IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ПОДДРШКА ЗА АКАДЕМИК БЛАЖЕ РИСТОВСКИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОДДРШКА ЗА АКАДЕМИК БЛАЖЕ РИСТОВСКИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 21:57
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Dali po Shija ili po Vrat Fakt e deka jazikot ni e Slovenski ~,,~


Ајде де? Кај тоа прочита? Факт е дека е македонски. А Башка јазикот и народот не одат заедно. Си чул некаде за швајцарски јазик? или за американски? или за мексикански, или за бразилски?
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 02:44
Работата е што Ристовски пред се е филолог и книжевен историчар и неговата теза е дека јазикот е основниот столб кој го определува етничкиот идентитет на еден народ.
Од таму влечат корен сите негови тези за дефинирање на нашето потекло, тоа се гледа и во енциклопедијата.
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 04:53
Dobro, megutoa problemot e vo toa shto za nego etnichkiot Makedonec zapochnuva so dogjanjeto na Slovenite, pa ottamu i jazikot. збунетост изненадување намигнување
 
Shto stanuva togash (spored negovata teorija na etnicnost голема%20насмевка) so Rusite, Hrvatite, Srbite....zoshto TIE ne se narekuvaat etnichki Sloveni? збунетост
 
 
 
 
 
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 11:00
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Dali po Shija ili po Vrat Fakt e deka jazikot ni e Slovenski ~,,~


Ајде де? Кај тоа прочита? Факт е дека е македонски. А Башка јазикот и народот не одат заедно. Си чул некаде за швајцарски јазик? или за американски? или за мексикански, или за бразилски?
~,,~Antichkite makedonci imale svoj jazik ~,,~Toj jazik ne e Slovenski ~,,~ Kako mozhsh ti da ne go poznavash svojot majchin antichki jazik da go zaboravile tvoite pradci i da te nauchile na mojot od Slovenskata grupa na jazici koj nema nikakva vrska so Antichkiot~,,~eveti primer -Romite i pokraj toa shto od pamtivek nanazat ushte pred tursko i povece zhiveat vo nashata zemja si go zadrzale i si go znaat majchiniot jazik-ne go zaboravile a vo ponovo vreme i go neguvaat posebno i ne samo jazikot tuku i obichaite svojstveni za nivnata kultura po koja se identifikuvaat vo celiot svet so slichnosti!!!
~,,~A gore ovaa shto si navel ti se smeshki vo sprotivno na onaa shto sakash da go kazhesh:Amerikancite znaeme deka se mlada nacija estrat od se i seshto pa vo sporedba so vashato antichko poteklo i plemeniti korenja sporedbata e smeshna ~,,~
istoto se odnesuva i za ostanatite navedeni
~,,~Apsolutna podrzhka do akademikot za principot na srabotenoto~,,~I neli voopshto gledate deka tie shto ve antikviziraa sakaat da vi gi omeknat stavovite i da ve ubedat vo minimalna vistina za da prodolzhite po ne tolku kriviot pat koj pred nekoe vreme za politichki celi vi go serviraaa bidejci igraa na kartata na nacionalizmot a agresivniot nacionalizam sekogash ostvaruva pobeda na parlamentarni izbori,toa e stara taktika na Albancite od koi i ja nauchija Forata...Nali voochuvate deka i milozvuchniot kosmopolit i shefot na nova demokratija ,poraneshniot mil ministar za zdravstvo sega igra na istata karta.Vistinata ne e vo toa shto ce vi go serviraat avtoritetnite politichari -Vistinata e vo samite vas samo treba so nepristrasno chisto srce da ja pobarate i da i poglednete vo ochi~,,~


ps. sporeduvash:znachaen kulturno obdaren pismen Narod koj vece imal i go zaboravil majchiniot jazik so estrat koj nikogash nemal i se posluzhil so tudj jazik.


Изменето од Vlad Tepesh - 16.Октомври.2009 во 11:14
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 11:22
Прво оригиналноста на Славјанскиот јаэик(потеклото) е непоэнато(има теэи) второ потеклото на Славјаните е мистично(пак раэнораэни теэи) - така да овие пишувања сами по себе се недостојни эа еден академик кој треба посериоэно да ја свати науката (барем да вклучи повеке теэи) и воедно да се посвети на државна историја а не на ставови од екс југославија(јужнославјани веке не постојат како нација)
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 11:34
~,,~Juznite sloveni postojat vo ogromna brojnost najmalku 3 pati se povece od( Makedoncite po teritorija) no drzavata ne postoi~,,~
etbikum i drzava ne e istoнамигнување
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 11:40
Тоа нешто нарекувано како ЈужниСлавјани е географски политички иэраэ кој користеше на една веке мртва эемја - во модерната етнографија такво нешто не постои едноставно Славјанските племиња имаат свои имиња и точно се энае кое племе каде се населило(групирање е само политика)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 11:45
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:


~,,~Apsolutna podrzhka do akademikot za principot na srabotenoto~,,~I neli voopshto gledate deka tie shto ve antikviziraa sakaat da vi gi omeknat stavovite i da ve ubedat vo minimalna vistina za da prodolzhite po ne tolku kriviot pat koj pred nekoe vreme za politichki celi vi go serviraaa bidejci igraa na kartata na nacionalizmot a agresivniot nacionalizam sekogash ostvaruva pobeda na parlamentarni izbori,toa e stara taktika na Albancite od koi i ja nauchija Forata...Nali voochuvate deka i milozvuchniot kosmopolit i shefot na nova demokratija ,poraneshniot mil ministar za zdravstvo sega igra na istata karta.Vistinata ne e vo toa shto ce vi go serviraat avtoritetnite politichari -Vistinata e vo samite vas samo treba so nepristrasno chisto srce da ja pobarate i da i poglednete vo ochi~,,~


Зошто сите кои вистината не ја перцепираат со твои очи ги етикетираш со некаков политички предзнак, ги етикетираш како индивидуи неспособни за самостојно размислување туку како обични “приматели“ на некакви сервирани информации?

Читајќи ги ставовите на членот на кој му реплицираш на подфорум политика, можам да кажам дека не си во право, бидејќи секогаш жестоко ги критикувал “оние кои не антиквизираа“, што значи неговиот став не се должи на некакво голтање “сервирани вистини“, туку можеби  на поинакво перцепирање на вистината од твоето?
Истото можам да го кажам и за мене. Иако не се согласувам со твоите ставови, сепак не си дозволувам да те етикетирам вака или онака, или да те прогласам за индивидуа-корисник на “политички сервирани вистини“, неспособна за критичко размислување со своја глава.

Ве молам да почитувате туѓи ставови и кога се различни од вашите, и да не навлегувате во етикетирање и омаловажување на останатите членови кои не мислат како вас, убедувајќи ги дека вашата вистина секогаш е апсолутна, а нивната резултат на искривена перцепција.

Ова процедурално, знаеш дека пред некој ден на истава тема имавме слична случка, не би сакала уште еднаш да се повтори.


Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 12:38
~,,~Mozhebi sum napaden no samo sakam da pomognam i da gi spasam ludjeto od manipulacija na nivnite politichari~,,~

obrazlozuvam deka

kartata na nacionalizmot e mnogu mocno oruzhje za manipulacija
spomenicite i seopshtata Bukefalizacija na zemjata gi drzhi lugjeto vo siromashtija ,gladni,zhedni ,goli i bosi...a so koi pari mozhea da se reshat i stechajcite i mlekarite i branitelite i socijalata... e za toa mi e T`rn vo oko taa Antikvizacija ti mohebi ne odish chesto vo MKD pa ne ja znaesh realnata slika  ,toa mozhebi e ubavo za oko no svatete deka tie gladnite nemaat ni za korka lep a kamoli da si dozvolat kompjuter i internet pa da vi pishat lichno i toa e fakt .

otkako si go zazede mestoto aktuelnata vlast i si go zacvrsti nemam nishto protiv tivko ja dozvoli Enciklopedijata so cel da go omekne malku stavot na masata koja prethodno ja izbombardira so praistorija i tivko da go protne jazikot kako Slavomakedonski a so samoto toa i identitetot na narodot bidejci samo Makedonskata istorija ce treba da se poklopi so svetskata za da se vleze vo EU i NATO a toa narodot ne go gleda.

Vprochem kako shto se Desi so Enciklopedijata najprvin site Makedonci ili grototo od niv bea glavom i bradom za Blazhe Ristevski a koga matnite shila na opozicijata pushtija buva za Slavjanstvoto vo istata so cel samo da ja razrchkat mirnata vlast koja sakashe tivko da ja protne se razburka Moreto od masa koe samo bez da osoznae,prochita ,doznae -pluka ili velicha nekogo...

~,,~E za toa sum jas realen a moite zborovi chepkaat i zvuchat napadno~,,~Ne sakam nikoj da vredjam samo go usmeruvam pravecot na glednite tochki i mozhebi deluvam nepristojno za nekoj no veruvajte deka deluvam realno za mnogu povece~,,~каубој
каубој
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 12:55
~,,~Koga perd 10 i povece godini tvrdev deka MPC nema Avtokevalnost od Svevaseljenskata crkva i blagoslov koi gi nema i denes me proglasija za eretik~,,~  Togash tvrdev i deka realnoto ime pod koe so vekovi e priznaena e Ohritska Arhiepiskopija sprotivsavenite mi stavovi mi se chudea kako bogohulam bez da znaat deka se oprelesteni i deka soblasnuvaat~,,~

Deneska bez da go prashaat narodot samo ja dodadoa nastavkata Ohritska Arhiepiskopija i go proturija toa bez A i B.A zhrtveniot Jarec vo celata igra izleze  vladikata Jovan-Vranishkovski de koj ja razotkri celata visna.I posle 2,3 dena po ovicialnata dodavka Ohritska Arhiepiskopija go osudija na 3 godini zatvor demek bla,bla proneveril pari za jeepovi i skapui hoteli hahahaha..A poglednete vo shto se vozi i kadfe spie ostanatiot sinod ce vidite duri i pogolemi rashodi.No zrtvi na manipulacijata sekogash ima...

~,,~ovaa go navedov kako primer-kako ja protnaa Ohritska Arhiepiskopija taka ce go protnat i jazikot kako Slavomakedonski i nacijata kako Slavjani a teritorijata ce si ostane Makedonija i imeto nema da se smeni i nikoj nema da zabelezhi kade ischezna identitetot na Antichkiot Makedonec, bidejci site ce se zadovolat so imeto ~,,~E toa vi e dragi moi Manipulacija a Blazhe Ristevski imashe doblest da vi napishe vistina za koja mu davam bezrezervna apsolutna podzhka~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 13:07

E pa i ne si nekoj "spasitel".....dovolno sme vozrasni da se grizhime za samite sebe. голема%20насмевка 

Makedoncite prezhiveaa 2000 godini etnichka chistka....pa sega ushte za malku, ke istraat! намигнување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:23
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Mozhebi sum napaden no samo sakam da pomognam i da gi spasam ludjeto od manipulacija na nivnite politichari~,,~
.......~,,~E za toa sum jas realen a moite zborovi chepkaat i zvuchat napadno~,,~Ne sakam nikoj da vredjam samo go usmeruvam pravecot na glednite tochki i mozhebi deluvam nepristojno za nekoj no veruvajte deka deluvam realno za mnogu povece~,,~каубој
каубој


Vlad Tepesh , јас навистина не знам што ти дава за право да се сметаш себеси за најреален од сите, да се ставаш над сите и да се прогласуваш за “спасител од политички манипулации“... па дури и реплицираш со емотикони кои значат “лажго“?!
Дали си свесен дека со тоа ги омаловажуваш останатите соговорници, кои гледам сите се возрасни луѓе способни за расудување, а притоа никој од нив не те навредил?
Уште еднаш ќе те замолам, дискутирај на темите со лични ставови без омаловажување на останатите членови и нивната моќ за перцепција.
Забелешки од типот “кој колку често си доаѓал дома и дали ја познавал реалната слика“ задржи си ги за себе, и така се нерелевантни на темата.

За Ристовски: јас случајот со енциклопедијата не го гледам низ политичка призма, туку од аспект на она како енциклопедијата се однесува кон нашата историја и не ме интересира каков став имаат политичките партии за тоа.
А јас пак и не гледам некоја од политичките партии да се загрижи или спротивстави на напишаното за нашето потекло (“матните шила на опозицијата“ и плус неколку медиуми ја пуштија бувата како што викаш за делот со Албанците, не за “славјанството“), за тоа само поединци и ние вака по форуми и блогови си зедовме за право да дискутираме.


Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:39
прашање на време беше кога Ристоски ќе се најде на “ тапет “ поради напишаното за НЕАНТИЧКОТО потекло ........ чуден народ сме ние ...... додека траеше “ бурата “ поради напишаното за албанците и нивното нарекување шиптари , никој не го спомена НЕАНТИЧКОТО потекло ....... сите застанаа на негова страна ........ а јас ќе кажам уште еднаш ........ подобро да остане како што е напишано за да не испадне  да молиме некој подоцна и како такви , словени , да почне да не пишува намигнување
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 14:45
Додека траеше “бурата“ поради одредниците за Албанците, енциклопедијата сеуште не беше достапна за масовно читање.намигнување
А медиумите се тие кои го насочија правецот на ветерот токму кон овој дел, додека тука и таму беше само спомнато и за пропустите кои се направени во третирањето на Македонците и нивната историја.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.