobedi razumot i pobedi Makedonija.
Tocno deka pobedi razmuot, kako i prethodno koga Kiro Gligprpv gledase Makedonija od razdruzuvanjeto so Jugoslavija da ja izvadi bez vojna, kako i sega koga se gleda Makedonija i po cena da go smeni imeto.Razumot da, no kako ponatamu? Dali e razumno onie koi togash koga drzavata pobara od niv da ja branat, koga ostavija semejstva i zaminaa onamu kaj sto im bese dolznost i izgubija del od svoeto telo, ostanaa vojni invalidi mora da gi vratat parite i nema da imaat boracki penzii, nivnite semejstva ziveat siromasen zivot zatoa sto onoj koj treba da se grizi za semejstvoto ili poginal ili ostanal invalid, a nasproti niv semejstvata na onie koi vo ime na nekakvi covekovi prava posegnaa po oruzje treba da s eobezbedeni. Duri onie koi zemaa oruzje protiv drzavata vo koja ziveat treba da se resocijaliziraat i da im se najde rabotaзбунетостKako na idnite pokolenija treba da im s erazvie patriotski duh i da se ucat da ja sakaat drzavata vo koja ziveat ako celnicite na drzavata za koja ako treba zivot se dava si dozvoluvaat vakvi nebulozi samo i samo da ostanat na pozicija na koja se, na vlast koja nosi privilegii.Edno me jade janza i ne znam dali nekogash ke doznaam- kako se cuvstvuvaat koga se vozat vo onie blindirani koli, koga pokraj niv se vrtkaat grupa telohraniteli koj se spremni zivotot da go dadat za niv? Dali pomisluvaat na onie od Karpalak, Vejce? Na nivnite deca na koi na Nova godina im podavaat paketce pred TV kamerite?I se prasuvam, dali onie bodi gardi treba da go izlozat svoeto telo na k*rsum z aonoj koj go branat?to ako utre nekoj odluci na teroristot koj posegnal po zivotot na branetiot mu dodeli penzija a na semejsvoto ili na invalidiziraniot  branitel (bodi gardot) mu ja odzemeзбунетостLugje moi, edna otstapka nosi druga? Vredi li funkcijata tolku? Vredi li sramot koj ke go nosat pokolenijata znaejki deka niven predok gi "prodal" branitelite, a gi obezbedil napagacite?збунетост[/QUOTE]


Mamamd, sto se cudis? Vo 2001 ne kapitulirase Makedonija tuku pobedi razumot.

Sto ke se slucese dokolku ne se prekinese vojnata?

Vo taa vojna ne mozese da ima pobednik. Ke bese razrusena infrastukturata na Makedonija, narusen meguetnickiot zivot, zrtvi na dvete strani, nazaduvanje na drzavata za 20 godini, mozebi i rasparcuvanje na drzavata.

Makedonija ostana unitarna drzava, pred vratite na EU i NATO, so dobri meguetnicki odnosi( iako treba uste da se raboti na toj plan), izleze od edna katastrofa koja ke stanese krvava gragjanska vojna blagodarenie na razumot koj preovladea vo 2001 kaj zavojuvanite strani.

Sto se odnesuva do branitelite , sekako deka treba da dobijat borecki penzii, jas sum zacuden ako drzavata gi pobara parite od niv.

Isto taka treba da se resi i baranjata na drugata strana, vo soglasnost so Ramkovniot dogovor i da prodolzime napred so zivotot, a ne da se vrakjame pak vo 2001 godina.

Toa sakav da go kazam. Pozdrav!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.